NAV végrehajtás


Bozsoka # 2023.08.10. 09:56

Szeretném megkérdezni, hogyha a nav tartozásom már végrehajtás alatt van és letiltásra kerül a havi összeg a munkabéremből, melyet rendesen vonnak és be is érkezik a NAV-hoz; akkor a most öröklés útján tulajdonomba kerülő ingatlanra is ráterhelhetik a még hátralevő tartozást? Vagy csak akkor, ha valami okból nem lesz tovább letiltva/levonva a munkabéremből?

Köszönöm, ha valaki érdemben tud válaszolni

drbjozsef # 2023.08.10. 10:46

Bozsoka,

Ha a tartozásod és a levonás olyan arányban áll egymással, ami alapján joggal lehet arra számítani, hogy a tartozásod belátható időn belül megtérül (+kamatok, +költségek), akkor feltehetőleg nem. A végrehajtási jogot persze bejegyezhetik, biztosíték sosem árt. De árvereztetni csak indokolt esetben fognak.

Majordomus # 2023.08.10. 19:43

Fektehetőleg nem olyan összegről van szó amennyiért már elárvereznek egy ingatlant.

ZZ24 # 2023.11.25. 18:41

A testvérem vállalkozó és a megbízások csúszása miatt sokáig nem volt bevétele, a NAV beinkasszózta a számláit, lefoglalta a kocsiját és most végrehajtási jogot jegyzett be a nevén álló szántóra. A tartozás 1.2 millió,. most lesz egy munkája, abbból kb. januárban ki tudja rendezni a tartozást. Ha a végrehajtási jog ezen a héten került a szántóra, akkor mikor árverezhetnek leghamarabb?

Majordomus # 2023.11.25. 20:54

Nyáron.
De ennyiért nem fognak..

ZZ24 # 2023.11.26. 01:16

Ez megnyugtató valamennyire, köszönöm a választ.

A NAV tájékoztató füzetben még ezt találtam:

A törvény meghatározza azt a legkorábbi időpontot, amikor az ingatlant értékesíteni lehet. A végrehajtó a lefoglalt ingatlan értékesítéséről – akár árverésen, akár árverésen kívül – akkor intézkedhet, ha:
• a végrehajtási jog bejegyzéséről szóló ingatlan-nyilvántartási határozat kézhezvételétől számított 45 nap, vagy
• az ingatlan fekvése szerinti jegyző tájékoztatásának kézbesítésétől számított 60 nap már eltelt.

Ez nem teljesen tiszta. ez hogy néz ki a gyakorlatban?

ZZ24 # 2024.10.08. 20:34

Az említett ügyben a NAV a következő hónapban a lefoglalt szántónáll adatfelvétel miatt megkezdi a helyszíni eljárást. Innen nézve leghamarabb mikor tűzhetnek ki licitet, mert február előtt nem sok esély van rá, hogy 1 millió alá vigyük a tartozást az automatikus részlethez ?

eulimen # 2024.10.09. 04:40

@ZZ24
Az 1M forintos részletfizetéshez màr bőven elkéstetek. Azt az adó esedékességekor kellett volna kérni.
Nem írtad, milyen adótartozás - az áfára eleve nem lehet kérni részletfizetést.
Erősen keresnetek kellene a NAV társaságát az egyezséghez.
Az adatfelvétel kb. fényképezést jelent a hirdetményhez.
Btw, szántó az termőföld, de azt nem a NAV fogjá árvereztetni, hanem termőföld-árverésen kerül àrverésre. De ha művelésből kivett, akkor a NAV.

eulimen # 2024.10.09. 08:23

Innen nézve leghamarabb mikor tűzhetnek ki licitet
Tehát, ha termőföldről van szó, 191/2014. kormányrendeletben lesz a válasz.

1. § (1) "Ha végrehajtási, felszámolási, vagy önkormányzati adósságrendezési eljárásban mező- és erdőgazdasági hasznosítású föld (a továbbiakban: föld) értékesítése iránt kell intézkedni, a végrehajtó, a felszámoló, vagy a pénzügyi gondnok (a továbbiakban együtt: megkereső) az értékesítés feltételeinek bekövetkeztétől számított 60 napon belül az árverés kitűzése, az árverési vagy értékesítési hirdetmény (a továbbiakban együtt: árverési hirdetmény) közzététele, továbbá az árverés vagy értékesítés (a továbbiakban együtt: árverés) lefolytatása érdekében megkeresi a föld fekvése szerint illetékes mezőgazdasági igazgatási szervként végrehajtási, felszámolási és önkormányzati adósságrendezési feladatkörében eljáró vármegyei kormányhivatalt (a továbbiakban: mezőgazdasági igazgatási szerv)."

2.§ (3) " Az árverést a kormányhivatal hivatali helyiségében kell megtartani. Az árverés időpontját úgy kell meghatározni, hogy az nem lehet korábbi az árverés kitűzésének napjától számított 60. napnál, de nem lehet későbbi az árverés kitűzésétől számított 90. napnál. E határidők számításába az árverés kitűzésének napja nem számít bele."

3. § "Az árverési hirdetményt, annak elkészítésétől számított 8 napon belül kézbesíteni kell:

  1. végrehajtási eljárás esetén a végrehajtást kérőnek és az adósnak"

14. § (1) "Ha az adós a tartozását megfizette vagy más egyéb okból nem állnak már fenn a föld árverésének feltételei, a megkereső köteles ennek tényéről haladéktalanul, rövid úton értesíteni a mezőgazdasági igazgatási szervet.
(2) Ha az (1) bekezdés szerinti értesítés legkésőbb az árverés megkezdéséig beérkezik, a mezőgazdasági igazgatási szerv az eljárását megszünteti; az értesítés kézhezvétele után az árverést kitűzni és megtartani nem lehet. [...]"

ZZ24 # 2024.10.09. 11:02

eulimeen, köszönöm szépen a részletes tájékoztatást. Természetesen az adósságot az év elején 1 milliió alá vittük és még lett adva a részlet, fizettük is 3 hónapig, de mivel egy év eleji 1 hónapos munkát nem fizetett ki a megrendelő cég a mai napig, ezért nem tudtuk fizetni a részleteket a vállalkozás havi kóltségei miatt, így a NAV visszarendelte a tartozást és újból elkezdték hajtani. Az nem zavarta őket, hogy építőipari körbetartozás áldozatai vagyunk.

Ha a végrehajtási jog tavaly november 26-án lett bejegyezve, és a helyszíni fotózás most lesz novemberben, akkor számításaid szerint leghamarabb mikor kerülhet kitűzésre a licit? Elm

ZZ24 # 2024.10.09. 11:10

Elnézést, hogy mégegyszer megkérdezem, de nem sokat aludtam és nem akarom elszámolni magam. A lényeg, hogy februárig biztosan a felére tudjuk csökkenteni az adósságot és akkor kötelesek megadni az évente 1* járó automata részletet. Nem áfa tartozásról van szó, az összes elemére megadható a részlet

ZZ24 # 2024.10.09. 11:20

Természtesen .művelt szántóról van szó, amit haszonbérbe van adva, legalsó hangon is a NAV tartizás 2.5-3*-sát éri, a haszonbérlő gazda azonnal vinné piaci ár alatt.

eulimen # 2024.10.09. 11:45

így a NAV visszarendelte a tartozást és újból elkezdték hajtani
A törvény előírja, mi a teendője a NAVnak, ha az adózó nem teljesíti a részletfizetési határozatban foglaltakat.

A lényeg, hogy februárig biztosan a felére tudjuk csökkenteni az adósságot és akkor kötelesek megadni az évente 1* járó automata részletet
Itt azért álljunk meg egy kicsit. Az automatikus rsézletfizetési kedvezmény a törvény szerint megbízható adózók részére van "fenntartva (Art. 156.§). Ugye nem gondolod komolyan, hogy 1) ugyanarra az adótartozásra kétszer kérsz automatikus fizetési könnyítést 2) ha felrúgod a fizetési könnyítést, és elviszed adóügyedet a végrehajtásig, megbízható adózó maradsz?
153. § [A megbízható adózó]

Art. 153.§ (1) "Az állami adó- és vámhatóság megbízható adózónak minősíti azt a cégjegyzékbe bejegyzett adózót, csoportos adóalanyt, vagy áfa-regisztrált adóalanyt, amely az alábbi, együttes feltételeknek megfelel:
[...]
c) a tárgyévben és az azt megelőző négy évben az állami adó- és vámhatóság nem indított ellene adótartozás behajtására irányuló végrehajtási eljárást, továbbá az Avt. 29. § (1) bekezdés 6–21. pontján alapuló, megkeresésenként százezer forintot meghaladó összegre irányuló végrehajtást
[...]"

Az nem zavarta őket, hogy építőipari körbetartozás áldozatai vagyunk.
Az ügy szempontjából ez nem releváns (amúgy ti tettetek bármit azért, hogy a megrendelő kifizesse a számlát? Felszólítás, FMH, vagy felszámolási eljárás?)

számításaid szerint leghamarabb mikor kerülhet kitűzésre a licit?
Számolgass te, a hivatkozott kormányrendelet alapján. Az árverést a kitűzéstől min 2., max 3 hónapon belül meg kell tartani (a hirdetményt meg fogjátok kapni, azon szerepelni fog az árverés napja). A kitűzésről is értesülni fogsz, mert bejegyzik a tulajdoni lapra. A kitűzést az értékesítés feltételeinek bekövetkeztétől számított 60 napon belül meg kell tartani (tehát 1 napon belül megtartva is teljesen törvényes. Nem tudjuk, a végrehajtási osztály milyen sebességgel dolgozik).

Ha nem tudjátok kamatostul visszafizetni a tartozást az árverés napjáig, akkor az árverés törvényesen meg lesz tartva.
A földet meg úgy tudjátok megtartani, ha családon belül indultok a liciten (az adós nem vehet részt) és a haszonbérlőt felüllicitáljátok. Lehet, hogy ez végül kevesebbe kerül, mint visszafizetni a tartozást - a tartozás uugyan nem tűnik el, de a föld megmarad.

ZZ24 # 2024.10.09. 12:50

Mi egyéni vállalkozásban vagyunk, ott legjobb tudomásom szerint nem játszik az általad említett minősítés, csak cégeknél.

A körbetartozás miatt még csak a fizetési felszólításig jutottunk el. Ez a mi hibánk sajnos.

Esetleges licitnél nem földműves, elővásárlásra nem jogosult családtag is licitálhat szántóra?

drbjozsef # 2024.10.09. 13:06

ZZ24,

Fftv.10.§ szerint igen, licitálhat, megszerezheti a földet, feltéve, hogy ezzel együtt az összes földterület nem haladja meg az 1 hektárt a tulajdonában, illetve, hogy az összes elővételre jogosultat túllicitálja. (Ha ez a szántó önmagában több, mint egy hektár, akkor elvileg licitálhat, de nem szerezheti meg a földet).

ZZ24 # 2024.10.09. 13:09

Akkor számolgattan, ha a fotozás november5., akkor a licitet kitűzhetik 6-án, az árverés legrosszabb esetben innen számítva 2 hónap, azaz január 6. tájéka, ami nagyon nem oké.

ZZ24 # 2024.10.09. 13:11

Dr József, köszönöm, a szántó több, mint 2 hektár

eulimen # 2024.10.09. 13:49

Mi egyéni vállalkozásban vagyunk
Vagy úgy! Akkor valóban működik az általad alkalmazni tervezett mechanizmus az Art. 199.§-a szerint - minősítési vizsgálat nélküli automatikus részletfizetés minden évben kérhető 1M Ft-ig.

Akkor számolgattan
bocsánat, van még egy ilyen lépés is az árverési kormányrendeletben:
2.§ (1) "A [NAV] megkeresés[e] alapján a mezőgazdasági igazgatási szerv a megkeresés kézhezvételétől számított 45 napon belül az árverést árverési hirdetménnyel tűzi ki."

ZZ24 # 2024.10.09. 18:52

Ez a 45 napos matek hogyan befolyásolja a képletet?

ZZ24 # 2024.10.09. 19:06

Illetve liciten hogyan lehet túllicitálni a több, mint 100 hektáron gazdálkodó, legerősebb elővásárlási joggal bíró helyi haszonbérlőt?

Ha jól tudom, akkor végrehajtási kifogással a becsértéket is meg lehet támadni, ezzel még lehet időt nyerni

eulimen # 2024.10.09. 19:14

A folyamat így néz ki:

  1. NAV megkeresi a kormányhivatalt az értékesítés feltételeinek bekövetkeztétől számított 60 napon belül (itt a lényeges alaki feltétel, hogy a becsértéket megállapító döntésnek is rendelkezésre kell állnia. Azt nem tudom, hogy ezt melyik szerv és milyen határidővel adja ki. Talán az önkormányzat adóirodája)
  2. a kormányhivatal a megkereséstől számított 45 napon belül kitűzi az árverést a hirdetménnyel.
  3. Az árverési hirdetményt elektronikusan is közzéteszik, az árverést pedig a kitűzéstől legalább 60, legfeljebb pedig 90 napra tartják meg.
  4. Ha az automatikus fizetési könnyítési kérelmet adtok be és arról a NAV a közléssel jogerős, számotokra pozitív határozatot 15 napos határidővel meghozza ÉS ezzel már nem áll fenn a földárverés feltétele, erről a NAV haladéktalanul köteles értesíteni a kormányhivatalt. Ha az értesítés az árverés kezdetéig megérkezik a kormányhivatalba, az árverést nem lehet megtartani.

Olvasd végig a teljes rendeletet, érdemes.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

ZZ24 # 2024.10.09. 20:20

Köszönöm szépen mégegyszer! Kezd összeállni a kép.

Arra van esély, hogy a behajtási osztállyal lehessen még egyezkedni? Egy konkrét telefonszámot is megadtak az ügyben?

A helyszíni eljárás feltétel nélkül a licit előszobája, vagy egy utolsó dobást még ki lehet harcolni?

eulimen # 2024.10.10. 06:23

Arra van esély, hogy a behajtási osztállyal lehessen még egyezkedni?
Az adósnak szerintem elemi érdeke, hogy a végrehajtást kérővel keresse a megegyezést, amennyiben a végrehajtás alá vont vagyontárgy megőrzése kiemelten fontos számára.
Jelen esetben a végrehajtást kérő a NAV, amelynek a mozgásterét nem az ügyintéző személyes jóindulata, hanem törvény határozza meg.

Egy konkrét telefonszámot is megadtak az ügyben?
Nekem??? NEKTEK biztos van számtalan leveletek a NAVtól, talán még közvetlenül a végrehajtási osztálytól is. Hát hívjátok fel a telefonszámot a fejlécben!

Ha jól tudom, akkor végrehajtási kifogással a becsértéket is meg lehet támadni
Igen, az önálló bírósági végrehajtó, illetve a NAV által foganatosított végrehajtási ügyeknél a vonatkozó törvények egyértelműen leírják az eljárásokra vonatkozóan a becsérték jogosrvoslatának (végrehajtási kifogásának) menetét.
Ez az ügy (a termőföld-árverés kitűzése és az árverés megtartása) azonban véleményem szerint a termőföldnek mezőgazdasági szakigazgatási szerve által foganatosított eljárása a becsérték meghatározásával együtt még akkor is, ha az ingatlan zár alá vételét a NAV foganatosította a NAV adóhatósági végrehajtási törvény alapján NOHA NEM VAGYOK JOGÁSZ.

liciten hogyan lehet túllicitálni a több, mint 100 hektáron gazdálkodó, legerősebb elővásárlási joggal bíró helyi haszonbérlőt?
Meglepődsz, milyen egyszerűen: többet kell ajánlani, mint ő.

A helyszíni eljárás feltétel nélkül a licit előszobája[?]
Rossz a kérdés. Az árverés megtartásának egyik feltétele a helyszíni eljárás (adatfelvétel). Bár ezt megakadályozni nem tudod, a NAV akkor is kimegy körülnézni, ha nem vagy ott, vagy "nem járulsz hozzá".

vagy egy utolsó dobást még ki lehet harcolni?
Az adósok többsége úgy gondolja, hogy mindig van még egy utolsó utáni utolsó dobásuk, de legalábbis járna nekik.
Az utolsó dobás kb. az, hogy fizesd meg a tartozásod...

ZZ24 # 2024.10.10. 13:49

Köszönöm az észrevételeket, a megadott számot mindenképp felhívjuk,, nincs vele vesztenivaló

ZZ24 # 2024.10.29. 01:54

Lehet, hogy ez beválik, a kérédésem az lenne, hogy érdemes megróbálni?

A méltányolható körülménykeet igazolni tudjuk:

Avt.
A végrehajtás felfüggesztése

15. §

(3) Az adóhatóság az adós kérelmére kivételesen akkor függesztheti fel a végrehajtási eljárást, ha az adós a felfüggesztésre okot adó, méltányolható körülményt igazolta, és az adóst a végrehajtási eljárás során korábban e törvény alapján nem sújtották eljárási bírsággal.

(4) Az adóhatóság a felfüggesztésre okot adó, méltányolható körülmények körében különösen értékeli az adós tartási kötelezettségébe tartozó személyek számát, az adós vagy az eltartott személy tartós és súlyos betegségét, az adóst is sújtó, a végrehajtás során bekövetkezett elemi csapást vagy ipari katasztrófát.

(5) Az eljáró adóhatóság a végrehajtási eljárást törvényben meghatározott esetben felfüggeszti.

Forrás: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?… - Wolters Kluwer - Minden jog fenntartva!