ajándékozás/elbirtoklás és szja


hymen # 2005.02.23. 09:41

isten vagy! köszi.

bloodlust # 2005.02.23. 09:20

A magánszemélyek egymás közti ajándékozása adómentes Szja tv. 1. sz. mell. 7.2. pont.

hymen # 2005.02.23. 07:51

üdv!

véleményed szerint az elbirtoklás miért illetékköteles? az illetéktörvény egy szót sem szól az elbirtoklásról.

Aballister # 2005.02.23. 07:36

Az ajándékozás nekem se tiszta az Szja szempontjából, mert tényleg nem feltétel a visszterhes átruházás. Ráadásul a tv. említi az ingó vagyontárgy bevételi jellegét is. (Bevallom, ennek nem látom értelmét, de nem vagyok adószakértő.)

Az elbirtoklás viszont szerintem nem adóköteles (csak illetékköteles), mivel itt semmilyen átruházási jogcím nincs. A szerzési mód ugyanis elbirtoklás.


Ab.
:->

hymen # 2005.02.22. 08:04

köszi a választ!

nem tudsz törvényhelyet is? szerintem is így van, de így nem tudtam levezetni az szja törvényből .
ui. az szja törvény szerint bevétel (költségekkel csökkentve jövedelem) bármilyen jogcímen (pl. ajándékozás) és formában megszerzett vagyoni érték (4. § (2) bek.). tehát a vagyoni érték (ingatlan tulajdonjogának megszerzése) is lehet jövedelem.

illetve az szja 59-64. §-ok sem említik a visszterhességet. az említett törvényhely vagyonátruházást említ és ez alatt az ajándékozás is értendő.

mi a véleményed?

Aballister # 2005.02.21. 14:44

SZJA akkor van, ha az egyik félnél (visszterhes ügylet lévén) jövedelem keletkezik. Ergo az ajándékozásnál nincs ilyen, mivel ez egy ingyenes jogügylet. (Az elbirtoklást szintén nem követi vagyongyarapodás az extulaj oldalán.)

Mindezek viszont illetékköteles szerések. (Pl. ajándéknál az I. rokoni fokban 5% az illeték.)


Ab.
:->

hymen # 2005.02.21. 14:35

a kérdésem egyszerű: az ajándékozás és elbirtoklás esetén kell-e szja-t fizetni?