drgonzonak: A Pp. 85.§. (1) bekezdését, valamint a 86.§. (3) bekezdést olvassa el, mielőtt az eljárást megindítja.
Az előbbi szakasz arról szól, hogy a költségmentességi kérelmet benyújtó olyan fél esetében, akiről eltartásra kötelezett személy gondoskodik, az eltartásra kötelezett vonatkozásában is vizsgálják a perköltségmentesség fennállásának feltételeit. Az utóbbi szakasz pedig arról szól, hogy abban az esetben, ha a perköltségmentességben részesített személy ellenfelének javára ítél a bíróság perköltséget, akkor a perköltségmentességben részesített fél köteles ezt megfizetni.
Lehet, hogy itt más, mást fog írni, de higgye el a jogszabálynek, hogy így van.
Perköltség mentesség?
Nem lesz elég, el kell menni a polgármesteri hivatalba is.
Elég lesz a tanintézet igazolását csatolni, valamint a kérelmi ürlapon az esetleges jövedelemről a nemleges nyílatkozat.
Fizetési meghagyás benyújtásához szeretnék kérni költség menteséget.
Jelenleg nappali tagozaton tanulok, jövedelmem nincs.
Milyen igazolásokat kell beszereznem a mentességhez?
Köszönöm előre is!
Ha fennáll közöttetek az életközösség, akkor igen, ha nem áll fenn, akkor nem. De utóbbi esetben számíts rá, hogy esetleg rákérdez a bíróság, ha észleli a családi állapotodat.
Fogas kérdés:
Házastársam nem velem él, hanem egy másik lakásban. Be kell-e őt írnom a nyomtatványba, és beszámít-e az ő jövedelme a költségmentesség meghatározásánál?
Kató
Nincs mit.
Köszönöm a segítséget.
2 példányt mindenből.
Akkor mégegyszer, mert nem bírok fogalmazni:
Tehát, költségmentesség igényléshez kell APEH, Önkormányzati és munkahelyi igazolás, ez 3 különböző hely. Amennyiben nekem két ügyem van, akkor két példányt kell mindenből igényelni, vagy lefénymásolom, aláírom mégegyszer és úgy adom be a másodikat?
Szép Jónapot !
Kérdésem lenne, hogy ha én költségmentességet igényelek és megkapom, de két ügyem van, akkor a dokumentumokat ügyenként kell benyújtanom?
Köszi, egyetértek, azért remélem hamarosan rendezik a helyzetet.
Illetve, bocs, 1-2 van elszórva: pl. idegenrendészeti őrizettel kapcsolatos bírósági eljárás. (2007. évi II. tv. 59. § (11)) Csak az meg egyáltalán nem a Pp. szabályai szerint folyik.
A kategória megmaradt, de szerintem jelenleg semmi nem tartozik bele.
Köszi, erre én is rájöttem, de melyek akkor a tárgyi költségmentesek, mivel korábban a mostani tárgyi költségmentesek voltak a mostani tárgyi költségfeljegyzési jogosak, és a 6/1986 IMr. szerint megmaradt a tárgyi költsémentes kategória is.
Tárgyi költségfeljegyzéses:
- az apasági és a származás megállapítása iránti egyéb per;
- a szülői felügyelet megszüntetése vagy visszaállítása iránti per;
- a gondnokság alá helyezés iránti, valamint a Ptk. 14/A. §-ának (2) bekezdésében meghatározott egyéb, a gondnoksággal kapcsolatos per;
- a gyermek elhelyezésével és átadásával, valamint a kapcsolattartással, összefüggő per;
- a törvényen alapuló tartással kapcsolatos per, ideértve a tartásdíjnak a kötelezett járandóságait folyósító szervtől vagy más személytől való behajtása, a tartásdíj megszüntetése vagy összegének megváltoztatása, továbbá a tartásdíjra irányuló végrehajtás megszüntetése vagy korlátozása iránti pert is;
- a munkaviszonnyal, a közszolgálati és a közalkalmazotti jogviszonnyal, más szolgálati viszonnyal, valamint a szövetkezeti tagsági viszony alapján létrejött munkaviszony jellegű jogviszonnyal kapcsolatos per (a továbbiakban: munkaügyi per), kivéve azokat a munkaügyi pereket, amelyekben a feleket tárgyi illetékfeljegyzési jog illeti meg;
- a bányakár megtérítése iránti per;
- bűncselekménnyel a személy életében, testi épségében vagy egészségében okozott kár megtérítése iránti igény érvényesítése.
Hahó! tudja valaki pontosan mely bírósági eljrások tartoznak a tárgyi költségmentesség és a tárgyi kötségfeljegyzési jog kategóriájába? Ha valakinek ez letisztult, légyszi szóljon!
Egyébként nagyjából igen, de nem teljesen. :)
Mindenesetre a költségfeljegyzési jog fogalmával kezdhetünk ismerkedni. Már ha gyorsan vissza nem vonják újra.
:) Esetleg újra elfogadták az egyszer már elfogadott, és aztán hatálybalépés előtt visszavolt módosítás?
Arra hadd hívjam a figyelmet, hogy a mai Magyar Közlönyben jelent meg a teljes témakört alapjaiban átalakító törvény, éppen ezért az itt írtak már nem sokáig fedik a teljes valóságot.
„Amely jogi személyeknek viszont a törvény biztosítja, azoknak nyilatkozniuk kell, hogy mentesek.”
És az sem költségmentesség, csak illetékmentesség.
Köszönöm!!!!!!!!!!!nektek:
B
2/1968. (I. 24.) IM rendelet
1. § (4) Jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezet [Ptk. 685. § c) pont] illetékfeljegyzési jog engedélyezése iránti kérelméhez csatolni kell a bankszámlát vezető pénzintézet - 15 napnál nem régebbi - igazolását a bankszámla egyenlegéről. Ha a gazdálkodó szervezet több bankszámlával rendelkezik egy pénzintézetnél, vagy több pénzintézet vezet részére bankszámlát, mindegyik vonatkozásában köteles az igazolást csatolni. A gazdálkodó szervezet képviselője írásban nyilatkozik arról, hogy a gazdálkodó szervezet egyéb bankszámlával nem rendelkezik. A bíróság elrendelheti a gazdálkodó szervezet vagyoni állapotának (ingó, ingatlan vagyon, kintlévőségek, tartozások), továbbá 6 hónapra visszamenőleges bankszámla egyenlegének igazolását is.
igaz. a kérdést az illetékfeljegyzési jog igazolására módosítom
Szerintem a szövegezésből egyértelmű, hogy jogi személy nem kérhet költségmentességet. Amely jogi személyeknek viszont a törvény biztosítja, azoknak nyilatkozniuk kell, hogy mentesek.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02