egyéni vállalkozó felmondása


diemd08 # 2008.04.17. 07:49

Egész este ezen gondolkodtam, hogy hogyan tudnék innen elszabadulni. Kaptam egy sokkal jobb ajánlatot, és végre le lennék jelentve.

Itt már 5 éve küzdök, 2 éve kérem a főnökömet, hogy vegyen fel és azt mondja, mindíg, meg megmagyarázza, hogy mennyivel jobb nekem is hogy egyéni vállalkozó vagyok. 5 éve egy kanyi fizetés emelést sem kaptam, és mivel heti újságnál egyedül dolgozom nem mehetek szabadságra (agusztusban egyedül 10 napra kollektive), betegszabadságra. De például tavaly nem mehettem el, sőt hétvégén is kellett dolgoznom, mert ő bevállalt egy extra melót, majd beleszakadtam, és röhejes pénzt kaptam érte.

Nem engedte, hogy más hasonló cégnél bedolgozhassam mint vállalkozó, sőt teljesen más tevékenységi körű helyi cégnél sem engedte.

Arról nem is beszélve, hogy amit már említettem az egyik reklámanyagban minőségi kifogással érvelve (tartalmilag semmit sem elrontva) nem fizettek és az én fizetésemet akarják megkurtítani. Csak az a röhej, hogy éppencsak elég nekem hiszen havi szinten 70 eFt-ot fizetek csak az APEh-nak, hogy ilyen jó melóhelyem van, ami meg marad (90 eFt) az alig elég a lakástörlesztésre, rezsire, kajára. Szóval ha levonnának tőlem kb 180 eFt-ot az érdekes lenne... Vagy mennyit vonhatnának le jogosan?

Vagy például tavaly volt egy extra kiadvány amin hetekig dolgoztam, az anyagot mások is átnézték (akik feleltek érte) aztmondták rá, hogy rendben van, nyomdába került, kinyomták ás rá hetekre vették észre, hogy az oldaszám rossz lett, és nem kaptam egy kanyit se.

A sok egyéb apróságról nem beszélnék, mint az ő gépén nem teljesen legális programokkal vagyok kénytelen dolgozni és tegnap visszahallottam, ha esetleg ellenőrzés lenne itt akkor ez az én felelősségem lenne stb...

Szóval nagyon gázos egy „kényszer munka” és az évek során felhalmozódott dolgok miatt marhára megérdemelnék, hogy felálljak és kisétáljak. És ezt is szeretném megtenni.

De ha fizetésem megkapása előtt próbálnék felmondani akkor tuti, hogy próbálkoznának egyéb megvonásokkal, tehát csak pontban akkor tehetem meg.
Beteszem mégegyszer a gyönyörű szerződésemet, segítsetek kiötölni valamit...

Vállalkozói szerződés

amely létrejött egyrészről

Xy Kft.
Címe: xy
Adószáma: xy
Cégjegyzékszáma: xy

továbbiakban, mint megbízó

másrészről

xy
Címe: xy
Adószáma: xy
Vállalkozói ig.sz.: xy
továbbiakban, mint vállalkozó az alábbi tartalommal és feltételekkel:

1. A megbízó alkalmankénti kiadványszerkesztői tevékenységgel bízza meg a vállalkozót. A tevékenységet a megbízó irodájában, annak eszközeivel kell elvégeznie.

2. A munkavégzés előre megbeszélt időpontban és tartalomban történik.

3. A megbízás időtartama határozatlan időre szól.

4. A vállalkozó az elvégzett munka befejezését követően, a ledolgozott időt figyelembe véve számlát bocsát ki bruttó x Ft/oldal alapján. Az elszámolás havi gyakorisággal történik.

5. A munkavégzés helyszíne: a cég székhelye

6. A munkavégzés időponti határai: Hétfőtől-péntekig 8-15.30 óráig, csütörtökön 8-18 óráig.

7. A megbízó jogosult a szerződést 30 napos határidővel indoklás nélkül írásban felmondani.

8. A felek kijelentik, hogy vitás ügyeiket elsőként közös megegyezéssel kívánják rendezni. Amennyiben peren kívüli megegyezés nem jön létre, akkor a xy Városi Bíróság illetékességét kötik ki.

xy, 2007. 10. 01.

Megbízó részéről: Vállalkozó részéről:

diemd08 # 2008.04.16. 11:54

Igen, igazad van. Bár mondjuk az egyik ismerősöm most meg azt mondta, hogy független az elnevezésétől a tartalma alapján itélik meg a szerződéseket és itt folyamatosan a „megbízásról” van szó és szerinte inkább megbízási és megint nem vonhatnak le semmilyen összeget tőllem, mivelhogy előzöleg mindig látják, hogy mi lesz a végtermék. Innetől kezdve most lehet, hogy az első hozzászólásod is jó volt. :)
Azt hiszem ennek függvényében lassan ez a szerződés sehova nem besorolható, risz-rosz munka. :) Bárhonnan megtámadható és nem én vagyok sz*rban...
Azt hiszem a cég könyvelője találta ki egyébként...

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.16. 10:29

Hívd fel rá a figyelmüket, hogy a jogviszonyotok - függetlenül attól, mi a létrehozó szerződés címe - nagyon hasonlít egy munkajogviszonyra. Mondhatni, az összetéveszthetőségig hasonlít rá. Nem járna túl kellemes következményekkel rájuk nézve, ha a dolog felkeltené a munkaügyi felügyelet és az adóhatóság figyelmét.
Ezt elkerülendő legyenek rugalmasak a viszony megszüntetése kérdésében..

Ha vállalkozói (szolgáltatási) szerződés - nekem is annak tűnt -, az más. Akkor szavatossággal tartozol, és a vállalkozói díj csökkentése is követelhető, ha hibás a teljesítés.

diemd08 # 2008.04.16. 10:10

Kedves KBS!

a szerződés címe tehát vállakozói szerződés a tartalma, meg amit leírtam.
Tehát eléggé érdekes, hogy ilyenkor mennyire jogosult csak „büntiből” levonogatni. Én ezt szeretném legfőképpen kihangsúlyozni felmondásomkor, továbbá biztos vagyok benne, hogy nem engednek el egykönnyen, ha mód van rá fizetés visszatartás, vagy mondvacsinált indokot (nem fizetünk ki mert ezt-és-eszt elrontottad stb) is használni fognak.
Meg arról nem is beszélve hogy a helyemre ahol lakom nem nagyon találnak embert.
Az biztos, hogy küzdelem lesz.
De végre kapnék egy lelejelentett munkát. És ez éltet! :)
Köszönöm a válaszodat!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.16. 09:50

Ptk. 483. § (2) „A szerződést a megbízott is bármikor felmondhatja; a felmondási időnek azonban elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy a megbízó az ügy intézéséről gondoskodhassék. A megbízó súlyos szerződésszegése esetén a felmondás azonnali hatályú is lehet.

Szerintem el lehet érni a megbízónál, hogy egy 4-5 napos határidőt megfelelőnek fogadjon el.

Ami a megbízási díj levonását illeti: a megbízás nem eredménykötelem, nem lehet a díjból azért levonni, mert valamely eredmény nem jött létre, pláne nem lehet azért, mert a megbízó szerint az eredmény nem megfelelő minőségű. (Már, ha valóban megbízási az a szerződés, és nem vállalkozási. Jó, jó, tudom, hogy munka-, de úgy mondom, ha mégse.)

diemd08 # 2008.04.16. 08:17

Sziasztok!

Hát én is hasonló cipőben járok azzal a különbséggel, hogy az én szerződésem a következőképpen néz ki:
Adatok róllam, meg a cégről, utána felsorolás:

  1. A megbízó alkalmankénti kiadványszerkesztői tevékenységgel bÍzza meg a vállalkozót. A tevékenységet a megbízó irodájában és annak eszközeivel kell elvégeznie.
  2. A munkavégzés előre megbeszélt időpontban és tartalomban történik.
  3. A megbízáés időtartama határozatlan időre szól.
  4. Díjjak és kifizetési határidők... (mint egy rendes havi fizetés, csak fizethetem belőlle még a járulékokat)
  5. Munkavégzés helye...
  6. Munkavégzés időponti határidejei... (rendes munkaidő ne szépítsünk rajta.)
  7. A megbízó jogosult szerződést 30 napos határidővel, indoklás nélkül írásban felmondani.
  8. A felek kijelentik, hogy vitás ügyeiket elsőként közös megegyezéssel kívánják megoldani. Amennyiben ez nem jön létre irány a bíróság stb...

és a végén aláírások.

Szóval sajna kényszer vállakozó vagyok, most van egy jobb lehetőségem, lejelentett munkaviszonyra.
Kérdem én felmondhatok-e ezen szerződés alapján azonnali határidővel.
Főleg mert jó okom is van rá, mert a havi fizetésemből önkényesen jókora összeget kívánnak levonni, egy rossz reklámanyag miatt (hozzáteszem tartalmilag semmi hiba nincs benne, halványabb lett a szine és ezért nem akarják kifizetni- bepróbálkoznak) és sajnos nem keveset, így is éppen annyit keresek, hogy fedezi a kiadásaimat.

Várom válaszotokat, nagyon köszönöm!

fagyöngy # 2008.04.08. 18:04

Köszönöm a választ!
A kérdés attól érdekes, hogy nem találtam itt hasonló jellegűt.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.07. 09:32

Induljunk ki abból, hogy ez nem egy leplezett munkaszerződés.

A vállalkozói szerződésekre természetesen nem vonatkozik a Munka törvénykönyve, de a Ptk. igen. Márpedig ha egy szerződésben felmondási időt kötnek ki, akkor azt a szerződést rendes körülmények között csak az adott felmondási időre lehet felmondani.
A helyzeten mit sem változtat, hogyha megszünteted a vállalkozói minőségedet, ezzel a kötelezettségedtől nem szabadulsz.

(Csak mellesleg: mi ebben az esetben az érdekes? Akkor már inkább a kiscsirke...)

fagyöngy # 2008.04.07. 09:17

Sziasztok!

Egy érdekes esettel kapcsolatban lenne pár kérdésem. Én egyéni vállalkozó vagyok, de kizárólag egy cégnek dolgozom, nem sokban különbözöm, mint az, aki alkalmazott, csak ugye magam fizetem a járulékaimat. A szerződésünkben 30 felmondási idő van és azt nem tudom, hogy ez rám ugyanúgy vonatkozik, mintha alkalmazott lennék? Nem bonthatom fel a szerződésem azonnal? Mi van, ha visszaadom a vállalkozói igazolványomat? Akkor a szerződés is érvényét veszti nem?

Előre is köszönöm a választ!