Fórum polgári jog régebbi elöl     új hozzászólás

Károkozás.

drbjozsef #   2020.07.15. 21:42

Egyáltalán nem.

(pedig gy.k. még külön fel is hívtam a figyelmet)

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

FDToth # e-mail 2020.07.15. 15:30

köszönöm, világos így minden, tehát aki kárt okoz az felel érte valamilyen formában, függetlenül attól, hogy ezt figyelmetlenségből, véletlenül, vagy előre nem látható körülmény miatt történt (pl. szerelő létrájával leveri a vakolatot, akkor ezt a kárt neki elméletben meg kell téríteni. persze a gyakorlatban erre elég kevés szerintem a példa...

wers #   2020.07.14. 06:08

A vezetekezée elő volt készítve, fénykép is van róla (ezt nem néztké meg, kédeztem, hogy meg akarják-e).

Így messziről szerintem te megtettél tőled telhetően mindent. De persze a konkrét esetet helyben kell vizsgálni.

drbjozsef #   2020.07.13. 20:58

Általánosságban aki csinál valamit, és azzal másnak jogellenesen kárt okoz, az azért felelősséggel tartozik.

De azért van itt pár szó ebben a mondatban, ami csak elsőre evidens, de fontos fogalmakat takar, ráadásul ez az elv.
Minden konkrét eset meg más.

FDToth # e-mail 2020.07.13. 20:39

Szerződés van, számla van, minden tiszta. A szigeteés 20 centi, plusz mive födémszigetelésbe fúrtak, így 25, speciális csavar kellett. A vezetekezée elő volt készítve, fénykép is van róla (ezt nem néztké meg, kédeztem, hogy meg akarják-e).
Állítólag műszerrel nem lehet ezt megnézni a szigeteles miatt. A fúrás szerencsétlen volt, épp annyira roncslt, hogy ha berakoda csavart, az ott zár, és azt a kört lecsapja (tehát pl az elekotmos motort a napellenzőhöz nem kehet most használni).
De megkérdezem a napellenző kivitelezőjét, mit vállalnak be (nem lett kifizetve még, úh előnyben vagyok)
Általánosságban kérdezem, hogy ha jön vki szerelni akármit, az tartozik-e felelősséggel, ha kárt okoz (az mndegy, higy szándéka, hogy véletlen)

wers #   2020.07.13. 12:10

Számítani ott kell, ahol vezetéknek futnia szabad. Szabályai vannak. Pókhálószerűen nem mehet vezeték (elvileg), bár élnek még Mekk Mesterek.

drbjozsef #   2020.07.13. 12:01

alfateam,

Ez így ebben a formában nem igaz.

Számítani KELL, de ha a megrendelő a szerződésben vállalja, hogy minden szereléssel kapcsolatos tájékoztatást megad, és azért felelősséggel tartozik (gyk. állítja, hogy ott nincs vezeték), akkor nem.

Nem ismerjük a szerződésüket.

Ha egyáltalán semmi nincs ezzel kapcsolatban a szerződésben, akkor én is hajlok rá, hogy inkább a kivitelező felelőssége, hiszen ez nem egy nehezen ellenőrizhető dolog.

alfateam # e-mail 2020.07.13. 09:40

FDToth!
napellenző felszerelése közben, fúrásnál elfúrtak egy villanyvezetéket a falban,
Falban vezetett vezetékre szinte minden esetben számítani KELL.
Műszerrel könnyen kideríthető merre mennek a vezetékek! Az okozott kár teljes mértékben a kivitelezőé!

wers #   2020.07.13. 09:04

így általánosságban kérdezem

Általánosságban a munkaterületet a megrendelő biztosítja, adja át.

Ha ekkor megkapott a kivitelező minden szükséges infot többek között az elektromos hálózatról, akkor lehet felelőssége.

drbjozsef #   2020.07.13. 08:39

ÁSZF?

Szerződést azt nem kötöttél velük?

FDToth # e-mail 2020.07.13. 06:48

Tisztelt Fórumozók:

az adott szolgáltató ASZF-eiben nincsen benne, így általánosságban kérdezem: napellenző felszerelése közben, fúrásnál elfúrtak egy villanyvezetéket a falban, emiatt bontani kell a külső szigetelést, és belül a falat is a kötődoboz miatt. Van bármiféle kártérítési kötelezettsége az adott szolgáltatónak, vagy ez a megrendelő felelőssége, és az ő meg nem térítendő kára?

A válaszokat előre is köszönöm!

BelaK1250 # e-mail 2019.04.06. 19:07

Sziasztok!

Ott hagytam az autómat egy hivatalos autószervízben, az autószerelő megcsinálta a kocsit, de pár óra után felhívott, hogy a próbaúton balesetet okozott (bele ment egy másik autóba->fényszóró tört el, senki nem sérült meg).

Rendőr volt jelen, az autószerelőm fizetett helyszíni bírságot. A baleseti bejelentőre az én biztosítómat + kötvényemet írta be ill. oda írta, hogy ő vezette az autót és ő okozta a kárt.

Mire számíthatok most?
Mi a teendőm?

rigoz # e-mail 2019.03.29. 19:13

Véletlennél előfordulhat sikeres kimentés, abban az esetben - tudtommal - csak a súlyos gondatlanság esetén van kártérítési kötelezettség, felelősség.

Például, ha valaki meglöki váratlanul, akkor azért nem kell fizetnie a károkozónak, viszont ha például okkal számíthatott rá, hogy meglökik (mert kirpovokálta), akkor már igen.

ityam # e-mail 2019.03.29. 15:26

"amely előtt már bizonyítani kell azt, hogy szándékos károkozás történt és .."

rigoz: Csak ha szándékos volt akkor jogos a követelés vagy ha véletlen volt akkor is?
Csak mert a szándékosságot adott esetben nem lehet bizoyítani, mert a leírás alapján véletlen volt.

rigoz # e-mail 2019.03.29. 10:19

Tisztelt nnszoke!

Álláspontom szerint igen, jogos a követelése.
Azonban ilyen csekély összegű (3.000.000Ft alatti), kizárólag pénzkövetelés nem vihető egyből a bíróságra, hanem valamely közjegyzőhöz kell fordulni és fizetési meghagyás kibocsátását kell kérni.

Ha a kötelezett, illetve törvényes képviselője (szülő, gyám, gondnok stb.) ellentmond, vitatja azt, akkor kerül az Ő lakhelye szerint illetékes járásbírósághoz (kerületi bírósághoz) az ügy, amely előtt már bizonyítani kell azt, hogy szándékos károkozás történt és a károkozó magatartás (hangfal leöntése) és a kár mibenléte (hangfal meghibásodása) közt ok-okozati összefüggés van.

De mivel ez egy igencsak egyszerű megítélésű ügy, nem nagyon van rajta egyébként mit cifrázni, két tanú vagy egy felvétel, oszt' viszlát.

nnszoke # e-mail 2019.03.29. 10:11

Üdvözletem!

Tanácsot szeretnék kérni. Egy házibuliban gyermekemnek véletlen leöntötték egy itallal a hangfalát(ő is vendég volt, csak vitte hangfalat), ami ezáltal teljesen tönkrement. Nagyjából 60ezer forint körüli összeg lenne a javítás. Mi szeretnénk, ha kifizetné aki okozta a kárt. Viszont ők nem akarnak adni egy forintot sem. Arra gondoltam, hogy bírósági úton tennék pontot az ügy végére.
Kérdésem az, hogy jogos az én követelésem? Megoszlanak a vélemények, ezért tanácstalan vagyok. Van aki szerint véletlen károkozás volt ezért esélyem sincs. A gyerek diákmunkával szedte össze a pénzt a hangfalra, nekem sem könnyű kifizetni a javítást vagy egy új hangfalat vásárolni.
Előre is köszönöm a segítséget!

H. Noémi

:):) #   2018.02.19. 18:15

elvitték egy másik szerelőhöz, aki hozzá sem nyúlt
ezt le is írtam

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.02.19. 18:13

De ő lehet, hozzá se nyúlt az autóhoz.

www.kbs-ugyved.hu

:):) #   2018.02.19. 18:08

Aki a kárt okozta, tehát rosszabb állapotba került az autó mint amikor elvitte ő az ismerősük testvére.

:):) #   2018.02.19. 18:06

Valóban nem vagyok jártas ilyen dolgokban.
Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.02.19. 18:06

Először a károkozóhoz, ÉRTELEMSZERŰEN!

De az ki a történetben?

www.kbs-ugyved.hu

ObudaFan # e-mail 2018.02.19. 18:01

Először meg ne bírósághoz, hanem kozjegyzohoz, mert 3000000 Ft alatti pénzkövetelést fizetési meghagyás útján kell először megkiserelni behajtani. (Sőt, először ügyvédhez, mert láthatóan nem vagy igazán tajekozott ezekben a kérdésekben.)

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

:):) #   2018.02.19. 16:28

Köszönöm a "kedves" választ!
Igen a károkozóval kezdtem a beszélgetést....

nonolet # e-mail 2018.02.19. 16:22

Először a károkozóhoz, ÉRTELEMSZERŰEN!
Hisz vele van bajod.

HA vele nem jutsz dűlőre, akkor utána a bírósághoz.
Ahol bizonyítod a károd és akkor megítélik.

- -

De ez egy életképes 5.-esnek is világos már...

:):) #   2018.02.19. 15:40

Többek közt azt is szeretnék, ezért kezdtem úgy, hogy hová tudnék fordulni.
Mivel ilyen helyzetbe még nem voltam. Azt sem szeretném , ha mással is így kitolnának. :)