MSZP népaszavazási kezdeményezése


Béres-Deák Attila # 2003.09.02. 19:58

A sorkatonai szolgálat eltörlésével valamilyen - azt pótló intézményt - azért működtetni kellene. A saját fiamon látom a hiányát. ...

[Moderálva. Kérem mellőzzük a politikai megjegyzéseket. Sz.K.]


attika

Dr.Süti # 2003.03.14. 15:40

Kedves hozzászólók!
Köszönöm az egyetértést. Valójában én sem zárkóznék el a sorkatonaság kérdésétől, ha lenne értelme. Ez az egyik fele, a másik meg az, hogy sokszor állati körülmények közé, málladozó laktanyákba, hidegvizes rendszerbe kényszerítenek civileket, akiknek eszük ágában sincs ilyen körülmények közé menni. A kedvenc érvem jelenleg a sorkatonaság mellett állók táborából az, hogy nagyon nagy költséget jelentene felújítani, vagyis inkább olyan szintűvé tenni a laktanyai-katonai körülményeket, hogy a katonaságot hivatásként űzni kívánó kulturált fiatalember ne seggel forduljon ki a toborzóirodából. Kérdem én, a valaha szebb napokat élt kiskatonákat milyen jogon kényszerítik a civil élet viszonylag normálisnak mondható keretei közül EU-s szabvány istállóirányelveknek sem megfelelő laktanyába. Mennyivel érdemelnék én kevesebbet, mint egy hivatásos katona?
De álljon itt a bérezéssel kapcsolatban egy másik példa. Az a zsold, amit ma egy sorkatona kap, enyhén szólva röhögnivaló. Egy normális, dolgozó, bérből és fizetésből élő pályakezdő fiatalnak hatalmas érvágás, ha mondjuk munkába állása után egy évvel jön a behívó. A kiesett bér egyértelmű, de lehet, hogy egyéb hátrányok is érik majd. Német barátommal beszélgettem egyszer az ottani sorkatonaságról. Persze, hogy van, naná, majd a németeknél ne lenne. Kérdezem mennyi, ha jól emlékszem akkor egy év körüli szolgálati időt mondott. Kérdezem: és a zsold? 900-1000 márka körül mozgott akkoriban! Gondoljatok bele, az árak kb a magyar szinten voltak-vannak.
Hát hülye lennél nem elmenni az egyetem után, nem? Mondjuk ha most a hat hónapra kapnák kb. 150000-200000 ezer forintot per hó, én se gondolkoznék azon, hogy szolgálom-e a hazát vagy nem. Jó bulinak tűnne az egész, olyan dolgokat láthatnál, amilyeneket talán életetben soha. Egyszóval a katonaság egy élmény lenne, nem pedíg egy nyűg, amit lehetőleg mindenki ki akarna kerülni.
Hát kb. ennyit a sorkatonaságról.


Dr.Süti

Rexor # 2003.03.12. 15:33

Igenigen teljes mértékben egyetértek az előttem szólókkal. Én ugyan voltam katona (akkor még szemüveggel is megadták az A kategóriát) és 18 évesen még élveztem is, de értelme bizony nem sok volt. A katonaság sajnos jelenleg tényleg azon a szinten van, hogy néhány évvel később jókat lehet rajta röhögni, de igazán hasznot nem hoz.

Koi Gyula # 2003.03.12. 13:13

Igen, igen. Nehéz kérdéshez érkeztünk el. Én például szívesen lennék katona, ha a kiképzés kemény meg értelmes lenne. (Vö::Izrael állam hadserege). A szJvem mélyén lehet, hogy katonai ügyész szerettem volna lenni, csak sosem lehetek az:)))))))))))))))))))))))


legislator

Dr.Süti # 2003.03.05. 21:03

Ami késik, nem múlik. Pedig azt szeretném, hogy múljon, és legfőképp az idő. Mondjuk legyen pl. 2005.
Egyébként a válasz egyéretelmű:nem. Besoroztak már, és eddig még jól bekkelek. Egyébként semmi értelme nem lenne. Selejtes B-s lettem, ami azt jelenti, hogy a szemüvegem miatt a büdös életben nem látok fegyvert. Akkor meg kérdezem én, mi értelme: lombot seperni, havat lapátolni itthon is kell. Fizu pá 6 hónapra. Az asszony meg egyedül itthon. Na köszi.
A határozat szerint Tapolca-Tata irányában védeném a hazát, mint gépkocsivezető. B kategóriás jogsival. Könyörgöm!!!! Vezteni itthon is tudok, beülök a kocsiba és minden reggel azzal megyek munkába meg jövök haza. 60 km naponta. Ezér ne kelljen már bevonulni.


Dr.Süti

Béres-Deák Attila # 2003.02.23. 18:31

Dr. Süti!
Voltál Te katona?


attika

Dr.Süti # 2003.02.23. 14:09

Szia!
Legjobb tudomásom szerint az általános hadkötelezettséget a sorkatonai szolgálat eltörlésével sem szűntetnék meg, hanem benne hagynák az Alkotmányban. Viszont csak és kizárólag háborús helyzetben, egészen pontosan a hazát ért támadás esetén hívnák be a hadköteles fiatalokat katonai szogálatra. Mert ah megnézzük, az alkotmény is ezt mondja ki, a 'haza védelméről' beszél, és nem arról, hogy értékes, nemzetgazdasági szempontbó produktív, adózó életerős férfiakat vonjunk ki X hónapra a civil élteből azért, hogy lehullott lombot seperjenek, havat lapátoljonak és egyéb, a társadalom számára haszontalan tevékenységet csináljanak az állam, tehát az adófizetők pénzén. A honvédség hasznát az árvizi védekezsénél láttam egyedül, de hát bocsánat, nem egyszerűbb lenne megcsinálini a vízelevezető rebdszert. Szerintem ez az ok nem lehet indoka a sorkatonaság fenntartásának.
Visszatérve az alapkérdéshez, szerintem nem kell módosítani az Alkotmányba ahhoz, hogy a honvédelmi törvényt úgy módosítsák, hogy abban a sorkatonai szolgálatot kizárólag a hazát ért fegyveres támadás esetére tartják fönn.

Kedves Csáky Tibor!
Az idézett Alkotmányos rendelkezés nem azt jelenti, hogy 16-103 ig mindenki katona lenne. Viszont egy 16 éves fiú nyugodtan áshat árkot a főváros körül, a 16 éves kamaszlány meg megy a hadiüzembe töltényhüvelyt csiszolni. Ugyanez igaz a 60 évesekre is, tehát az, hogy a haza védelme minden magyar állampolgárnak kötelező, azt jelenti, hogy ha bizony a férfilakosság 50%-a a fronton van, akkor a hátországban is kötelezik a lakosságot a haditermelésben, illetve a védekezésben való részvételre. A honvédelmi törvény egyébként erről is szól. Persze ez csak az elmélet, a gyakorlatban ma már nem vívnak ilyen típusú háborúkat. Jön a tömegpusztító fegyver, aszt slussz. Egyébkénte ez is mutatja az egész felkészülés, soraktonaság meg egyéb ilyen ökörségek ósdiságát. 130 év alatt sokat változott a haditechnika, és ezt nem ártana követni.    


Dr.Süti

Csáky Tibor # 2002.02.20. 09:53

Az Alkotmány 70/h rendelkezésének akkor az az értelmezése is lehet, hogy 14 éven felüli gyereknek, és a 103 éves nénikének ugyan úgy katonának kell lennie, még akkor is, ha nincs háború!
A második szerint, én most törvényt szegek, mert nem teljesítek polgári szolgálatot.
Érdekes!

loony # 2001.06.10. 11:18

Azért indítom a rovatot, mert kiváncsi vagyok az itteni jogászok véleményére. Az MSZP ugye négy kérdésben szeretne népszavazást kiírni, az egyik ebből a sorkatonai szolgálat eltrölése. Ezt az OVB úgy találta, hogy nem alkotmányellenes. A nagytiszteletű Zlinszky János most kifogást nyújtott be ellene.
Saját véleményem szerint ugye: Alkotmány 70/H

  1. A haza védelme a Magyar Köztársaság minden állampolgárának kötelessége.
  2. Az állampolgárok az általános honvédelmi kötelezettség alapján fegyveres vagy nem fegyver nélküli katonai szolgálatot, illetőleg törvényben meghatározott feltételek szerinti polgári szolgálatot teljesítenek.

Mint tudjuk népszavazás nem indulhat olyan témában, amely 'burkolt alkotmánymódosítás'. Szerintem a fenti népszavazási kérdés pedig az. Bár lehet, hogy én látom rosszul...