Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel


Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.27. 13:35

A legolcsóbb, ha nem csináltok semmit.

csepe43 # 2018.02.27. 13:21

Tisztelt Szakértők!

Feleségemmel és a nagymamájával apósom tulajdonában álló ingatlanban lakunk, melyben a nagymama a haszonélvező.
Apósom szeretné, hogy a mi tulajdonunkban legyen az ingatlan.
A kérdésünk az lenne, hogy mi lenne a legolcsóbb megoldás? Miket kell fizetnünk:
Ajándékozza feleségemnek? Minden javaslatot elfogadunk!

Segítségüket előre is köszönjük!

drbjozsef # 2018.02.07. 06:15

Gyámság nem számít.
De ha számítana, akkor is elég hülyeség lenne, lemondanál a jogiadról a gyerekeddel kapcsolatban?

Akkor már inkább létesíts a nevelőapáddal bejegyzett élettársi kapcsolatot. Köztük is illetékmentes az ajándékozás.

guccika # 2018.02.06. 20:41

...és ha nevelőapukám vállalja a gyámságot a fiamnál?Akkor neki ajándékozhat?

guccika # 2018.02.06. 20:33

Sajnos anyukám már nincs köztünk, így ez a házastárs ajándékozás, és tovább ajándékozás nem járható út.Az örökbe fogadás pedig.44 éves vagyok.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.06. 19:42

(Esetleg egy ajándékozás a házastársnak, aztán ő a gyerekének...)

drbjozsef # 2018.02.06. 19:10

Ha nem fogadott örökbe, akkor nincs más, kell illetéket fizetni. Nem egyenesági rokonok között a haszonélvezet alapításáért is.

guccika # 2018.02.06. 16:45

Jó estét!

Nevelőapukám(30 éve ő)nekem szeretné ajándékozni az ő 50%-át a lakásból.Másik 50% már az enyém.Minél olcsóbban szeretnénk megúszni, de nem tudom megteheti-e, mert nem egyenesági.

Vagy valami más megoldás?Akár csere haszonélvezetre?Köszönöm.

_Tamás_ # 2018.02.06. 08:41

Értem, azért írtam azt hogy el is cserélnénk mert közös a döntés. Természetesen Ő cseréli el de a két ingatlan közötti különbségnek a hitel felvétele már együtt történik. A CSOK-ot is szeretnénk a különbségbe bele tenni.
Igazából arra utal a kérdésem, hogy ebben az esetben mennyi adót és illetéket kell fizetnünk (akár külön is de úgyis egy számláról fog minden történni tehát csak a papírozás jelenti majd a névre szóló összegeket)?

Igazából az hogy kinek mennyi hányada lesz az ingatlanban az nem játszik most szerepet.

Köszönöm!

lajcsó # 2018.02.05. 11:29

"azonnal el is cserélnénk egy családi házra"
Az ajándékba kapott lakást egyedül a feleséged cserélheti, mivel te nem vagy tulajdonos!
A feleséged elcseréli az 1/1 tulajdonát a másik lakás 1/2 részével, a másik 1/2 (vagy 1/4) részre te szerezhetsz tulajdonjogot adásvétel útján.

_Tamás_ # 2018.02.05. 11:07

Üdvözletem,

Lenne egy kérdésem az alábbi ügylettel kapcsolatban:

A feleségem a szüleitől ajándékba kap egy lakást, amit mondhatni azonnal el is cserélnénk egy családi házra amiben 50-50 arányban lennénk tulajdonosok az ajándék ingatlan értéke 10M forint az elcserélni kívánt ingatlan értéke 21M forint tehát a különbözet 11M forint lenne amit kifizetnénk.

Milyen adót és illetéket kellene fizetnünk ebben az esetben?

Köszönöm a válaszokat!

Zsuzsi70 # 2018.02.05. 07:35

Mindenkinek nagyon köszönöm a válaszokat !

drbjozsef # 2018.02.04. 22:53

Igen. (-3 és +1 éven belül)

Zsuzsi70 # 2018.02.04. 22:25

Köszönöm válaszát.
Ez azt jelentené esetünkben, hogy a szüleim viszont a szerzett és eladott ingatlan közötti negatív különbözet miatt szintén mentesülnének az illeték alól ?

lajcsó # 2018.02.04. 21:43

Egyenesági rokonok közötti szerzés illetékmentes.
A közeli hozzátartozók közötti szerződésről a bankot kell kérdezni!

gerbera317 # 2018.02.04. 17:12

Bocs, nem 1), hanem 2).

gerbera317 # 2018.02.04. 16:44

1) Ajándékozásnál jó a dolog. De ez itt visszterhes ügylet. Ennek most nem fogok utánajárni, fejből még nem tudom.

agi40 # 2018.02.04. 16:42

Kovács Béla Sándor, nonolet,lajcso,drbjozsef !!!!!!!Köszönöm a válaszokat !

Zsuzsi70 # 2018.02.04. 16:26

1.) Olvastam olyasmit, hogy esetleg bújtatott szabadfelhasználású hitel megszerzéseként értékelhetik, aminek nyilván jóval magasabb a kamata.
2.) Az egyenesági rokonok között nincs illetékmentesség ?
3.) Ez inkább csak érzelmi kérdés nyilván, hiszen nem szeretném, ha egy percig is aggódnának amiatt, hogy nincs csak egy 16 millióval leterhelt házuk. Más lenne a szitu, ha élnének továbbra is a "házamban", de lenne egy menekülési útvonal, a nevükön levő 16 milliós ingatlan.De ez tényleg csak ennyiből lényeges, egyébként valóban így is, úgy is ugyanazt a házat buknánk.

gerbera317 # 2018.02.04. 15:37

1) Miért gördítene akadályt?
2) Mindenki a saját vagyonszerzése után fizet illetéket. A szülők vagyona elméletileg nem gyarapszik, tehát ők nullát. Nálad állapíthat meg a NAV értékaránytalanságot, és az illetéket a megszerzett ingatlan valós értékéhez igazithatja.
3) Ha fizetésképtelenné válasz, ugyanaz az ingatlan megy a lecsóba, minta csak simán zálogkötelezettséget vállalnának. A különbség a vagyonszerzési illetékben van.

Zsuzsi70 # 2018.02.04. 15:24

nonolet

Van több, jelenleg nem zálogosítható, de 2-3 éven belül "tiszta", mozdítható ingatlanom, így annyira nem aggódom a csődtől...
Erre az adásvételre azonban nem tudok addig várni.

Zsuzsi70 # 2018.02.04. 15:19

gerbera317

Igen, ez is megoldás lehetne, azonban jobban örülnék, ha az ügylettel kialakult új tulajdonviszonyok között a szüleim nevére került ingatlan nem lenne jelzáloggal terhelve.
5-6 millió egyébként a két ingatlan közötti értékkülönbözet, tehát elvileg finanszírozható, csak laikusként nem igazán tudtam megfejteni, hogy ebben a kontrukcióban ki és mi után fizet illetéket, például nem járunk-e így sokkal rosszabbul. SZJA szempontból 30 évnél régebbi a tulajdonuk.

nonolet # 2018.02.04. 14:12

Zsuzsi70

Pont így szoktak kezdődni a később teljes csődhöz vezető ügyletek...

gerbera317 # 2018.02.04. 13:55

Miért nem kínálják fel csak simán a szülők a saját ingatlanjukat hitelfedezetnek? Vagy az így túl egyszerű lenne?

Zsuzsi70 # 2018.02.04. 13:50

Tisztelt Szakértők !

Szeretnénk vásárolni egy 16 milliós ingatlant, azonban a szükséges önrésszel nem rendelkezünk.
A kitalált konstrukció a következő lenne :
Megvenném a szüleim házát, amelynek értéke bőven meghaladja a 16 milliót, tehát elvileg a hitel belefér a ház értékébe. Az így kapott hitelből  a szüleim megvásárolnák a 16 milliós ingatlant.Majdan egyedüli örökös leszek, a szüleim pedig tisztában vannak az így keletkező értékkülönbözettel.

1.) Azt szeretném kérdezni, hogy mennyi esélyem van arra, hogy a bankok nem gördítenek akadályt a családtagok közötti adásvétel finanszírozásához ?
2.) Hogyan alakulna a leírt konstrukcióban az illetékezés részemről és a szüleim részéről ?
3.) A leírt esetre van-e ettől kevésbé bonyolultabb megoldási ötletük ? ( Csak én vagyok hitelképes. )

Válaszukat előre is köszönöm !