Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel

drbjozsef # 2021.07.20. 12:05

jegor,

A haszonélvezeti joga meg fog szűnni, ha 1/1 tulajdonos lesz.

Viszont, mivel az is vagyoni értékű jog, ezért azzal csökkenthető a kifizetendő illeték, annak értéke lejön a vételárból (nyilván neki a te részeden van haszonélvezeti joga), és csak a különbözet után kell 4% illetéket fizetnie.
Érdemes erre majd az okiratszerkesztő ügyvéd figyelmét felhívni, hogy eszerint töltse ki a B400 nyomtatványt.

Vigyázz, mert ha a hagyatéki végzésben a tehermentes forgalmi érték szerepel, akkor nem ahhoz kell nézned az adómentességedet, hanem a haszonélvezettel terhelt értékhez! Annál kell kevesebb lennie a vételárnak (hiszen egy haszonélvezettel terhelt részt adsz el).

jegor # 2021.07.20. 11:28

drbjozsef,

Ezt jó hallani, köszönöm!

Még annyit kérdeznék, biztos, ami biztos: a rokonomnak ugyanúgy fizetnie kell a 4%-os illetéket ebben az esetben is? (Neki haszonélvezeti joga is van.)

drbjozsef # 2021.07.19. 19:20

jegor,

Nem ismerem pontosan a fiatalok adómentességét, de feltételezem, hogy az elsősorban a bérjövedelmekre vonatkozik. Az önálló tevékenységre szerintem nem. Ingatlaneladás, inatlanbérbeadásra úgy gondolnám, hogy nem, de nem tudom.

De ha az eladási ár kevesebb, mint a hagyatléki szerinti érték, akkor nincs adó, de nincs bevallási kötelezettség sem, nincs teendőd egyáltalán.

jegor # 2021.07.19. 18:43

drbjozsef,

Köszönöm a válaszát!

Akkor is kell a lakáseladás utáni adót fizetnem, ha a másik örökös féllel kisebb összegben állapodtunk meg annál, amely a hagyatéki végzésben szereplő felértékelés?

Valamint, ha még tanuló vagyok, akkor akár várhatok 2022. januárjáig, amikortól 25 év alattiaknak szja-mentessége lesz. (?)

drbjozsef # 2021.07.19. 17:50

(helyesebben : az illetéket a forgalmi érték alapján fizetik, nem érdemes a szerződésben különösebben eltérni tőle)

drbjozsef # 2021.07.19. 15:29

jegor,

Persze. Miért ne kellene?

Neked a 2019-es hagyatéki végzés és az eladási ár különbözete után kell adót fizetned, ennek 90%-ának (ha a haláleset is 2019-ben volt) a 15%-át. (Mindegy, mire költenéd, kell.)

Az oldalági rokonod pedig 4% illetéket fizet az eladási ár után (hacsak nem ad/adott el -1/+3 éven belül másik lakástulajdon(rész)ét).

jegor # 2021.07.19. 13:50

Tisztelt Fórumozók!

2019-ben 1/2-ed részben örököltem egy lakást, egyenes ágon.

A másik örökös fél oldalági rokonom, aki most kifizetné az én részemet az ingatlanból.

Az ingatlan adásvételi költségekről (vevő és eladó oldaláról is) már tájékozódtam - tudom, hogy van ügyvédi munkadíj, földhivatali díj, vagyonszerzési illeték, eladásból származó jövedelem adója.

Viszont így, hogy öröklés útján jutottunk el az ügyletig, az lenne az egyik kérdésem, hogy ebben az esetben is minden említett költség fennáll? Ilyenkor is kell a rokonomnak illetéket, nekem pedig adót fizetnem vagy mentesülünk ezek alól?

Előre is köszönöm a választ!

ezmostmi? # 2021.07.16. 13:38

drbjozsef! -Köszönöm a kimeritő választ, erre voltam kiváncsi - igy természetesen átgondolandó.

drbjozsef # 2021.07.16. 09:13

Agnes49,

Hogy ajánlatos-e? Végülis igen, nem árt, ha te használhatod, hasznosíthatod az ingatlant, ha akarod átengeded bárkinek, ha nem, mert úgy alakul az élet, még mindig lakhatsz benne.

"bekerül a vagyonosok közé, aminek komoly szabályai vannak "
Itt mire gondolsz? Vagyonosnak lenni nem szabályokat jelent...
Ha arra gondolsz, hogy az ingatlan eladásához szükséges lesz a gyámhivatal hozzájárulása, akkor ennyi igen. Érdemes tudni, hogy ha nekiajándékozod, akkor azt a vagyont többet nem szerzed vissza, ha eladjátok, másik lakásra cserélitek, akkor a gyámhivatal csak akkor járul hozzá, ha a gyerek vagyona nem csökken. Meg kell kapnia a pénzt (nem a kezébe, nyilván a törvényes képviselője kezeli), vagy másik lakástulajdon(rész)t. Ezen nem változtat a te haszonélvezeted sem, az csak a hasznosításra, lakhatásra vonatkozik, a tulajdonjoghoz többé nem lesz közöd.

drbjozsef # 2021.07.16. 09:09

ezmostmi?,

Ingatlan(rész)t ajándékozni csak ügyvédi ellenjegyzéssel, okiratban lehet, ahol a megajándékozottnak kifejezetten el kell fogadnia az ajándékot. A tudta nélkül ezt nem teheted.
De végrendelkezhetsz a tudta nélkül.
(Mivel az ajándékból - 10 éven belül - ugyanúgy jár a köteles rész a gyereknek, mint a végrendeleti örökségből, ezért ilyen szempontból is mindegy)

Illetéket nem kell fizetni, mert házastársak vagytok, de ha 5 éven belül eladja, akkor adót fizetnie kell. (Attól függetlenül, mire költi, ha másik lakásra, akkor is.)

ezmostmi? # 2021.07.15. 12:22

Tisztelt fórumozók! Ajándékozhatom-e a feleségemnek a ház tulajdonrészemet, annak beleegyezése és tudta nélkül? - mert hát ugye ajándék lesz! -ha elhalálozok , ne legyen a hagyatékkal/haszonélvezettel gondja , amit a kiszámithatatlan egyenesági leszármazó gyermekünk örökölne.? - és ha ezt 5 éven belül eladná, akkor illetéket kellene fizetnie a fele után? 30 éves ház, azóta 50-50% tulajdonunk. köszönöm,

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.15. 11:52

Ezek nem jogi kérdések.

Agnes49 # 2021.07.15. 11:00

Üdvözlöm!
Ketten vagyunk tulajdonosok az egyik lakásunk esetében a lányommal. Szeretném az én 1/2 részemet a 17 hónapos unokámra, az ő kisfiára íratni, ajándékozni.
Ilyen esetben ajánlatos a holtig tartó haszonélvezetet is alkalmazni?
Mivel kiskorú az unokám, így bekerül a vagyonosok közé, aminek komoly szabályai vannak míg nagykorú nem lesz.
Az ezzel járó költségek is érdekelnek, 72 éves vagyok.
Tisztelettel:
Bn.F.Ágnes

TrefiBoldi # 2021.06.22. 18:35

Kedves József!

Köszönöm szépen!

drbjozsef # 2021.06.21. 15:39

TrefiBoldi,

Ha az a kérdés, egyenes ági rokonok között mindenféle ügylet illetékmentes. Az eljárás (ügyvéd, földhivatal) költségein kívül nincs más.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.21. 12:25

Ügyvédi.

TrefiBoldi # 2021.06.21. 08:48

Tisztelt Fórumozók!
A következő kérdésem lenne:
Fele ház telekkel az édesanya, fele pedig az egyik nagykorú gyermeke nevén van.
Az édesanya szeretné annak a nagykorú gyermekének ajándékozni a saját részét, aki a másik felét is birtokolja. Ő, mint haszonélvező maradna élete végéig.
Milyen költségekre kell számolniuk?
Előre is köszönöm szépen a választ!

Anita68 # 2021.06.02. 14:48

drbjozsef! Köszönöm szépen, megkaptam a kérdésemre a választ.

drbjozsef # 2021.06.01. 18:38

Anita68,

Ha az a kérdés, akkor ha a fiad ajándékozza neked a lakást, akkor azt nem számíthatja be vásárláskor a cserepótló vételbe - vagyis a teljes ár után illetéket fizet a vételkor.

Köztetek az adásvétel és az ajándékozás is illetékmentes.

Ha több, mint öt éve van a tulajdonában a lakás, akkor nem kell adót fizetnie, ha eladja neked ajándékozás helyett. Eladás esetén, utána vételkor beszámíthatja az illetékbe, vagyis csak a két lakás ára után kell illetéket fizetnie.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.01. 16:36

Szerintem tudjátok, mi a valós ügyleti akaratotok. Valótlan tartalmú szerződést aláírni pedig nem tanácsos.

Anita68 # 2021.06.01. 16:24

A kérdés: ajándékozás vagy adás-vétel célszerű a gyerekem és közöttem? Ha ő vesz majd egy ingatlant hogy fog illetékelni a nekem (szülőnek) történő ajándékozás esetében? Hogy illetékel követlező lakás vásárlásánál ha nekem adás-vétellel eladta? Mi a különbség?

drbjozsef # 2021.06.01. 15:14

Ezt így lehet. Akkor mi a kérdés?

Hogyan tovább? Hát éljetek boldogan, egészségben, szeretetben.

Anita68 # 2021.06.01. 12:54

Az egyik lakást eladjuk nyilván úgy lesz az adás vételi hogy az egyik vételár részletből tehermentesítjük. A másik lakás amit elajándékozna vagy megvennék a gyerekemtől a befolyt vételárből tehermentesítenénk. Mindkét lakáson van jelenleg hitel.

drbjozsef # 2021.06.01. 10:23

Anita68,

Nem értem. Ha a jelzálog akadályozza a cserét, akkor (legalább) az egyik lakás eladását is. Most vagy elintézitek, vagy hogyan adjátok el? Kié a hitel, melyik lakáson van?

Anita68 # 2021.06.01. 09:13

Kedves fórumozók! Segítségeteket kérem az alábbi témában.

Adott 2 garzon lakás nagyjából ugyanazon az értéken az én illetve a gyerekem tulajdonában. Szerettük volna elcserélni mivel én lakom az övében, de jelzålog miatt a hitelek átvitele åtvállalása bonyolult ûjat nem akartunk felvenni.

A gyerekem lakást akar venni a párjával neki pénz kell a tovább lépéshez.
Az én lakásom értékesítése folyamatban van, hogyan tovább?
Ajándékozza nekem az övét? Vagy vegyem meg tőle?
Ha ő lakást vesz majd és a jelenlegit nekem ajándékozza hogy működik adó illeték?
Egyszerűbb az adás vétel?