Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel


andebo # 2019.05.16. 11:04

Tisztelt Hozzáértők!
Édesapám örökölt pénzösszeget és lakást is. Fele-fele arányban testvéremnek és nekem szánja ezt a pénzt illetve lakást. Ajándékozás címén illetékmentesen teheti ezt meg? Illetve lakásnál maradjon az ő nevén és úgy értékesítsük, ugye? És az ebből befolyt összeget ajándékozza nekünk, jól gondolom?
Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2019.05.16. 11:10

andebo,

Ha a lakást 5 éven belül értékesíteni akarjátok, akkor igen, érdemes nem elajándékoznia nektek, mert nektek feltehetőleg több adót kellene akkor fizetnie.

Adja el ő. Pénzt természetesen illetékmentesen ajándékozhat nektek, egyenesági rokonnál már NAV bejelentés sem szükséges, összeghatártól függetlenül eltörölték azt.

drbjozsef # 2019.05.16. 11:11

fizetnie = fizetnetek.

Mullert5 # 2019.05.25. 17:04

Üdvözletem!
Sokat olvasgattam ( itt is ) de nem tiszta a dolog ingatlan ajándékozásakor:
Van egy lakásom kb 20 éve. Szeretném átíratni édesanyám nevére, ajándékozással. ( válás lesz és a feleségem azt mondta hogy neki is jár ebből a hatod része valamilyen címszó alatt, pedig még a házasság előtt vettem, ezt akarom kikerülni)
Ha ajándékozom édesanyámnak akkor kell illetéket fizetnem? Van ahol azt olvasom hogy illetékmentes, van ahol 9%-ot látok. Mi az igazság?
Előre is köszönöm a válszt.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.25. 17:37

ezt akarom kikerülni
Így? Kidobott pénz.

drbjozsef # 2019.05.25. 18:05

Mullert5,

Édesanyád az egyenesági rokonod, neki illetékmentesen ajándékozhatsz.

Ugyanakkor, ha a vagyonmegosztás során az érintett ingatlant közös vagyonba tartozónak fogja ítélni a bíróság, akkor a megajándékozottnak tűrnie kell, hogy abból részt kapjon a feleséged (vagy megválthatod az értékét pénzben).

Nem tudod kivonni az eljárásból. Ha szerinted különvagyonod,és nem jár belőle neki, akkor próbálj meg ennek bizonyítására koncentrálni.
(Ha csak 1/6 részt igényel, akkor feltételezem, nem magának a lakásnak a különtulajdoniságát vitatja, be ronda szó volt ez, na mindegy. Hanem valamilyen ráfordítást, vagy közös hasznot belőle. Mert ezek tényleg járhatnak.)

Egyébként meg amíg "valamilyen jogcím"-ről van szó, nem is igen lehet többet mondani erre.

Mullert5 # 2019.05.25. 19:27

Köszönöm a válaszokat. A lakás sokkal régebben megvolt nekem mint hogy a feleségem lett. Csak azért szeretném ezt mert nem igazán volt köze a dologhoz, és van egy másik ingatlanunk ami már közös szerzemény. De ő azt mondta neki ebből is jár neki szerinte, pedig mindenhol azt olvastam hogy a házasság előtt megszerzett ingatlan az külön vagyon. Nem tudom így mire tarthatna igényt ebből? Csak elővigyázatosságból gondoltam az elajándékozásra.
Én addig nem is gondoltam ilyesmire amíg ő meg nem említette ezt. Azt hittem ( tudom templomban kellene) hogy ehhez az ingatlanhoz nem lehet köze. Nincs ide bejelentve csak ideiglenesre és már 2-3 éve ki is költözött innen, elvitte ami az övé.
Lehet írni valami szerződést válás előtt hogy kit mi illet, ki miről mond le vagy mit kér és összegszerűen megjelölni a másik ingatlanból kinek mi jár? ( gyerek nincs)
Ha lehet ilyet írni abban a szerződésben mennyire lehet bízni?

Tamás81 # 2019.07.20. 07:51

Üdvözlet.
A kérdésem az lenne, hogy ingatlan ajándékozásnál a testvér is egyenesági rokonnak számít?
Köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.20. 08:03

Oidipusznál.

drbjozsef # 2019.07.20. 10:14

Tamás81,

Egyenesági rokonok a felmenőid (szülők, nagyszülők, dédszülök, etc) és a lemenőid (gyerek, unoka, dédunoka, etc).

A testvéred oldalági rokonod.

ucandoit # 2019.08.03. 13:32

Üdv.!
Családon belüli ajándékozás esetén ( nagyobb összegű kp › 1M HUF)
elég a 2 tanús ajándékozási szerződés, vagy kötelező az ügyvéd által írt?
Az ajándékozott kerülhet olyan helyzetbe hogy a későbbiekben bizonyítania kell hogy különvagyonát képzi az összeg.

Köszönöm

dr.Varga # 2019.08.03. 17:39

Nem érvényességi kellék sem az ugyvedi ellenjegyzes,sem a két tanú, ugyanakkor érdemes két tanúval is aláíratni,mert így teljes bizonyító erejű lesz az ajándékozási szerződés.Az ugyvedi ellenjegyzes ehhez a bizonyító erohoz már nem tesz hozza,legfeljebb a jogi szakértelmet,így ha megsporolnak az ugyvedi dijat,elég a két tanú.

anan099 # 2019.08.12. 08:01

Üdvözlöm!

A barátom vett egy házat, szeretnénk az én nevemre is íratni az ingatlan felét. Nem igazán találom ennek a költségét, a ház értékének a 9%a?
Köszönöm szépen!

aprilismajus # 2019.08.12. 08:44

Tisztelt Anan099, az illetéktörvényben a lakástulajdonra 9 %-ot találtam, de a lakás nem ház, ezért a kérdésére a válasz: 18 %.

drbjozsef # 2019.08.12. 09:16

anan099,

Ha az a "ház" egy lakóingatlan (tulajdoni lapon a családi házak jellemzően "ház, udvar" megjelöléssel szerepelnek), akkor ajándékozás eseten 9% illetéket kell fizetned, ha adásvétellel szerzed meg, akkor 4%-ot (de utóbbi esetben a barátodnak lehet, hogy adót kell fizetnie. Ha annyiért adja neked a felét, mint ami a vételára fele, akkor nincs jövedelme, nem kell adót fizetnie).

anan099 # 2019.08.12. 10:21

Köszönöm. Illetve nekem az első lakástulajdonom lenne és nem töltöttem még be a 35. évemet sem. Ezt a kedvezményt ilyenkor is igénybe lehet venni?

drbjozsef # 2019.08.12. 10:35

anan099,

Igen, persze hogy igénybeveghető, ha a harmadik feltételnem is megfeleltek : az egész ingatlan forgalmi értéke nem haladhatja meg a 15 millió forintot.

Esetleg még egy tanács : ha a "barátod" a párod, és tervbe van véve legalább középtávon a házasság, akkor érdemes várni a dologgal, ugyanis egyenesági rokonok mellett a házastársak között is illetékmentes minden ügylet. Adásvétel is, ajándékozás is.

anan099 # 2019.08.12. 11:20

nem haladja meg, viszont a házasságot nem tervezzük,

akkor elvileg a ház értékének a 2 százalékát kellene kifizetnem?
köszönöm szépen

drbjozsef # 2019.08.12. 11:56

akkor elvileg a ház értékének a 2 százalékát kellene kifizetnem?

Nem, 4% lenne a ház fele után az illeték, hiszen ezt szerzed most meg, a kedvezménnyel ennek, vagyis a ház értékének fele után kell a 2% illetéket fizetned.

Figyeljetek rá, hogy a szerződéssel együtt kitöltendő adatlapban szerepeljen a kedvezmény, az eljáró ügyvéd tudni fogja, ha szóltok neki. De egyébként utólag is lehet kérni, amikor a fizetési meghagyást kapod.

oligaliga # 2019.08.12. 12:26

anan099

Az első lakástulajdon és a 35.év alattiak kedvezménye csak akkor jöhet szóba, ha az "átírás" adás-vétellel zajlik. Ajándékozás esetén nincs ilyen kedvezmény.

anan099 # 2019.08.12. 12:45

Akkor lehet megpróbálom az adásvételt, a lényeg az lenne, hogy minél kevesebbet kelljen kifizetnünk. Mindegy, hogy ajándékozás e vagy adásvétel.
Köszönöm

anan099 # 2019.08.12. 12:45

Akkor lehet megpróbálom az adásvételt, a lényeg az lenne, hogy minél kevesebbet kelljen kifizetnünk. Mindegy, hogy ajándékozás e vagy adásvétel.
Köszönöm

drbjozsef # 2019.08.12. 12:54

anan099,

Nem mindegy, mert adásvételnél fizetned kell érte, ajándéknál pedig nem.

A valóságtól eltérően lebonyolítani az ügyletet általában nem okos dolog, még ha pillanatnyilag jó ötletnek is tűnik. Most spóroltok. de a jövőben lehetnek kellemetlen mellékhatásai, én nem tanácsolnám. (Esetetekben főleg a barátodnak lehet gond, ha megváltozik valami a jövőben, a mostani nyereség sokszorosába fájhat).

anan099 # 2019.08.12. 13:06

oh :(

akkor marad az ajándékozás, viszont ez a 9% brutál sok, félmillió forint
köszönöm mindenkinek!

anan099 # 2019.08.12. 13:19

Illetve még azt szeretném kérdezni, hogy arra mondjuk van mód, hogy modjuk csak a ház egy negyede kerüljön a nevemre?
Annak a 9%-a kevesebb lenne ugye.
Köszönöm