Vegrehajtas elevulese


Lili01 # 2003.08.01. 14:02

Kedves Attila!

Ha egy bank eladja a követelését egy faktorcégnek pl. a Reorg Faktor Rt-nek akkor átszáll a társaságra minden jog, amely a követelésből származik. Nemrég így adtuk el az irodánk kezelésében lévő 300 peresített követelést, mivel az bankcsoporti szinten magas kockázati céltartalékképzési kötelezttséget eredményezett. A faktor cég ezután a követelés jogutódja, a jogutódlást a bíróság is megállapítja a szerződés és a felek bejelentése alapján. A végrehajtás vagy peres eljárás ezen időszakban tényleg nem szakad meg, de a faktor cég mint új jogosult felszólítása kvázi folytatása az előző banki felszólításnak, tehát az elévülés megszakad. Ezek a faktor vagy követeléskezelő cégek elsősorban azért alakultak, hogy a pénzügyi szolgáltatók kihelyezhesség a nyereséget jelentősen csökkentő rossz követeléseiket és, hogy nem a szakjogászok 'bajlódjanak' pl. a lízinges kocsik elszállításával vagy a 'menekülő' adósok felkutatásával. A parkolási követelések behajtása más 'tészta', mint a kérdéskör faktorálási kérdései. Több száz ügyet csináltunk már, ezért gakorlatból beszélek. Azok az ügyfelek akiknek követelését irodánk közreműködésével hajtják be- mert a banki megbízások sajnos néha erre is irányulnak - ha hajlandóak velünk együttműködni, biztos, hogy akár részletfizetés vagy más úton 'megmenekülnek' a végrehajtótól. Ugyanis sem a mi sem pdeig a bankoknak - akiknek dolgozunk- nem az a céljuk, hogy az ügyfelek 'földönfutókká' válljanak hanem, hogy a banki követelés megtérüljön.

Szerintem a kérdések erre az ügykörre vonatkoztak. A parkolásból adódó követelések meg egy másik 'tészta' remélem nem tudja meg senki sem, de én sem fizetem ki őket, mert 'agyamra' megy, hogy minimum napi 900 Ft pakrkolási díjért vagyok kénytelen dolgozni.

Ha gondolod elvitatkozgathatunk ezen a kérdéskörön ha megírod a telefonszámodat az e-mail címemre.

Üdvözlettel:

Lili

Béres-Deák Attila írta - 2003.07.1 19:23
Kedves Lili!
Vitatkoznom kell Veled. Bírósági végrehajtási záradékkal ellátott követelés elévülését csak végrehajtási cselekmény szakítja meg. Ez nem faktorálás ami a behajtó cégek és a jogosult között létrejön. Ez egy smafu. Azért választanak ilyen hangzatos neveket, mint 'justitia', hogy az adós berezeljen és fizessen.A faktor nem más, mint követelés megvásárlása. Ezek a cégek, hol vásárolják meg a követelést? Sehol. A miskolci parkolási akármi még a napjainkban is küldözget ilyen behajtó cégeken keresztül 1993-ban a cégjegyzékből törölt cég személygépkocsija rendszámára vonatkozó parkolási díj megfizetése iránti felszólítást. Ez is azt mutatja, hogy a behajtó nem vásárolt követelést, sőt még azt sem ellenőrzi le, hogy akinek küldi a felszólítást az létezik-e vagy sem.


Lili

Béres-Deák Attila # 2003.07.01. 17:23

Kedves Lili!
Vitatkoznom kell Veled. Bírósági végrehajtási záradékkal ellátott követelés elévülését csak végrehajtási cselekmény szakítja meg. Ez nem faktorálás ami a behajtó cégek és a jogosult között létrejön. Ez egy smafu. Azért választanak ilyen hangzatos neveket, mint 'justitia', hogy az adós berezeljen és fizessen.A faktor nem más, mint követelés megvásárlása. Ezek a cégek, hol vásárolják meg a követelést? Sehol. A miskolci parkolási akármi még a napjainkban is küldözget ilyen behajtó cégeken keresztül 1993-ban a cégjegyzékből törölt cég személygépkocsija rendszámára vonatkozó parkolási díj megfizetése iránti felszólítást. Ez is azt mutatja, hogy a behajtó nem vásárolt követelést, sőt még azt sem ellenőrzi le, hogy akinek küldi a felszólítást az létezik-e vagy sem.


attika

Lili01 # 2003.07.01. 15:36

Sajnos a 'Nagy Macska' jó mondta minden eljárási cselekmény, ez az értesítés, a követelés értékesítése esetén a faktor értesítése mind az eljárást megszakító cselekmény, ez a követelés tehát nem évül el egyhamar.
Én inkább javasolnám egy részletfizetéses megállapodást a faktor céggel, vagy behajtó céggel nevezzük ahogy akarjuk. A behajtás maga a végrehajtás, tehát bármikor megjelenhet a bírósági végrehajtó az adós lakásán és addig foglal, amíg van mit.
A Bankok azért adják el követelésüket, hogy az nem szerepeljen a mérlegükben és arra ne kelljen kockázati céltartalékot képezniük, ami társasági adót növelő tényező.

Üdvözlettel:

Lili

Béres-Deák Attila írta - 2003.06.30 20:27
Pontosítani kéne a dolgot. Ha van végrehajtható bírósági határozat, akkor csak végrehajtási cselekmény szakítja meg az elévülést. Jelen esetben szerintem a bank nem adta el a követelést a behajtó cégnek, így annak felszólítása nem a jogosulttól érkezik, így az elévülés akkor sem szakad meg, ha nincs végrehajtható bírósági határozat.


Lili

Béres-Deák Attila # 2003.06.30. 18:27

Pontosítani kéne a dolgot. Ha van végrehajtható bírósági határozat, akkor csak végrehajtási cselekmény szakítja meg az elévülést. Jelen esetben szerintem a bank nem adta el a követelést a behajtó cégnek, így annak felszólítása nem a jogosulttól érkezik, így az elévülés akkor sem szakad meg, ha nincs végrehajtható bírósági határozat.


attika

the big cat # 2003.06.30. 16:41

Csak akkor évül el, ha nem tezsnek kisérletet az elévülési időn belül a behajtásra.

A levélküldéssel ezt megteszik, így az elévülés mindig újraindul. Amint lesz vagyonod vagy ingatlanod, azonnal lecsapnak rá.

zolics # 2003.06.30. 15:35

Hello,

egy bankkal szembeni tartozas birosagi uggye fajult, ahol a birosag a banknak adott igazat. Az eredeti osszeg 600.000 Ft volt.  A bank megprobalta behajtatni ezt az osszeget + kamatokat, de nem sikerult, mert nekem se megtakaritott penzem, sem ingatlanom nincsen. Kb. ket ev utan a bank eladta a tartozast egy egy behajto cegnek, akik idonkent kuldenek egy levelet, hogy fizessem be a tartozast.

Egy masik temaban olvastam, hogy a vegrehaltas vagy behajtas (nem tudom mia kulombseg) elevul, de nem talaltam mennyi ido utan? Mikortol szamithato az idopont? kb. egy evig vitatkoztam a bankkal mutan a birosagra kerult az ugy.

koszi