Perköltség megtérítése


Ferkó3 # 2017.10.26. 08:35

Tisztelt Fórum!

Egy korábbi üzlettársammal elszámolási vitánk akadt.
Polgári pert kezdeményezett ellenem, majd még az első tárgyalás előtt visszavonta a keresetét. A bíróság felhívott a költségeim igazolására.
Mivel több alkalommal is fenyegetett a felperes, ezért ügyvédhez is fordultam, hogy egyeztessem vele, van-e alapja a perre a felperesnek. Sajnos a számla már nincs meg :( - ilyen esetben mi alapján kérhetem az ügyvédi konzultációs költségeim megtérítését? IM rendelet szerint kérhetek átalány költségtérítést?

Előre is köszönöm!
Ferkó

Dr.Attika # 2017.10.26. 08:52

Tisztelt Ferkó!
Igen kérheti az IM rendelet szerinti ügyvédi munkadíjat.

Ferkó3 # 2017.10.26. 09:09

Tisztelt Dr.Attika!

Nagyon köszönöm a választ!
Tisztelettel,
Ferkó

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.26. 09:55

Ha csak konzultált az ügyvéddel, de nem bízta meg a képviselettel, és a számla sincs meg, akkor nem fogja megkapni.

Vadsuhanc # 2017.10.26. 11:58

És egy jogi képviselő nélkül eljáró magánszemély milyen költséget kérhet és kaphat? Van erre jogszabály?

( levelezés, utazási költség )

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.26. 12:03

A bizonylattal igazolt (értelemszerűen az igényérvényesítés érdekében felmerül) költségei megtérítését kérheti.

Vadsuhanc # 2017.10.26. 12:33

Köszönöm KBS !

A felperessel történt levelezés költségei ( igazolható ) ezek szerint kérhető....

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.26. 12:45

Általában igen. Már ha nyertél.

Vadsuhanc # 2017.10.26. 13:02

Na ez még kétséges:-)

Tisztelt KBS!

Mi a tapasztalatod a Bíróság ragaszkodik a keresetben leírtakhoz vagy nem néz jó szemmel az elírásokat?

Két követelés van " ellenem " sorszámozott számlákkal. A felperes módszeresen felcserélte a két számla sorszámát és összegét. Az összeg végeredményben ugyanaz, de a kamatszámítás és az esedékesség napja nem.

Persze nem csak ez az ellentmondásom alapja csak érdeklődnék mi a tapasztalatod a fenti kérdésben és a válaszolnál nagyon megköszönném sokadjára is.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.26. 15:05

A bíróság a keresethez kötve van. De ez a kereseti kérelemre vonatkozik. Egyszerű elírás nem játszik, a tényállást a bíróság a keresetben foglalttól eltérően is megállapíthatja. (Ez a bizonyítási nehézségek miatt meglehetősen gyakori is.)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.26. 15:08

Másképpen:
Ha a felperes saját tévedése miatt rövidebb időre vagy kisebb mértékű kamatot kér, mint ami járna neki, akkor a bíróság csak a kért időre és a kért mértékkel ítélheti meg.
Ha viszont hosszabb időre vagy magasabb kamatot kér annál, mint amire jogosult, annak nem elutasítás a következménye, hanem a helyes (kisebb) kamat megítélése.

Vadsuhanc # 2017.10.26. 15:27

Tisztelt KBS !

Nagyon szépen köszönöm, válaszaidban ott a megoldás. Azt azért ( ha nem is vagy kíváncsi rá ) megírom Neked nyertem-e a perben vagy sem. ( tárgyalás november 17 )

Még egyszer köszönöm!

Ferkó3 # 2017.10.26. 18:05

Köszönöm mindenkinek - ezek szerint ha már nincs meg a számla, akkor nem tudom az ügyvédi konzultációra fordított kiadásaim megtérítését kérni.

Grave7 # 2017.10.26. 21:39

@Ferkó3: Miért nem kéred el a számla másolatát az ügyvédtől?

Ferkó3 # 2017.10.27. 16:26

Paradox a helyzet: az ügyvéd azóta felszámolta itthoni irodáját, és kiköltözött külföldre. Csak a mobilszámát ismertem, emailben nem tudom utolérni.

Én is elsőként a számlamásolatra gondoltam, de nem járható út sajnos. Köszönöm Grave7!

Tündérbogár81 # 2017.11.17. 10:42

Üdvözlöm!
Pernyertes lettem, a vesztes fél nem fizette meg a megítélt perköltséget a jogerősség után 15 nappal. A bibi az, hogy a jogerősségről nem küldött a bíróság végzést, csak az ítéletről (amire nem volt fellebbezés). Ezért nem fizetett, mert amíg nincs végzés a jogerősségről, addig nem ketyeg a 15 nap, csak a kézhezvételtől számítják?

ObudaFan # 2017.11.17. 10:50

Ha nincs fellebbezés, a kézbesítéstől számított 16. napon jogerős és ekkor kezdődik a teljesítési határidő.

Tündérbogár81 # 2017.11.17. 11:10

Köszönöm ObudaFan!
Akkor mehet a felszólítás, hogy ha 8 napon belül nem fizet akkor végrehajtóhoz fordulok?
Akkor is, ha a Bíróság nem küldött végzést a jogerőről?
köszönöm!

ObudaFan # 2017.11.17. 12:00

Mehet.

drbjozsef # 2017.11.17. 12:15

Ha nincs fellebbezés, a kézbesítéstől számított 16. napon jogerős és ekkor kezdődik a teljesítési határidő.

Kinek a kézbesítésétől? Mi van, ha a vesztes két héttel később kapja meg (válik kézbesítetté) a levelet, mint a nyertes?

Mi van, ha egy perben több vesztes van, és van, aki hetekkel később veszi át a levelét, mint egy másik vesztes?

Honnan tudják egyáltalán a felek, hogy nem volt fellebbezés?

Tündérbogár81 # 2017.11.17. 12:21

Kedves Drbjozsef!
A bíróságon a jogi képviselőnek kiadják, hogy melyik nap vette át a fél. Innentől számítódik a 15 napja a fellebbezéshez.

ObudaFan, köszönöm!

lajcsó # 2017.11.17. 13:42

A legjobb megvárni a bíróság értesítését a jogerőről!

drbjozsef # 2017.11.17. 20:02

Azért vicces ez a jogerő így. Például : öröklésnél jogerőtől 15 napod van átíratnod az autót.

Végzést hoz a közjegyző augusztus 20-án. Egyik fél nem veszi át, két kör posta, kézbesítési vélelem. Jogerőssé vlik szeptember 27-én (! tértivevényt a posta két héttel később küldi vissza !). Közjegyző ráüti a pecsétet : jogerőssé vált szeptember 27, alatta a keltezés : október 4. (??? Tököm tartott egy hétig???) Borítékon pecsét : posta felvette október 13-án. (?????? Tököm volt még több mint egy hét ?????). Örököshöz megérkezik, ELSŐRE átveszi október 17-én.

Jogerőssé válás utáni 20.napon. Hogyan írassa át 15 napon belül az autót?

Hivatkozhatna rá, hogy kézhezvételtől 15 napon belül, de egyrészt a törvény nem ezt írja, másrészt NEKI nincs papírja arról, mikor vette át.

Most akkor mi van?

Vadsuhanc # 2018.01.15. 10:47

Tisztelt Fórumozók!

Nem igazán idevágó téma de drbjozsef kérdése kapcsán felmerült bennem és tisztelettel kérném, aki tud válaszoljon.

Ha egy közjegyzői végzés a mai napon jogerőre emelkedik, annak jogkövetkezményei mikortól érvényesíthetőek? Már a mai napon lehet rá hivatkozni vagy csak a holnapi naptól?

valinéni # 2018.10.11. 08:42

Tisztelt Fórumozók!

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy hogyan alakul a perköltség az alábbi esetben.

A pertárgy értéke 2,25Mrd Ft
A felperes a per során leszállította igényét először 900MFt-ra majd érezve ,hogy nem nyerhető az ügy 1MFt-ra.

Az alperes a perköltséget IM rendelet alapján kéri és szerinte a keresetleszállítás egyenlő a pervesztéssel a perköltség vonatkozásában .Ezért az eredetileg követelt összeg az alapja a fizetendő ügyvédi díjnak.

Az lenne a kérdésem, hogy ez igaz-e valamint az, hogy ha a felperes fellebbez és másodfokon is veszít akkor a másodfokú eljárásban is az eredetileg követelt összeg lesz a másodfokú perköltség alapja vagy az 1MFt pertárgyélrték.
Köszönettel

Vali