Ingatlan utáni adózás, ha nem veszek másikat


drbjozsef # 2020.03.27. 16:33

mgm32,

Adózási szempontból nincs jelentősége, hogy mire költöd a jövedelmedet. Nem kell másik lakást venni, nem kell kétszer adózni (jelentsen is ez bármit).

Mikéntje?
Fogod a két adásvételi szerződést, és jól elteszed, hogy meglegyen.
Fogod az illetékfizetési határozatot, és jól elteszed, hogy meglegyen.
Fogod az összes nevedre szóló számlát, ami a vásárlásakor vagy az eladásakor azzal összefüggéseben megfizettél : ingatlanközvetítő, hirdetés, ügyvéd.
Fogsz egy kockás papírt, a vételárból kivonod az összes többi fentit, megszorzod 0,15-tel, és ez lesz az adó.
Az adóbevallásod megfelelő sorába (nem tudom hirtelen a számát, "ingatlanértékesítésből befolyt jövedelem és adója") beírod a három megfelelő adatot : bevétel, kiadás, jövedelem.
Aztán azt, ami kijött eredményül a kis papírodon, szépen átutalod a NAV megfelelő számlájára.

mgm32 # 2020.03.27. 15:35

Üdvözletem!

2019 februárban vettem egy társasházi ingatlant 9 MFt-ért, amit 2020 márciusban 14,6 MFt-ért eladtam. Azt tudom, hogy ebből az 5,6MFt-ból, ami nyeresgnek számít, le lehet írni a vagyonszerzési illetéket, a közvetítői díjat. Ennek a mikéntje érdekelne. Illetve, ugye nekem ez a nyereség után adózni kell, ha itt leadózok és nem veszek másik lakást, akkor ismét adóznom kell, hogy megtarthassam a pénzt, vagy egyszer leadózam és kész?

Válaszokat előre is köszönöm.

nandy # 2008.06.04. 15:35

Rexor: ha nem küldi be a bevallást, akkor mi alapján állapítják meg a fizetési kötelezettséget, ill. azt az adót, melyet mérsékelni kellene? :)

Bonina # 2008.06.03. 16:50

nandy! Márciusban eladtuk a telket, és áprilisban vettünk is egy felújításra szoruló családi házat, szóval nagyon jó lenne ha nem is az egészet, de egy részét elengednék az adónak. Majd próbálkozunk!
nandy és Rexor, köszönöm a válaszotokat!

Rexor # 2008.06.03. 15:33

Ez nem igazán igy működik a törvény alapján. A 63. paragrafus 7. bekezdés azt mondja, hogy az adóhatóság méltányosságból az adókötelezettséget mérsékelheti vagy elengedheti (tehát nem azt mondja a törvény, hogy nem kell megfizetni az adót).

Ez nagy különbség, mert ha nem fizeted meg az adót esedékességig, de irsz kérelmet az APEH-nek, akkor adóhiányod keletkezik (ha az APEH elengedi, akkor rendben van a dolog, ha viszont nem, akkor nemcsak az adót, hanem a pótlékot is meg kell fizetni).

Én azt javasolnám, hogy a kérelmet már jóval hamarabb nyújtsátok be, ne a bevallással egyidejűleg. Vagy fizessétek meg az adót, és utólag az APEH határozata alapján visszakapjátok (bár én inkább az első verziót választanám).

nandy # 2008.06.03. 14:21

És igen, az adóbevallással együtt küldjétek be a kérelmet.
(ha a bevallást elektronikusan külditek, akkor a levelet csak postai úton tudjátok)

nandy # 2008.06.03. 14:20

Ha az adóbevallás határidejéig másik ingatlant vesztek, akkor nem fizetitek be az adót (de a bevallásba be kell írni), hanem írtok egy kérelmet.
Míg a kérelmet el nem bírálják, addig nem kell befizetni. Ha elutasítják és erről a határozatot megkapjátok, akkor kell majd fizetni.

Ha addig az időpontig nem vesztek lakást, akkor is célszerű beadni a kérelmet, és nem fizetni.

Bonina # 2008.06.03. 04:52

Köszi, nandy! A menete ennek hogyan zajlik? Elkészül az adóbevallás, és azzal együtt küldjük be a kérelmet? Vagy az adóbevallással együtt fizessük be az adót és nyújtsuk be a kérelmet, és ha az APEH úgy gondolja, visszafizet belőle valamennyit? Az "eladás után 60 hónapig" visszaigényelhető adó mire vagy kikre érvényes? Köszönöm!

nandy # 2008.06.02. 21:57

Az igaz, hogy ennek az adóelengedésnek nincs még kialakult gyakorlata, hisz először 2009-ben lesz majd aktuális.

A jó hír az, hogy a tv. külön nevesíti a lakásszerzést, és a szociális rászorultságot.

A rossz hír az, hogy az APEH mostanában nem nagyon enged el semmilyen tartozást, adót (üres a kassza, kell a bevétel).

nandy # 2008.06.02. 21:47

Adóelengedés méltányosságból (új szabály):

Az adó kérelemre elengedhető, illetve mérsékelhető az adó fizetésére kötelezett jövedelmi, vagyoni és szociális körülményei miatt, különösen akkor, ha az ingatlan-átruházásból származó jövedelmet a magánszemély saját maga, közeli hozzátartozója, volt házastársa, vele egy háztartásban élő élettársa lakhatására fordítja.
[Lásd az 1995/CXVII. törvény 63. § (7) bekezdésében.]

A kérelmet az adóbevallással egyidejűleg, 2009-ben kell benyújtani. (Az adót befizetni is 2009. május 20-ig kellene).

Bonina # 2008.06.02. 12:48

Sziasztok! Mi most márciusban eladtunk egy építési telket, ami után a jövő évi adóbevallásban kell adóznunk. Könyvelő nagyjából kiszámolta, mennyi lesz az adó, és azt az összeget szépen félretettük. Áprilisban vettünk egy családi házat, amibe nem mertük ezt a félretett pénzt beleölni. Ügyvédünk és könyvelő ismerősünk is azt mondta, hogy mivel már nincs lakásszerzési kedvezmény, csak az a lehetőség van előttünk, hogy méltányossági alapon kérhetjük a befizetendő adó csökkentését, de ez egy nagyon új dolog, tehát nem tudnak igazán erről még tapasztalattal bírni. Kérdésem: mi nem igényelhetjük vissza ezt a befizetett adót? Miért? Ha mégis igen, akkor mikor? 2008-ban származott a jövedelem, amiről 2009-ben fogunk adózni. Ha visszaigényelhető, milyen indokkal? Köszönöm szépen a választ!

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.02. 11:50

igen

nandy # 2008.05.19. 06:19

Mindig 60 hónap volt. 10 éve biztos.

monalisa1 # 2008.05.18. 21:30

Köszönöm, és most már igyekszem megjegyezni azt a fránya plusz egy évet. (Anno még 4 év volt, és onnan ezen bevésődés.)

nandy # 2008.05.18. 21:16

MOnalisa: írtam már neked, hogy nem 4 év, hanem az eladástól számított 60 hónap... :(((

tehát ezen időn belül lehet külön kérelemmel visszakapni a már befizetett adót.
Vagy: befizetés helyett halasztási kérelmet írni...

monalisa1 # 2008.05.18. 14:49

Leírásodban saját magadnak mondasz ellent...

Amúgy a lakáseladásból keletkezett jövedelem utáni szja 4 évig visszaigényelhető, ha az illető saját célra másik ingatlant vásárol(t).

Új lakás vételekor 15 M Ft-ig valóban nincs szerzési illeték.

alma67 # 2008.05.18. 10:44

Tavaly eladtam panellakásomat, és az ebből keletkezett bevételemet nem kívánom másik lakás vásárlására fordítani,más tervem van vele.Rendben befizetem APEH-nak az eladásból keletkezett jövedelmem adóját. Még idén szeretnék vásárolni 90 %-ban hitelből egy új építésű társasházi lakást 13 millióért. Ebben az esetben az APEH még fizettethet valami adót vagy illetéket velem a régi lakás bevételének vonatkozásában? Az új lakás vásárlás - ha jól tudom - 15 millióig illetékmentes.