Megbízási szerződés felmondása


ObudaFan # 2016.12.26. 07:32

Nem feltétlenül a teljes megbízási díj jár, hanem annak arányos része. Viszont az tény, hogy egy perben az elsőfokú eljárás jár a legtöbb munkateherrel, így az az arányos rész valószínűleg a nagyobb rész lehet.

ObudaFan # 2016.12.26. 07:33

Persze, amíg a jogerősen megítélt összeg nem ismert, addig egyáltalán nem lehet számolni, hogy mennyi is lesz a sikerdíj, illetve annak az arányos része.

Immaculata # 2016.12.26. 07:39

Az új Pkt. óta nincs nem vagyoni kár. A kár terjedelme az alábbi:

6:522. § [A kártérítési kötelezettség terjedelme]
(1) A károkozó a károsult teljes kárát köteles megtéríteni.
(2) A teljes kártérítés körében a károkozó köteles megtéríteni

  1. a károsult vagyonában beállott értékcsökkenést;
  2. az elmaradt vagyoni előnyt; és
  3. a károsultat ért vagyoni hátrányok kiküszöböléséhez szükséges költségeket.

(3) A kártérítést csökkenteni kell a károsultnak a károkozásból származó vagyoni előnyével, kivéve, ha ez az eset körülményeire tekintettel nem indokolt.

Ha az ítélet 4 mFt-ról szól, akkor 1 mFt jár szerződés szerint az ügyvédnek. Nem az számít, amit a vesztes félnek kell megfizetnie, hanem az ügyvéddel kötött megbízási szerződés tartalma.

Az erkölcsi hozzászólás, meg az ügyvéddel való együttműködés a bizonyítás körében, itt hiába is lenne.

ObudaFan # 2016.12.26. 12:23

Ha 3 éve indult a per, akkor itt még egészen biztosan a régi Ptk-t kell alkalmazni, tehát van nem vagyoni kár.
Arra pedig egyértelmű a bírói gyakorlat, hogy sikerdíjas szerződés esetén is irányadó, hogy az idő előtt megszüntetett megbízás esetén nem a teljes díj, hanem az elvégzett tevékenységgel arányos rész jár.
Továbbá nincs még jogerős ítélet, tehát a sikerdíj alapját sem ismerjük.

kig121 # 2016.12.26. 22:56

Köszönöm a válaszokat.
Ami biztos, hogy a sikerdíj nem jár az ügyvédnek felmondás esetén.
@Dr.Attika: Mi alapján is járna az ügyvédnek sikerdíj ha másodfokon is pernyertesek leszünk és felmondtam neki? Ha jól tudom a felmondást követően mindent papírt át kell adnia, így attól a ponttól kezdve megszűnik minden kapcsolat az ügyvéddel.

A kérdés inkább arról szólt, hogy a megbízási szerződést megszegte az ügyvéd, azzal, hogy nem adott be vagyoni kárral kapcsolatos indítványt.

Ezért úgy döntöttem, hogy szerződés szegésre hivatkozva felmondom a szerződését.

A kérdés arra vonatkozott, hogy ilyenkor csak az az összeg illeti meg, amit a bíróság megítélt (508.000 ügyvédi munkadíj) vagy más kialkudott összeg (mivel, hogy fogalma sincs mennyit foglalkozott az ügyünkkel.)

Dr.Attika # 2016.12.27. 06:14

"Ami biztos, hogy a sikerdíj nem jár az ügyvédnek felmondás esetén."
csakhogy a Kúria nem ezen az állásponton van.
Egy eseti döntésében világosan megindokolta, hogy jár a sikerdíj akkor is, ha elsőfok után az ügyfél felmondja a megbízási szerződést, de a másodfokú kedvező döntést már az elsőfokú eljárás megalapozta. Ha nem így lenne, akkor a sikerdíj kikötésnek nem lenne értelme, hiszen bárki, ha felmondja a jogerős ítélet előtt, de a siker tudatában, akkor mentesülhetne a sd. megfizetési kötelezettség alól. Nem tudni, hogy miért nem adott be a kolléga nem vagyoni kár megtérítésére igényt. Lehet, hogy azt nem látta megalapozottnak.

ObudaFan # 2016.12.28. 12:58

Egészen pontosan azt mondta ki a Kúria, hogy a sikerdíj arányos része jár.

Dr.Attika # 2016.12.29. 05:19

Az lehet az egész is, ha pl. "taktikai" a felmondás, hogy ne kelljen sd-at fizetni. Másodfokon semmilyen ügyvédi közreműködés nem történt.

ObudaFan # 2016.12.30. 10:23

Lehet az egész, vagy ahhoz közelítő is, de nem feltétlenül.

zoli 10 # 2017.01.23. 16:34

Van-e tapasztalatotok biztosító társaság jutalék viszzaírásának megtámadására? Járható út-e az, hogy a megbízási szerződést azzal támadom, hogy a „
Ptk. 478. § (1) A megbízó díj fizetésére köteles, kivéve, ha az ügy természetéből, illetőleg a felek közötti viszonyból arra lehet következtetni, hogy a megbízott az ügy ellátását ingyenesen vállalta.
(2) A megbízott díját akkor is követelheti, ha eljárása nem vezetett eredményre. A megbízó a díjat csökkentheti, illetőleg kifizetését megtagadhatja, ha bizonyítja, hogy az eredmény részben vagy egészben olyan okból maradt el, amelyért a megbízott felelős.”
Mert ez szerint a megbízási díj (jutalék) jár akkor is, ha mondjuk fél év után megszűnik a szerződés díj nem fizetés miatt. A kifizetett jutalékot nem lehet visszakérni, még akkor sem, ha a biztosító a megbízási szerződésben ezt szabályozza!

Dr.Attika # 2017.01.23. 17:14

Van erre elég bírósági döntés, hogy vissza kell fizetni a jutalék előleget. A hivatkozott Ptk. rendelkezés nem kötelezően alkalmazandó, attól a felek eltérhetnek,mint ahogy jelen esetben is eltértek.

N.Júlia # 2017.02.23. 10:01

Üdvözletem,

egy remélhetőleg egyszerű kérdésre szeretnék választ kapni a szakértőktől.

Van egy hatályos, viszonylag pongyola, egy oldalas megbízási szerződésem egy rendezvény egyszeri megszervezésére és lebonyolítására. Az előleget, a megbízási díj felét szerződéskötéskor megfizettem.
Az esemény 3 hónap múlva esedékes.

Azonban elképesztően nem vagyok elégedett a szolgáltatás eddigi színvonalával, semmi sem úgy halad, ahogyan azt előzőleg megbeszéltük. Rengeteg mindent magamnak kell intéznem, hogy az az eredmény süljön ki, amire számítok. Persze lehet ezt az én verziómnak tekinteni a szolgáltató szemszögéből, ezzel is tisztában vagyok.
Egy vele megállapodott keretösszegen belül szeretném tartni az eseményt, amihez az én közreműködésem (folyamatos munkám..) szükséges, mert a megbízott által javasolt szolgáltatók messze a kereten kívül esnek. (A keretösszeg emailekben szerepel, a szerződésben nincsen benne.) Sok egyéb gond is van, az egész hozzáállása hányaveti. Mostanra jutottam el odáig, hogy kifejezetten szabotázs-kategóriának minősítem a legutóbbi cselekedetét. Általában az látszik, hogy nem az én igényeimet és érdekeimet tartja szem előtt egy-egy szolgáltatóval zajló egyeztetés során. Többször jeleztem felé az elégedetlenségemet, mindhiába. Figyelmetlen és az igényeket teljes mértékben ignorálja. A kérdésem az, hogy felmondhatom-e a szerződésünket anélkül, hogy további összeg fizetésére lennék kötelezve? (Szívem szerint nyilván azt is visszakérném, amit eddig átutaltam...)
A szerződés erre irányuló része így néz ki:
"Amennyiben a Rendezvény lebonyolítása, mint teljesítés meghiúsul és a meghiúsulás oka a Megbízó érdekkörében, a Rendezvény időpontja előtt számított 10 napon belül merül fel, a megbízási díj fele, ha a Rendezvény időpontja előtt számított 5 napon belül merül fel, a megbízási díj teljes összege a Megbízottnak jár. Egyebekben a PTK. Megbízására vonatkozó szakaszai irányadóak."
A vállalás pedig így: "A szervezési munkálatok során Megbízott vállalja a kapcsolattartást az alvállalkozókkal, az előkészületek teljes körű koordinálását és a rendezvény lebonyolítását a forgatókönyv szerint."

Nagyon köszönök minden segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.23. 10:18

Ja. Egyszerű.

Dr.Attika # 2017.02.23. 11:48

A szerződéseket tartalmuk és nem elnevezésük szerint kell elbírálni.Lehet tartalma szerint vállalkozási.

N.Júlia # 2017.02.24. 09:09

Köszönöm a hozzászólásokat.
Valójában nincs túl nagy összegről szó, nem amiatt szeretném felbontani a köztünk fennálló szerződést. Inkább amiatt, mert fontos az esemény és kontárok csak kárt okoznak. És mostanra sajnos okozott is.