TGYÁS jogosultság


bbtimea # 2014.02.27. 14:05

2012. május 15-től dolgozom folyamatosan 1. kisfiam születését követően jelenlegi munkahelyemen. Most várom 2. gyermekem, aki 2014.10.27. körül fog születni.

Az lenne a kérdésem, hogy a TGYÁS számítása hogyan fog történni (2013 vagy 2014-es keresetből)? Hogyan fog történni továbbá a GYED számítása? Befolyásolja a GYED összegét az, hogy 2014. évben már májustól, vagy csak majd augusztustól megyek el táppénzre?

Előre is köszönöm a választ?

Klau28 # 2014.03.01. 14:24

Sziasztok, segítséget szeretnék kérni.
Azt olvastam, hogy a TGYÁS számításának módja megváltozott. Rendelkezem 180 nap folyamatos biztosítási idővel, 2012 őszén váltottam munkahelyet, így jelenlegi munkaviszonyom kb. 17 hónapja folyamatos. 2014. októberi szülésnél hogy fogják számítani a tgyást? Számít, ha a szülés előtt táppénzen vagyok 1-2 hónapot?
Köszönöm!

szilvii83 # 2014.03.03. 15:44

Sziasztok!
Én azt szeretném megtudni hogy 2008 augusztusától van folyamatos munkaviszonyom, fél éves szerződés hosszabbításokkal, most várandós vagyok és táppénzen vagyok mert, veszélyeztetett a terhességem.Júni 31-ig van szerződésem utána mi a teendő hogy kapjak gyed-et? igényeljek álláskeresési járadék? aztán tgyás és jön a gyed vagy a tgyás igénylés után meg kell szüntetni az álláskeresési járadékot ami ugye 3 hónap és abból csak 1,5 fog lejárni, aztán tgyás lejárta után megint á.járadék és onnan igyénelni a gyed-et? vagy ilyet nem lehet hogy addig felfüggesztem az álláskeresésit?
KÖSZÖNÖM!!!

nandy # 2014.03.03. 22:30

bbtimea:

TGYÁS alapja főszabály szerint az előző évi, azaz a 2013-as jövedelem, ha volt legalább 180 bérezett napod. A kérdésedből úgy veszem ki, hogy tavaly végig dolgoztál.

GYED alapja főszabály szerint szintén az előző évi jövedelem, ha volt legalább 180 bérezett napod. Mivel a GYED-re már csak 2015-ben leszel jogosult, így az irányadó időszak 2014.01.01-től indul. Ha májustól keresőképtelen leszel, akkor nem lesz 180 napod, így GYED alapja megegyezik majd a TGYÁS alapjával.
Ha augusztustól leszel keresőképtelen, akkor a 2014. évi jövedelem, mivel lesz 180 bérezett napod.

Megjegyzem, hogy elég fura ezt így kijelenteni, hogy te már tudod, mikortól fogsz táppénzre menni.

nandy # 2014.03.03. 22:31

Klau, nem csak a TGYÁS számítása változott, hanem más ellátásoké is. A változás annyi csupán, hogy előző munkahelyek jövedelmei már nem számítanak.

dédédé # 2014.03.04. 07:26

Tisztelt Szakértő!

2013.08.31-én visszamondtam a gyedet, mert kisfiam bölcsődébe ment. Szeptember 9-tol uj munkaviszonyt kezdtem, de ujra terhes lettem es 2014 szeptember 14ére vagyok kiirva. Mivel nincs meg a szülèst megelőző évben a 180 napom, jol ertelmezem, hogy a tgyás igènylésènél akkor ezt az evet fogjak figyelembe venni? Június végéig mindenképp szeretnék dolgozni. Januar,februárban 208000 br. bérem volt, márciustól 4 óràs lettem, tehát a fele, átlagot fognak számolni es csak a szulèst megelőző 180 napot vagy januártól számít? Érdemes lenne visszaemeltetni az óraszámaimat? A gyednél is ez az időszak fog számítani, mert azt ugye jővőre igénylem?
A munkaszerződésem egyébként 2014 augusztus 31én lejár, tehát a tgyást mindenkepp a szülést megelőzően 28 nappal szeretném igénybe venni. Befolyásolni fogja az ellátásaimat, hogy lejár a munkaszerződésem?

Segítségüket előre is köszönöm!

bbtimea # 2014.03.04. 08:02

Kedves Nandy!

Sajnos olyan ortopédiai problémáim vannak, melyek az első gyermekemnél is szükségessé tették, hogy már korábban eljöjjek táppénzre (emellett napi másfél órát ingázom...).

Ha viszont később mennék táppénzre és meglenne a 180 nap bérezett napom idén, abban az esetben én rosszabbul járnék, ha a 2014-es jövedelmem lenne az alap (hiszen 2014 nagy részében nem teljes munkabért, hanem csak táppénzt és TGYást kapnék)? Vagy a 180 bérezett nap napi átlagkeresete lenne akkor is az alap, tehát mindenképpen a munkabérem összege lenne a számítás alapja?

Nagyon köszönöm!

nandy # 2014.03.04. 17:57

dédédé:

A szülést megelőző időszakból fognak keresni összesen 180 napot, a szülés (vagy ha előbb kéred a TGYÁS-t, akkor onnantól) napjától visszafelé haladva. A kapott jövedelmet átlagolják. Ha lehetséges, emeltesd meg az óraszámodat.

GYED alapja szintén így lesz.

Ha a TGYÁs ideje alatt szűnik meg a biztosítási jogviszonyod, akkor a további ellátások mögött már nem lesz aktív biztosítás. Ennek a ténynek akkor van jelentősége, ha később táppénzre kerülsz, vagy ha jön még egy baba.

nandy # 2014.03.04. 17:58

bbtimea: a táppénz és más ellátás soha nem alapja az újabb ellátásoknak.

sziladiz # 2014.03.06. 12:21

Kedves Nandy!

Kérdésem az lenne, hogy második gyerekünknél mi a TGYÁS/GYED számítási alapja.

Feleségem még GYED-be szülte a kisfiunkat 2014 január végén.
Kislányunk 2012 májusában született.
Feleségem 2011 decembertől már táppénzen volt vele.
Feleségem korábban 2009-től 2011 augusztusig teljes munkaidőben dolgozott, 2011 szeptembertől 4 órás-ba került át.

Válaszát előre is köszönöm.

Tido # 2014.03.06. 13:33

Kedves Szakértő!

Érdeklődni szeretnék.
Babát várok, 2014. szeptember végére. Lehetséges viszont, hogy a munkahelyem / cég meg fog szűnni június elején. Ilyen esetben mit tegyek, hogy tgyásra és gyedre, gyesre is jogosult legyek / maradjak. Ebben a cégben több éve dolgozom, előtte is végig volt munkaviszonyom, megszakítás nélkül. Kérném tanácsát, hogy hogy maradhatok jogosult az ellátásokra. A bejelentett fizetésem az utolsó munkahelyen bruttó 250.000 Ft... Nem szeretném, ha mindent buknék most az utolsó pillanatban. Köszönöm segítségét előre is!

Tisztelettel!

bexi # 2014.03.06. 13:50

Kedves Nandy!

3 évig egy munkahelyen dolgoztam. Azután váltottam és fél évig dolgoztam egy másik munkahelyen, ahonnan nem régen eljöttem. A mostani munkahelyváltásom között 2 hétig nem dolgoztam sehol, de nem is voltam bejelentkezve munkaügyi központba. Most lesz nemsokára, hogy 3 hónapja dolgozom az új helyemen, de egyből a próbaidő után táppénzre leszek elküldve a babával, mert sajnos nagyon rossz az egészségügyi állapotom.
Kérdéseim a következők lennének:

  • Nem jelent-e problémát, hogy 2 hétig nem volt bejelentett munkahelyem a munkahelyváltás közben?
  • Ha most el kell mennem táppénzre, nem lesz meg a 180 napom az új helyemen, ez problémát jelent-e a TGYÁS és GYED szempontjából?
  • Hogyan számítják a TGYÁS-t és a GYED-et?

Előre is köszönöm a segítséget!

dédédé # 2014.03.06. 17:42

Kedves Nandy!

Meg egy kerdesem lenne, ha az orvos elobb vesz fel tappenzre mint junius (szept.14re vagyok kiirva es 2013.09tol van munkaviszonyom), elofordulhat mert a masik terhessegemnel is nagyon kemenyedett a hasam. Akkor is a szüléstől visszamenőleg 180 napot számolnak vagy a felvett táppénz napjától számolnak visszafelé 180 napot a tgyas es gyed megállapításához?

Előre is köszönöm a válaszod!

dédédé # 2014.03.07. 08:30

Kedves Nandy!

Azt ertem, h a szülés előtti időszakból keresnek 180 napot, csak ebbe a 180 napba a táppénzes időszakot is beszámithatják? Elnézést de olyan bonyolult:)

bexi # 2014.03.07. 13:44

Tisztelt Szakértők!

Elnézést, hogy újra elküldöm, de kérem aki tud segítsen nekem.
Tíz éve dolgozom folyamatosan, megszakítás nélkül.
2009. áprilisától - 2013. június 30-ig egy munkahelyen dolgoztam. Azután váltottam és 2013. júliustól 2013. december 22-ig (fél évig) dolgoztam egy másik munkahelyen, ahonnan nem régen eljöttem. A mostani munkahelyváltásom között 2 hétig nem dolgoztam sehol, de nem is voltam bejelentkezve munkaügyi központba.
2014 január 6-tól dolgozom a mostani munkahelyemen. A próbaidő után táppénzre leszek elküldve a babával(nagyon nehezen jött össze és az egészségügyi állapotom is rossz).

Kérdéseim a következők lennének:

  • Nem jelent-e problémát, hogy 2 hétig nem volt bejelentett munkahelyem a munkahelyváltás közben?
  • Ha most el kell mennem táppénzre, nem lesz meg a 180 napom az új helyemen, ez problémát jelent-e a TGYÁS és GYED szempontjából?
  • Ha bruttó 200.000 Ft a jövedelmem, akkor mennyi GYED-re és TGYÁS-ra számíthatok, ha szeptember végén születik a baba?
  • Mi alapján számítják a TGYÁS-t és a GYED-et?

Előre is köszönöm a segítséget!

nandy # 2014.03.09. 22:02

dédédé: Pont a neked címzett válaszom után írtam, hogy a táppénz és más ellátás soha nem alapja egy újabb ellátásnak. tehát a táppénz nem számít bérezett napnak, azon kívül keresik a 180 napot.

nandy # 2014.03.09. 22:04

sziladiz:

Feleségem még GYED-be szülte a kisfiunkat 2014 január végén.
Kislányunk 2012 májusában született.
Feleségem 2011 decembertől már táppénzen volt vele.
Feleségem korábban 2009-től 2011 augusztusig teljes munkaidőben dolgozott, 2011 szeptembertől 4 órás-ba került át.

TGYÁS alapja a jelenleg hatályos szerződés szerinti bére lesz (a 4 órás), GYED alapja szintén.

nandy # 2014.03.09. 22:12

Tido:

Babát várok, 2014. szeptember végére. Lehetséges viszont, hogy a munkahelyem / cég meg fog szűnni június elején. Ilyen esetben mit tegyek, hogy tgyásra és gyedre, gyesre is jogosult legyek / maradjak. Ebben a cégben több éve dolgozom, előtte is végig volt munkaviszonyom, megszakítás nélkül. Kérném tanácsát, hogy hogy maradhatok jogosult az ellátásokra. A bejelentett fizetésem az utolsó munkahelyen bruttó 250.000 Ft... Nem szeretném, ha mindent buknék most az utolsó pillanatban. Köszönöm segítségét előre is!

Kérdés, mit jelent az, hogy a cég meg fog szűnni... Megszűnik akkor, ha törlik a cégjegyzékből. de azt megelőzi egy felszámolási vagy végelszámolási eljárás. Annak időtartama alatt nem tudnak felmondani, a védettség miatt.
Ha tényleg akkor szűnik meg a cég, akkor álláskeresési járadékra leszel jogosult. Fontos, hogy ezt igényeljétek, mert 30 napnál hosszabb időre nem szakadhat meg a folyamatos biztosítási jogviszony. Az álláskeresési járadékot a szülés napja utáni naptól kell szüneteltetni, mert így a szülés napján még biztosított lesz a kismama. TGYÁS lejártakor pár napig újra kell kérni az álláskeresésit, és utána mehet a GYED.

nandy # 2014.03.09. 22:25

bexi:

Nem jelent-e problémát, hogy 2 hétig nem volt bejelentett munkahelyem a munkahelyváltás közben?
Ha most el kell mennem táppénzre, nem lesz meg a 180 napom az új helyemen, ez problémát jelent-e a TGYÁS és GYED szempontjából?
Ha bruttó 200.000 Ft a jövedelmem, akkor mennyi GYED-re és TGYÁS-ra számíthatok, ha szeptember végén születik a baba?
Mi alapján számítják a TGYÁS-t és a GYED-et?

  • Nem probléma. Az a lényeg, hogy 30 egybefüggő napnál hosszabb megszakítás ne legyen.
  • Átmeneti rendelkezés szerint TGYÁS / GYED esetében két számítást végeznek: egyszer a régi szabályok szerint (vagyis az előző évi jövedelmet nézik) másodszor pedig csak a mostani munkahelyeden szerzett jövedelmet veszik alapul. amelyik kedvezőbb, az alapján fogják számítani a TGYÁS / GYED ellátást.

Táppénzt a jelenlegi jogviszonyodból származó jövedelemből állapítják meg.

Tido # 2014.03.10. 07:41

Kedves Szakértő!

Tido:
„Babát várok, 2014. szeptember végére. Lehetséges viszont, hogy a munkahelyem / cég meg fog szűnni június elején. Ilyen esetben mit tegyek, hogy tgyásra és gyedre, gyesre is jogosult legyek / maradjak. Ebben a cégben több éve dolgozom, előtte is végig volt munkaviszonyom, megszakítás nélkül. Kérném tanácsát, hogy hogy maradhatok jogosult az ellátásokra. A bejelentett fizetésem az utolsó munkahelyen bruttó 250.000 Ft... Nem szeretném, ha mindent buknék most az utolsó pillanatban. Köszönöm segítségét előre is!”

Válasz:
Kérdés, mit jelent az, hogy a cég meg fog szűnni... Megszűnik akkor, ha törlik a cégjegyzékből. de azt megelőzi egy felszámolási vagy végelszámolási eljárás. Annak időtartama alatt nem tudnak felmondani, a védettség miatt.
Ha tényleg akkor szűnik meg a cég, akkor álláskeresési járadékra leszel jogosult. Fontos, hogy ezt igényeljétek, mert 30 napnál hosszabb időre nem szakadhat meg a folyamatos biztosítási jogviszony. Az álláskeresési járadékot a szülés napja utáni naptól kell szüneteltetni, mert így a szülés napján még biztosított lesz a kismama. TGYÁS lejártakor pár napig újra kell kérni az álláskeresésit, és utána mehet a GYED.

Újabb kérdés:
Ha jól értelmezem, ha a munkahely megszűnik, onnantól kezdve 30 napon belül igényelnem kell az álláskeresési járadékot, azaz nem fontos egyből, csak a 30 napból ne fussak ki. A tgyás igénylésének második napjától kell lemondani és az utolsó napján újra igényelni, hogy Gyed-et is kapjak? Ilyenkor a munkahelyemen szerzett jövedelem alapján kapom a tgyást, gyedet? Az álláskeresési max. 90 napra jár, tehát ebből kell gazdálkodnom a köztes időben? Mi van akkor, ha ez nem elég? Akkor nem leszek jogosult tgyásra, gyedre?

Köszönöm újbóli válaszát!
Tido

nandy # 2014.03.10. 12:06

Igen.
Igen.
Igen.
Igen.
Ha nem lesz elég a 90 nap, akkor baj van.

De azt még nem tudjuk, hogy mikor fog megszűnni a cég. Nézd meg a cegjegyzek.hu oldalon, hogy jelenleg áll-e felszámolási vagy végelszámolási eljárás alatt, és ha igen, mióta.

Tido # 2014.03.10. 12:50

Kedves Szakértő!

Már csak egy kérdésem lenne: a munkaviszony megszűnése és az álláskeresési járadék igénylése közti - max. 29 nap - időszakban érdemes magam után fizetni a tb-t, mivel ebben az időszakban nem leszek biztosított?

Köszönöm még egyszer segítségét!

Tido

zsanzee # 2014.03.11. 09:04

Üdvözlöm!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz!

2013-ban összesen volt 181 bérezett napom ( július 3-tól december 31-ig), bruttó 120.000 Ft bérezéssel.
2014 január 1-től igényeltem a tgyást, a gyermekem várható születési ideje 2014 január 22. volt.
( a valóságban január 17-én született)

Mennyi tgyást kellene kapnom Ön szerint?

( Munkaviszonyom több, mint 3 éves, 2013 júniusig azonban csak bruttó 57.000 ft volt a fizetésem.Majd fizetetlen szabadságon voltam 32 napot, utána lett több a munkaidőm és a bejelentett bérem is)

nandy # 2014.03.11. 11:44

Mivel a biztosítási jogviszonyod 30 napnál hosszabb időre megszakadt, így a megszakítás utáni időszak bére lesz az alap.

(Megjegyzem, pont a legfontosabb információt tetted zárójelbe)

nandy # 2014.03.11. 11:48

Tido: magad után fizetni a tb-t, ez mit jelent?

Ha megállapodásra gondolsz, azt csak természetbeni ellátásra lehet kötni, pénzbeli ellátásra nem.

Biztosítási jogviszony hiányában tételes eg.ügyi szolgáltatási járulék fizetésére lennél kötelezett (havi 6.810,-ft), de a biztosítás megszűnését követő 45 nap haladék van, addig még nem kell fizetni.
Megjegyzendő, hogy ez a tételes járulék is csak természetbeni ellátásra jogosít, táppénzre és egyéb pénzbeni ellátásra nem.

Ennyi kérdéssel célszerű lenne személyesen vagy írásban felkeresni a területileg illetékes OEP kirendeltséget.