Egyéves az új Polgári Perrendtartás - Lehetőségeket vagy akadályokat teremt az új törvény? - Szakértők válaszolnak | Budapest, 2019. március 20. szerda | Regisztráljon most!

Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel

Törpi123 # e-mail 2019.02.17. 22:41

Kedves József, köszönöm a válaszát, én is így gondoltam. :)

drbjozsef #   2019.02.17. 22:03

Törpi,

nincs erre jogszabály. Megegyezés kérdése - egyfelől egymás között, másfelől az ügyvéd felé.

Mivel az ügyvédi munkadíj jellemzően az ügyértékhez igazodik, így érdemes eszerint megegyezni. Tehát édesanyád az egy ötödét, testvére a négy ötödét fizeti a okirat szerkeszéséért.

Ettől természetesen eltérhetnek, az ügyvédet rohadtul nem érdekli hogy az ő X munkadíját hogyan osztják el egymás között, neki csak az a lényeg, hogy megkapja az X forintot.

Eltérni egyébként azért illogikus csak, mert könnyen belátható, hogy ha meg akarják szerezni az ingatlant, de megegyezni nem tudnak, akkor külön-külön fizethetik a két külön szerződésüket. Amelyek így egyfelől egy kevéssel összességében drágábbak lesznek, másrészt külön külön is pont az ügyértékkel arányosan fizetnék. Esetleg ha van minimum fix díj (monjuk 1% min 50.000 Ft-ot mond az ügyvéd EGY szerződésre), akkor lehet eltérni úgy, hogy édesanyád fizeti az 50.000-et, a többit meg a testévre, aki így egy kicsivel jobban jár.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Törpi123 # e-mail 2019.02.17. 20:55

Sziasztok! Elnézést kérek, ha a kérdésem már szerepelt esetleg korábban, kijöttem a gyakorlatból (benne se voltam tulajdonképpen :) elméleti jogászként, keresem a választ.
Édesanyám ajándékozással 4 millió forintos garázst tulajdonjogát, a testvére pedig egy 16 millió forintos lakás tulajdonjogát szerzi meg anyukájuktól. A kérdés a következő, milyen arányban kell vállalniuk az ügyvédi költségeket? (van-e erre jogszabályhely?)
Köszönöm a válaszokat és a segítségeket.

Retro-Man #   2019.01.24. 10:07

Mivel jelenleg ez az egyetlen lakóingatlanom és több, mint hat hónapja ide vagyok bejelentve, a becsérték alatt nem lehet értékesíteni. Amint nem én vagyok a tulajdonos, rögtön mehet 70%-on. Talán találok olyan személyt, aki annyiért megveszi és - mondjuk - jutányos áron bérbeadja nekem.

https://www.facebook.com/retroman.hu/?…

drbjozsef #   2019.01.24. 07:39

Ha nincs bejegyezve elindenítési tilalom, akkor igen, megteheted.
De minek? Mi a cél? Ugyanúgy veszik el tőle, mint tőled, teljesen mindegy kinek a nevén van.

Retro-Man #   2019.01.24. 06:51

Az ingatlan évek óta folyamatos árverés alatt van. Esélyem sincs kifizetni az adósságot. Így, végrehajtási joggal (és talán jelzálogjoggal) terhelten, ajándékba adhatom valamelyik szülőmnek? Jól gondolom, hogy a megajándékozottat csak az ajándék elfogadása után keletkező terhek terhelik (pl. építményadó), viszont köteles tűrni az ingatlanon a végrehajtási cselekményeket (pl. amikor árverezni szándékozók meg akarják tekinteni az ingatlant)? Maga az ajándékozás illetékmentes (egyenes ági felmenő) és a szerzéskor szja-kötelezetsséget sem keletkeztet, ugye?

https://www.facebook.com/retroman.hu/?…

Eryalisa # e-mail 2019.01.21. 11:16

Köszönöm a választ.

oligaliga # e-mail 2019.01.21. 11:10

Eryalisa

Nem a földhivataltól, hanem a NAV-tól, nem vagyonszerzési adó, hanem ajándékozási illeték.

Egyébként meg nem kell fizetni, mert az illetéktörvény szerint az egyenesági rokonok közötti MINDENFÉLE ajándék illetékmentes.

Eryalisa # e-mail 2019.01.21. 10:38

Tisztelt Fórumozók!

1,5 éve kaptam ajándékba egy üdülőtelket a szüleimtől. Nem érkezett a Földhivataltól semmilyen felszólítást, hogy fizetnem kell vagyonszerzési adót, viszont olvastam valahol, hogy kell fizetni. Igaz lehet ez? Ha igen, mi a teendőm?
Köszönöm.

micimackó007 # e-mail 2019.01.21. 09:42

Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef #   2019.01.20. 20:21

Adót kell fizetni, a másik lakás vásárlása rég nem számít.

Illetéket viszont csak a különbözet után kell fizetni (ha drágábbat veszel), ott számít az előzőleg (3éven belül) eladott lakás.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.01.20. 20:00

Igen. Nem.

www.kbs-ugyved.hu

micimackó007 # e-mail 2019.01.20. 19:13

Ha a 2019ben ajándékozás útján szerzett ingatlanomat 2019-ben értékesítem és annak teljes vételárából új ingatlant (csereingatlant)vásárolok ugyancsak 2019-ben, akkor is ki kell fizetni az eladási ár 25%-ának a 15%át (adót)?? Vagy elég az új ingatlan utáni illetéket befizetni? Köszönöm!

Dani88 # e-mail 2019.01.16. 10:11

Köszönöm szépen a segítséget!

drbjozsef #   2019.01.16. 09:50

Az ajándékba kapott ingatlan eladásakor az eladási ár 25%-a után kell 15% adót fizetni.

A saját lakás utáni adó attól függ, hogy mikor szereztétek, és milyen jogcímen. Ha 2014-ben, vagy előbb szereztétek, akkor nem kell adót fizetni.

Vásárláskor az egyik lakás ára vonható le a vételárból. Értelemszerűen a drágábban eladottat érdemes, a különbözet után kell 4% illetéket fizetni.

hodobee # e-mail 2019.01.16. 09:43

Férjem tavaly ajándékba kapott egy házat (édesapjától), ezt el szeretnénk adni idén, illetve a mi mostani lakásunkat is el akarjuk adni és a kettő árából szeretnénk venni egy nagyobb lakást. Milyen költségekkel számolhatunk? Ajándékozás utáni ingatlaneladásért kell fizetnünk szja-t, vagy illetéket hogyha veszünk belőle egy drágább ingatlant?

drbjozsef #   2019.01.16. 07:51

Oké, hagyjuk a részleteket.

Telekalakítást kell elindítanotok, kell hozzá földmérő, a kormányhivatal és a földhivatal majd.
Én felhívnák egy földmérőt, szerintem el tudja mondani, mi az eljárás pontos menete.

Az ajándékozási illeték ingatlan esetén 9%.

Dani88 # e-mail 2019.01.15. 19:44

Csak onnan gondoltam hogy az külön szerepel a tulajdoni lapon. Apumé volt a felso lakás fele, ezt eladta keresztapámnak és a tulajdoni lapon 92/480 rész lett bejegyezve a keresztapám tulajdonába.Köszonom a segitseget értem, hogy mit mond de ép ez lenne a lényeg, hogy valahogyan el tudjuk indulni. Arra ma kaptubk választ a falu jegyzőjétől, hogy a külön telek kialakítható a kertből. Viszont azt nem tudom hogy a földmérővel vagy az ügyvéddel kellene-e kezdenünk. Plusz nem tudom egymás között az ajándékozás milyen illetéket von maga után.

drbjozsef #   2019.01.15. 19:23

Nehezen fog ez így menni.

Honnan tudod, hogy a keresztapád 92/480-ad része az a felső lakás fele? Miért nem a telek negyede, vagy akármi más?

Dani88 # e-mail 2019.01.15. 14:00

Nem sehogyan, csak abból gobdoltam, hogy a felso fele 480/92 resze a keresztapámé masik fele ugye a hugomé es az enyém 46-46. Szóval ertelmezésem szerint 2x 92 d rész a felső lakás. Pontosan ettől szeretnénk megszabadulni, hogy külön legyen mindenkinek tulajdonrésze. Also ház felső ház / építési telek.

drbjozsef #   2019.01.15. 13:48

A tulajdoni lapon külön van feltüntetve, hogy a felső lakásban 46/480 a részed, az alsóban meg 37/480 ?
Hogy határozza meg ez a tulajdoni lap a "felső" meg az "alsó" lakást?
Két külön helyrajzi számmal?

Dani88 # e-mail 2019.01.15. 13:43

Valószínűleg en értettem felre a dolgot mivel a tulajdoni lapon külon van feltuntetve. (De mivel osztatlan közös igymár ertem. Ettol független amit leirtam azt szeretnénk elérni. Hogyan lehetséges?

drbjozsef #   2019.01.15. 13:35

Nem lett sokkal jobb. Helyrajzi számot nem felezünk.

Szóval van egy osztatlan közös tulajdon 480/480 arányban, ami a természetben egy nagy telken álló kétlakásos épület. Egyetlen helyrajzi számon.

Egyelőre próbáld meg megértetni velünk, hogyan lehet KÜLÖN az alsó és KÜLÖN a felső laksában is tualjdonrészetek. Mit jelent az, hogy "külön bejegyezve"? Hova? A tulajdoni lapra?
Ha ez osztatlan közös, akkor ilyen nem lehet.

Dani88 # e-mail 2019.01.15. 12:58

Elnézést ha rosszul fogalmaztam . Megpróbálom pontosítani :
külön örököltünk egyszer 480 /92 része külön van feltüntetve ez a tetőtérnek a fele amit később a keresztapám vásárolt apukámtól ( a másik fele a miénk az a 480/46 az enyém és igy ugyan igy a testvéremé ) Külön bejegyezve van 480/36 -od rész ugyan így. Elnézést a kellemetlenségért de laikusként nem tudom másképpen megfogalmazni. Az elképzelésünk az és szeretnénk elérni a húgomnak legyen egy telke ami a helyrajzi szám megfelezésével járna. És az én tulajdonom legyen a tetőtér ami egy külön bejáratú ingatlan

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.01.15. 12:34

Én sem értem.

www.kbs-ugyved.hu