öröklési illeték


drbjozsef # 2020.11.05. 12:07

(kieg: sima és "regisztrált" élettársi kapcsolatban sem, bár jogi szempontból az lényegében "sima")

Szomorú örökös # 2020.11.05. 12:48

oligaliga

Köszönöm a választ, ezzel tanultam megint valamit.
Nem arra irányult egyébként a véleményem, hogy kinek milyen identitása van. Szimplán csak megdöbbentőnek gondolom továbbra is. Kérdés viszont, hogy ha a regisztrált élettársi kapcsolat nem jár előnnyel, akkor meg minek? :-O

oligaliga # 2020.11.05. 14:04

Sokszor kell bizonyítani, hogy valóban élettársak az illetők. Ilyen lehet pl. banki hitel, özvegyi nyugdíj, vagyonmegosztási vita, stb.

Simf # 2023.05.08. 19:29

Sziasztok!

Az alábbi témában kérek segítséget:

  • Nagynéném tavaly elhunyt, örökölök tőle termőföldet.
  • Őstermelő és földműves vagyok.
  • Az öröklési törvény szerint kell illetéket fizetnem. A termőföldre 18% fele, azaz 9% fizetendő.
  • Az illeték törvény szerint további kedvezmény jár az ÖCSG tagoknak:

"(6) * Termőföld tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának öröklése esetén az egyébként járó öröklési illeték felét, ha pedig az örökös az erre a célra létesített nyilvántartásban az őstermelők családi gazdasága tagjaként bejegyzett magánszemély, akkor egynegyedét kell megfizetni. Ez utóbbi kedvezményre való jogosultságról a vagyonszerzőnek a fizetési meghagyás véglegessé válásáig kell nyilatkoznia.”"

Kérdés: HA most létrehozok egy Őstermelők Családi Gazdaságát, akkor jogosult vagyok a további illetékkedvezményre?

Köszönöm!

Majordomus # 2023.05.08. 20:28

Igen,mert nincs visszamenőleges hatályu tiltó kitétel.

drbjozsef # 2023.05.09. 05:35

Simf,

Kifejezetten benne van ez az általad idézett passzusban :

Ez utóbbi kedvezményre való jogosultságról a vagyonszerzőnek a fizetési meghagyás véglegessé válásáig kell nyilatkoznia.

Megcsinálod időben, nyilatkozol időben.

Simf # 2023.05.09. 19:49

Köszönöm a gyors segítséget!!!

Majordomus # 2023.05.09. 21:13

Sz.örökös
Nálunk az apa férfi,
az anya meg nő...

Ezért nem házasodhatnak...