ingatlanszerzési illeték


ildikó31 # 2006.03.31. 13:24

Kedves salamon!

1. 5,5 mFt után kell megfizetni az illetéket, mégpedig olyan mértékben, hogy:
a.) 2.000.000,- Ft után 2%
b.) 3.500.000,- Ft után 6%

2. az illetékhivatal azután szabja ki az illetéket, miután a tulajdonjog bejegyzésre került.

3. lehet kérni részletfizetést.


ildiko31

petruja # 2006.03.31. 16:11

Sziasztok! Aki tud segíteni, kérem írjon.
2006. márciusában vásároltunk feleségemmel egy 32nm-es félkész társasházi lakást, amit ezek után mi építünk tovább. Az illetékhivatal kiszabott egy teljesen irreális árat a lakásért, mivel szerinte az már majdnem lakás (vakolva van csak).
Ha kevés az infó még tudok írni, csak nem tudom mi lehet lényeges.
Köszönöm előre is.

kriszta69 # 2006.03.31. 18:07

Sziasztok!

Férjem és anyósom 1/2-1/2 tulajdonában volt az a pesti lakás, amelyben 2003-ig férjem volt felesége élt a gyerekeikkel. Ekkor a lakást 8,5 millió Ft-ért eladták. Férjem a rá jutó 4,25 millió Ft-ból - a gyerekekre tekintettel - 3 millió Ft-ot átadott az exének, amit írásban is rögzítettek. (Vagyis férjemnek 1,25 millió Ft-ja maradt az eladott lakás vételárából.)
Mi közösen, 1/2-1/2 arányban vettünk vidéken egy házat, 8 millió Ft-ért.
A rám eső ingatlanszerzési illetéket kifizettük.
Volt felesége lakást vásárolt, ami után elmondása szerint szintén fizetett illetéket.
Most kaptunk az illetkhivataltól egy levelet, melyben az eladott és a vásárolt 1/2 lakástulajdon forgalmi értékének különbözete - 250 000 Ft - után 6.500 Ft (5.000+1.500Ft) illetéket rónak ki.
A pénzt már befizettem, mert a fellebbezés is min. 5.000Ft-ba kerül, de azért van kérdésem:

  • Mégha csekély is az összege, jogos-e a kivetett illeték?
  • Ha jogos, akkor ez után az összeg után kétszer fizetünk illetéket? (egyszer az ex, most pedig mi?)

Válaszotokat előre is köszönöm!

Kriszta


Kriszta

Bubó # 2006.03.31. 18:43

Igen, jogszerű.
A vagyonszerzési illetéket - a nevében is benne van - amiért fizetjük.
Férjed a megszerzett - 4,25 mFt értékű - ingatlanhányad után kellene, hogy fizessen, de az eladott lakás miatt rendkívül kedvezően, a forgalmi érték különbözete után fog fizetni.
Ezen lakásvásárlásához, az illeték kiszabásához az exének semmi köze.

Bubó # 2006.03.31. 18:45

Bocsi, a 4,25 helyére 4,0 mFt-ot kell írni. A többi stimmel.

kriszta69 # 2006.04.01. 08:42

Köszönöm a választ, kedves Bubó!

Kriszta


Kriszta

v_adri # 2006.04.28. 15:01

Sziasztok!
Információt szeretnék kérni illeték és adózás ügyben:

2005-ben eladtam a lakásom, ami csak az én nevemen volt, 8,9 mio-ért. Ugyanebben az évben vettünk a férjemmel közösen, 50-50 % tulajdonban egy új lakást 17,6 mio-ért (amibe belefektettük az eladott lakásom árát) + megelőlegező szocpolt és hitelt vettünk fel) + teremgarázst, + tárolót. (Az illetéket tudom hogy számítják: 2 mio-ig 2 %, felette 6 %, 15 mio illetékmentesség, teremgarázs, tároló után az illeték mértéke 10 %).

A kézhezkapott levélben az eladott lakásról szó sem esett - kérdésem, hogy a 2 ügy külön szálon fut esetleg??

Az én esetben az én részemnél a megszerzett tulajdoni hányad kisebb mint az eladott (17,6 / 2: 8,8 ez az új lakásban az én tulajdonom, az eladott viszont 8,9 volt) - ilyenkor hogy számolnak???

A párom esetében pedig járnia kellene az első lakás megvásárlása után járó kedvezménynek, mivel neki soha életében semmi ingatlan nem volt a nevén. Mennyi a kedvezmény mértéke???

Adózás ügyben: nekem gondolom ezt a 100 ezer ft-os "nyereségemet" le kellene adóznom, nem? Vagy ilyenkor hozzá lehet venni a teremgarázst és a tárolót is? Mivel ezek is fele fele tulajdonban vannak. Vagy ingatlanszerzésnél ezek nem számítanak???

A válaszokat előre is köszönöm!!!
Adrienn

_Lala_ # 2006.04.29. 01:28

A kézhezkapott levélben az eladott lakásról szó sem esett - kérdésem, hogy a 2 ügy külön szálon fut esetleg??
Ha a vételi szerződésben nem szerepelt erre utalás (márminthogy a kedves vevő szeretné a korábbi vásárlása miatt rendelkezésre álló különbségi kedvezményt igénybe venni), akkor az illetékhivatal nem köteles ezt magától kitalálni, hanem külön kell kérvényezni. Ekkor újraszámolják az illetéket. DE:

(Az illetéket tudom hogy számítják: 2 mio-ig 2 %, felette 6 %, 15 mio illetékmentesség, teremgarázs, tároló után az illeték mértéke 10 %).
A 15 millió feletti illetékmentesség és a különbség utáni illetékfizetés együtt nem működik. Azaz vagy az egyiket nézik, vagy a másikat.

Továbbá a 10%-os illetékű részek után a különbségi kedvezmény sem jár, azaz a lakó részre külön számolják az illetéket (az esetleges kedvezményekkel), plusz a többi részre megy a 10%.

Az én esetben az én részemnél a megszerzett tulajdoni hányad kisebb mint az eladott (17,6 / 2: 8,8 ez az új lakásban az én tulajdonom, az eladott viszont 8,9 volt) - ilyenkor hogy számolnak???
Ilyenkor is a különbség után kell fizetni (azaz 100 ezer forint után), kivéve, ha annyival olcsóbb lenne a vétel, hogy a kedvezmény nélkül (csak a vételi ár szerint számolva) kevesebb jönne ki az illetékre, mert akkor ezt a kevesebbet vetnék ki (pl. eladás 10 millióért, vétel 4 millióért).

A párom esetében pedig járnia kellene az első lakás megvásárlása után járó kedvezménynek, mivel neki soha életében semmi ingatlan nem volt a nevén. Mennyi a kedvezmény mértéke???
8 millió feletti lakásnál 0 Ft ez a kedvezmény. Ilyen lakás ugye elég kevés van...

Adózás ügyben: nekem gondolom ezt a 100 ezer ft-os "nyereségemet" le kellene adóznom, nem? Vagy ilyenkor hozzá lehet venni a teremgarázst és a tárolót is? Mivel ezek is fele fele tulajdonban vannak. Vagy ingatlanszerzésnél ezek nem számítanak???
Vélhetően nem 0 Ft-ért sikerült eredetileg az eladott lakást megvenni, márpedig nem az ELADÁSI ÁR, hanem a rajta elért NYERESÉG után kéne adózni, feltéve ha nem sikerül ezt a NYERESÉGet lakásra fordítani (itt nem játszik a teremgarázs, meg hasonlók), így nagy eséllyel a 8.8 milliónál kevesebb az elköltendő nyereség, annyit meg már sikerült is elkölteni, ezért nem kell most adót fizetni. Ráadásul az adó szempontjából a férj is jó, az ő vásárlását is figyelembe lehet(ne) venni.
Ha az eladott lakás 15 évnél kevesebb ideig volt birtokban (azaz 1990.12.31 után lett véve), akkor még ha nem is kell az adót befizetni (az elköltés miatt), azt ki kell számolni, és a bevallásban fel kell tüntetni.

_Lala_ # 2006.04.29. 01:28

...márminthogy "A 15 millió alatti illetékmentesség"...

homann # 2006.05.05. 07:05

Sziasztok!
Kérdésem új lakás vásárlására vonatkozik.
Egy vállalkozás (Merkbau Kft) építi és 10.9M Ft lesz.
Ketten vásároljuk feleségemmel és mindkettőnknek ez lesz az első lakása.
Kérdésem, hogy milyen kedvezmények, esetleg mentesség lehetséges illetékfizetés ügyben.

ObudaFan # 2006.05.07. 08:23

Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól a vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett - ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával, továbbá a lakóépület bôvítésével (pl. tetôtér-beépítéssel) létesített - 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékû új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása. Amennyiben az új lakás forgalmi értéke nem haladja meg a 30 millió forintot és a vagyonszerzô másik lakástulajdon eladását nem igazolja, akkor az illetékbôl nem kell megfizetni azt az összeget, amely akkor járna, ha a lakás forgalmi értéke 15 millió forint lenne. Ilyen lakás tulajdoni hányada esetén a kedvezmény a 15 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos részére illeti meg a vagyonszerzôt.

Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal elsô lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendô illeték 50%-ig terjedô, de legfeljebb 40 000 forint kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 8 millió forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékû lakás részaránytulajdonának megszerzése esetén a vagyonszerzôt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékû kedvezmény illeti meg. A 8 M tekintetében viszont nincs arányosítás, így a kedvezmény ilyen értékű ingatlannál nem jár.

salamon # 2006.05.08. 16:05

Sziasztok

Tanácsot szeretnék kérni illetékfizetési ügyben. A helyzet az, hogy kaptam az illetékhivataltól egy csekket, hogy fizessek be 250e ft illetéket, mivel 2006.02.20-án kötöttem a férjemmel egy közös tulajdont megszüntető szerződést, miszerint 5,5m ft-ért megváltom a lakásból az ő fele tul.részét. Még nem fizettem ki, október 31-ig kell neki ezt a pénzt odaadnom. Én is ennyi illetéket számoltam ki, de azt hittem majd csak akkor kell fizetnem, ha konkrétan a kezébe adom a pénzt. Most azt szeretném megtudni egy hozzáértőtől, hogy kérhetek-e valamiféle csökkentést, vagy részletfizetést, vagy bármit ami rám nézve kedvező. Hiszen az 5,5 m ft-ot is kölcsönből fogom kifizetni, aminek a havi törlesztése is kb 40-50e ft lesz. Esetleg lehet-e hivatkozni a nem túl magas fizetésemre, meg hogy két kiskorút nevelek?
előre is köszönöm a válaszokat

_Lala_ # 2006.05.08. 19:18

Méltányosságból kérhetsz csökkentést, bár nem valószínű, hogy megadják. Kérhetsz részletfizetést, ezt - az anyagi helyzeted megfelelő alátámasztása esetén - nagy eséllyel megadják. Arra számítsál, hogy a részletfizetésnél is, de csak a szimplán késve fizetésnél is az esedékességtől (kézbesítés + 15 nap + 15 nap) kamatot fognak felszámítani.

daniel01 # 2006.05.12. 13:20

Sziasztok!

Ha adózással kapcsolatban valami problémátok adódik látogassatok fel a www.adozo.hu weboldalra, ahol online adótanácsadás működik.
Ez úgy néz ki, hogy feltesztek egy kérdést, kaptok egy ajánlatot, hogy mennyiért mondják meg a választ. Minden kérdező ajándékba kap 2000 ft-ot automatikusan.

www.adozo.hu

Ciklon # 2006.07.05. 11:41

Hahó Mindenkinek!
Segítséget, tanácsot szeretnék kérni.
2004. novemberében (31 évesen) vettem meg életem első lakását, használt lakás 6,3M Ft-ért.
Azelőtt nem volt tulajdonomban (százalékarányban sem) ingatlan illetve semmi érték (értékpapír, autó, nyaraló, telek etc.) Kiróttak rám 221.000,- Ft illetéket, amelyre kértem az elengedést (anyagi körülményeimre való hivatkozással - hiteltörlesztés, felújítási ktg. etc.). Most kaptam választ a kérelmemre, hogy 120.000,- Ft-ra csökkentik az illetékemet, de sajna ezt sem tudnám befizetni.
Van valami törvény, kiskapu amire lehet hivatkozni elengedés ügyben?
Köszönöm, Ciklon

Atlanta # 2006.07.07. 07:35

Sziasztok!

Ha adott évben eladtam egy ingatlan, majd ugyanabban az évben vásároltam egy másikat, akkor igaz-e, hogy kevesebb illetéket kell majd fizetnem a vásárolt után? Én úgy tudom, hogy az eladás és a vásárlás igazából csak az adózást érinti, az illeték mértéke nem csökken az eladott ingatlan miatt.
Választ előre is köszönöm.
Marianna

Kovács_Béla_Sándor # 2006.07.07. 08:01

Jól tudod, Atalanta.

_Lala_ # 2006.07.07. 08:36

21. § (5) Lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete. Ha a magánszemély vevő egy éven belül több lakástulajdont vásárol, illetve értékesít, akkor az illeték alapját képező értékkülönbözet megállapításánál minden egyes lakásvásárlással szemben a szerzést közvetlenül megelőző vagy követő - a fizetésre kötelezett számára kedvezőbb illetékalapot eredményező - egyetlen értékesítést lehet figyelembe venni. Amennyiben a magánszemély vevő a további lakásvásárlásaival szemben az előbbi feltételeknek megfelelő, további lakásértékesítést nem tud igazolni, e lakásszerzések illetékkötelezettsége az általános szabályok [21. § (1)-(2) bek.] szerint alakul. E bekezdés alkalmazásában nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet, használat joga.
(6) Ha az (5) bekezdés szerint megállapított értékkülönbözet nagyobb a vásárolt lakástulajdon forgalmi értékénél, az illeték alapja a vásárolt lakástulajdon forgalmi értéke.
(7) Az (5) bekezdésben említett adásvételnél a vevő az ott említett másik lakástulajdona eladását a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére alkalmas adásvételi szerződés másolatával vagy más megfelelő módon köteles igazolni. Ezzel egyidejűleg kell nyilatkoznia arról is, hogy a vásárláskor az (5) bekezdésben foglalt feltételeknek megfelelt.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.07.07. 10:19

Köszönöm Lalaó, és elnézést.

nonsi # 2007.01.12. 20:54

Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy amennyiben lakásvásárláshoz előszerződést kötünk, akkor az illetékhez szükséges bejelentést csak a végleges adásvételi szerződés megkötésével egyidőben kell intézni, vagy az előszerződéskor?
Igaz az, hogy kb 6 hónap mire kivetik az illetéket?
Látom volt már rá példa hogy csökkentették az illetéket méltányossági kérelem hatására. Az illeték kirovását követően mennyi idő áll rendelkezésre kérelem intézéshez anélkül hogy kamatot büntetést szabnának ki rá?
válaszokat előre is köszönöm!

monalisa1 # 2007.01.12. 21:10

Az előszerződéssel még nem került bírtokba/tulajdonba a kérdéses ingatlan, tehát az illeték összegét csakis az adásvételi szerződés megkötése után állapítják meg, és vetik ki.

Az egyik Illetékhivatalnak kevesebb a leterheltsége, onnan hamarább érkezik a csekk, míg máshol több az elvégzendő munka - addig "parkolhat" kamatozó bankszámlán a számítható összeg...

30 nap a tűrelmi idő a kamatbűntetés terhe nélkül.

A kiszabott illetéket kérni lehet mérsékelni, ezt MEGFELELÕ INDOK ESETÉN esetleg méltányolhatják, csökkenthetik. Egyébként lehet kérni részletfizetésre engedélyt, de ezen kérelmet is indokolni kell.

Én csak mint egy laikus válaszoló.

monalisa1 # 2007.01.12. 21:13
_Lala_ # 2007.01.13. 03:56

Azt szeretném megtudni, hogy amennyiben lakásvásárláshoz előszerződést kötünk, akkor az illetékhez szükséges bejelentést csak a végleges adásvételi szerződés megkötésével egyidőben kell intézni, vagy az előszerződéskor?

A bejelentés a szerződés földhivatali beadásával történik. Az előszerződést nem kell, és nem is érdemes a földhivatalba beadni (mivel az alapján úgy sem jegyeznének be semmit), így ez alapján illetéket sem fognak kiszabni.

Igaz az, hogy kb 6 hónap mire kivetik az illetéket?

Ez nyilván helyfüggő, de abszolút reális lehet.

Látom volt már rá példa hogy csökkentették az illetéket méltányossági kérelem hatására. Az illeték kirovását követően mennyi idő áll rendelkezésre kérelem intézéshez anélkül hogy kamatot büntetést szabnának ki rá?

Ez szintén méltányossági alapon megy. Törvény nem kötelezi őket sem a kedvezmény adására, sem pedig a kamat elengedésére. Az nyilvánvaló, hogy mire esedékes lesz a befizetés (kézhezvételtől 15 nap + 15 nap), addigra illendő a kérelmet beadni, különben elindíthatják a végrehajtást, és annak a költségeit mindenképpen be fogják vasalni.

hercseg # 2007.01.15. 15:09

sziasztok!

lakásvásárlásból adódó illetékfizetéssel kapcsolatban van néhány kérdésem.
eladtam a lakásom ez év január 10.-én 5,8 M ft-ért.Ma vettem 1 másik lakást 9 M ft-ért.adásvételi szerződés külön pontban részletezi a vételár összegének forrásait.
kérdésem a következő:

1.a 2 lakás ára közötti különbözet alapja az illetéknek.ez 3, 2 M ft. erre 4%-ot kell fizetnem vagy 2 %-ot?a különbözet 4 M alatt van, de a lakás forgalmi értéke meghaladja azt.

2. a föld/illetékhivatal minden lakásvásárlás esetén becsüst küld ki vagy ez eseti jelleggel történik a valódi érték megállapítására?számomra jobb lenne, ha az értéket a hivatásos becsüs állapítaná meg, mert a lakás tavalyi becsüs által becsült ára 8M ft volt. ennek megfelelően a 2 vételár különbözete is csökkenthető lenne-ha jól gondolom.

3. önálló jövedelmem egyenlőre nincs.diákhitelből, ösztöndíjból, különféle egyéb díjakból raktam össze a 2 lakás ára közötti különbözetet.e viszonyok ismeretében szerintetek érdemes lenne illetékcsökkentést kérnem vagy ez már eleve felesleges?

4. az apeh-ot az előző lakásom eladásáról 400as számú nyomtatványon az ügyvédem értesítette.a lakásvételről kell külön értesítést küldeni vagy elég az adásvételi szerződésben megemlíteni a vételár összegének pontos forrását?
(józan paraszti ész szerint ebben az esetben is nyomtatványon kellene értesíteni, mivel az adásvételi szerződést nem kell nekik beküldeni.)

köszönettel: hercseg

hercseg # 2007.01.16. 11:23

?