TGYÁS jogosultság


kathyalin # 2013.09.20. 10:50

Tisztelt Tanácsadó!

2012. május 18-án született kislányom, akivel május 1-től voltm Tgyáson, jelenleg Gyeden vagyok. Munkaviszonyom 2013. május 23án a határozott idő leteltével lejárt. 2014. április-májusra várjuk a kistestvért. Arról szeretnék tájékozódni, hogy jól tudom-e, hogy mivel Gyedbe szülöm a következő babát, kb. megegyező összegű ellátásokat fogok kapni, mint az első gyermekemnél (kb. 4 éves munkaviszonyom van)? Vagy ebben is van/lesz változás? Segítségét előre is köszönöm.

SBrigitta # 2013.09.24. 15:22

Tisztelt Tanácsadók!
A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: Vajon az alábbi szituációban kaphatok-e TGYÁS-t, GYED-et, GYES-t, és ezeknek mi lesz a számolási alapja?
13 éve van folyamatos, bejelentett munkaviszonyom (1-2 nap megszakítással a munkahelyváltások miatt), előtte nappali tagozatos főiskolás voltam 5 évig.
Utolsó munkahelyemnél 2008 augusztusa óta vagyok folyamatos munkaviszonyban.
2010 áprilisától októberig táppénzen voltam,
2010 októbertől TGYÁS-on, GYED-en, most GYES-en vagyok 2013 október végéig.
2014 március elejére várjuk második gyermekünk születését, magyarul a GYES lejárta után fogok szülni,a GYES lejárta és a szülés között nincs 180 nap.
Az orvosom erősen javasolja, hogy menjek táppénzre jelenlegi állapotom miatt (kisebb gondok vannak a méhlepénnyel, és volt már egy vetélésem is sajnos)
Ha jól értem a szabályozást, kapok majd TGYÁS-t (de nem vagyok benne biztos :-s ). Ha kapok, akkor az eredeti szerződéses bérem alapján fogják számolni, vagy a minimálbér alapján? A GYED-et, GYES-t melyik alapján fogják számolni? Gondolom, hogy a munkaadóm nem fog felmondani, én sem szándékozom, tehát a szülés időpontjában is állományban leszek náluk.
Előre is nagyon köszönöm!

VVilla # 2013.09.27. 22:30

Tisztelt Tanácsadó!
Kérdésem a következő: TGYÁS, GYES vagy GYED jogosultságom van-e a következő esetben:

Munkáltatómmal kötött 2 éves határozott idejű szerződésem lejár december 31-én. (előtte másik munkáltatónál szintén folyamatos jogviszonyom volt 2 évig, TB járulék is folyamatosan fizetve volt.)

November utolsó hetében tervezem, hogy táppénzre
vagy szülési szabadságra megyek.
Ha szülési szabadság, ez csupán a szerződés lejártáig érvényes?
Ez esetben TGYÁSra csak dec. 31-ig vagyok jogosult?

Szülés időpontja: 2014 január közepe.

TB-t az elmúlt 3 évben fennálló folyamatos munkaviszony alatt fizette mindkét munkáltatóm.
A kérdésem tehát arra vonatkozik, hogy december végén lejár a szerződésem, s így melyik ellátásra vagyok jogosult ill. melyiket érdemes választani?

Mielőbbi válaszukat köszönöm,
Üdvözlettel
VVIlla

vaczkor... # 2013.10.01. 12:46

VVilla

Szülési szabadságra legkorábban a szülés várható időpontját megelőző 28 nappal mehet.

2014. január közepén történő várható szülésnél a novemberi időpont túl korai, viszont tekintettel a mv. 2013.12.31-i megszűnésére ahhoz, hogy tgys és gyed ellátásra jogosult legyen a munkaviszony megszűnése előtt, 2013. decemberében el kell kezdenie a szülési szabadságot, amely időre meg kell igényelni a tgys ellátást. Ezt nem csak 2013.12.31-ig, hanem 168 napig fogja kapni. Ezt követően igényelheti a GYED-et, majd a gyermek 2 éves korától a gyes-t.

2012. évi I. törvény
a munka törvénykönyvéről

127. § (1) Az anya egybefüggő huszonnégy hét szülési szabadságra jogosult.
(
(3) A szülési szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy legfeljebb négy hét a szülés várható időpontja elé essen.

SBrigitta # 2013.10.06. 06:55

Tudna valaki legalább csak egy ötletet adni a 2013.09.24. 17:22 kérdéshez? Kezd sürgetővé válni a dolog, és nagyon fontos lenne tudnom, hogy körülbelül mire számíthatok jövőre :-s
Nézegettem, kérdezősködtem máshol is, egyetlen bíztató dolog merült fel, hogy "TB támogatás nem lehet alapja másik TB támogatásnak". Ebből én úgy értem, hogy a táppénzt, és a TGYÁST, GYED-et, GYEST ismét a még fennálló szerződés szerinti összegből fogják számolni, és nem az ezévi GYES-emből. Ez elképzelhető verzió? Bár nagyon örülnék neki, de elég furcsán hangzik...
Előre is köszönöm!!!

sortie # 2013.10.15. 05:49

SBrigitta

Tisztelt Tanácsadók!
A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: Vajon az alábbi szituációban kaphatok-e TGYÁS-t, GYED-et, GYES-t, és ezeknek mi lesz a számolási alapja?

13 éve van folyamatos, bejelentett munkaviszonyom (1-2 nap megszakítással a munkahelyváltások miatt), előtte nappali tagozatos főiskolás voltam 5 évig.
Utolsó munkahelyemnél 2008 augusztusa óta vagyok folyamatos munkaviszonyban.
2010 áprilisától októberig táppénzen voltam,
2010 októbertől TGYÁS-on, GYED-en, most GYES-en vagyok 2013 október végéig.
2014 március elejére várjuk második gyermekünk születését, magyarul a GYES lejárta után fogok szülni,a GYES lejárta és a szülés között nincs 180 nap.

Az orvosom erősen javasolja, hogy menjek táppénzre jelenlegi állapotom miatt (kisebb gondok vannak a méhlepénnyel, és volt már egy vetélésem is sajnos)

Ha jól értem a szabályozást, kapok majd TGYÁS-t (de nem vagyok benne biztos :-s ).

Jól érti, a megadott adatok alaján jogosult tgys ellátásra.

Ha kapok, akkor az eredeti szerződéses bérem alapján fogják számolni, vagy a minimálbér alapján? A GYED-et, GYES-t melyik alapján fogják számolni?

A GYES alanyi jogon járó ellátás, összege fix, megegyezik a mindenkori öregségi nyugdíminimummal.

A tgys és a GYED biztosításhoz kötött ellátás a számítási mód több tényezőtől függ, ezért a megadott adatok alapján ezen kérdésére érdemi válasz nem adható, azonban az elmondható, hogy az ellátás alapja a tényleges, illetve a munkaszerződés szerinti jövedelem, korlátot pedig főszabály szerint a minimálbér kétszerese képezi. A részletes jogi szabályozást az 1997. évi LXXXIII törvény 42-48. szakaszaiban találja.

Az biztos, hogy a GYES összege nem alapja a tgys és GYED ellátásnak.

csalamádé # 2013.10.17. 10:30

Tisztelt Szakértők!

Többféle különböző válasz után nem tudom, jogosult vagyok-e Tgyásra vagy Gyedre.
Az esetem a következő.

  • 2009. április 12-2012. április 12. között otthon voltam a gyerekemmel, a 3. évben Gyesen, az első két évben Tgyás, Gyed volt.
  • 2012. április 13-től kb. 3 hétig munkaügyi regisztrált voltam, kaptam is pár ezer forintot
  • ezután nem volt munkaviszonyom
  • 2013. június 17-én megszületett a második gyermekem

Van, aki szerint jár Tgyás és Gyed a Gyes miatt, van aki szerint nem, mert nem dolgoztam.
A kérdésem az, hogy érdemes-e benyújtanom az igényt az OEP-nél vagy sem. Ha igen, kitől kell kérnem munkáltatói igazolást (valami ilyesmi kell, nem?)?

Köszönöm a segítséget, üdvözlettel
Nóra

pazs # 2013.10.17. 10:58

Ha a szülés napján nem volt biztosítási jogviszonyod (értve ezalatt munkaviszonyt vagy legalább munkanélküli státuszt), akkor nem járhat neked sem tgyás, sem gyed.

Gyuri # 2013.10.17. 20:14

Tisztelt Szakértők,

Érdeklődni szeretnék GYED/TGYS folyósítással kapcsolatosan. A páromnak van főállása, folyamatos munkaviszonya 5 éve. Most lehetne egy részmunkaidős állása a munkáltatója engedélyével:
Munkaidő: Részmunkaidő, heti 20 óra, várhatóan 10 hónapra szóló határozott idejű munkaviszony telephelyen kívül végzett tevékenység keretében.

Érdeklődnék, hogy a 2. gyermekünket 2014.04 hónapban várnánk, akkor ha aláírja a kb. 10 hónapra szóló részmunkaidős szerződést (2013.11-2014.08), akkor a gyermek megszületésekor (2014.04) nem igényelhet sem TGYS/GYED-et?

Ezt találtam az kormány honlapján:
Mikor nem jár a terhességi-gyermekágyi segély?

a szülési szabadságnak arra a tartamára, amelyre az anya a teljes keresetét megkapja;
ha az anya bármilyen díjazás – kivéve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a személyi jövedelemadó-mentes tiszteletdíjat – ellenében munkát végez vagy hatósági engedélyhez kötött kereső tevékenységét személyesen folytatja.

Köszönettel: Géza

Zengőbérci # 2013.10.18. 13:33

Gyuri

A tgys egy keresetpótló juttatás, azaz ha ezt kapja mellette nem lehet más bérjellegű jövedelme.

Amennyiben "frissen szülten" az anya a részmunkaidős jogviszonyban dolgozik és munkabért kap a másik jogviszonyából (főállás) sem kaphat tgys ellátást.

Igényelni bármit lehet, de az igényt a fentiek miatt határozattal el kell utasítani.

Andi8622 # 2013.10.20. 16:49

Tisztelt Szakértők!

2014 június elejére várjuk gyermekünket. Előreláthatólag a munkaviszonyom jövő január végén megszűnik mivel a cég 2 hónapra szüneteltetni szeretné a szolgáltatásait, így a munkavállalókat addig nem tudják alkalmazni. Jelenleg a munkáltatómnál 4 órás foglalkoztatásban dolgozom, 365 biztosított nappal rendelkezem. Érdeklődnék, hogy ha áprilistól visszavennének teljes állásba a fennmaradó időre, akkor mi lenne az alapja a Tgyás számításának? A szülés időpontjában meglévő munkaszerződés még akkor is, ha nincs meg a 180 nap vagy az előző évi 4 órás munkabér?

sabuci # 2013.11.08. 09:19

Tisztelt Cím!

Második gyermekünk 2011.11.17-én született, majd 2012.február 24-én megszűnt a határozott idejű munkaviszonyom. 2013. szeptember 02-ától ugyanezen cég ismét alkalmazott, 2014.október 05-ig tartó szerződéssel. Munkába álláskor 13 hetes várandós voltam a harmadik babával, 2014.03.14-re várjuk a kicsit. Február végéig szeretnék dolgozni. A kérdésem hogy milyen ellátásokra leszek jogosult? (2001-től dolgozom, azóta a gyerekekkel való otthonléten kívül, ami 21-21 hónap volt, összesen 1,5 hónap volt hogy nem volt állásom)

Köszönöm előre is válaszát: sabuci

SBrigitta # 2013.11.10. 09:20

Kedves sortie!

Köszönöm a választ!
Közben a HR osztályunk kiszámolta, hogy a szerződés szerinti bérem lesz az alapja a TGYÁS-nak.

emtimea # 2013.11.12. 11:44

Tisztelt Szakértők!

Az én esetem azért bonyolult, mert az utóbbi 2 évből 1-et külföldön töltöttem. 2009-től 2012.08.31-ig itthon dolgoztam, majd 2012.09.01-2013.09.01-ig külföldön. Utána hazajöttem és hogy a biztosítotti státuszom meglegyen, azonnal munkanélkülinek jelentkeztem, kapom az ÁJ-t. Addig rendben van, hogy kapok Tgyás-t, a kérdésem az, hogy mennyit, mi alapján fogják kiszámolni? Eddig többféle variációt hallottam. Az egyik, hogy a szülést megelőző naptári év keresete adja az alapot. A másik, hogy a jelenlegi ÁJ alapján fogják kiszámolni - ez nyilván igencsak elszomorított.
A babát 2013.11.27-re várom.

Előre is köszönöm a válaszukat!

sortie # 2013.11.14. 11:27

emtimea 2013.11.12. 12:44 Tisztelt Szakértők!

Az én esetem azért bonyolult, mert az utóbbi 2 évből 1-et külföldön töltöttem. 2009-től 2012.08.31-ig itthon dolgoztam, majd 2012.09.01-2013.09.01-ig külföldön. Utána hazajöttem és hogy a biztosítotti státuszom meglegyen, azonnal munkanélkülinek jelentkeztem, kapom az ÁJ-t. Addig rendben van, hogy kapok Tgyás-t, a kérdésem az, hogy mennyit, mi alapján fogják kiszámolni? Eddig többféle variációt hallottam. Az egyik, hogy a szülést megelőző naptári év keresete adja az alapot. A másik, hogy a jelenlegi ÁJ alapján fogják kiszámolni - ez nyilván igencsak elszomorított.
A babát 2013.11.27-re várom.

Előre is köszönöm a válaszukat!

Az un. átmeneti szabályok értelmében mind a régi, mind az új szabályok szerint ki kell számolni és a kedvezőbbet kell megadni.

Régi:2012.01.01-től 2012.08.31-ig elért keresetéből.

Új:Vhr. 26. § (2) Annak, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt, vagy ezek megszűnését követő 42 napon belül szül, és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segély és a gyermekgondozási díj összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapján kell megállapítani, azonban a pénzbeli ellátás naptári napi alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részét.

kkolozsvari # 2013.12.19. 14:13

Tisztelt Szakértő!

a következő helyzet miatt kérem tanácsát:

Tehát a következőről lenne szó:

Gyermek születése 2014. január 15.

A kérdés, hogy mikor jobb Tgyasra mennem, még 2013 ban, decemberben vagy 2014.a gyerek születésekor.

Tények:

2007. 10.01-2013.06.06 folyamatos biztosítotti jogviszonyom volt, azaz volt jarulekalapot képező jövedelmem.

2013. december 12- től álláskeresési járadékon vagyok. (elvileg erre 2014 február 5 ig)

2013. január 1-2014. január 15 ig a baba születéséig lesz 180 nap biztositotti jogviszonyom, DE NEM FOLYAMATOS , mert 2013.06.06-2013.12.12 ig nem volt jövedelmem. (azt hiszem az uj táppénz szabályok miatt ez probléma, mert igy csak a születéskori jövedelem szamit bele) de én 2014 május előtt szülök, igy nem jarhatok rosszabbul allitolag)

Szerintem ha, 2013. decemberben igényelem a Tgyast, akkor a 2012. évi jövedelem az alap, és ott van 180 napos FOLYAMATOS jogviszony. ha viszont 2014 ben akkor meg nem folyamatos, bar megvan a 180 nap.

Tudom, hogy változtak a táppénz szabályok, 2013. juliustól, de elvileg nem jarhatok rosszabbul, mint a szabályozás változás előtt. De akkor sem tudom, hogy melyik megoldás a jó?

Igen nagy a különbség a két lehetőség között, ugyanis ha nem veszik figyelembe a 2013. junius 6 ig tarto jogviszonyt , akkor csak az álláskeresési az alap.

ViolaG # 2013.12.23. 10:11

Tisztelt Szakértő!

Igyekeztem böngészni a fórumot, de nem találtam hasonló esetet, ezért szeretném a segítségét kérni.
Feleségemmel 2014. január 17-re várjuk gyermekünk születését. A mai nap felkerestem a helyi MEP-et TGYÁS igénylése végett. Feleségemnek két munkahelye van. A főállású munkahelyén (heti 40 óra) 2003 óta dolgozik, a másodállásban pedig 2013. május óta. TGYÁS igényléskor azt a választ kaptam, hogy a másodállású fizetése nem számít bele a TGYÁS-ba.
Természetesen lehet, hogy én értelmezem rosszul a törvényt. Olvasatomban úgy tűnik, hogy mivel a biztosításban töltött időszak meghaladja a 2 évet, már csak az összeget kell meghatározni, amibe véleményem szerint bele kellene számítania a másodállásban szerzet jövedelemnek is.
Az ügyintéző elmondása szerint, mivel a másodállásban töltött idő nincs 1 éves, így nem számíthatják bele a TGYÁS-ba.

Segítségét előre is köszönöm!

Gábor

anne01 # 2013.12.23. 18:59

ViolaG

Igaza van az ügyintézőnek. Több jogviszony esetén jogviszonyonként kell megállapítani az ellátást és a másodállásban valóban nincs meg a 365 napja, így ezt nem is lehet figyelembe venni.

babavaro2014 # 2014.01.08. 08:58

Tisztelt Szakértő!

A következő kérdésben szeretném segítségét kérni. Jelenleg határozott idejű munkaszerződéssel, főállásban dolgozom, mely 2014 december 31-ig szól. Emellett van egy határozatlan idejű, heti 6 órás munkaviszonyom is.
Kérdésem a következő: jogosult lennék-e és ha igen, akkor mekkora összegű TGYÁS-ra, ha 2015. év elején szülnék. Úgy gondolom, hogy ha bejelentem a terhességet, akkor a munkáltató nem hosszabbítaná meg a jövedelmem 95%-át biztosító teljes munkaidős szerződésemet.
Azt olvastam, hogy 2014-től a TGYÁS számításának alapja a jogosultság alapját képező jövedelem. Ez azt jelenti, hogy amennyiben 2015 januárjában, a részmunkaidős biztosítási viszonyom alapján kérem a segélyt, akkor a heti 6 órás munkaviszonyom alapján számítják (annak 70%-a) és nem a 2014-es éves jövedelmem az alap?

Válaszát előre is köszönöm.

anne01 # 2014.01.09. 16:59

babavaro2014

Kérdés, hogy mennyire az év elején szülnél. Tgyásnál van lehetőség arra, hogy a szülést megelőző 28. naptól igényeljed. Ha az beleesik még a biztosítási időbe, nem számít, hogy időközben megszűnt a munkaviszonyod.
Tgyásnál vannak más szabályok is:
Terhességi gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőző két éven belül 365 napig biztosított volt és
a biztosítás fennállása alatt,
a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy
a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt (vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül) szül.
Ha egyik kategória sem, akkor a jelenlegi szabályok szerint igen, csak a fennálló biztosításodból fognak számolni.
Egyébként 2015-től újabb változások lesznek, úgyhogy elég nehéz bármit is mondani.

csuti1973 # 2014.01.11. 16:28

Tisztelt Jogi Fórum!

2013 10.07-ig 10 éves folyamatos munkaviszonyom volt.
2013 10.08-tól 2014 01.08-ig álláskeresési járadékot kaptam.

2014 01.11-től van új munkaviszonyom.

Közben babát várok.Szülés várható ideje 2014 06.30.

Orvosom szerint veszélyeztett terhes leszek cca 1 hónap múlva.

Kérdésem,hogy mi lesz a táppénz,tgyás,gyed alapja?

Válaszát előre is köszönöm!

Évi221 # 2014.01.13. 12:34

Tisztelt Jogi Fórum!

Az lenne a kérdésem, hogy az alábbi tények fenn állásával jár-e nekem tgyás/gyed?
2013. augusztus 25-én megszűnt a munkaviszonyom amely négy évig tartott. Utána biztosított voltam 4 és fél hónapig a munkaügyi központ által. Ha most vissza mennék dolgozni még lenne fél év biztosított időszakom. Így ha jól számoltam nagyjából két hétig lennék biztosítás nélkül. 2014. augusztus 10.-e környékére vagyok kiírva. Ebben az esetben jár-e részemre juttatás?
És ha nem mennék vissza dolgozni akkor elesem ettől, hiába van meg a 365 napos biztosított időszakom?

Válaszukat előre is köszönöm.

Vianne # 2014.01.23. 14:11

Tisztelt Szakértő!

Friss babaváróként a segítségét szeretném kérni. Sajnos sehol nem találok egyértelmű tájékoztatást arra vonatkozóan, hogy pontosan hogyan, és mi alapján fogják kiszámolni a GYÁS/GYED/GYES-t. Egy könyvelő ismerős tájékoztatása alapján, ha sikerül magasabb bérről megállapodnom a vezetőséggel, akkor nincs ok aggodalomra, mert kizárólag a szülést megelőzően aktuális munkabérem képezi az alapját a juttatásoknak, függetlenül attól, hogy azt mennyi ideig folyósították (tehát akár az esetleges terhességitáppénz sem befolyásolja ezt negatívan), azonban sajnos erre vonatkozóan sem pro, sem kontra nem találtam semmit.
Válaszát előre is köszönöm,
Vianne

NyGAgi # 2014.01.31. 10:24

Tisztelt Tanácsadó!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a tgyás mikortól jár ha a szülés várható időpontja a menstruáció alapján 2014 09. 02. Az UH alapján pedig
2014. 08. 07.
Válaszát köszönvé Ági

Dödölle1 # 2014.02.03. 15:06

Tisztelt Tanácsadó!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a tgyás mikortól jár ha a szülés várható időpontja a menstruáció alapján 2014 09. 02. Az UH alapján pedig
2014. 08. 07.
Válaszát köszönvé Ági

A terhesgondozási kiskönyv megfelelő rovatában szereplő, szülés várható időpontját megelőző 28. naptól, vagy a szülés napjától.