segitség


groszfater@gmail.com # 2023.01.26. 06:02
erdőtulaj # 2023.01.25. 21:08

Tisztelt Jogot Ismerő Fórumozók!
Elsőfokú bírósági tárgyaláson jogszerűen mondhatja-e egy bíró, hogy majd az ügy lezárásakor kapom meg a tárgyalás jegyzőkönyvét-elutasítva ezzel azon kérésemet, hogy a zajló tárgyalàs írásban rögzített lenyomatát megismerjem? Van-e más lehetőségem tárgyaláson kívüli helyzetben, az ügy befejezése előtt megismerni a már lezajlott tárgyalások jegyzőkönyveit?
Válaszukat előre köszönöm!

Majordomus # 2022.12.08. 20:44

A kedves kormányunk éppen most rúgta seggbe a napelemes beruházásokat miután 2 tízemeletesre is terveztük tavasszal a beépitést. Igaz mi az Eon Solarral.

kivulallo # 2022.12.08. 20:22

rendben, köszönöm.

drbjozsef # 2022.12.08. 20:08

Ez meg túl általános.
Erre azt lehet mondani, hogy építkezés közben (árokásás közben) ha olyan dolgot követsz el, ami szabálysértés, akkor azt, ha bűncselekmény, akkor meg azt követsz el.

A pusztán engedély nélküli, vagy szabálytalan építkezést például a kormányhivatal, mint építéshatósági felügyelet bünteti, vagy rendeli el a bontást. De ha közben az építkezés életveszélyes, és a kubikusokra omlik, akkor az minden bizonnyal bűncselekmény is lehet.

Az önkormányzathoz tartozó közerületen árkot ásni valszeg helyi rendeletbe ütközik, és a polg hiv büntet meg, és írja elő az eredeti állapot visszaállítását. De ha ásás közben egyszerre szakítod el a gázvezetéket meg az elektromost, és felrobbantod a fél utcát, akkor abból lehet bűncselekmény is.

Minden a konkrét cselekménytől függ.

kivulallo # 2022.12.08. 19:52

köszi
de a telepítést a szolgáltató az ő előzetes engedélyéhez köti. akkor miért kell előzetes engedély?
és egyébként pályázatos a dolog, tehát hálózatra csatlakozna.
illetve akkor általánosságban kérdezem:
mi van, ha engedély nélkül építek házat, ha engedély nélkül ások árkot az utcán?

drbjozsef # 2022.12.08. 19:38

kivulallo,

Semmi.
Egyáltalán nem tilos napelemet telepíteni.
Csak nem kötheted rá a hálózatra.

kivulallo # 2022.12.08. 19:28

Sziasztok!
Próbáltam már mindenhol keresni, de falakba ütköztem:
az minek minősül, ha az eon előzetes engedélye nélkül telepítek napelemet?
tehát napelemes vállalkozásként tudom, hogy nem szabadna, de mégis megteszem?
bcs? szabálysértés?

Majordomus # 2022.12.07. 21:36

Szerintem keresd meg az exedet és ellenőrizd a kutya állapotát és hozd is el egyúttal ha te következel...

egykutyamindfelett # 2022.12.07. 19:25

Kedves mindenki!

Kicsivel több, mint 2 éve örökbefogadtunk az exemmel egy keverék kutyust. Úgy volt, hogy ideiglenesen lesz nálunk, de mindketten megszerettük ezért örökbefogadta, ő fizette ki a díjat az örökbeadó szervezetnek. Ezután az exemben már nem buzgott úgy a tettvágy, teljesen rám maradt a kutyus gondozása, napi többszöri séta, ha beteg volt akkor orvoshoz cipelés, hosszú várakozás, gyógyszerek beadása, seb kötögetés, tápot stb. mindig én vettem meg neki és hoztam el az áruházból, home officeban dolgozom többnyire ezért nap közben is velem bújt össze a kanapén a kutyus, szünetekben játszottam vele, teljesen összenőttünk. Hosszabb szőrű, ezért én fürdettem és vágtam a szőrét, és fésültem ki rendszeresen. Többször elhoztam vidékre a szüleimhez, ahol egy hatalmas családi házunk van, hatalmas udvarral, közel az erdő, több órás sétákat szoktunk megtenni. A szüleim kutyái is befogadták, bújnak hozzá, szeretik egymást. Költségek tekintetében az exem mindig adott pénzt az orvosi ellátásba, illetve a tápot 50-50%-ban fizettük. Sajnos augusztus legvégén szétmentünk az exemmel és a kutyussal hazaköltöztem a szüleimhez, mivel sokáig úgy volt, hogy lehet újra megpróbáljuk együtt, addig itthon volt velem. Idő közben esedékessé vált a kötelező oltás és kihívtuk vidéken az orvosunkat, aki segítségével átírták a kutyus lakhelyét, illetve engem vittek fel a rendszerbe, mint gazdát - ez amiatt volt, mert akkor az exem már több ideje nem jelentkezett, azt hittem akkor tényleg végeztünk egymással és nálam maradt a kutyus. Majd újra felbukkant és keresni kezdett, ezért megegyeztünk, hogy havonta cserélgetjük egymás között, közös mappába feltöltünk róla néha képet vagy egy videót, hogy lássa a másik, hogy rendben van, orvosi költségeket közösen álljuk, amúgy minden mást egyénileg. Ez részemről megtörtént, viszont novemberben az exem következett, és körülbelül 3 hete nem tudok semmit a kutyáról, direkt nem válaszol, ha hívom akkor sem veszi fel, teljesen elkeseredtem, mert számomra olyan, mint egy gyermek, nehezen bírom nélküle. Amikor nálam volt napi szinten, de maximum 2 naponta töltöttem fel képet a közös mappába, ha bármit kérdezett akkor küldtem videót vagy elmeséltem, hogy hogy van és miket csinálunk. Most hétvégén következne az én időm, és nem tudom, hogy mit tehetnék... szóban állapodtunk meg, úgy tudom Magyarországon az számít, hogy kifogadta örökbe, az nem számít, hogy mi van az oltási könyvben vagy chipben mert bemondásos alapon módosítják. Van esélyem ellene valamilyen eszközzel, hogy legalább egy 50-50%-os felügyeletet ki tudjak harcolni? Az exem sosem gondozta, reggeltől-estig dolgozik, ha hazaért akkor sokszor panaszkodott hogy fáradt ezért vigyem le én sétálni, ha nagy nehezen rászánta magát akkor is kb. 10 percet bírt ki vele, eléggé önző és gyerekes, emiatt gondolom, hogy csak dacból próbálja távol tartani tőlem. Jelenleg egy 55 négyzetméteres kis lakásban lakik pesten, a közelben csak kavicsos futtatók vannak, a környéken rengeteg a hajléktalan és az olyan emberek, akik az utcára ürítenek vagy épp ott lövik be magukat, tehát finoman szólva sem egy kutyabarát hely, füves területek sincsenek. Ezek a szempontok számíthatnak valamit? Köszönöm előre is a segítséget!

tmisi024 # 2022.12.07. 16:40

én is így gondoltam csak hallani akartam mástól is rossz érzés visszafizetni de ez van köszi a választ

drbjozsef # 2022.12.07. 11:37

tmisi024,

De, van. Visszafizetik az illetéket, ha fizettél. Egyébként azt remélem nem gondoltad, hogy az ügy érdemi részét befolyásolja. Azt sajnos a szabályok szerint fogják megítélni, és ha előbb szüntetted meg, akkor előbb szüntetted meg. A dátumok tények, ott nincs nagy helye mérlegelésnek. Még ha a válaszadási határidőket nem is tartják be...

tmisi024 # 2022.12.07. 09:27

A 187/2019. (VII.30.) Korm. rendelet (továbbiakban: Rendelet) 34.§ -36. § -ban foglaltak
alapján a kifogás elbírálásának határideje 60 nap. Az elbírálás határideje egy
alkalommal, legfeljebb 30 nappal meghosszabbítható, erről a határidő lejárta előtt a
kifogás benyújtóját a Kincstár tájékoztatja.

Kiírtam egyszer de nem kaptam rá választ. A Kincstár lekéste a határidőt és nem válaszoltak időben a kifogásommal kapcsolatban szerintetek van értelme elmenni ügyvédhez olyan indokkal, hogy "érvényesítené" a kifogásomat mivel basztak időben válaszolni. Visszakellene fizetnem 3,6 millió Ft-ot a Kincstárnak. Leírom bővebben az egészet ha valaki tud érdemlegest választ adni. Fő kérdésem annyi, hogy az ilyen állami szervezetek, ha lekésnek ilyen határidőket nincs valami szankció velük kapcsolatban amit alkalmazni lehet?

gylab # 2022.12.01. 07:47

Csak egy kis E10 műszaki adalék: ugyan ezt nem reklámozzák fennhangon, de nem is titok, ezek az üzemanyagok nem stabilak, néhány hét alatt megváltoznak, kiválnak adalékok, ezek valóban tudnak kárt okozni. A mostani korszerű kerti gépekbe is (Yamaha, Husqvarna) lehet tankolni akár 30-50%-ost is, de használat után le kell ereszteni, és átmosni. Ugyanígy, aki az autójában nem használja el a naftát néhány hét alatt (mint én sem), annak nem jó, annak E5 kell. Nem a fele alkohol, hanem a drágább adalékok miatt, melyek sokkal stabilabbak.

Majordomus # 2022.11.30. 21:13

még többet is kapnánk érte mint amennyiért vettük)”

Akkor ha euró alapon vették akkor igenis lehetséges

nanemaaa # 2022.11.30. 10:25

Szomorú örökös
Az E-10 benzin körüli mizéria nem kút kérdése, a bevezetésekor állandó téma volt, és millió helyen közzé tették, hogy mely típusú és mely évjáratú autók nem tankolható velük. Az új autókra ez nem érvényes, azok mindegyike alkalmasnak kell lennie az E-10-re. Megjegyzem, a régiek közül is nagyon sok alkalmas rá, mint pl az enyém is. Az már kérdés, hogy én akkor se tankolok E-10-est.

Használt autók esetében valóban feje tetejére állt a világ, egy 3-5 éves használt autó ma többe kerül, mint amennyiért a gazdája újonnan megvette. Ennek oka elsődlegesen a világ méretű chip hiány, ami lassítja az új autók gyártását, de belejátszik a forint értékének dicsőséges emelkedése is. :O ;)

Szomorú örökös # 2022.11.30. 04:57

Azért olyanról sokszor hallottam már, hogy az E10-es benzin egyik-másik kúton tankolva bizonyos típusú autókban kárt tett, mert a bioetanol szétmart pl. tömítéseket. De más autók meg tökéletesen elmennek ugyanazzal a benzinnel. Azonban ez a kérdés valóban nem jogi, inkább műszaki jellegű. A szervíznek igaza lehet, a kérdezőnek meg talán a drágább benzint kéne tankolnia - igaz neki ez a verzió lehet nem fog tetszeni.

A kérdező ezen mondatával pedig erős fenntartásaim vannak:

Az autót mi is értékesíthetnénk(ráadásul még többet is kapnánk érte mint amennyiért vettük)

Ugyanis egy új autó már ha kihozzák a kereskedésből, általában a 80-90 százalékánál nem ér többet.
Maximum akkor lehet ez igaz, ha közben megugrott az autótípus ára.

nanemaaa # 2022.11.29. 09:32

Licdom
Nem tudom, hogy mennyire lehet hinni egy szakszervíznek, de valószínűleg kevés az esélye, hogy egyedül a te autódba, külön neked félretett benzint tankolnak, hogy az autó tönkremenjen. Sajnos a szakszervízekről elég sok legenda kering a neten, olykor videófelvétel formájában is.
Én megpróbálnék keresni valami szakértőt, aki képes átvizsgálni magát az autót, és megtalálni a hiba okát. Azután annak alapján lehetne elindulni vagy a szakszervízzel, szalonnal, vagy a benzinkúttal szemben a károd megtérítése érdekében.

drbjozsef # 2022.11.29. 09:09

Licdom,

Nem nagyon lehet erre jogi tanácsot adni, mert a problémád műszaki jellegű.

HA szerinted, és esetleg szakértő szerint is a benzin a hibás, akkor nem az autó eladója, hanem a benzinkút ellen lehet fellépni. Ez nem tűnik esélyesnek, ha minden más autó, amelyik ott tankol, jól működik.
HA szerinted nem a benzin a hibás, és az autóval van a gond, de az eladó/garanciára kötelezett ezt nem ismeri el, akkor pert indíthatsz. Ennyi a jogi lehetőséged.
Hogy kinek van igaza, mi a hiba, miért nem működik jól az autó, ezek műszaki kérdések.

Szomorú örökös # 2022.11.29. 06:29

Licdom

Szerintem Majordomus erre célzott:

Mi mindig ugyanannál a kútnál tankolunk,visszamenőleg számlával, számlakivonattal bizonyítani tudom tankolási gyakoriságunkat.

Tehát valószínűleg eddig is ugyanott tankoltatok a korábbi autótokkal. És érdekes, hogy akkor nem volt rossz az üzemanyag.

Licdom # 2022.11.28. 20:37

Tisztelt Majordomus!
Problémámra nem kaptam érdemi választ.Vagy nem jó helyen kérdeztem?Ha Ön nem tud segíteni,kérem adjon tanácsot kihez fordulhatok.
Üdvözlettel Dali Judit

Majordomus # 2022.11.27. 17:56

Azért furcsa hogy több száz autónak semmi baja nincs azzal a benzinnel,és nektek sem évek óta...

Licdom # 2022.11.27. 10:13

Tisztelt Jogász Úr!
2021.februárban, márkakereskedésben vásárolt új autónkhoz 3X kellett autómentőt hívni mert üzemképtelenné vált.A szakszervizben mind a 3 alkalommal megállapított hiba: rossz üzemanyag tankolása.A lefejtett üzemanyag valóban szennyezettnek látszott.Mi mindig ugyanannál a kútnál tankolunk,visszamenőleg számlával, számlakivonattal bizonyítani tudom tankolási gyakoriságunkat.Amikor második alkalommal vittük szervizbe az autót,a tankolás helyéről üzemanyag mintát kértünk,mely külsőre kifogástalan volt.Ez egy forgalmas helyen levő kút,naponta több százan tankolnak.A szervizelés költsége most már összesen 300000 forint.Kérdésünkre,hogy miért nekünk kell fizetni a költségeket ,azt a választ kaptuk,hogy ez nem az autó hibája.ugyanakkor azt is jelezték,hogy ha ez így folytatódik tovább,akkor fontosabb alkatrészek is meghibásodhatnak.Azt is hozzátették,hogy ők ilyen problémával ennél a típusnál még nem találkoztak.Legutóbb az üzemanyag-visszajelző úszó mechanikát kellett kicserélni,ami a tisztítással együtt 200000 forintba került. Ezek után úgy döntöttünk,hogy nem tesszük ki magunkat további idegeskedésnek, felesleges pénzkidobásnak,lecseréljük az autót.A márkaszalon felajánlta a visszavásárlás lehetőségét elég jó áron.De az új hitelkonstrukció,valamint az,hogy már nincsen ugyanaz a modell, és az új modell sokkal többe kerül,több mint duplájára növelné a havi költségeket.Ehhez még hozzájön az új autó vásárlásával járó költség,forgalomba íratás stb. Az autót mi is értékesíthetnénk(ráadásul még többet is kapnánk érte mint amennyiért vettük)de erkölcstelen dolog lenne részünkről eltitkolni az előzményeket,annak ellenére,hogy az autó szervizelés után, mindig kifogástalanul működik.,Az előzmények ismeretében nem hiszem ,hogy vevőt találnánk.Úgy érezzük,hogy mi vétlenek vagyunk ebben a dologban.Ugyanakkor itt vagyunk egy másfél éves autóval mely folyamatos szervizelést igényel egyre magasabb költségekkel.Panaszlevelet írtam a magyarországi Suzuki képviselethez,de a panasz intézését a márkaszalonra hárították.A szerviz nem akar más irányba kutakodni az esetleges más hiba megtalálása érdekében. Ezek után szeretném kérni az Ön véleményét és tanácsát,hogy mi a teendő a probléma megoldása és a kárunk megtérítése érdekében.

Üdvözlettel: Dali Judit

Kovács_Béla_Sándor # 2022.11.22. 15:45

Visszakapod az illetéket.

sjoco100 # 2022.11.22. 15:29

10 hektár termőföld történelmi bázisjogát megörököltem 100%- ban ,de a termőföldet csak 50 %ban.
Jelenleg én művelem az egészet. Ha a föld felét visszaadnám a tulajdonosnak a bázisjog feléért mit kérhetek?
Mit ér a bázisjog?