Öröklött ingatlan karbantartási kötelezettsége


balaton # 2003.05.24. 09:44

Kedves Lili01!

Azt elfelejtettem megkérdezni, hogy abban esetleg tudna-e segíteni, hogy hol találom meg az erre vonatkozó jogszabály pontos leírását. Nagyon hálás lennék ha el tudna indítani a megfelelő irányban.
Köszönettel és üdvözlettel:
Kata


Balatonakali polgártárs

balaton # 2003.05.24. 09:39

Kedves Lili01

Nagyon köszönöm a választ! Egyedül azt nem értem, hogy én hogyan lehetek köteles a gyerekeim részét megfizetni, amikor jogilag nekem személyesen semmi közöm a házhoz. Az örökösödési illetéket sem kellett megfizetniük a gyerekeknek amíg nagykorúak nem lesznek (és ezt sem kell nekem, mint anyjuknak megfizetnem, hiszen nem én vagyok az örökölt tulajdon 'élvezője'), ennek a mintájára azt sem értem, hog én, mint -ebből a szempontból - külső fél, miért lehetek köteles megfizetni ezt a részt, amikor az anyósom/sógornőm anyagi segítsége nélkül egyedül nevelem a gyerekeket, akik az ő vér szerinti rokonaik, és akiknek a felneveléséhez soha egyetlen fillérrel nem járultak hozzá. Nekem valahogy ez sántít. Ha tényleg így van a jog, akkor az angyon igazságtalan. Nem elég, hogy a családból senkit nem kötelez, hogy segítsen egy özvegyet a két kiskorú vérrokonuk felnevelésének anyagi költségeiben, hanem ezt az özvegyet még kötelezi is, hogy vagyoni felelősséget vállaljon valamiért, amiről jogilag lemondatták, és amihez semmi köze, aminek hasznát soha nem élvezte/fogja élvezni.
Ezzel együtt nagyon köszönöm, hogy olyan kedves volt és vette az időt és fáradságot, hogy válaszolt.
Üdvözlettel:
Kata


Balatonakali polgártárs

Lili01 # 2003.05.22. 11:28

Kedves Balaton!

Mivel - ha jól értettem - anyósa is társtulajdonos és Õ egyedül birtokolja a házat, ezért a karbantartási és egyéb javítási költségeket neki kell állnia. Nagyobb, szükséges felújítási költségeket viszont a tulajdonosoknak, tulajdonuk arányában kell állniuk, és mivel gyermekei még kiskorúak, ezért Önnek.
Minden olyan felújítási és egyéb költésg, amely nem állagmegóvási célú, hanem értéknövelő, az a tulajdoni hányad értékét növeli, ezért ha azt csak egyik tulajdonos állja, annak a többi tulajdonosra eső részének megtérítését az egyedüli 'befektető' kérheti a többi tualjdonostól.

Üdvözlettel:

Lili

balaton írta - 2003.05.19 19:31
A következő kérdésben kérnék segítséget: gyermekeim megörökölték anyósom házának egy részét(édesapjuk, volt férjem, anyósom fia sajnos meghalt, így az ő része a gyerekek nevére került, miután a család aláíratott velem egy papírt, hogy lemondok a férjem után jogosan nekem járó részről - ezt nem bántam). A haszonélvezet természetesen az anyósomon van, és egyedül ő lakik az ingatlanban. A kiskorú gyermekeimet, mint örökösöket, terheli-e karbantartási kötelezettség az örökrészükre arányában, és ha igen, akkor milyen szintig (állagmegóvás, teljes felújítás, stb.). Terhel-e továbbá engem, mint a kiskorú örökösök szülőjét, akinek azonban semmi öröksége nincs a házban, ilyen kötelezettség az ő részükre nézve. A család ugyanis úgy gondolja, hogy igen. Én úgy gondolom, hogy nem. Segítségüket előre is köszönöm.


Lili

balaton # 2003.05.19. 17:31

A következő kérdésben kérnék segítséget: gyermekeim megörökölték anyósom házának egy részét(édesapjuk, volt férjem, anyósom fia sajnos meghalt, így az ő része a gyerekek nevére került, miután a család aláíratott velem egy papírt, hogy lemondok a férjem után jogosan nekem járó részről - ezt nem bántam). A haszonélvezet természetesen az anyósomon van, és egyedül ő lakik az ingatlanban. A kiskorú gyermekeimet, mint örökösöket, terheli-e karbantartási kötelezettség az örökrészükre arányában, és ha igen, akkor milyen szintig (állagmegóvás, teljes felújítás, stb.). Terhel-e továbbá engem, mint a kiskorú örökösök szülőjét, akinek azonban semmi öröksége nincs a házban, ilyen kötelezettség az ő részükre nézve. A család ugyanis úgy gondolja, hogy igen. Én úgy gondolom, hogy nem. Segítségüket előre is köszönöm.


Balatonakali polgártárs