külterület - zártkert


Sentinel01 # 2019.11.15. 20:37

Tisztelt szakértők!

Valaki el tudja magyarázni a zártkert jelenleg aktuális jogi helyzetét?
A településnek ahol a nyaralónk van egy jó nagy részén a telkek zártkertnek vannak minősítve, a mienk is. A település szerkezeti térképén ez az egész zártkerti terület belterületnek van jelölve LKE besorolással, ezen térkép szerint pont ugyan olyan terület mint a település többi része. A HÉSZ-be és egyéb dokumentumban, határozatban sem említik a zártkert kifejezést sehol. Csak belterületet és külterületet írnak, és ha a mi részünk van szóban valamiért akkor belterületként említi. Tulajdonképen a zártkert szó kizárólag csak a tulajdoni lapon szerepel. A szomszédok összevissza beszélnek, van aki azt mondja belterület, van aki azt, hogy külterület, van aki meg azt, hogy egyik sem hanem zártkerti terület. Azt olvastam pár helyen, hogy zártkert hivatalosan már nem is létezik, csak belterület van meg külterület.
Az önkormányzat rendesen teszi a dolgát, szemetet szállít, utat épít és minden olyat amit a település többi részén is.
A legtöbb szomszéd telek szintén zártkert de van pár ami üdülőnek van bejegyezve. Illetve tudok egy olyanról ami kivett udvar és lakóháznak van miközben körülötte az összes többi zártkert.
Mondanom sem kell, hogy ha végigmegyünk a területen akkor teljesen beépült falu jellege van, 1-2 telek áll csak üresen.
Vitában állok a szomszéddal, azt állítja, hogy ez márpedig nem belterület.
A főépítész azt mondta belterület, a zártkert megnevezés csak ott maradt a tulajdoni lapokon de nem az.
A földhivatalnál azt mondták, hogy zártkert, nem véletlen van odaírva, ha át akarom minősíttetni keressem fel az illetékes jegyzőt.
Köszi a véleményeket!

Sentinel01 # 2019.11.15. 20:46

Még egy dolgot elfelejtettem.
A földhivatali térképen amit az ügyfélkapun le tudok kérni azon nincs felrajzolva a telken lévő épület, viszont a főépítész térképén ott van, saját szememmel láttam.
Kérdeztem tőle, hogy miért van ez a diferencia. Azt mondta, hogy nem lehet diferencia, ő is ugyan azt a térképet használja. És mégis, ha én kérem le akkor nincs ott, ha ő a spec programjával akkor ott van. Ez miért van?

nanemaaa # 2019.11.26. 11:06

A zártkert külterület, és ezen belül is mezőgazdasági célú terület. A lakóterület pedig általában belterületen található, de nem kizárólagos ez a követelmény. Valószínűleg a telked külterületi zártkerti ingatlan, melyet az önkormányzat a helyi építési szabályzatában átminősített beépítésre szánt területté, de a tényleges belterületbe vonást nem kezdeményezte, és nem is fizette meg annak művelésből történő kivonásának költségeit. Így mindkét félnek igaza van, egyrészt külterület, ahol építeni csak a művelésből történő kivonást követően lehetséges, másrészt beépítésre szánt terület, amelyen, ha az előírt közművesítettség is megvalósult, akkor lehet akár lakóépületet is építeni.
Azért látsz más képet a térképeken, mert a digitális térképeknek több rétege (fóliája) van, és kiadni csak azt a réteget adták ki neked, amin a jogtiszta épületek vannak feltüntetve. A másik, amit láttál, azon be lett kapcsolva a légifotók által feltárt épületek is.

noj72 # 2020.04.16. 13:40

Üdvözletem. Örököltem egy zártkerti ingatlant.A tulajdoni lapon az áll,hogy művelési ág alól kivett terület. Az ingatlan sajnos nem szerepel rajta.A területet 25 éve így vettük. Mit kell tennem, merre kell elindulnom, hogy maga az épület nyilvántartásba legyen. Köszönöm.

nanemaaa # 2020.04.27. 10:27

Fennmaradási engedélyt, vagy hatósági bizonyítványt kérni. Vélhetőleg mindkettőhöz kelleni fog terv. Bírság nem lesz. A lényeg, hogy feleljen meg a rá vonatkozó jogszabályi előírásoknak.

Arykadar # 2020.05.11. 10:25

Kedves Ügyvédek! Zártkertet szeretnék ajándékozni (nincs kivonva a földtörvény hatálya alól, úgy tudom, hogy ez esetben csak közeli hozzátartozónak lehet. Most az a kérdés, hogy a mostohalányom (nem nevelt gyerek) közeli hozzátartozónak minősül-e. Köszönöm a választ előre is.


Arykadar

"Nem vagyok elég fiatal ahhoz, hogy mindent tudjak." (Oscar Wilde)

drbjozsef # 2020.05.11. 10:58

Arykadar,

Az FFtv. szerint a mostohagyermeknek is ajándékozható a törvény hatálya alá tartozó terület (Fftv. 12.§(2)).

A mostoha gyermeket a törvény nem definiálja, ahogy konkrétan a Ptk. sem, de mindkettő a normál, köznapi értelemben használja a fogalmat : mostohagyermek a házastársad vér szerinti gyermeke. Ez esetben szerintem nem számít, hogy nem nevelt.

Arykadar # 2020.05.11. 12:01

Tisztelt Dr. B. József!

Nagyon köszönöm a tájékoztatatását! Üdvözlettel.


Arykadar

"Nem vagyok elég fiatal ahhoz, hogy mindent tudjak." (Oscar Wilde)

dr_Egyed_Zoltán # 2020.05.11. 14:43

Hasonló ügyben (öröklés volt és nem ajándékozás) először a Földhivatali Főosztály akadékoskodott (közjegyzői pontatlan adattartalmú megkeresésée) -, utóbb a NAV Illetékosztálya. Mindkettő viszakozott, de résen kell lenni.

drbjozsef jól leírta, a nevelt gyermek külön történet.

Borsikaborsika # 2020.05.23. 06:58

Tisztelt Ügyvédek!

Egy kiszemelt ingatlan, a leírás szerint zártkert, művelés alól nincs kivonva. A felépített épületre van fennmaradási engedély. Ezzel már biztonságban van a ház? Lehet-e még ezen kívül, amire oda kell figyelni? Milyen buktatók lehetnek? Mi a zártkertek "jövője"? Látható-e, hogy a szabályozás merre halad? Szigorodik, enyhül?

Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.23. 13:01

Nem lakóingatlan lesz az, hanem valami "szerszámoskamra", "gazdasági épület", "terménytároló" vagy hasonló. Mivel nem építési telek, az önkormányzat semmiféle infrastruktúrát nem köteles kiépíteni, működtetni.

tervezőasszony # 2020.05.25. 07:49

Tisztelt Jogi Fórum !

Építési engedély alapján épült a Balatonnál a nyaralónk ami 2007 -ben végleges fennmaradási és egyben használatbavételi engedéllyel is rendelkezik.

A telekre pontosan akkora építmény került anno ami a 2 % beépíthetésbe belefér. Beleértve a felső szintet is.

Viszont az építmény a 2 gyermek mellet kicsinek bizonyult. Szeretnénk a tetőteret kicsit megemeli és így 1 szobát még kialakítani. És a hátsó mezőgazdasági épületet / ami régen présház volt szobává alakítani / Ami felújítást szeretnénk az a jelenlegi forma megemelésével jár . A telekhez venni sajnos nem tudunk földterületet ,mert körülöttünk már minden telek beépítésre került. Próbáltam a hivatalos utat is , de újabb építési engedély már nem adható ki rá . A kérdésem, ha mégis megemelem a tetőt annyira (max 2,5 m ), hogy egy tetőtéri szobát ki lehessen alakítani és a hátsó présház falát is megemelem 1,5 m rel akkor a későbbiekben ha egyáltalán ezt valamikor ellenőrzi valaki a hegyoldal közepén milyen szankcióra
lehet számítanom. Az rendben van, hogy megbüntetnek . De mekkora lehet a büntetés kb és mit von maga után . Lebontathatják ?? vagy csak bírságot kapok ? Ott a helyen ahol a telkem található igazából mindenki eltért a tervrajztól , mert a telek nagyságához képest nem 2 % ot építettek be és a talajszinttől lévő max 6 méteres magasságot sem igazán tartották be

Nagyon szépen megköszönöm , ha valaki felvilágosít, hogy ilyen esetben mi a történik .

nanemaaa # 2020.05.25. 09:31

Kérdés: Mit mondott erre a tervezőasszony? Mert ha tényleg tervező, akkor ő tudja.
Az építményen bármilyen irányú térfogat bővítést eredményező építési tevékenység építési engedélyhez kötött. A nem engedélyhez kötött építési munkákat is egyébként csak a helyi és az országos előírások birtokában lenne szabad végezni.
Mi lesz, ha arra jár a hatóság? Megnyugtatlak, nem fognak megbüntetni, bontatni fognak. Kérdés, hogy milyen mértékű lesz az a bontatás? Büntetés legfeljebb akkor jön, ha határidőre nem bontatsz. De azt már nem a hatóság fogja kiszabni, hanem a NAV.

Csipszes # 2020.06.11. 15:04

Üdvözletem!
Adott egy zártkerti telek, amit művelés alól szeretnék kivonatni. Tudom, hogy korábban ez illeték mentesen megodható volt. A kérdésem, hogy jelenleg kivitelezhető a müvelés alóli kivétel díj ellenében? Ha igen, technikailag mi a menete,mennyi idő,pénzt stb.
Köszönöm

nanemaaa # 2020.06.16. 06:56

Csipszes
Igen, lehetséges.
Nagyon sok pénzbe.
Fordulj a földhivatalhoz.

Földi # 2020.06.17. 16:26

Tisztelt Szakértők!

A kérdésem lényege: ki használhatja az utat-utam?
Még nincs belőle napi szintű probléma,de szeretnék tisztán látni ebben a dologban.
A besorolás szerint rét-út művelési ágú a tulajdonomban lévő terület.Ezelőtt 25 éve az akkori tulaj jóváhagyásával épült út ( tulajdonképpen egy murvázott felület) a könnyebb megközelíthetőség miatt- az eredeti helyrajzi számos út kiváltására-ugyanis azt elmosta és járhatatlanná tett egy kiadósabb eső anno.Az így keletkezett út átvág néhány szomszédos parcellát is érintve mielőtt a másik-szintén helyrajzi számos- útba torkollik bele.A vásárlás óta én tartom renden a területemen lévő utat-saját érdekem szerint is.Persze van szokásjog is-amit nem akarok felrúgni,de mi felett diszponálhatok ebben az ügyben.
Köszönettel: Földi

gerbera317 # 2020.06.18. 08:50

Bontsd el az utat, ha ennyire zavar, hogy az a néhány telekszomszéd is azon jár. Mert bizonyára nem azt sérelmezed, hogy az M0-ás forgalmát szokták ráterelni. Lapátold át a murvát az elmosott, helyrajzi számos útra - persze csak éjjel, titokban. Ha netán rákérdeznek, akkor meg csodálkozva tárd szét a karodat, hogy nahát, nem tudod, mi történt.

nanemaaa # 2020.06.18. 09:49

gerbera317
Az út, mint művelési ág nyilván van tartva a kérdező telkén, így önhatalmúlag nem tudja azt ellapátolni. A művelési ág változáshoz a földhivatal engedélye szükséges, így nagyon bután kell nézni ahhoz, hogy az "elveszettet" bárki elhiggye! :D
A külterületi mezőgazdasági területeknek megvan ez a sajátossága, hogy sajnos az ingatlan tulajdonosoknak engedniük kell az áthajtást a saját telkükön, ha azt egyébként máshogy szabályosan nem lehet megközelíteni.

Földi # 2020.06.28. 14:12

nanemaaa

Köszönöm!

A meglévő szokásjogokat nem akarom felrúgni,de sok minden megváltozott az itteni tulajdonba lépésem óta-ergo magam is részének gondolom a szokásjogot érvényesítőknek.Pl. én tartom karban az utat,ami elsősorban a saját érdekem,de más is használja azt.
Az eredeti út rendbehozatala elég tetemes összeg és idő lenne -sem mint pár lapát murva átlapátolása..
Elsősorban azokat a szomszédokat szeretném lassacskán más útra terelni akik csak kényelemből használják a szóban forgót-az ő területük megközelíthető más útról is igaz csak gyalogszerrel vagy harckocsin annak minősége miatt.
Konkrét törvényi szabályozás létezik erre a kérdésre egyébként?

Köszönettel: Földi

nanemaaa # 2020.06.29. 12:15

Ptk
5:160. § [A telki szolgalom fogalma]

(1) Telki szolgalom alapján az ingatlan mindenkori birtokosa átjárás, vízellátás, vízelvezetés, pince létesítése, vezetékoszlopok elhelyezése, épület megtámasztása céljára vagy az ingatlan mindenkori birtokosa számára előnyös más hasonló célra más ingatlanát meghatározott terjedelemben használhatja, vagy követelheti, hogy a másik ingatlan birtokosa a jogosultságából egyébként folyó valamely magatartástól tartózkodjék.

(2) Ha valamely föld nincs összekötve megfelelő közúttal, a szomszédok kötelesek tűrni, hogy az ingatlan mindenkori birtokosa földjeiken átjárjon.

Ugyanitt további információkat találsz a telki szolgalommal kapcsolatban.

drótszamár # 2020.06.29. 17:47

Tisztelt Szakértők!

A következő kérdés merült fel egy telek vásárlása kapcsán

A tulajdoni lapon az alábbi információ olvasható

Külterület xyzxyz helyrajzi szám

1. Az ingatlan adatai:
alrészlet adatok
művelési ág/kivett megnevezés/
. kert

Ilyen estben szükséges-e a kifüggesztés avagy sem?
Amennyiben nem , akkor körülbelül mennyi időt vesz majd igénybe az adásvétel lebonyolítása? (banki hitel nem szükségeS)

Köszönöm

Földi # 2020.07.03. 05:29

nanemaaa

Köszönöm szépen a segítséget!

Peetmix # 2020.08.11. 11:16

Tisztelt Szakértők!
Olyan kérdéssel fordulok Önökhöz , hogy jogilag 3%-os beépíthetőséggel találtam egy külterületű telket amin már van egy épület (bontásra kerül) . A kérdésem a következő, ha a Noah ház alapját veszem és a földbe fúrnék fa gerendákat természetesen a biztonsági előírásokat figyelem előtt tartva, majd ezekre a gerendákra menne rá a ház talapzata,akkor jogilag a gerendák által felhasznált terület számítható csak a 3%-ba? A ház padló szerkezete x cm magasan lenne a talajtól, és csak a gerendákkal lenne kapcsolatban. Igy ezzel a módszerrel (normális keretek között) építhető egy amúgy maximum 60 négyzetméter alapterületű ingatlantol nagyobb épület?
Előre is köszönöm a hozzáértő hozzászólásokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.12. 07:28

Nem. A beépíthetőség szempontjából csak az alapterület számít. A megengedett legnagyobb magasság egy másik szempont.

annexus # 2020.08.12. 18:06

Kedves Peetmix!

Telek beépített területe a telken álló épület 1 méternél magasabbra emelkedő részeinek, az 1 méteres vízszintes síkban mért vetületi területeinek összege. A vetületi terület számításánál vannak esetek (pl. bizonyos méretű üvegház, előlépcső, tornác, bizonyos esetben erkély), melyeket figyelmen kívül kell hagyni.

Vagyis kérdésre válaszolva nem az oszlop keresztmetszete számít bele a beépített területbe, hanem az egy méternél elmetszett sík fölé emelkedő épületrészek vetületi területe.

Kedves bermuda háromszög!

A legegyszerűbb esetet figyelembe véve egy épület második szintjének vetületi területe nem számít bele a beépítési százalékba.

A különböző szintek összes bruttó alapterülete adja a szintterületet.
Lehetnek olyan helyi építési szabályzatok, melyek korlátozzák egy építési telekre vonatkozó szintterület nagyságát, vagy trükkös megoldásokat, definíciókat, mutatókat vetnek be a szintterület korlátozása érdekében.