Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel


drbjozsef # 2021.12.11. 18:38

Cvitamin,,

Ha úgy érted, hogy a fele a tied volt, azt adtad el, és a másik felét fogod majd egyszer megörökölni, akkor nem, nincs más költség, nincs illeték. Illetv a 6600 forint földhivatal van még. De illetékmentesen ajándékoz neked.

drbjozsef # 2021.12.11. 18:36

Cvitamin,

Hogy mi? Megvett tőled egy ingatlant, amit még meg sem örököltél?
Valami nem kerek itt...

Cvitamin # 2021.12.11. 16:36

Tisztelt Fórumozók!
Édesanyám tavaly megvásárolt tőlem papíron egy ingatlannal a felét, amit én fogok örökölni nagymamámtól. Most a megvásárolt felet vissza szeretné ajándékozni nekem. Lesz bármilyen költség, illeték az ügyvédet leszámítva?
Köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2021.09.21. 05:15

Zsolt92,

Az előző válaszomat hagyd figyelmen kívül, teljesen rosszat írtam.
Nem tudom hol jártam, de teljesen hülyeség. Bocsánat.

Helyesen : nyár óta a testvérek között illetékmentes az ajándékozás és az egymástól való öröklés, DE a visszterhes adásvétel NEM az.

Vagyis : ha megveszed tőle, akkor kell illetéket fizetned. Ha ajándékozási szerződéssel szerzel, akkor nem kell. Azt továbbra is tartom, hogy a valós szándéktól eltérő okirat készítése nem bölcs dolog több okból sem - ugyanakkor ha te pénzt ajándékozol a testvérednek (ami nem okirat vagy bejelentés köteles), ő pedig ingatlant, akkor az esélye, hogy ebbe a NAV belekössön közel zérus (előbbiről tudomást se igen szerez).

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.20. 19:10

Az adó ugyanannyi.

Mentha1414 # 2021.09.20. 16:21

Tisztelt fórumozok!

Feleségemmel 1/2 1/2 arányban lakást vásárolnánk.
A lakásról azt kell tudni, hogy apukám örökölte 2 éve a lakás felét, mert a másik fele már több mint 10 éve az ő nevén van.
A hagyatéki végzésben 9millió ft-ra állapították meg az ingatlan értékét. Mi 10 millió ft-ért vásárolnánk meg a lakást. Ha csak én venném meg akkor nekem illetékmentes lenne, Apukámnak meg a kulönbözetből kéne adóznia,( 1millió ft) vagy is annak a feléből (500ezer) mert ugye a lakás fele már az ővé volt. Viszont ha 1/2 1/2 arányban vennénk a lakást akkor apukámnak mennyi SZJA kell fizetnie? ( azt tudom, hogy a feleségemnek is kell illetéket)

Köszönöm!

drbjozsef # 2021.09.20. 11:55

Zsolt92,

Nem, sőt. Csak adásvétel esetén nem kell, az nyár óta illetékmentes a testvérek között is. Viszont az ajándékozás nem lenne az - ha amúgy pénzt fizetsz érte, akkor az amúgy is adásvétel, és nem nagyon érdemes a valóságtól eltérő okiratot készíteni. Meg most értelme sincs.

Zsolt92 # 2021.09.20. 09:33

Jó napot!

Édesanyám halála után örököltünk 50/50 tulajdont
nővéremmel . Szeretném az ő részét megvenni . Ő adás vételivel szeretné. Így kell majd illetéket fizetnem ? Előre is köszönöm a válaszát.

drbjozsef # 2021.08.30. 10:39

Szaboe,

Ha a szerződéses akarat közös - te megvenni akarod, testvéred eladni -, és meg tudtok egyezni a vételárban, akkor meg lehet kötni az adásvételi szerződést. Ráadásul nem is nagyon célszerű a valós októl eltérő tartalmú szerződést kötni.

Esetetekben két okból sincs elővételre jogosult (már ha az örökölt földön ketten vagytok 1/1 tulajdonosok).

Fftv. 20.§
Elővásárlási jog nem áll fenn

  1. a közeli hozzátartozók közötti adás-vétel,
  2. a tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel

A testvérek közeli hozzátartozók (5.§ 13.pont), úgyhogy már emiatt sincs elővételi jogosult előtted, ha nem vagy földműves, akkor sem.
( ha jól sejtem a leírásodból, sok tulajdnos van, nem 1/1 tulajdonos leszel, de végülis a fenti miatt ez lényegtelen.)

Keressetek fel egy ügyvédet, aki földingatlannal foglalkozik.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Szaboe # 2021.08.30. 07:53

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy édesanyánk után testvéremmel földet örököltünk 50-50%-os arányban.
Míg testvérem értékesíteni szeretné, én pedig az Ő részét megszeretném vásárolni és bérbe szeretném adni.
Édesapánk 2009-es halála után már ebben a táblában, földrészen már egy pici területet örököltünk, mely eddig is a nevünkön volt.
Állandó lakcímünk az ország másik végén Győr, -míg a föld Battonya -és életvitelszerűen is a bejelentett helyen élünk. Mi módon juthatok a földhöz úgy, hogy bérbe tudjam adni, de nem vagyok őstermelő. Csak az ajándékozás a megoldás, vagy milyen módon lehetséges a hozzájutás és bérbeadás?
Nagyon köszönöm segítségét!
Szabó

Mentha1414 # 2021.08.29. 11:59

Köszönöm szépen a gyors választ.Most már tiszta minden.

dr. Tarczay Aron ugyved # 2021.08.29. 11:38

HA nem többért vezsed meg az ingatlant, mint amennyi a hagyatéki eljárásban megállapított értéke volt, akkor SZJA-t sem kell fizetnie édesapádnak.

Mentha1414 # 2021.08.29. 11:36

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
Segítene nekem, hogy leírja mit gondolok rosszul és hogy miért?
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.29. 07:16

Rosszul gondolod,

Mentha1414 # 2021.08.28. 21:20

Köszönöm a gyors választ!
Szóval ha megveszem akkor csak apámnak kell SZJA-t fizetni. Akkor is kell ha olcsóbban veszem mint az ingatlan becsült ára? Gondolom igen mert ő nem vette hanem örökölte és így haszonszerzés. Mennyi az SZJA ha mondjuk egy 12milliora becsült ingatlant 10millioért veszek meg?
Köszönöm

drbjozsef # 2021.08.28. 11:50

Mentha1414,

Mivel mindkettő illetékmentes, neked jobb is a vétel (egy esetleges 5 éven belüli eladásnál általában jobb az adózása, illetve testvér esetleges köteles részi igénye esetére is előnyösebb lehet) - igaz apukádnak most az SZJA miatt nem jobb.

Legyen a vételár elég közel a hagyatéki végzésben szereplő értékhez, és akkor nincs SZJA sem.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.28. 11:30

Ez adásvétel, és színlelet szerződést kötni általában sem ajánlatos dolog.
Egyébként egyenesági rokonok között minden ügylet illetékmentes, a visszterhesek is.

Mentha1414 # 2021.08.28. 11:03

Tisztelt Fórumozók!

Apukám örökölt egy ingatlant amit nekem ajándékozna, ami így mivel egyenesági rokonok vagyunk illetékmentes.
Én meg ajándékoznék neki "x"milliót forintot utalva, mert ha jól tudom pénz ajándékozása is illetékmentes egyenesági rokonok között és az adóhatóság felé sem kell bejelenteni.
A kérdésem az lenne hogy ez így szabályos?
Köszönöm.

drbjozsef # 2021.07.20. 12:05

jegor,

A haszonélvezeti joga meg fog szűnni, ha 1/1 tulajdonos lesz.

Viszont, mivel az is vagyoni értékű jog, ezért azzal csökkenthető a kifizetendő illeték, annak értéke lejön a vételárból (nyilván neki a te részeden van haszonélvezeti joga), és csak a különbözet után kell 4% illetéket fizetnie.
Érdemes erre majd az okiratszerkesztő ügyvéd figyelmét felhívni, hogy eszerint töltse ki a B400 nyomtatványt.

Vigyázz, mert ha a hagyatéki végzésben a tehermentes forgalmi érték szerepel, akkor nem ahhoz kell nézned az adómentességedet, hanem a haszonélvezettel terhelt értékhez! Annál kell kevesebb lennie a vételárnak (hiszen egy haszonélvezettel terhelt részt adsz el).

jegor # 2021.07.20. 11:28

drbjozsef,

Ezt jó hallani, köszönöm!

Még annyit kérdeznék, biztos, ami biztos: a rokonomnak ugyanúgy fizetnie kell a 4%-os illetéket ebben az esetben is? (Neki haszonélvezeti joga is van.)

drbjozsef # 2021.07.19. 19:20

jegor,

Nem ismerem pontosan a fiatalok adómentességét, de feltételezem, hogy az elsősorban a bérjövedelmekre vonatkozik. Az önálló tevékenységre szerintem nem. Ingatlaneladás, inatlanbérbeadásra úgy gondolnám, hogy nem, de nem tudom.

De ha az eladási ár kevesebb, mint a hagyatléki szerinti érték, akkor nincs adó, de nincs bevallási kötelezettség sem, nincs teendőd egyáltalán.

jegor # 2021.07.19. 18:43

drbjozsef,

Köszönöm a válaszát!

Akkor is kell a lakáseladás utáni adót fizetnem, ha a másik örökös féllel kisebb összegben állapodtunk meg annál, amely a hagyatéki végzésben szereplő felértékelés?

Valamint, ha még tanuló vagyok, akkor akár várhatok 2022. januárjáig, amikortól 25 év alattiaknak szja-mentessége lesz. (?)

drbjozsef # 2021.07.19. 17:50

(helyesebben : az illetéket a forgalmi érték alapján fizetik, nem érdemes a szerződésben különösebben eltérni tőle)

drbjozsef # 2021.07.19. 15:29

jegor,

Persze. Miért ne kellene?

Neked a 2019-es hagyatéki végzés és az eladási ár különbözete után kell adót fizetned, ennek 90%-ának (ha a haláleset is 2019-ben volt) a 15%-át. (Mindegy, mire költenéd, kell.)

Az oldalági rokonod pedig 4% illetéket fizet az eladási ár után (hacsak nem ad/adott el -1/+3 éven belül másik lakástulajdon(rész)ét).

jegor # 2021.07.19. 13:50

Tisztelt Fórumozók!

2019-ben 1/2-ed részben örököltem egy lakást, egyenes ágon.

A másik örökös fél oldalági rokonom, aki most kifizetné az én részemet az ingatlanból.

Az ingatlan adásvételi költségekről (vevő és eladó oldaláról is) már tájékozódtam - tudom, hogy van ügyvédi munkadíj, földhivatali díj, vagyonszerzési illeték, eladásból származó jövedelem adója.

Viszont így, hogy öröklés útján jutottunk el az ügyletig, az lenne az egyik kérdésem, hogy ebben az esetben is minden említett költség fennáll? Ilyenkor is kell a rokonomnak illetéket, nekem pedig adót fizetnem vagy mentesülünk ezek alól?

Előre is köszönöm a választ!