Adomány magánszemély részére


Rexor # 2016.09.21. 10:33

Kivitelezhető, de jogszabály szerint ez ajándékozásnak minősül, tehát aki kapja az összeget ajándékozási illetéket kell fizetnie utána.

Dextro # 2016.09.21. 09:54

értem köszönöm...és esetleg valami javaslat hogy hol tudnék ennek utánanézni?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.21. 07:25

Ez nem jogi kérdés.

Dextro # 2016.09.21. 07:02

Azt szeretném tudni, hogy ha adományozni akarok magánszemélyként közvetlenül magánszemélynek pl.: nagyobb összegű pénzt egy lényegében életveszélyben lévő gyermeknek. És mindezt úgy hogy szinte teljes mértékben rejtve maradjon a kilétem....azaz még a valódi nevem sem szeretném megadni...stb(de személyesen szeretném átadni az összeget csak nem szeretnék semmi személyes adatot megadni). Ez kivitelezhető lenne? és mik azok az ezzel kapcsolatos jogszabályok amik érinthetnek vagy figyelembe kéne vennem? A választ/válaszokat előre is köszönöm!

Gabor211 # 2015.11.26. 19:53

És ha az ember a maga számára adományt gyűjt -bármilyen okból- bárhonnan a világból, egy sima paypay számlára, kell-e adóznia utána, és ha igen hogyan?

Köszönöm!

dkis15 # 2013.12.05. 11:06

Mást is érdekel a kérdés.

Ha csinál az ember egy közhasznú szoftvert és ingyen adja, tehát a felhasználóknak nem kell fizetnie a program használatáért, semmilyen hátrány nem éri, ha nem adományoz vagy előny, ha adományoz.

Utána, ha kitesz egy adományozás lehetőségre egy linket a program mellett, amivel vagy a szerzőt vagy a programot lehet támogatni.

Ajándékozási illetéket vagy szja-t? vagy bármi mást?

PGabe # 2013.10.01. 14:41

Eltekintve attól, hogy az eredeti kérdés több, mint 1 éves, csatlakozom Rexorhoz.
Az nem tűnt fel, hogy a Vöröskereszt egy humanitárius szervezet, ami ráadásul közhasznú tevékenységet végez, sőt, még törvény is szól róla (1993. évi XL. tv.)?
Adószáma van, az adományként juttatott pénzzel / eszközökkel pedig elszámol, azok profitszerzési célt nem szolgálhatnak. Azért azt kétlem, hogy kissfeco meg tudna felelni ezeknek a feltételeknek. Vagy akár csak annak is, hogy a neki juttatott pénzeket egy nonprofit egyesülethez hasonlóan használja fel.

Rexor # 2013.10.01. 12:44

Két dologról beszélünk. Adomány vagy sem. Adomány: ellenérték nélküli eszközáatadás. ebben az esetben-legalábbis a leírtak alapján- van ellenérték, hiszen azok adományoznak, akik használják a szoftvert.

De rendben, hívjad adománynak. Ebben az eseteben a szerző félnek, mint egyéb jövedelmet kell bevallani és megfizetni utána a 16% szja-t és a 27% egészségügyi hozzájárulást. Így boldogabb vagy? :)

Ha nem vallja be akkor nem kell adót fizetni, de ha a NAV jön rá, akkor rájön még plusz 50% adóbírság és késedelmi pótlék is.

SkyFreedom # 2013.10.01. 05:35

Nem tudom, hogy a magyar hatályos jogszabályok ennyire ostobák, vagy pusztán nem jogi szakértők válaszoltak a kérdésre, mindenesetre a válaszok abszurdak és ordítanak a hülyeségtől.

Hogyan lehetne a programozó által leírt kondíció szerinti pénz utalás ellenérték, mikor az adományozók nem a termékért fizetnek, hanem támogatják a termék fejlesztőjét?!

Ha ellenérték lenne az így szerzett pénz, akkor azoktól is elkérhetné a pénzt, akiknek ingyenesen nyújtja a szolgáltatást.

Hogy még jobban érzékeltessem, miért nem lehet ellenérték a programozó által felvázolt kondíció:

Ha a válaszokban lenne logika, akkor a vöröskeresztnek sem lehetne adományt küldeni, mert ellenértéke lenne a nemzetek közti segélycsomag osztásnak. Hülyeség.

Szóval szeretnék valami ésszerű választ olvasni, különben két módja marad az adományt fogadó félnek:

  1. Külföldi számlán fogadja az adományt és azért nem fog adózni/törődni vele.
  2. Magánszámlán fogadja és nem vallja be. Szerintem ez is teljesen kivitelezhető, ameddig nem lép túl egy olyan összeghatárt, amikor már joggal indul a magányszemély ellen vagyonosodási eljárás, de nyilván az említett esetben nem erről van szó, illetve ha mégis előállna ez az eset, akkor már gyorsan elkerülheti ezt gazdasági szervezet létrehozásával.

UI.: Nem az állampolgár bűnöző, hanem az állam hülye. Vagy kell lennie egy értelmes jogszabálynak erre, vagy ha nincs akkor sürgősen készíteni kellene, mert nem hiszem, hogy igazságos a pénz forgalom ilyen nemű korlátozása. Ha támogatni akarok valakit ígyis-úgyis támogatni fogom, tehát célszerű lenne törvényes keretek közé szorítani és nem ilyen hülyeségekkel leplezni a dolgot, hogy az adomány is ellenérték :DD

Dr.Attika # 2012.06.15. 14:42

Igy van. Maga az adomány az ellenérték. És mivel szolgáltatás ellenértéke ezért adó és egyéb járulék köteles.

Rexor # 2012.06.15. 14:29

Az a baj, hogy ez nem adomány, hanem szolgáltatás ellenértéke. Ha ilyet csinálsz ahhoz kellene valamilyen vállalkozási forma.

kissfeco # 2012.06.14. 12:17

Üdvözletem!

Programozóként dolgozom, nem vagyok vállalkozó, cégem sincs. Szabadidőmben olyan programokat készítek, amiket sokan használnak, nem kérek értük pénzt.
Szeretnék egy olyan lehetőséget, hogy az, aki szeretne engem anyagilag támogatni a szabadidős munkám folytatásában, megtehesse.
Arra gondoltam, hogy nyitok egy bankszámlát erre a célra, de nem vagyok tisztában a jogi feltételekkel. A fogadott adományok után hogyan kell adózni, illetve hogyan bizonyítom azt, hogy mennyi adományt kaptam, kell-e valamilyen "papírt" adnom az adományozó részére.