Önálló tevékenység adózása


Gabi9967 # 2023.03.16. 19:46

Üdvözletem!
Magánszemélyként egy internetes felületen folytatok élő videoközvetítést (streamelek).
A weboldal üzemeltetőjével (mint pl a Youtube) szerződést kötöttem.
A nézők fizetnek a feliratkozásért, amely összeg a hónap végén elszámolásra kerül (a befolyt összeg felét fizeti ki a szolgáltató részemre.
Ezen felül a reklámokért is kapok részesedést.

A tevékenység végzésére 2023. 03.04-én adószám lett kiváltva (önálló tevékenységet folytató magánszemély). Viszont az adószám kiváltásakor pár kérdés függőben maradt.

• 25 év alatti a magánszemély vagyok, ez a tevékenység is SZJA mentes? Ha igen, milyen bevételi összeghatárig? Havi 100e-200e Ft bevételre számítok.
• 2019 óta családi gazdaság tagja vagyok (mezőgazdasági őstermelő), 2358-on negyedévente járulékot vallok be, és fizetek meg. Kell-e az új tevékenység után is fizetni járulékot? (a mg. őstermelő a fő tevékenységem)
• 2022 évben megvásárolt eszközök (szgép, kamera, mikrofon, stb) elszámolhatók-e költségként, illetve leírható-e, és milyen szabály szerint?
• Kell-e havonta számláznom a (küldöldi)szolgáltató felé, és ha igen, ÁFÁ-t kell-e számláznom (alanyi adómentességet választottam az adószám kiváltásakor)

Érdemes lenne-e más adózási módot választanom? (egyéni vállalkozó, vagy Kata?) illetve pontosan milyen bevallási, befizetési kötelezettségeim vannak?

Válaszukat előre is köszönve,
Tisztelettel,

drbjozsef # 2023.03.17. 09:21

Gabi9967,

Ez sokkal kevésbé jogi, mint inkább adószakértői kérdés.
Olyan végképp nem nagyon van itt (jogász sem sok).

Ráadásul inkább vakmerő, mint bátor lenne egy anonim forum válaszai alapján nekifognod a könyvelésnek, áfa visszaigénylésnek, meg adózásnak.

Én a helyedben keresnék egy adótanácsadót, és kozultálnék vele, ennyi bele kell férjen a költségvetésedbe.
Vagy, egy jó könyvelőt keresel, arra szerintem úgyis szükséged lesz (őstermelőként nincs?).

drbjozsef # 2023.03.17. 09:22

(jó, az ÁFA pont nem játszik, ha alanyi adómentes vagy, de mindegy)

Gabi9967 # 2023.03.17. 10:58

Köszönöm szépen a választ, keresek adótanácsadót.
Őstermelőként saját magunk könyvelünk, vallunk be, igazából nem nehéz.
Azért gondoltam, hogy ezt is "megoldom okosban" magam :D

drbjozsef # 2023.03.17. 11:29

Van, ami nagyon egyszerű, mint például egy lakáskiadás magánszemélyként. Az nem igényel semmi speciális dolgot, csak a negyedévenkénti adóelőleget, és kész.

De amit leírtál, annak nem vágnák neki átbeszélés nélkül, minimum. Mert azért itt több lehetőség van, merre indulj el (talán több is mint gondolod, és egy jobbat is tudnak javasolni).

Aztán maga az üzletmenet lehet, hogy ugyanolyan egyszerű lesz, és könyvelő se nagyon kell (valószínűleg azért az nem fog ártani).

Majordomus # 2023.03.17. 20:27

Azért a lakáskiadás sem olyan egyszerű!

Tudnék mesélni.

Gabi..

Kövesd az én módszeremet!

A kérdéseidet írd le és küldd be a Navjogi osztályának vagy a lakóhelyedhez legközebbi megyei igazgatóságra. 30 napon belül hivatalos választ kapsz a kérdéseidre ráadásul az már állásfoglalásnak minősül.

Gabi9967 # 2023.03.18. 15:18

Köszönöm a válaszokat!
Igen, először a NAV-val vettem fel a kapcsolatot, telefonon kaptam egy kis útbaigazítást (2 ember 3 félét mondott), majd küldözgettek ker és ipar kamarához, KSH-hoz.
Utána adószámot váltottam ki- személyesen a megyei igazgatóságon.
Ők is rohangáltak, kérdezgették egymást, mert ez a tevékenység eléggé ritka és új.
Most ott tartok, hogy fogalmazom nekik a levelet állásfoglalás kérésre.
Remélem időben írnak vissza, 30 belül kellene az első negyedéves bevallásokat, befizetéseket eszközölni.

Majordomus # 2023.03.18. 21:46

Április 30 még messze van.
.
Amit megirnak az a hivatalos.

Gabi9967 # 2023.03.19. 20:58

ápr. 12. a negyedéves adóelőleg illetve a járulékok bevallási, befizetési határideje :(
rosszul írtam, 30 napon belüli határidőt akartam írni

Majordomus # 2023.03.19. 21:18

Hát addig már nem kapsz állásfoglalást.

Menj be az ügyfélszolgálatra!

De kora reggel,mert időbe telik mig megtalálják az előadót aki érti az ügyedet és segíteni tud.