Készfizető kezesség öröklése


rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2007.02.09. 11:45

Dr. Attika azt nem gondolhatod komolyan hogy a készfizető kezesség a magánszemélyeknél egy személyhez kötött jog azaz nincs helye jogutódlásnak míg a jogiszemélyeknél nem annyira személyhez kötött jog hiszen van helye jogutódlásnak
nyílván a kezességnél az öröklés folytán belépő személy a kezesi kötelezettségének a teljesítésért csak az örökségének az össszegéig felel azon felül nem

Dr.Attika # 2007.02.10. 10:21

Kedves "rite csillaggal"!
Az álláspontom az, hogy jogiszemély kötelezettségei és jogosultságai teljes egészében átszállnak a jogutódra. A természetes személyé pedig nem. A ké. ke. álláspontom szerint "nem átszálló".

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.10. 10:28

És mi a jogi alapja ennek a különböztetésnek?

Dr.Attika # 2007.02.10. 11:15

A Polgári Törvénykönyv vonatkozó rendelkezése.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.10. 13:58

Melyik?

Dr.Attika # 2007.02.10. 20:28

Keresdd meg! Jogban "nagyfiú vagy". ( Bizonyosan a magánéletben is.)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.11. 08:12

Ez igaz. Épp ezért ébreszt bennem meglehetős kételyeket, hogy nem találom őket.

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2007.02.14. 14:53

Dr. Attika

ez egy érdekes álláspont, amit képviselsz
érdemes szerintem készfizető kezesség oldaláról megközelíteni személyhez kötődő kötelezettség vagy sem ha igen akkor nincs jogutódlás semelyik személynél akár természetes akár jogi
ha nem személyhez kötődő akkor pedig van jogutódlás természets személynél és jogi személynél egyaránt

Dr.Attika # 2007.02.14. 17:15

A személyhez kötődéshez. A vámjogban létezik olyan, hogy a vámteher biztosítékaként elfogadható a vámhatóság erre engedéllyel rendelkező készfizető kezességi nyilatkozata. Az erre vonatkozó engedélyt csak az kapja meg, aki a jogszabályban meghatározott feltételeket teljesíti. ( bankgarancia, vámszempontból megbízható stb.).
Ez is azt mutatja, hogy személyhez kötött.

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2007.02.15. 08:35

A kezesség személyi biztosíték, az adós teljes vagyonán kívül a kezes teljes vagyona is fedezetül szolgál a jogosult részére. A kezes azt vállalja, hogy az eredeti kötelezett nemteljesítése esetén maga fog teljesíteni."
ezt a complex jogtár kommentár mondja de sztem egyértelmű
a kezes vagyonára tekintettel fogadja el a kezességet hiszen csak azzal megy valamire a hitelező
ez hagyatéki teher
a kezesség sokkal inkább a kezes vagyonához kötődik mint a személyéhez hiszen a kezesen mit tudnak behajtani csak a vagyonát...
az utóbbi érvelésedet nem értem nem éppen a a kezességgel védett kötelezett személyhez kötöttségét hangsúlyozod?

Automanic # 2008.11.11. 07:56

Ptk Kommentár:

Nem szünteti meg a kezes helytállási kötelezettségét a kötelezett halála. Ilyen esetben a főkötelezett az örökös lesz és a kezesi felelősség megmarad. Előfordulhat, hogy a hagyaték nem nyújt fedezetet a tartozásra, ilyenkor az örökös a hagyaték tárgyaival, illetve a hagyaték erejéig felel [Ptk. 679. § (1) bekezdés], ugyanakkor a kezes teljes vagyonával történő felelőssége megmarad.

Nem árt tovább olvasni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.11. 08:03

Nem árt tovább olvasni.

S nem árt figyelmesebben olvasni. Itt ugyanis nem az volt a kérdés, hogy a kötelezett halálával megszűnik-e a kezes kötelezettsége. Arról vitatkoztunk, hogy a kezes halálával átszáll-e a felelősség az ő örököseire.

guba # 2008.11.11. 18:21

Áh, milyen régi topik került elő, már szinte elfeledett, régi vitapartnerekkel.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.12. 08:04

:)
Ajánlom figyelmébe mindazoknak, akik arra szoktak panaszkodni, hogy eltűnt az a régi jó, személyeskedéstől mentes, magas szakmai színvonalú vitastílus.
:))

ah.lorinc # 2008.11.12. 19:30

Ugye-ugye? És nem is mondom azt senkinek, aki egy tizessel elnézni a szakasszámot, hogy nem jogász :))

Milyen jó is volt személyeskedés nélkül, pusztán jogi érveket ütköztetni, amelyet konklúzió követ. És azóta már az elnök is más.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.12. 19:35

Nehogy már egy elütés a billentyűzeten azonos megítélés alá essen elemi és kézenfekvő jogi igazság meg nem értésével...

ah.lorinc # 2008.11.12. 20:00

Remélem itt a jelen topicra gondolsz.

virini # 2008.11.13. 14:10

Sziasztok!

Ha már a kezességről van szó, azt kérdezném Tőletek, hogy ha a kötelezett elhúnyt, de a hitelszerződésben adóstárs(történetesen házastárs) is szerepel a kezes mellett, kit terhel az adósság rendezése? Talán a bank attól hajtja be a tartozást, akitől könnyebben tudja? Mit tehet ilyenkor a kezes, hogy ne érje nagy veszteség?

ObudaFan # 2008.11.14. 10:03

Most akkor adóstárs, vagy kezes? A bank helyében én az adóstárstól próbálnám előbb behajtani, mert ő a teljes vagyonával felel, míg az örökösök csak a hagyaték erejéig. Aztán az adóstárs megpróbálhatja ezt az örökösökkel rendezni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.14. 11:31

Én meg megpróbálnám mindenkitől (örökösök, adóstárs, kezesek) - ha egyszer be kell hajtani. Elvégre egyetemlegesen felelnek.

De ha jól olvasom, a kérdést, messze nem tartunk még itt. A kérdező csak aggódik, hátha nem fizetnek az egyenes adósok.

virini # 2008.11.14. 15:29

Sajnos én már javában benne vagyok a slamasztikában, mint kezes, ugyanis az örökös, aki egyben adóstárs nem tud fizetni, állítólag az elhúnyt csak adósságot hagyott. Én ezt erősen kétlem, de mit tehetek!?

Gelfiro # 2008.12.04. 12:56

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni.
Nagybátyám autóvásárlásánál kezességet vállaltam 4 évvel ezelőtt. Rendben fizetett is, egészen idén tavaszig, mikor is elhalálozott. Az örökösök a két gyermeke, aki közül az egyik kiskorú. A bank a napokban "jelentkezett" telefonon, hogy 24 órán belül rendezzem a fennálló tartozást, különben elszállítják a gépjárművet, ezzel is megterhelve a hitelösszeget és ezt peres úton hajtják majd be rajtam.
A kérdésem: tudtommal erről hivatalos értesítést kellene kapnom (6 hónapig semmit sem kaptam), nem telefonon egy bemondott összeget befizetnem 24 órán belül.
A másik, én az örökösök felé is kötelezően "örököltem" a kezességet?

Előre is köszönöm a választ.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.12.04. 13:01

Igen.
A hitelszerződés kötelezetti pozíciójában jogutódlás következett be, ami nem érinti a kezes, szerződésben vállalt kötelezettségét.

Gelfiro # 2008.12.04. 13:05

Köszönöm a gyors választ, legalább is, ami a kérdésem második részére vonatkozik.

Gelfiro # 2008.12.04. 13:27

Illetve még egy kérdésem lenne.
Az örökösök kategorikusan elzárkóznak a további fizetés elől és az autó elszállítását kérték a banktól.
Jelen esetben tudok bármit is tenni?