özvegyi,haszonélvezeti jog


alfateam # 2017.02.02. 15:59

a különélés ténye elég ahhoz, hogy ne kapjon az özvegy haszonélvezeti jogot...

mondta hogy élni fog vele” ez nem az ő szándékától függ.

Gordon25 # 2017.02.02. 14:47

Tisztelt Fórum
A következő kérdésem lenne:A testvéremmel egy társasházi lakás fele van a tulajdonunkban,nekem 2/12-ted,neki 4/12-ted.Ő ősszel meghalt,egy nagykorú és egy kiskorú gyermeke van.A felesége a halála előtt elköltözött több mint egy éve és azóta egy másik emberrel él együtt és a válópert is elindította.De ezt a hagyatéki tárgyaláson elhallgatják és megkapja az özvegyi haszonélvezetet.
Ebben az esetben én mit tehetek,mert ugy tudom hogy különélő házastársként nem járna neki,de már mondta hogy élni fog vele.A 4/12-ted tulajdonrészre nézve ez mit jelent.
Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2017.01.09. 22:16

veddvidd

A többiek hozzájárulása nélkül minden tulajdonostárs csak a saját hányadát adhatja el, ha van arra a hányadra vevő, a tulajdonostársak elővásárlási joga figyelembe vétele mellett.

Ha 2014. március 15-i öröklésről beszélünk, akkor az özvegy megválthatja még a hagyatéki eljárás befejezése után is a haszonélvezetét, ekkor a haszonélvezettel terhelt részből egy gyermekrésznyi tulajdont kap. Tehát így sem lesz a teljes ingatlan 1/1 tulajdonosa.

Viszont pert indíthat a közös tulajdon megszüntetése iránt és akkor megválthatja a tulajdonostársa hányadát, vagy végrehajtási árverést kérhet.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.09. 18:50

Tessék?

veddvidd # 2017.01.09. 13:10

Tisztelettel érdeklődöm, ha az özvegyi haszonélvezettel rendelkező, aki az ingatlan fele részében tulajdonos is, el akarja adni a lakást és venni egy kisebbet, de az egyik örökös (1/4 rész tulajdonosa) nem, megteheti-e, illetve az 1/4 rész tulajdonosának származhat-e belőle kára? Továbbá, ha az örökös nem járul hozzá az eladáshoz, akkor az özvegyi jog jogosultja kérheti-e a közös tulajdon megszüntetését és egyben a haszonélvezeti jog megváltását? Továbbá, ha az örökös nem kívánja megváltani az özvegyi jogot, akkor a megvásárolandó lakásra átszáll-e az özvegyi jog? Az özvegyi jogról való lemondás minden örökösre nézve kötelező-e, vagy tehet különbözetet az özvegy az örökösökre nézve? (Úgy gondolom, hogy ki lehet babrálni egyik örökössel olyan formában, hogy minden örökösre nézve kéri az özvegy a megváltást (papíron), majd az egyiknek odaadja a másiktól "beszedett" megváltási összeget is.) Köszönöm

drbjozsef # 2016.12.17. 10:28

Viktor,

kulcsot nem kell adnia, engedelye nelkul nem mehettek be, de turni koteles, hogy a tulajdonotok allapotat ellenorizzetek, pl. be kell engedjen megnezni az ingatlant. Ha szivessegkent, ellenszolgaltatas nelkul fogad be valakit, akkor nem kell se az engedelyetek, se a bejelentese.

Keress ra guglibaratunkkal a haszonelvezo jogai es kotelezettsegeire, talalsz egy rakas mindent a temarol.

Dr.Attika # 2016.12.17. 07:15

Tisztelt "csicseri"!
Minek házasodna már. Csak veszthet vele jogilag. nem tán valamilyen internetes vigéccel hozta össze a sors?

Viktor73 # 2016.12.16. 19:22

Koszonom a valaszt! Es a lakashoz kinek lehet kulcsa? A haszonelvezonek kotelessege minket tajekoztatni, ha mas is lakik ott? Ez olyan szomoru azert!

drbjozsef # 2016.12.16. 10:54

Vikor73,

ha az özvegyének tényleg haszomélvezeti joga van, akkor bárkit beköltöztethet, akár ki is adhatja albérletbe, ha elköltözne, de le is zárhatja - amíg ő a haszonélvező, addig ő hasznosíthatja az ingatlant a neki tetsző módon.

Azért olvass utána alaposan, hogy mi a kötelessége és mi a joga a tulajdonosnak, és mi a haszonélvezőnek. Fontos, hogy rajta tartsátok a szemeteket az ingatlanon, ellenőrizhetitek az állapotát, nem lakhatja le a haszonélvező, karban kell tartania az ingatlant, viszont a nagyobb javításokat lehet, hogy a tulajdonosoknak kell fizetnie. Nézz utána, nehogy meglepetés érjen.

Burn Out # 2016.12.15. 23:19

az özvegynek holtig tartó haszonélvezeti joga lett az örökhagyóval közösen lakott ingatlanon - nem támadható

Viktor73 # 2016.12.15. 22:48

Tisztelt Forum,
Edesapam halala utan a noveremmel orokoltuk edesapam lakasat, de az ozvegye lakik ott. Tudomasunkra jutott, hogy odakoltozott a fia is, aki az elso hazassagabol szarmazik. Ez jogilag tamadhato?
Koszonom szepen!

ObudaFan # 2016.10.13. 16:03

Nem, az új Ptk. ezt a szabályt már nem tartalmazza.

Rexor # 2016.10.13. 13:45

Igen.

csicseri # 2016.10.13. 13:38

Tisztelt Fórumozók !
A kérdésem a következő :
Én egy nyugdíjas özvegy nő vagyok. A férjem halála után én a közös házunkban maradtam, aminek a fele az én tulajdonom, a másik felére pedig haszonélvezeti jogom van. Most van egy komoly kapcsolatom, házasságot szeretnénk. Azt tudom, hogy az özvegyi nyugdíjat elveszítem a házassággal, de mi lesz a háznak azzal a felével amire haszonélvezetem van.
Elveszítem a haszonélvezeti jogot ?

Nagyon köszönöm a válaszukat.

Grotius1212 # 2016.07.02. 14:17

Köszönöm a segítséget:)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.02. 06:37

Akkor az özvegy mondja meg, ki lakhat az ingatlanban, ki nem.

Grotius1212 # 2016.07.01. 19:27

Az ingatlan 50%ban az özvegyé,50%-ban pedig az elhunyt házastársé volt, az özvegynek van, mivel megözvegyült, az örökös csak, tulajdonjogi részesedést örökölt.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.01. 18:25

Kié az ingatlan, kinek van rajta haszonélvezete?

Grotius1212 # 2016.07.01. 16:37

Az életbe maradt házastárs szeretné eltávolítani az örököst, nem tartozás áll a háttérben.

Grotius1212 # 2016.07.01. 16:34

Jó estét!
Az lenne a kérdésem, hogy a vérszerinti örökös kilakoltatható-e abból az ingatlanból, melyet az örökhagyó szülő és annak házastársa közösen vásároltak.

szafika # 2016.06.13. 07:41

Csokibaba ! nem értem ? miért sért , h tegeznek 1 fórumon ? tegezz vissza ! :) ha felkeresed az ügyvédet , akkor ez már tovább nem működik , a valós életre más szabályok vonatkoznak , mint 1 fórumra :)

gerbera317 # 2016.06.12. 20:09

Nem emlékszem rá, hogy tegeződnénk.

Szerintem szerényebben kéne. Ld. pl. ezt: Mi atyánk, ki vagy a mennyekben, szenteltessék meg a te neved... Szóval, ha csak a tegeződés volna a világ legdurvább bűne...

csokibaba # 2016.06.12. 19:33

Kedves Kovács Béla Sándor!
Én tisztelettel szólítottam meg a Fórum tanácsadóit, közöttük Önt is.
Nem emlékszem rá, hogy tegeződnénk.
Kicsit udvariasabb hangnemben is lehetne válazolni,
nem vettem volna rossz néven.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.12. 19:02

Kaptál választ: úgy tudod a költségeidet minimalizálni, ha nem foglalkozol azzal a haszonélvezettel addig, amíg nincs vevő.
Egyesek észre se veszik, hogy segítettek nekik... Gratis.

csokibaba # 2016.06.12. 18:12

Kedves Kovács Béla Sándor!
Köszönöm szépen a kioktatást.

Természetesen tudom, hogy ilyen esetekben fog felmerülni ügyvédi munkadíj, és földhivatali eljárási díj.

Nem azért írtam be a fórumba, hogy kioktassanak és ledorongoljanak, hanem mert szeretném tudni a lehetőségeket, és úgy gondoltam, hogy szakképzett jogászok tudnak tanácsot adni.

Mi rossz van abban, ha az ember szeretné a költségeit minimalizálni, és felkészülten intézni a dolgait?

Ez idáig,úgy vettem észre, hogy mindenkinek szakszerűen és segítőkészen válaszoltak. Úgy gondoltam, hogy az én kérdéseim is ugyanúgy korrektül, segítőkészen fognak megválaszolásra kerülni.Lehet, hogy valaki más fog itt a fórumon tanácsot adni.