Internetes reklám vagy SPAM  ?


Jog Hézag (törölt felhasználó) # 2002.01.24. 19:13

A téma címével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.

Adva van xy cég akinek soha sehol nem adtam meg az e-mail címemet.
Egyszer csak kapok egy reklám levelet az xy cégtôl, amiben tevékenységét reklámozza. A levél alján odabiggyeszti, hogy az e-mail címemet egy nyilvános web oldalon találták és ha akarok akkor leiratkozhatok a listájukról...

Kérdezem én, hogy egyáltalán küldhet-e nekem mindenfajta engedély vagy kérdezés nélkül ilyen tartalmú levelet bárki is. Nem is beszélve arról, hogy még én iratkozzak le arról a listáról amire fel sem iratkoztam.

Mi ilyenkor a jogi vagy törvényi álláspont ? Van egyáltalán erre valamilyen szabályozás vagy bárki küldözgethet mindenféle levelet büntetlenül ?
És ha van rá törvény akkor a végrehajtás is társul hozzá vagy az még el sem készült ?

Köszönöm a segítô válaszukat.

mezgaaladar # 2002.01.24. 21:59

Ugyanigy jartam, es cseppet sincs inyemre hogy mindenfele tre' cegek kuldozgetnek nekem emaileket, raadasul
olyan dolgokrol ami abszolute nem erdekel, es abszulute nem is _fog_ erdekelni soha.

Az adatvedelmi torveny alapjan az emailcim szemelyes adatnak minosul ?

Mit lehet az ilyen ellen tenni, azon
kivul hogy melyseges felhaborodasom jelzem a szolgaltato fele ?!

Elore is koszi

Pult Fiction (törölt felhasználó) # 2002.01.25. 08:21

Hell!

Nos szerénytelen véleményem szerint:-) az email cím személyes adat is, meg persze még pár okot fel lehet sorolni, hogy a spam miért tilos.

Így:

  1. Az új ecommerce törvény szerint kizárólag olyan személynek küldhető reklám, aki ehhez kifejezetten hozzájárult (opt-in) ami persze ekkor már nem spam, mert nem kéretlen.
  2. A Ptk-val is lehet jönni, mert pláne egy modemesnek a spammer kárt okoz, mert a letöltés pénzbe kerül, a tevékenység pedig jogszerűtlen.
  3. A versenytörvény szerint a spammer tisztességtelenül versenyez mert hátrámyba kerülhet vele szemben az, aki betartja a reklámozási szabályokat. De ez utóbbi címen fogyasztó / sima szenvedő alany nem tehet panaszt, csak pl egy versenytárs / konkurrens

Az más kérdés, hogy sajnos sok esetben nem lehet kideríteni, ki a spammer valójában, mert igen kifinomultan bújkálnak a dögök. Ha azonban sikerül, és magyar cégről van szó, akkor meg lehet őket fenyegetni, plusz az ISP-jüknek is lehet küldeni egy levelet mert a SPAM küldés minden ISP szabályzata szerint tilos. Ha nem segít, akkor lehet perelni is, de ekkor neked kell készenállni, hogy bizonyítsd a kárt, ui a Netikett megsértése önmagában nem peresíthető...

Sok szerencsét. Hogy pusztulna el az összes spammer disznó!

  • PF
Jog Hézag (törölt felhasználó) # 2002.01.26. 15:12

Szóval, akkor mit lehet tenni ellenük?
Arra gondoltam, hogy valami példa értéku perbe belebonyolódok. Érdemes egyáltalán vagy teljesen kilátástalan a dolog ?
Azt mondod vagyoni kár ? hát konkrétan nem ért, csak zavaró és unom mindig törölgetni az ilyen tartalmakat.
Azóta megnéztem a levélfejlécét és azt sikerült belôle kiszednem, hogy ez a cég nem a saját email-jérôl, hanem egy szerintem hozzásemmiköze szerverrôl küldi a leveleket ? Ez esetben, hogyan tudom bizonyítani, hogy azt azok küldték ?
Már arra is gondoltam, hogy visszaküldöm neki a családfájával együtt több példányban, csak kézzel kattintgatni olyan macerás.

Hézag Géza

Pult Fiction (törölt felhasználó) # 2002.01.26. 20:38

Jog Hézag karcolta - 2002.01.26 16:12
Szóval, akkor mit lehet tenni ellenük?

<...>

Hézag Géza

Hát ha a cég magyar, és nem egyszeri eset a spam, akkor esetleg lehet lépni. Egyébként esélytelen, mert te egész nyugodtan pereskedhetsz itthon, ő meg se tudja.

Ezek szerint nem modemes vagy, akkor azt javaslom, hogy vezess be kemény spam szűrést, vannak egész jó progik erre.

Na csá!

  • PF