Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel


jniki82 # 2017.04.11. 10:13

Tisztelt Szakértők!

Férjemnek van egy háza amit szeretnénk a legolcsóbban közösen birtokolni.Az én részemre Ő odaajándékozhatj a fél házrészt?

Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2017.04.11. 10:54

Közösen birtokolni? Hát úgy, hogy mindketten beköltöztök, és ott laktok.

Gondolom, nem ez a kérdésed valójában, hanem a tulajdonviszonyokat rendeznétek közös tulajdonra.

Házastársak között minden ügylet illetékmentes pár éve. Neked ajándékozhatja, de akár meg is veheted tőle.

jniki82 # 2017.04.11. 11:02

Köszönöm a gyors választ!
Igen, tulajdon viszony rendetzésről van szó, nem jól fogalmaztam!

vi555555 # 2017.04.14. 14:01

Azt szeretném kérdezni, ha a lakásomat eladom vagy elajándékozom a testvéremnek, ezáltal ő lesz a tulajdonosa a lakásnak én pedig haszonélvezője szeretnék lenni, ez milyen költségekkel jár? Köszönöm a segítséget!

Sachinho # 2017.04.20. 11:11

Hello,

3-an vagyunk testvérek, szüleink után egyenlő részben van tulajdonjogunk egy családi házban. Ha én szeretném tőlük "átvenni" a tulajdonrészüket (úgy hogy a maximális bizalom fenn áll mindenki részéről a másik iránt!), hogyan érdemes?

  1. lemondanak a javamra (és én elintézem velük a háttérben)
  2. kivásárolom tőlük a részemet?

Gondolom ha az 1. eset sikerül akkor lakáscélú hitelt nem fogok tudni egy banktól sem kapni.
Ha a lakás mondjuk kb 20 millióra lett becsülve és annyi fog szerepelni az hagyatéki eljárás során, de valójában jelen a piaci ára kevesebb (~16) ez nem fog e problémát/plusz költségeket okozni az esetleges késöbbi - 5 éven belüli - eladása esetén?

Előre is köszi a válaszokat :)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.20. 11:28

Elég egyszerű szabály, hogy a tényleges ügyleti akaratot kell írásba foglalni.

tofifi # 2017.04.30. 18:45

Az ajándékozás kizárólag egyszeri vagy lehet folyamatos is? (folyamatos alatt azt értem, hogy valaki pl. minden hónapban apanázst nyújt, vagy kifizeti a rezsit)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.30. 18:58

Lehet.

Alassiel # 2017.05.09. 06:29

Jó napot, van egy 4.5 M ingatlanban fele tulajdoni arányom, édesapánk holtig tartó haszonélvező, testvérem a másik tulajdonos. Mi a legköltséghatékonyabb módja annak, hogy én megszabaduljak a tulajdonomtól, hosszú távra, nem csak ideiglenesen, adócsalás vagy más egyéb miatt? Visszaolvastam, hogy az ajándékozás a testvéremnek 9% illetéket jelentene, de van más mód adásvételen kívül? Sajnos elváltak a szüleink, így valószínűleg az sem lenne megoldás, ha édesanyámnak ajándékoznám, ha ez a mód valóban illetékmentes :(

Alassiel # 2017.05.09. 06:37

Esetleg visszaajándékozni édesapámnak? Eredetileg azért került a nevünkre, mert sajnos ő nem igazán beszámítható és nem szerettük volna, ha átverik, csalás áldozata lesz. De nekem most nagy gondot okoz, hogy van tulajdon névlegesen a nevem alatt.

lajcsó # 2017.05.09. 07:09

Bármelyik szülőnek ajándékozod, úgy illetékmentes.

Alassiel # 2017.05.09. 07:40

Köszönöm a gyors választ! S abban az esetben, ha átkerül ez a tulajdonjog valamely szülőmhöz, mi lesz a további sorsa haláluk estén - szóval remélhetőleg sok sok év múlva? Akkor automatikusan a 2 gyermekre száll ez az 50%, vagy mi történik vele? Megint adóznunk kell majd utána valamikor? Annyit utánaolvastam itt a hozzászólásokból, hogy a gyors visszaajándékozás valamely gyereknek adócsalás, de ha ez mondjuk 10 év múlva történik meg és akkor száll visza a birtokomba, az is veszélyes játszma? Mit javasol a későbbiekre, hogy az tisztességes legyen?

drbjozsef # 2017.05.09. 10:37

Az öröklés egyenesági rokontól ugyanúgy illetékmentes.

Viszont azt egyformán öröklitek, tehát testvérednek 75%, neked 25% lesz az ingatlanban, édesapátok halála után.

betti1987 # 2017.05.30. 10:45

Jó napot!Kérdésem,hogy ha a családon belül ajàndékozott ingatlant egy éven belül tovább ajàndékozzuk családon belül,akkor is illetékmentes?Vagy van erre valami kitétel?
Köszönöm előre is a válaszokat

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.30. 10:55

Csak egyet olvass vissza, egyetlenegyet!

betti1987 # 2017.05.30. 12:19

Köszönöm!Remèlem jól èrtelmeztem! Mindenképpen illetèkmentes nem számít mennyi időn belül ajándékozzuk tovább?

CsG32 # 2017.06.27. 10:37

Jó napot!

1/2 arányban a tulajdonomat képezi egy ingatlan. Szeretném édesanyámnak ajándékozni. Édesanyám a haszonélvező. A kérdésem az lenne, hogy tulajdonjogot lehet ajándékozni a már a házban élő haszonélvezeti joggal rendelkező családtagnak?

Válaszukat előre is köszönöm

CsG32

pazs # 2017.06.27. 11:18

Persze, hogy lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.27. 11:53

Csak azzal megszűnik a haszonélvezete az ajándékozott hányadon.

pazs # 2017.06.27. 12:00

Nyilván. De tényleg, lehet, hogy ez csak a jogászoknak nyilván.

Z2098 # 2017.06.27. 18:42

Kedves Mindenki!

Kérdésem a következő:
Vásárlok egy ingatlant és a földhivatali bejegyzés követő 60-90 nap elteltével tovább ajándékozom a gyermekemnek.Ebben az esetben kell-e nekem fizetni az ingatlan vásárlása miatt illetéket vagy nem,mivel tovább ajándékoztam egyenes ágon?

Válaszokat előre is köszönöm!

lajcsó # 2017.06.27. 19:24

"kell-e nekem fizetni az ingatlan vásárlása miatt illetéket vagy nem,mivel tovább ajándékoztam egyenes ágon?"
Persze, hogy kell hiszen megszerezted, különban nem is tudnád tovább ajándékozni. Teljesen mindegy meddig voltál tulajdonos, az illetéket meg kell fizetni.

drbjozsef # 2017.06.28. 05:52

Z2098,

amire Te gondolsz az az, hogy a gyermekednek nem kell illetéket fizetnie a szerzésért, mert egyenesági rokontól kapja ajándékba. De neked a vásárlás után nyilván kell.

Nelekael # 2017.07.17. 21:55

Sziasztok, 3 hónapja ajándékozással kaptam egy ingatlant. Mit tehetek, ha az ajándékozási szerződést én szeretném felbontani?

Franci2 # 2017.07.17. 22:24

Kedves Szakértők!

Sajnos anyagi nehézségeim vannak amiben a nagynéném tud segíteni, megállapodtunk, hogy az anyagi segítségéért odaadom neki az örökölt földterületemet (kb 6 millió Ft értékben). Az ajándékozást elvetettünk a magas illetékdíj miatt, nem számítunk egyenesági rokonnak, így eladnám neki, (jelképesen, pénzmozgás nem lenne itt) kérdésem az, hogy mi az a legkisebb összeg amiért eladhatom neki és a hivatalok nem csóválják a fejüket. Illetve később amikor esetleg a nagynéném szeretné eladni a mostani vételi ár neki nem fog gondot okozni amikor piaci áron adná?

Köszönöm szépen előre is a segítséget!