albérlet kiadása adózással


C a s a b l a n c a # 2011.09.08. 12:35

Legutóbb május 20-ig kellett a bevallásban leadni és ott feltüntetni, fizetni lehet, hogy tényleg negyedévente kell az adóelőlegjét. Ha nem fizetel adóelőleget, akkor mi van? Majd egyösszegben május 20-ig befizeted, "adóutólag". (Nyilván a Munkáltatód már nem készítheti az SZJA-bevallásodat, neked kell.)

bonn2004 # 2011.09.08. 11:50

Ezt az Apeh információs füzetéből másoltam ki.
"Ha a bérlő magánszemély, vagy ha a kifizető a bérleti díjból nem vonta le az adóelőleget,
akkor a bérbeadónak kell az önálló tevékenységből származó jövedelem szabályai szerint
megállapított 16 százalék adóelőleget negyedévenként a negyedévet követő hónap 12-ig az
adóhatósághoz befizetnie.!!!!!A bevallásról nem ir.
Bevallani gondolom a vállalkozóknak kell.

bonn2004 # 2011.09.08. 11:48

Kis segítséget szeretnék kérni.

Ingatlan Bejelentési kötelezettség
Az Art. 22. § (16) bekezdésének 2010. augusztus 16-ai hatályba lépésétől kezdődően a
magánszemély adózó mentesülhet az adószám megszerzéséhez előírt bejelentési
kötelezettség teljesítése alól, ha a következő feltételek együttesen teljesülnek:

  • nem egyéni vállalkozó (sem az ingatlan bérbeadási tevékenysége vonatkozásában,

sem más tevékenységére tekintettel),

  • tevékenysége kizárólag – az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXVII.

törvény (a továbbiakban: Áfa. törvény) 86. §-a szerinti – adómentes ingatlan
bérbeadás (haszon-bérbeadás),

  • az ingatlan bérbeadásra vonatkozóan az adóalany nem él az adókötelessé tétel

választásának jogával,

  • nem létesít kereskedelmi kapcsolatot az Európai Közösség más tagállamában

illetőséggel bíró adóalannyal. (Kereskedelmi kapcsolat e tekintetben: a
termékbeszerzés és értékesítés valamint a szolgáltatásnyújtás és -igénybevétel.)

Édesapám kiadott bérbe egy kis lakást. Nem kért adószámot, s ugye nem is jelentkezett be az Apehba mivel érvényesek apukámra ezek a fenti kritériumok.telefonon is érdeklődtem az Apehnál,s ott is ezt mondták, hogy nem kell egyik se, csak egy beviteli pénztárbizonylatom irtam a bevételt, apum nevével s adószámával együtt, mint bérbeadó.
Az időszak 2011.01.01-2011.06.30. volt, ekkor volt nálunk albérlő.
Telefonban annyit mondtak még hogy utaljuk el a pénzt, s jövőre valljuk be a 1153-son a 2011.-i bevételt.
idén negyedévet követően elutaltuk az Szja-t,ugyebár ez az időszak két negyedévet ölel fel.Egyszer utaltunk április 12-ig, majd július 12-ig.A három havi bevétel után 10 %-s költségátalányt választottunk, hiszen számlát nem adtunk, mivel nincs is adószámunk, majd a bevételt ezután 1,27 szoroztuk, majd a 16 % adó, s ami kijött azt utaltuk el.
Akkor tényleg csak elég volt ez az utalás, s bevallani csak jövőre kell vagy pedig idén 2011 évvégén?
tudtommal negyedévenete bevallani csak vállalkozóknak kell.
Kérlek aki erről tud valamit irjon, mert most kicsit ideges vagyok.
Köszönöm, Szilvi

Titiána # 2011.07.20. 11:39

http://www.apeh.hu/…eges2011.pdf
Itt meg is találtam az egyik választ, miszerint a negyedévest a köv. hónap 12-ig kell bevallani.

Jól értelmeztem, hogy ha számlatömböt veszek, akkor kell az adószám az apeh-tól, nem elég a saját?

Titiána # 2011.07.20. 11:31

Az APEH-nál mondták, hogy váltsunk ki adószámot, majd hozzátette később, hogy nem is fontos, jó az, ami van. Most akkor melyik a jobb, egyszerűbb? Van vmi különbség?
Szeretném beleírni a szerződésbe, hogy a bérleti díjat, rezsit az apeh felé bevallom, írnátok vmi jobb szöveget? Gondoltam, a bevallásnak vagy a számlatömbnek úgyis lesz vmi száma, esetleg ezt is szerepeltetem a mondatba.

Titiána # 2011.07.20. 11:29

Azt is szeretném kérdezni, hogy a negyedéves bevallás mikortól indul? Úgy értem, júliussal kezdődik, de remélhetőleg szeptembertől ki tudjuk adni a lakást, akkor majd valljuk be októbertben vagy szeptemberben? Ez a bevallás is olyan lapokon történik, mint a május 20-i?

Titiána # 2011.07.19. 10:01

nandy: köszi a linket.
Idén vennénk tömböt, hogy ne kelljen minden hónapban nyomtatni az átvételit, azt szeretném kérdezni, hogy ebben is rögzíteni kell a bérlő anyja nevét, szül év, cím, stb. stb.? Hány oldalas?

Illetve, ha van tömb, negyedévente bevallunk, akkor mi a helyzet a nyári hónapban? Júl-aug? Nem keletkezik bevételünk. Ekkor nem szeretnénk kiadni, 2 hónapos bérlővel csak a gond van.

Amit nem értek, hogy miért 27 %-ot írnak, illetve az egészségügyi hozzájárulást?
Nekünk azt mondták, hogy ha 30 000 a bevétel, akkor x1,27X0,16. Az 1,27-et nem értem.

mateo # 2011.07.05. 08:27

Régi topic, de reméljük...

Kicsit vátoztak a bérbeadás adózási feltételei, engem konkréten nam az adóügyi része érdekel, azt tisztán, bevallottan intéztem eddig is és eztán is..

Osztatlan közös tulajdon esetében az ingatlan bérbeadásnak milyen feltételei vannak?

  • A saját lakrészemet a társtulajdonosok beleegyezése nélkül is kiadhatom?
  • Elég extrém a kérdés, de: Mivel osztatlan közös a tulajdon, tarthatnak igény a társtulajdonosok a befolyt bevételre?
  • A társtulajdonosok emelhetnek-e kifogást az ellen hogy én kiadtam a résztulajdoomat 3-ik félnek, és ez őket zavarja valahogyan? (nem követtem el semmit ( sem pedig a bérlőim) amivel rászolgáljak, de nem jó a viszony társtulajdonosokkal )

Köszi:

M

Pebetti # 2011.06.20. 07:22

Sziasztok,
Az albérlet kiadásának adózási szabályaival nagyjából sikerült tisztába kerülnöm, a kérdésem arra vonatkozna, hogy mi történik, ha későn. Azt már tudom, hogy az adót negyedévente kell befizetni. Tudna valaki segíteni, hogy mi a teendő, ha ez elmaradt, és már lassan fél éve állítom ki a számlákat, de negyed év után nem lett befizetve az adó? Van rá lehetőség, hogy ezt utólag pótoljam? Milyen következményei lehetnek ennek?
Előre is köszönöm a segítséget!

nandy # 2011.05.02. 18:22
tolli # 2011.05.02. 17:24

Sziasztok,

most vásárolt lakásomat ki szeretném adni albérletbe.Magánszemély vagyok,nem értek az adózási dolgokhoz.Ha pl. 70e Ft lenne a bérleti díj,mennyit kell ez után adóznom,mikor és milyen formában?
Lehet 70 + áfát is kérnem? Vagy hogy van ez?
Elnézést, de hosszabb külföldi tartózkodás után fogalmam sincs, itthon mi hogyan működik.
Válaszokat köszönöm.

nandy # 2011.03.11. 13:21

Titiána:

Lehet, hogy az eho miatt, vagy mert a bérbeadó tulajdonosnak egyébként magas jövedelme volt... ki tudja... mindenesetre egyáltalán nem jogszerűtlen, hogy csak az egyik tulajdonos ad számlát, de aztán (akár adóoptimalizálás céljából...) megosztják egymás között a bérleti díjat.

nandy # 2011.03.11. 13:20

Grizly:

A Kft-nek van könyvelője, tessék őt megkérdezni!

nandy # 2011.03.11. 13:19
  1. 2010.08.16-tól nem.
  2. Lehet jogszerű, ha úgy állapodnak meg.
  3. Haszonélvezeti jogot nem szokás csak úgy adni, annak rengeteg hátrányos következménye lehet! A haszonélvező akár ki is tilthatja a tulajdonost a lakásból...
Huncutka-1 # 2011.03.10. 11:17

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A lakás albérletbe történő kiadására vonatkozóan több kérdésem lenne.

  1. A hatályos jogszabály szerint minden esetben kötelező e a lakás albérletbe történő kiadásakor a bérleti tevékenységet számlaképessé tenni?
  2. Az a tevékenység, hogy egy lakást albérletbe kiadásra kerül úgy, hogy a felek havi 0 Ft térítésben állapodnak meg, kizárólag a lakás terheit (közösköltség, egyéni fogyasztás díja) kell a bérlőnek megfizetni jogszerű-e?
  3. Amennyiben haszonélvezeti jogot adnék egy hozzátartozómnak az ingatlant illetően, kiadhatja e azt, úgy hogy az nem számlaképes, és e cselekmény jogkövetkezményeiért ki vonható felelősségre?

Mielőbbi válaszát várom!

Köszönettel: Horváth József

grizly # 2011.02.21. 14:57

Tisztelt Fórumozók!

A következő ügyben kérném segítségeteket:
KFT. szeretne ingatlant kiadni magánszemélynek magán célra, albérletnek. Ilyen esetben mik az idevonatkozó adózás szabályai (adó mértéke, elszámolhatóság stb.)
Válaszotokat előre is köszönöm!

Titiána # 2011.02.18. 17:39

Nekem azt magyarázzátok már meg légyszíves, hogy miért mondta tavaly a könyvelő, hogy az adót mindannyian valljuk be, ne csak a bérbeadó. Vagyis, kiadunk egy lakást, 4-en vagyunk tulajdonosok, de a szerződésben csak egyikünk szerepel. Tavaly bevallottam, károm nem származott, megkaptam az adó összegét, most is így lesz, csak nem értem. Miért nem az egészet a bérbeadó viseli? Ő szerződött.

bonn2004 # 2011.02.15. 17:02

2010.08.16 óta van ez az új törvény, én akkor telefonon hívtam az apehot, ott akkor ezt mondták, hogy mivel én "új "belépő lennék, és apum nyugdíjas nem kell adószám, csak bizonylaton kell irni a bevétel, majd május 20-ig bevallani, s adót megfizetni.miel nálunk 30 000 a bevétel a 2010-s évre, (Nov. + dec-re)igy ennek a 25%-t kell majd befizetni.
Amugy a negyedéves dolog csak a vállalkozókra vonatkozik.
ott mindenképpen kell adószám ugyebár, és ahhoz kell a negyedéves bevallás is.

matthiasi # 2011.02.15. 15:02

Helló bonn2004 !
Végig olvastam az öszikék és a TE hozzászólásod.
Tehát ez csak új belépőkre, vagy mindenkire vonatkozik ?
én kb. 11 éve foglakozom ezzel a tevékenységgel. Anno bejelentkeztem, kaptam adószámot majd ez alapján vettem számlatömböt.
Negyedévente a 25 % adó ellőleg, év végén (május 20 )az adó bevallás és az esedékes befizetés.
Ja és a bevételek vezetése egy lapszámozott füzetben. Eddig értékcsökkenési leírás nem volt.

Akkor most mennyi is a tényleges adó ??

bonn2004 # 2011.02.14. 12:48

Ennek alapján mentesül a magánszemély adózó az adószám megszerzéséhez előírt bejelentési kötelezettség teljesítése alól, ha kizárólag az általános forgalmi adóról szóló törvény szerinti ingatlan-bérbeadási (haszonbérbeadási) tevékenységet folytat és az általános forgalmi adót érintően nem él az adókötelessé tétel jogával. E rendelkezést a 2010. augusztus 16-ai hatályba lépéstől kezdődően lehet a bejelentési kötelezettségek teljesítése során alkalmazni.

Ez az új, bejelentkezés alól mentesítő rendelkezés azt jelenti, hogy az abban foglaltaknak megfelelő, korlátozott körbe tartozó adóalanyoknak nem kell az adóhatóságnál ezen forgalmi adómentes ingatlan bérbeadási tevékenység folytatására tekintettel adóalanyként bejelentkezni, adószámot kiváltani.
vagyis az adózó

*kizárólag természetes személy lehet, aki
* nem egyéni vállalkozó (sem az ingatlan bérbeadási tevékenysége vonatkozásában, sem más tevékenységére tekintettel),
* tevékenysége kizárólag az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: áfatörvény) 86. §-a szerinti adómentes ingatlan bérbeadási (haszon-bérbeadási) tevékenység lehet (vagyis nem lehet a kötelezően adóköteles körbe tartozó – például kereskedelmi szálláshely szolgáltatásra, garázs bérbeadásra irányuló – tevékenység),
* és az ingatlan bérbeadásra vonatkozóan az adóalany nem él az adókötelessé tétel választásával,
* valamint nem létesít kereskedelmi kapcsolatot az Európai Közösség más tagállamában illetőséggel bíró adóalannyal. (Kereskedelmi kapcsolat e tekintetben: a termékbeszerzés és értékesítés valamint a szolgáltatásnyújtás és -igénybevétel.)

Én felhívtam az apehot, ott azt mondták nem kell kiváltani, csak egy bizonylaton vezessük a bevételt, majd azt valljuk be május 20-ig, és ott keletkezett adót fizessük be.
ennyi....

Titiána # 2011.01.20. 10:01

Őszikék57: köszi, hogy összefoglaltad a lényeget, egy helyen megvan. :)

Őszikék57 # 2011.01.19. 06:54

Kedves Fórumozók!

Ígértem, hogy beszámolók arról mit tudtam meg az APEH-nél a lakás bérbeadással kapcsolatban.
Adószámot nem kötelező kiváltani. Csak abban az esetben kell az adószám, ha olyan valakinek adod ki a lakást akinek kell a számla. Számlatömböt ugyanis nem tudsz adószám nélkül venni.
Adószám nélküli kiadás esetén is nyilvántartást kell vezetni a bevételekről és a kiadásokról.A közösköltségben fizetett felújítási alapot nem lehet költségként elszámolni. A nyilvántartásra nincs formanyomtatvány, magyarul "rajzolni" kell egyet.
A bevétel után negyedévente kell 16 % SZJA előleget fizetni. Bevallást évente egyszer,kell tenni.
A lakás után tényleg lehet elszámolni értékcsökkenést. Azt hiszem évi 2 %. Ez viszont nem költség, hanem valahogy másképpen kell év végén felvezetni a nyilvántartartásba. Én nem vagyok szakember, ezért szívesen fogadom az ilyen ügyekben jártas fórumorók segítségét. Nekem azt mondták, hogy ennek az alapja az adás-vételi szerződésben szereplő vételár az alapja. Azt nem tudom, hogy arra is ez vonatkozik-e, aki mondjuk 20 éve vette a lakást. Az értékcsökkenésről eszköz nyilvántartó lapot kell vezetni. Én nem kaptam ilyet a nyomtatványboltba, azt mondták, már nincs. Azt még nem néztem, hogy internetről le lehet-e tölteni.
Kb.ennyi amit tudok.
A tájékoztatás nem teljeskörű és biztos van amit én nem jól tudok.

nandy # 2011.01.14. 15:49

Andi2:
Jó kérdés... nálunk még a pincék utáni bevétel sincs tisztázva.... határeset.
De inkább hajlok a bérleti jogviszony felé, főleg, ha egyébként nem is tulajdonos a használó. Bérli tőletek a helyet.

Titiána # 2011.01.14. 15:00

Drien: utána járni nem tudsz, illetve be tudod jelenteni az apehnál. Előbb inkább említsd meg neki, hogy ha nem fizeti vissza a szerinted jogos - mi ugye nem tudhatjuk - maradék pénzt, akkor bejelented. Egyáltalán miért költöztél el, amíg nem rendeztétek az anyagiakat? Igaz, vannak olyan számlák, amelyek nem érkeznek meg, de amikor költözöl, meg tudjátok nézni a mérőórákat, legalább a villany, vizet, abból ki lehet számolni - nem 5 perc, csak türelem kérdése -, hogy mennyi is a mennyi. Azért a 75 000 nagyon sok, inkább ne fizettél volna az uccsó hónapra.
Ha végképp nem jön össze a visszafizetés, akkor fizetési meghagyást tudsz kérni közjegyzőtől, ennek van vmennyi minimális ára, ennek megvan a folyamata, de ebben nem vagyok otthon, szóval van még lehetőség, de hosszadalmasabb. :(

Van egy másik topic, az Albérleti szerződés, oda jobb lett volna a kérdésed.

Titiána # 2011.01.14. 14:54

babyk: én a 0%-osat nem, mármint, hogy lehet 0 %-osat kiállítani lakásbérlésre. (Nem vagyok ebben egyáltalán otthon, de azért kíváncsivá tett.)

A lényeg, szerintem nem tehet ilyet, mármint szerződés ellenes. Szerződtetek egy időpontra, egy összeggel, ettől el lehet térni, de akkor tényleg nem kötelező maradni. Adott számlát, tehát tudta, hogy benne van az áfa, akkor most kétszer kéri el az áfát?? Ha már egyszer adott számlát, akkor miért 0 %-osat? Nem értem. :(

Mérlegeljétek, hogy mi a jobb, havonta többet fizetni, vagy költözni, viszont ezek után gondolom mindent megragad, hogy a kauciót ne kelljen visszaadni. De az ilyen vagy most vagy máskor sem szeretné...