Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel


aniko7777 # 2020.05.05. 21:04

Tisztelt fórumozók !
Vettünk élettársammal /(25 éve élettársam )/egy lakást 6 évvel ezelőtt hitelre ami már lejárt.Akkor egyszerűbb volt csak egy névre venni az övére.Most szeretnénk az én nevemre átírni mert van külföldön egy fia aki lehet szeretné örökölni a lakást .Sima adás-vételel 4%illetéket kellen utána fizetnem ,.A lakásra a pénzt a szüleim adnák (ajándékba )
-erről kell külön egy ajándékozási hiteles közjegyzői papír?vagy elég magunk közt írni .-
-vagy simán utalhatják az eladónak a pénzt ?Azt lehet hogy az én nevemre veszük de más utalja a pénzt ? Ennek van valami jogi akadálya?
-Vagy egyszerűbb ha összeházasodunk? itt olvastam hogy akkor nincs semmi illeték se adás vételné se ajándékozásnál.,

  • de ha ajándékba kapom a férjemtöl ingyen akkor 10 évig a fia kérheti az 1/6 át?
  • ha megveszem tőle akkor nincs illeték és a fia nem kérheti az 1/6-át ?Válaszukat előre is köszönôm
drbjozsef # 2020.05.06. 05:39

aniko7777,

-erről kell külön egy ajándékozási hiteles közjegyzői papír?vagy elég magunk közt írni .-

  • vagy simán utalhatják az eladónak a pénzt ?Azt lehet hogy az én nevemre veszük de más utalja a pénzt ? Ennek van valami jogi akadálya?

Nem kell semmilyen papír, egyenesági rokonok ingyenesen és illetékmentesen ajándékozhatnak egymásnak pénzt is, összeghatár nélkül. Esetükben pár éve még a NAV felé történő bejelentést is megszüntették.
Ha utalja a pénzt a szülő, és a gyerek szerzi az ingatlant, egyértelmű az ajándékozás. Szerintem nincs teendőtök.
Talán tisztább, ha előbb neked utalja, és utána te a párodnak, de nincs rá szükség szerintem.

-Vagy egyszerűbb ha összeházasodunk? itt olvastam hogy akkor nincs semmi illeték se adás vételné se ajándékozásnál.,

Az illetéket megspórolnátok, igen, mindegy mi az ügylet jogcíme.

de ha ajándékba kapom a férjemtöl ingyen akkor 10 évig a fia kérheti az 1/6 át?
ha megveszem tőle akkor nincs illeték és a fia nem kérheti az 1/6-át ?Válaszukat előre is

Ha ajándékba kapod, akkor kérhet köteles részt, ha megveszed tőle akkor elvileg nem. De házasok közötti adásvétel azért nem szokásos dolog, mert ha közös vagyon, akkor azt nem szokás adásvétellel intézni (inkább a közös vagyon rendezése), ha külön vagyon (lenne), az meg továbbra is megtámadható lenne a gyerek által.

Ha közösen vettétek, közösen fizettétek a hitelt, akkor annak a lakásnak egy része a párodat, és a halála esetén a leszármazóját illetné. Ezért a köteles rész is jár, azt nehéz kikerülni. Legegyszerűbben talán úgy, ha nem házasodtok össze, és adásvétellel megveszed a lakását. Csak aztán a neki átutalt pénz ne kerüljön egyből a Te vagy a szüleid számlájára vissza...

wers # 2020.05.06. 06:39

Ha közösen vettétek, közösen fizettétek a hitelt, akkor annak a lakásnak egy része a párodat, és a halála esetén a leszármazóját illetné.

Ha jól olvasom, ne erről a részről van szó, hanem aniko7777 részéről. Azt miért is örökölné, miért illetné meg köteles rész?

wers # 2020.05.06. 06:46

Én abból indulnék ki, hogy attól függetlenül, hogy kinek a nevén van az ingatlan, az közös vagyon.

Szerintem házasodjatok össze, az sok mindenre bölcs döntés.

drbjozsef # 2020.05.06. 06:46

Én úgy értelmeztem, hogy az 1/1 párja nevén lévő ingatlan kerülne át az ő nevére teljes egészében, ő lenne az 1/1 tulajdonos.

Márpedig ha közösen szerezték, se az előbbi nem tanácsos, se az utóbbi.

wers # 2020.05.06. 06:50

Úgy bocs, félre értettem. Azt gondoltam rendezni akarják a tulajdonjogokat.

aniko7777 # 2020.05.06. 12:41

Köszönöm a válaszokat .Sokat segítet már ez a fórum .köszönöm az itt válaszadoknak aki idejüket nem sajnálva önzetlenül segítenek .Nekem személyesen "drbjozsef" válaszai segítettek nagyon sokat ,de köszönöm a többieknek is aki idejüket nem sajnálva próbálnak más embereken segíteni.

aniko7777 # 2020.05.06. 15:27

Tisztelt fórumozók .!
A családon belüli egyeneságu ajándékozáshoz /ingatlan esetében / kell e jogi személy /ügyvéd? vagy közjegyző? Vagy egymást közt írunk egy papírt két tanúval és az elegendő? Ha mi magunk intèzük akkor a papír megírása után csak a földhivatalba kell bejelenteni vagy mi ennek a menete .Köszönöm

drbjozsef # 2020.05.06. 15:41

aniko7777,

Attól függ.

Ingatlan ajándékozáshoz természetesen nem elég. Ott követelmény az ügyvéd vagy közjegyző által ellenjegyzett okirat.

Gépjármű esetén teljes bizonyító erejű magánokirat kell, vagyis két tanús szerződés, de pontos előírások is vannak rá, mit kell tartalmazia a szerződésnek, hogy bejegyezzék a geépjárműnyilvántartásba az új tulajdonost.

Minden máshoz (ahol nincs ilyen törvényi előírás) tulajdonképpen még papír sem kell. Se pénzhez, se ingóságokhoz, úgy általában. Az, hogy írtok, és még két tanű is aláírja, az persze sose árt a jövőben esetleg felmerülő viták esetére.

drbjozsef # 2020.05.06. 15:42

De eddig pénz ajándékozásáról volt szó. Hogy kerül oda a földhivatal?

aniko7777 # 2020.05.06. 15:59

Ja igen ez egy másik ügy ????ez a növérem és anyukámék közt lesz.köszönöm.a gyors választ

aniko7777 # 2020.05.06. 16:00

A én nem kérdöjeleket irtam hanem :)

aniko7777 # 2020.05.06. 16:09

Növérem férjének lesz tulajdonjoga a szülöktöl kapott ajàndék ingatlanra .Irasunk vele lemondo nyilatkozatot?köszönöm

drbjozsef # 2020.05.06. 16:35

Pardon?

aniko7777 # 2020.05.06. 19:35

Bocsánat csak közben egy másik ügyet is kérdeztem előzmény nélkül .Anya ad a lányának ajándékba ingatlant.Az nem lesz közös tulajdon a házastársával ?Csak a lányé lesz vagy közösen szerzet tulajdonnak számít és a felét a férj kapja mondjuk ha elválnak ? Vissza fele olvasgattam és 2018 ban ez még úgy volt hogy hogy csak a lány tulajdona lesz ez azóta se változott?Köszönöm

drbjozsef # 2020.05.06. 19:48

aniko7777,

Az ajándékba kapott vagy örökölt ingatlan a szerző különvagyona, az sosem lesz (idővel később sem) a házastársi közös vagyon része.

Kisebb ingóságok, mindennapi használati tárgyak válhatnak közös tulajdonná idővel.

Nem kell semmit tennetek. Ajándékozási szerződés úgyis kell ügyvéd előtt, az az okirat pont elég lesz később is.

Viszont a külön tulajdon esetleges haszna (ha pl. bérbe adják) már lehet közös tulajdon. Valamint, ha a közös vagyonból fordítanak rá (felújítás, bővítés), akkor a férjnek egy esetles válás esetén megtérítési igénye lehet az ingatlanra költött összegekből.

aniko7777 # 2020.05.06. 20:02

Köszönöm a részletes felvilágosítást .

eevee20 # 2020.05.16. 16:57

Kedves fórumozók!
Édesanyám azt mondta még életében nem ajándékozná a házát, ha felújítom neki. Gondoltam utánanézek mik kellenek hozzá.
Lekértem a tulajdoni lapot és döbbenten láttam, hogy a tulajdoni lapon az szerepel, hogy 1/2 része már a nővéremé. Ilyen esetben mit lehet tenni? Úgy volt, hogy le lesz választva a telek fél része, amit sikerült is megtennie, építkezett is rá, de a társasházi részen nincs semmi bejegyezve.
Szóval, akkor anyám csak 50 %-ot tud nekem ajándékozni? Gondolom így eladni sem tudom később.

drbjozsef # 2020.05.16. 17:20

eevee20,

Édesanyád életében azt tesz a vagyonával, amit akar. Semmi közöd hozzá. Ha a nővérednek adta a felét, akkor így döntött. Egyébként, nem gondolnám, hogy ezzel baj lenne, egyébként is felesben örökölnétek.

Társasházat alapítani egyáltalán nem kötelező. Nincs is olyan hogy "társasházi rész". Ez egy osztatlan közös tulajdon.

Ha le lett választva a fele a teleknek, és oda a testvéred építkezett, akkor azt kellene megbeszélni édesanyáddal, hogy a maradék 50%-ot ajándékozza neked, és egyben kössetek az ügyvéd előtt egy használati megosztási szerződést az osztatlan közös tulajdonra, térképmelléklettel, kinek mekkora területe van és pontosan hol húzódik a használt területek közötti határ.

Minden más nem jogi kérdés. Nem tudom mennyit ér a telek, és mennyit a ház külön, de ha a ház többletértéke - ami ugye csak a tied lenne használatilag - akörül van, mint a felújítási költség, akkor azt neked kellene fizetned. Nővéred így anyukádtól csak egy fél telket kap, te meg a fél telek mellett egy házat is.

Egyébként a saját részedet - ha lesz ilyen - bármikor eladhatod, a testvérednek legfeljebb elővételi joga lesz rá harmadik személlyel szemben. Ha van használati megosztás (aminek létét érdemes bejegyezni a tulajdoni lapra), akkor az alapján egy esetleges vevőd simán hitelt is felvehet például.

Érdemes édesanyátok halála előtt ezt időben rendezni, megbeszélni, megegyezni. Mert ha esetleg nem sikerül, akkor a másik 50% felét is a nővéred fogja örökölni, és az ellen nemigen tehetsz semmit (legfeljebb, ha ajándékozással szerezte az ingatlan 50%-át, akkor köteles részt kérhetsz belőle).

Üljetek le, és beszéljétek meg. Minden más, a várakozás is, vagy a pereskedés is (bár arra, mint fent írtam, nincs alapja senkinek egyelőre), csak rosszabb helyzetet fog eredményezni.

eevee20 # 2020.08.09. 04:47

Kedves fórumozók!

Szóval módosult a dolog. Anyám úgy szeretné, ha ez a házrész az öcsémé és az enyém lenne. Tehát a nővéremé most 3/6, az öcsémé lenne így 1/6, az enyém 1/6 rész, és a nővérem is örökölne majd 1/6 részt. Szóval övé lenne 4/6 rész... Jól gondolom? Írtak megosztást egyébként, mikor neki ajándékozta a ház felét. Elvileg ez a rész anyámé és a másik, az ajándékozott telekrész nővéremé.

Csak én lakom a házban életvitelszerűen és anyám. 2008 óta tartom el anyámat, én veszem az élelmiszereket, fizetem a számlákat, a TB-jét, a gyógyszereit. Nekem is érdekem a házfelújítás, mert más lakhatási opcióm nincs. Tegyük fel én felújtom a házat, és anyám x év múlva meghal, a nővérem kitehetet innen? Nem tudom mit csináljak.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.09. 08:23

Még mindig érvényes drjózsef előző bejegyzése: anyád azt csinál a tulajdonával, amit akar. Legfeljebb annyit lehet hozzátenni, hogy a nővéred is azt csinál a tulajdonával, amit akar, te pedig örülhetsz, hogy szívességből használhatod az ingatlanjukat.

eevee20 # 2020.08.09. 13:47

Akkor, ezek szerint az egyetlen logikus lépés, hogy itthagyom az egészet. Aztán oldják meg az életüket, ahogy tudják.
Más is mondta már, hogy hülye vagyok, hogy ennyit foglalkozok anyámmal, meg a házzal, úgyis minden a nővéremé lesz. De ezek szerint jobban járok egy albérlettel. Azzal legalább nem a nővérem zsebét tömöm.

drbjozsef # 2020.08.09. 17:02

Hat ha normalis emberek modjara egymas kozott megbeszelni nem tudjatok, akkor lenyegeben igen, ezt teheted. Megszoksz, vagy megszöksz.

Péter987 # 2020.08.28. 19:50

Kedves Fórumozók!

Jelenleg van egy ingatlanom, amiről reális azt állítani, hogy 50 MFt a forgalmi értéke. Tervezek venni egy ingatlant 100 MFt-ért, amiben 50%-os tulajdont fogok szerezni.

Ha a jelenlegi ingatlanomat 50 Ft-ért eladom édesapámnak, akkor neki nem kell vagyonszerzési illetéket fizetnie, mert egyenesági rokonok között történt az adásvétel.

Nekem pedig nem kell vagyonszerzési illetéket fizetnem, mert cserepótló vételt bonyolítottam, egy az egyben szembe tudom állítani az eladást a vétellel.

Kézenfekvő, de kicsit pofátlan kiskapunak tűnik.
Jogszerű?

drbjozsef # 2020.08.29. 05:00

Jogszerű.
Már ha így történik, ahogy leírtad.
(Persze illetéket csak akkor nem kell fizetned, ha 50M forintért adod el édesapádnak, nem 50 forintért.)