Örökség visszautasítása, örökség ingyenes átengedése


Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.14. 07:36

kérték hogy jelezzem a közjegyző felé míg nincs lezárva a hagyaték.
Miért neked kellene "jelezni"? Ha azt akarják, hogy ne legyen végleges hatályú a hagyatékátadó végzés, nekik kell határidőben igazolniuk a perindítást. De ezt szerintem a közjegyző is mondta nektek.

Az kevés lesz ám a végrendelet érvénytelenségéhez, hogy "nekünk nem tetszik". Van valami olyan hivatkozásuk, ami eredménnyel biztat?

hogy szállhatok ki belőle úgy hogy soha nem követelnek a későbbiekben tőlem?
Ki és mi a csudát követelne tőled?

Palme # 2020.08.14. 04:02

Kedves hozzáértők,szakértők!
A nagynéném által benne vagyok egy örökségben,de van végrendelet ahol egy idegenre aki ápolta arra hagyta rá az örökhagyó az összes vagyonát,lakás autó,hitelek stb...
A két bátyám,megtámadják a végrendeletet,mert nem fogadják el hogy a szülői ház egy idegené legyen.Én jeleztem nekik hogy ki akarok szállni belőle én nem pereskedek,és nem fizetek senki helyett,inkább élek szerényen,de gondtalanul.
Testvéreim ezt elfogadták,kérték hogy jelezzem a közjegyző felé míg nincs lezárva a hagyaték.
Ezt hogy tehetném meg úgy hogy a későbbiekben se követeljenek tőlem semmit?Mi szerint fogalmazzam meg a levelet? Pl Nem tartok igényt se a hagyatékra,se az örökségre és átruházom vagy lemondok mindenről?
Nem ismerem a kiskapukat,hogy szállhatok ki belőle úgy hogy soha nem követelnek a későbbiekben tőlem?
Nagyon köszönöm a segítségüket!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.13. 10:30

(A belterület és a zártkert nem megnevezés, hanem fekvés.)

A földingatlant külön is fel lehet ajánlani az államnak. Földingatlan az, amelynek a művelési ága nem "kivett".

oligaliga # 2019.03.13. 08:33

Nem a megnevezés számít, hanem az, hogy a hagyatékba tartozik. Ha mindent visszautasítasz, és rajtad kívül nincs más törvényes örökös, akkor az államé lesz a teljes hagyaték: a földek, és ha van más is (pl. bankszámla, lakás, autó), akkor az is.

Őszikék57 # 2019.03.13. 07:43

Függetlenül attól, hogy mi a földterület megnevezése? "Belterület" vagy "zártkert"?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.13. 07:38

Igen.

Őszikék57 # 2019.03.13. 07:33

Üdvözlök Mindenkit!
Hozzáértő szakemberek segítségét szeretném kérni.
Szüleim halálával örököltem néhány földterületet, ami az otthonomtól nagyon távol van. Hagyatéki eljárás még nem volt.
A földterületek között van 'belterület" és van "zártkert". Én nem tudom, hogy a kifejezések között mi a különbség.
A kérdésem az lenne, hogy közjegyző előtt, a hagyatéki eljárás során, lemondhatok-e, vagy elajándékozhatom-e az örökségemet a Magyar Államnak?
A válaszokat előre is köszönöm!

drszöszi11 # 2018.06.01. 16:30

Köszönöm a válaszokat.

nonolet # 2018.06.01. 16:17

Esetleg lehet osztályos egyezség is.
(ha még lehet, mert még tart az eljárás)

Az egy kicsit másként működik.

Viszont akkor nincs ajándék, nincs visszakövetelés...
Tán még az illeték is kellemesebb lesz.

- -

Az örököstársaknak a hagyatéki osztályra, vagyis a hagyaték felosztásának módjára vonatkozó megállapodását osztályos egyezségnek nevezzük.

Osztályos egyezség kötésére a hagyatéki eljárás során, annak jogerős lezárása előtt kerülhet sor.
(de köthető osztályos egyezség hagyatéki perben a bíróság előtt is.)

Jogilag az osztályos egyezség nem teremt új jogcímet az örökösök jogutódlásához, a jogcím változatlanul öröklés marad. (pl. nem ajándékozás)

Osztályos egyezséget csak a hagyatékban részesülők köthetnek.

Csak a hagyaték tárgyaira terjedhet ki, nem érintheti az örökösök más vagyonát.

Az osztályos egyezségben az örökösök eltérhetnek mind a törvényes öröklés rendjétől, mind a végintézkedésben meghatározott öröklés rendjétől azzal a feltétellel,
hogy
a hagyatékban minden örökösnek részesednie kell !!!

(azaz valami apróságot a tesónak is kell örökölnie)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.01. 15:25

Igen.

drszöszi11 # 2018.06.01. 13:46

Üdvözlet mindenkinek!
Azt szeretném kérdezni egy hozzá értőtől, hogy a hagyatéki tárgyaláson a testvérem ingyenesen átengedte nekem az örökrészét. Ugye ezt ajándék formájában adja át a közjegyző. Ez visszakövetelhető később, mint az ajándékozási szerződésnél az ajándék visszakövetelése?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.06. 08:39

Az örökösök egymás közti megállapodása a már megnyílt örökség elosztásáról (osztályos egyezség) nem minősül ajándékozásnak. Úgyhogy mindegy. De a visszautasítás kézenfekvőbb.

(Az enyhe kifejezés, hogy nem voltál elég pontos...)

Dr. Lee # 2007.04.06. 07:57

Jobban jártok, ha visszautasítja a rá eső részt, mivel az öröklési illeték általában kisebb(vagy egyenlő), mint az ajándékozási.

esztersz # 2007.04.06. 06:49

Bocsánat, nem voltam elég pontos, egyszer egyes szám első személyben adtam elő a történteket, egyszer egyes szám harmadikban.

Pontosan: az egyiki kedves ismerősöm édesapja meghalt, és neki van egy testvére, akire szeretné, ha az egész örökség szállna. Az ismerősömnek nincs leszármazója és az édesanyja is meghalt már. Nem tudjuk, hogy az örökség ingyenes átengedése, vagy a visszautasítása volna-e célravezetőbb.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.05. 18:07

Tehát semmiféle rokoni kapcsolatban nem áll a testvéreddel? És az örökösök is azt szeretnék, hogy a teljes örökséget a testvéred kapja? Végrendelet, gondolom, nincs.

esztersz # 2007.04.05. 09:22

Egyik kedves ismerősöm édesapja.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.05. 08:58

Ki az örökhagyó?

esztersz # 2007.04.05. 07:57

Kedves Szakértők!

A kérdésem, hogy mi a különbség az örökség visszautasítása és ingyenes átengedése között. (talán illetékvonzat?) A célunk, hogy a teljes örökséget a testvérem kapja, sem a gyermek, sem az unokák ne örököljenek. A hagyaték már megnyílt.

Előre is köszönöm a segítséget.