Fórum polgári jog régebbi elöl     új hozzászólás

parkolás!!!!!!!

Szomorú örökös #   2020.07.14. 06:28

drbjozsef

Tökéletes Tájékoztató Táblák...nem lehetek nem meggyőzve

Ha azt mondod a rendőrnek, hogy nem láttál semmilyen behajtani tilos táblát, akkor úgy gondolod, hogy azt is megúszhatod? Ősi igazság, hogy a jogszabály nem ismerése nem mentesít a felelősség alól. A te dolgod, hogy adott településen tájékozódj a parkolási lehetőségekről.

Én tavaly Franciaországban közel egy hónapig az utazás előtt mást se csináltam, csak használható árú mélygarázsokat kerestem az autómnak - a belmagasság volt a leglényegesebb - illetve tájékozódtam előre az ottani parkolási lehetőségekről. Ez ilyen egyszerű.

drbjozsef #   2020.07.14. 06:24

Tökéletes Tájékoztató Táblák

nem lehetek nem meggyőzve.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Szomorú örökös #   2020.07.13. 21:31

wers

Több férj szerint erre szinden feleség képes.

:-D :-D :-D

drbjozsef

te mindenki másnál azt is jobban tudod, hogy ő mit tud.

Hát figyelj, ha egyszer valaki más városba készül, illik felkészülni az adott hely ilyesfajta információiból. De nézzük tovább, egyrészt a város elején pl. nálunk is nagyon szép táblákon van tájékoztatva a kedves ideérkező, hogy kies városunkban fizető parkolási rendszer van. Másrészt mindenhol vannak tökéletes tájékoztató táblák a parkolás rendezésének lehetőségeiről. Szóval szerinted ezek után bárki hitelesen állíthatja, fogalma sem volt arról, hogy kell rendezni nálunk a parkolás költségét?

De a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. parkolási rendszer a legjobb megoldás, akárki akármit is mond mást. :-)

wers # e-mail 2020.07.13. 20:04

Hogy te mindenki másnál azt is jobban tudod, hogy ő mit tud”.

Több férj szerint erre szinden feleség képes.

drbjozsef #   2020.07.13. 19:39

Ezt bírom benned a legjobban.

Hogy te mindenki másnál azt is jobban tudod, hogy ő mit tud.

wers # e-mail 2020.07.13. 09:29

:) én megbocs

gerbera317 # e-mail 2020.07.13. 09:25

Bocsánat, hogy belekotyogok, de nem létezik "nulladik perc". A 'nulladik' mint sorszám fogalmilag nem létezik, nem létezhet. Csak első létezik, ami pedig előtte van / volt, az az 'első előtti'. De nulladik nincs. Ez a kifejezés csak egy tetszetős színes lufi, ami ha kipukkad, semmi nem marad belőle.
Egy megoldás létezik, nálam Pesten bevált: megállaok az automatánál, megveszem a jegyet, aztán elhajtok parkolni, és ott felrakom a jegyet. Előtte persze meggyőződök róla, hogy lesz helyem. Ugyenehhez B-verzió: megállok az automatánál, megnézem, hogyan lehet telefonon parkolójegyet venni, aztán beállok valahová, és ott megveszem online a jegyet.

wers # e-mail 2020.07.13. 09:15

drbjozsef, most arra a mindennapos esetre gondolsz, mikor az ember céltalan autókázik és megérkezik idegen ország idegen városába....

drbjozsef #   2020.07.13. 09:11

Előre tájékozódni tudok 0 perc alatt.
Már ha a nulladik percet a parkolóhelyre beállástól számítom. Hogy veszek jegyet?
Idegen helyen vagyok, nem tudom hogy lehet telefonnal parkolni.

wers # e-mail 2020.07.13. 09:09

Hogyan tájékozódjon előre? Hmm... hát, annyira nem nehéz.

Vagy a jegyvételre gondolsz? Az szerintem manapság már nem annyira kérdés, egy időben szálltak rá az éppen jegyvásárlókra.

Esetünkben a kérdező nem is akart jegyet venni.

drbjozsef #   2020.07.13. 08:50

Szerintem ha valaki igénybe akar venni egy szolgáltatást tájékozódjon előre (vagy induljon ki a legszigorúbból, 0 perc-től kell jegyet venni)

Oké, jogos, de mégis, életszerűen, ezt hogyan?

Szomorú örökös #   2020.07.13. 08:50

wers

Szerintem ha valaki igénybe akar venni egy szolgáltatást tájékozódjon előre (vagy induljon ki a legszigorúbból, 0 perc-től kell jegyet venni) Alap cél, hogy aki elfoglal egy parkoló helyet a kocsijával az fizessen érte fizetős helyen.

Ezzel teljesen egyetértek!
Viszont ezért írtam a kicsit távoli példát - amelyre már itt nálunk is volt valahol javaslat, de nem véglegesítették - hogy nem lenne rossz, ha épp ezt a bizonyos „türelmi időt” úgy oldanák meg, hogy bizonyos ideig ingyenes legyen a várakozás - pont a kérdező által feldobott porszívó-költöztetős esetekre - de utána fizetni kelljen. Azonban a regisztráció a várakozás kezdetéről akkor is kötelező kellene, hogy legyen, mert különben nem lehet tudni, hogy mikor is indult a parkolás.

Pl. az se normális a start-stop parkolási rendszernél, hogy én mindössze 5 percre állok meg, de minimum negyedórát felszámolnak - igaz utána már percalapú a számítás. Arról meg már ne is beszéljünk, hogy amikor papírmentesen parkolok, akkor több mint 100 Ft-os tranzakciós díjat rónak ki rám az SMS-ért. :-O

wers # e-mail 2020.07.13. 08:36

Itt egy jó kis táblázat, amelyből kiderül

Az a gond vele (és ez sokszor nagyon veszélyes a guglinál) hogy még egy nyamvadt dátum sincs rajta, hogy mikor készült.

Rögtön ott van Székesfehérvár üresen. Ami 2015-ben úgy is volt. De azóta változott.

Szerintem ha valaki igénybe akar venni egy szolgáltatást tájékozódjon előre (vagy induljon ki a legszigorúbból, 0 perc-től kell jegyet venni)

Alap cél, hogy aki elfoglal egy parkoló helyet a kocsijával az fizessen érte fizetős helyen.

bermuda háromszög #   2020.07.13. 08:24

Mindketten jól látjuk, hogy nem a rendeletet hoztad.
Annak van száma stb.

Én ezt tettem, te se légy kevesebb nálam!

Szomorú örökös #   2020.07.13. 08:02

wers

Székesfehérváron 5 perc. Azaz a parkolójegy a jegyvásárlást időpontját megelőző öt perctől kezdődően érvényes.

Itt egy jó kis táblázat, amelyből kiderül, hogy a nagyobb városok többségében ez nincs. Egy kezem elég rá, hogy megszámoljam. Kétségtelenül jó lenne, ha mindenhol lenne valami türelmi idő, de akkor meg azzal élnének vissza, hogy 5 percig senki se akarna váltani jegyet. Szimplán megállnának és 5 percen belül el is mennének onnan, ami a jogszabály szerint fizetős parkoló övezetben elkövetett várakozás parkolási díj megfizetése nélkül, ergo én nagyon nem támogatnám. Bár ha a parkoló őr rögzíti, hogy jegy nélkül parkolt valaki és bár bizonyíthatóan 5 percen belül elment onnan, nem volt jegye, akkor rá teljesen jogosan vetném ki a pótdíjat.

Egyébként Franciaországban Cannes-ban - tavaly személyesen tapasztaltam meg - vannak hivatalosan is leírva türelmi idők. Várakozás megkezdésekor viszont ott is regisztrálni kell az autót és jó esetben zónától függően 15-30 percig nem kell parkolási díjat fizetni a várakozásért.

Szomorú örökös #   2020.07.13. 07:56

Szóval csak leírtad, de nem alapoztad semmire - nem az első eset.

Hazudsz, mert leírtam, de nálad nem az első eset ez sem.

Megjegyzem Szegeden még most is eltekintenek a kiszabott bírságtól, ha bemutatok egy érvényes parkoló sms-t a parkoló őrnek 1 percen belül. Igaz ez nálam nem fordul elő, mert eszem ágában sincs úgy ott hagyni a kocsit, hogy nincs érvényes parkolási díj fizetve rá. Az SMS-ben indított Start-Stop rendszer nagyon kulturált és használható megoldás erre. Sőt még számlát is kapok róla a mobilszámlába beleépítve. :-)

Szomorú örökös #   2020.07.13. 07:52

Ezt esetleg olvastad-e a fővárosi közgyűlési rendelettel kapcsolatban? Szerintem nem, mert akkor nem lovagolnál még mindig ezen. :-)

A probléma akkor jelentkezik, ha valaki az adott napon abban a parkolási zónában többször parkol vagy átparkol és a lejárt parkolójegyét a szélvédőn hagyja. Az arra járó parkoló őr a lejárt jegyet veszi figyelembe a pótdíj kiszabásakor. Ilyen esetekben a parkoló-társaságok nem veszik figyelembe a türelmi időt. Ugyanis a lejárt jegynél a parkolási cég a parkolási idő vége és az ellenőrzés időpontja közötti időt veszi alapul. Ha a fogyasztó tehát úgy váltott jegyet, hogy az ellenőrzés időpontja és a megváltott jegy érvényességének kezdete között 5 perc még nem telt el, de a szélvédőn ott hagyott egy lejárt parkolójegyet, akkor azt már nem fogadják el. Ilyen esetekben a fogyasztónak kell ugyanis bizonyítania, hogy nem ugyanazon a helyen parkolt folyamatosan, hanem átparkolt, mely adott esetben egy új parkolási eseménynek számít, tehát érvényesülhet a jogszabály alapján biztosított türelmi idő.

wers # e-mail 2020.07.13. 07:44

Székesfehérváron 5 perc. Azaz a parkolójegy a jegyvásárlást időpontját megelőző öt perctől kezdődően érvényes.

Szomorú örökös #   2020.07.13. 07:41

Szóval hol egy perc?
Most már sorold, mert erre hivatkoztál!

Ne kakaskodj, inkább fogadd ezt el, majdnem az egész országban így van:

gerbera317 2020.07.12. 10:34
Nem létezik türelmi idő. A parkolás megkezdéséhez nem.

Szóval menj inkább dolgozni és ne töltsd meg értelmetlen, felesleges karakterekkel a fórum oldalait! :-)

bermuda háromszög #   2020.07.13. 07:30

Szóval hol egy perc?

Most már sorold, mert erre hivatkoztál!

Szomorú örökös #   2020.07.13. 07:18

gerbera317

Itt is az volt, hogy "az utas kiszállt, szóvá tette az ügyet". Ki tudja, mi hangzott el ott?

És ha azért nem rakta ki a mikulás csomagot, mert közben elhajtottak onnan, akkor pl. nálunk ez játszik:

(1) Díjfizetés nélküli várakozásnak minősül, ha

1. parkolójegy nélkül,
  2. mobiltelefonon megvásárolt parkolási jogosultság nélkül,
  3. parkoló bérlet nélkül,
  4. érvénytelen bérlettel vagy parkolási igazolvánnyal

parkol a jármű, továbbá a rendszer üzemeltetője részéről kétséget kizáróan bizonyítható a díjfizetés nélküli várakozás ténye, azonban a pótdíjfizetési felszólításnak a járművezető részére történő átadására vagy a szélvédőre történő kihelyezésére amiatt nem kerül sor, mert a gépjármű vezetője az intézkedés befejezése előtt a helyszínről a gépjárművel elhajt.

Szomorú örökös #   2020.07.13. 07:01

Szerencsére a jogalkotó már belátta hogy valamennyi idő KELL a jegy megvásárlására és ezért ad rá valamennyi időt.
Addig türelemmel van.

Nyilván ez jogos, nem is vitattam soha, de az, hogy országos jogszabályként hoztad a példát egészen mostanáig, az nálam bizony ismét kiverte a biztosítékot. Kár, hogy ez a felismerés hiányzik belőled. Szóval ne vezesd máskor félre a kérdezőket! Köszi!

Természetesen várom tőled azokat a helyeket ahol csak egy perc áll rendelkezésre a jegyet megvenni, hiszeh ha hivatkoztál rá, akkor te azt tudod is és elhozod ide példáknak.

Egészen konkrétan Szegeden volt régebben, ha bemutatod egy percen belül - és nem utólag az ügyfélszolgálati irodában, hanem ott a helyszínen - az érvényes megváltott parkolójegyet, akkor megúsztad a büntit - persze ehhez azért nem ártott a parkolóőr jófejsége sem. Én már jártam párszor így, nyilván tapasztalatból írtam. Igaz az utóbbi években erre nem nagyon volt példa, mert egyrészt tele van a város automatával. Ez még akkor volt, amikor előre váltott parkoló szelvényt kellett érvényesíteni, viszont a boltok többsége már nem vállalta be, hogy árulja. Sőt tovább megyek, még egy mozgáskorlátozott parkolási engedély utólagos bemutatására sincs lehetőség Szegeden. De a lényeg: amióta parkoló automaták vannak a városban mindenhol, azóta nincs lehetőség az érvényes jegy helyszíni bemutatására sem. Ennyi!

Nem beszélve arról, hogy sárga láthatósági mellényben dolgoznak, messziről ki lehet őket szúrni, így eléggé bénának mondható az a személy, aki képtelen szétnézni, mielőtt elmegy az automatához jegyért.

És érdekes módon te megint kiállsz a kérdező mellett - na persze megint a törvénytelenséghez pártolsz, nem véletlenül - aki szándékosan nem váltott jegyet, holott már bőségesen várakozásnak számított a tette, mivel ott hagyta az autót. És ahogy írtam is, teljesen irreleváns, hogy ült-e bárki is az autóban a hátsó ülésen, mint ahogy az is, hogy ő „csak egy porszívót hozott le a lakásból”.

bermuda háromszög #   2020.07.13. 06:37

A fővárosban ahol a fizetős parkolók zöme található:
A Rendelet 48. § (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

- A gépjármű üzemben tartója mentesül a külön jogszabályban meghatározott egyórai várakozási díj és pótdíj megfizetése alól, ha

• a) a várakozási díjat e rendelet szabályai szerint megfizette, de az ellenőrzés időpontja és a parkolójegy vagy a mobiltelefonos parkolási díjfizetés érvényességének kezdő időpontja között nem telt el 5 percnél hosszabb idő, vagy

Szerencsére a jogalkotó már belátta hogy valamennyi idő KELL a jegy megvásárlására és ezért ad rá valamennyi időt.
Addig türelemmel van.
Több belátás van benne mint benned - szerencsére.

Természetesen várom tőled azokat a helyeket ahol csak egy perc áll rendelkezésre a jegyet megvenni, hiszeh ha hivatkoztál rá, akkor te azt tudod is és elhozod ide példáknak. El is tudok képzelni ilyen helyet vidéken egy-egy műemlék előtt, csak ott az ember nem költöztet porszívót kedves barátom!

Szomorú örökös #   2020.07.13. 06:22

Szóval ketten írtuk, hogy semmilyen türelmi idő nincs a parkolás megkezdésekor. Még gerbera317 is pont ugyanezt állította:

gerbera317 2020.07.12. 10:34
Nem létezik türelmi idő. A parkolás megkezdéséhez nem.

Furcsa, hogy már neki sem hiszel, felesleges trollkodnod, mert csak félrevezeted a kérdezőt.

Szomorú örökös #   2020.07.13. 06:03

Csak hogy egyértelmű legyen mennyi a türelmi idő

És ez még mindig nem az a bizonyos „vonatkozó jogszabály”, amire te „országos szinten” akarsz türelmi időt meghatározni. Ha a kérdező nem kies fővárosunkban követte el a tettét, akkor máris nem „vonatkozik” rá. Felesleges volt háromszor ugyanazt beírni.
De kiemelem neked a lényeget „csak hogy egyértelmű legyen”: „10/2016. (III. 31.) Főv. Kgy. rendelet

Ahogy korábban is írtam, ez nem országosan van meghatározva, hanem minden egyes település a saját hatáskörében dönthet türelmi időről. Pl. Veszprémben már nem is érvényes ez a bizonyos „vonatkozó jogszabály”, ugyanis ott kicsit mást alkottak bele a rendeletbe. De ha nem hiszed el nekem, akkor íme:

Van-e türelmi idő a jegyvásárlásra?
A jogszabály kizárólag a szabályosan megváltott és kihelyezett jegyek érvényességének lejárta után biztosít türelmi időt. Ha a jegyet egy óránál rövidebb időre váltották meg, akkor a türelmi idő öt perc, ha egy órára, vagy ennél hosszabb időre váltották meg akkor tizenöt perc. Nincs türelmi idő közvetlenül a várakozás megkezdése után. A gépkocsival történő megállás után haladéktalanul jegyet kell váltani, vagy elindítani a mobiltelefonos parkolást.

képes vagy félrevezetni a kérdezőt, meg itt bárkit

Hát jelen esetben ezt inkább te teszed, mert egy fővárosi közgyűlési rendeletre alapozva akarsz országosan türelmi időt belemagyarázni a parkolásba. De már ismerünk, úgysem fogod elismerni, holott te mindig azt várod el a másiktól, hogy megtegye, ha úgy érzed, hogy neked van igazad. Most pedig bizony nagyon nem neked van, de mindegy. :-)

És megint itt a terelés az elhagyhatatlan példállózás nem releváns dolgokkal.
Nagyon szereted látni magad

Nem szakad rád ilyenkor a mennyezet? Főleg miután ugyanazt háromszor nyomtad be. :-D