Továbbszámlázás - rá kell csapni az ÁFÁt ?


Petrocelli # 2005.11.24. 08:15

Azért nem találtam mert nem vagyok adójogász, csak emlékeztem távolról, hogy van valami ilyesmi, de olyanra, hogy közvetített szolgáltatás nem találtam rá a jogzsabályban.
Köszi.

Taxina # 2005.11.17. 09:59

Ezek után már csak két gondolat vetődik fel bennem:
Ha jogász vagy, hogy hogy nem találtad?
Ha nem vagy jogász, a jogszabályhely ismeretében is simán elcsúszhattok ( de ha mégis jogász vagy, akkor is.).

Sok sikert.

Petrocelli # 2005.11.17. 09:37

Kedves Taxina,

Erre colt szükségem. Emlékeztem a fogalomra, de sehogy sem találtam a jogszabályhelyet.
A letéti szerződés úgy lesz van/lesz megírva, hogy nem kelljen megáfázni, pedug mi jobban járnánk vele, de hát spóroljunk az ügyfélnek.
Köszi

Taxina # 2005.11.17. 09:21

Helló Petrocelli!

Ha tudod, miért kérdezed? Illetve akkor mi is a kérdésed?

A két jgszabályhely az alábbi:
Áfa tv. 8§ (4) - marad az eredeti áfa-mérték

Áfa tv 22§ (2)c - ha átveszi a főszolgáltatás áfa-mértékét (amiről Rexor is írt)

Azt hogy a konkrét esetben melyiket kell alkalmaznod, az ügylet összes részlete, körülményei alapján lehet eldönteni.
Az is könnyedén előfordulhat, hogy az egyik esetben így, a másikban úgy kell eljárnod.

Rexor # 2005.11.16. 10:34

Javallom az áfa törvény adóalapra vonatkozó rendelkzéseinek figyelembe vételét (az adó alapjába beletartoznak a termékértékesítéshez, szolgáltatásnyújtáshoz járulékosan kapcsolódó költségek). Röviden ez azt jelenti, ha van egy szolgáltatás, ami áfa köteles és ehhez kapcsolódik egy tárgyi mentes szolgáltaás (pl. postai díj) a tárgyi mentes díj is áfa köteles lesz, mert felveszi a fő szolgáltatás áfa kulcsát.

Petrocelli # 2005.11.16. 10:09

Na semmi ötlet ? ADÓJOGÁSZOK !

Petrocelli # 2005.11.15. 09:52

Megnéztem a 2005-ös magyarázatot (HVG-s). A postai szolgáltatást nem kell megáfázni ha úgy adod el, hogy küldöd az árut és konkrétan megmondod, hogy +x összeg postakölcség. Ha átalányt kérsz a postázásért akkor igen.
Úgy hívják ezt, hogy szolgáltatás közvetítés.

A gondom most már inkább az, hogy az ÁFA törvényben nem találom ennek a szolgáltatás közvetítésnek a vonatkozó szakaszait. Ebben tud valaki segíteni ?

Taxina # 2005.11.08. 14:12

Szia Petrocelli!

Általánosságban: amennyiben a szolgáltatás nyújtója saját nevében harmadik fél javára (megbízója) vesz igénybe szolgáltatást és ezek felmerült költségét a tovább kívánja hárítani a megbízójára, akkor a fő tevékenység áfa-kulcsával kell számláznia ezen tételeket is.
Így fordulhat elő, hogy a tárgyi mentes posta- vagy bankköltség is áfás lesz, illetve az alacsonyabb áfa-mértékű pl. víz- és csatornadíj is 25%-os lesz.

Mindenképpen szükséges megvizsgálni az alapügyletet, ami kapcsán az áthárítandó költség felmerült, azután lehet megmondani, hogy átveszi-e ez is a magasabb áfa-mértéket vagy sem.

Petrocelli # 2005.11.08. 13:09

hmmm?

Petrocelli # 2005.11.08. 11:53

Ziher? PL. amikor bérel egy cég egy ingatlant, de a közüzemi díjak a bérbeadóra vannak kiszámlázva, akkor a bérbeadó továbbszámlázhatja pl. a gázdíjjat és nem kell ráfejelni 25% áfát. Itt is végső soron tovább számlázás lenne, mégpedig a banki költségek-é ami ugyebár áfamentes. Tuti hogy ez nem áll meg ?

Rexor # 2005.11.08. 11:50

Nem számlázhatja tovább áfamentesen, mivel az ügyvédi tevékenység áfa köteles.

Petrocelli # 2005.11.08. 11:34

A szitu szerintem nem is ritka, egyik cég megelőlegzi a másik cég költségét, természet számlapénzt nem kp. Kölcsönszerződés nincs. Ha továbbszámlázza mindenképpenmeg kell fejelni Áfával ?
PL. ügyvéd letét kezel és az átutalási költségeket be akarja hajtani, a banki költségeket továbbszámlázhatja áfamentesen ?