Építési telek átminősítése - mit lehet tenni?


gitron # 2008.03.20. 18:12

1997. évi LXXVIII. törvény
az épített környezet alakításáról és védelméről

30. § (1) Ha az ingatlan rendeltetését, használati módját a helyi építési szabályzat, illetőleg a szabályozási terv másként állapítja meg (övezeti előírások változása) vagy korlátozza (telekalakítási vagy építési tilalom), és ebből a tulajdonosnak, haszonélvezőnek kára származik, a tulajdonost, haszonélvezőt kártalanítás illeti meg.135
(2) A kártalanítás összege az ingatlannak a korábbi rendeltetése alapján megállapítható régi és az új szabályozás eredményeként megállapítható új forgalmi értéke közötti különbözet.

Ebből lehet kiindulni.

fulopke # 2008.03.20. 15:14

Köszönöm a gyors választ!
Az előbbi esetről van szó, tehát csak a beépítésről.
A kártalanításról tudna nekem ajánlani egy konkrét törvényt, amire hivatkozhatunk? Ilyen esetben egyáltalán maguktól kellene felajánlaniuk a kártérítést, vagy mi tegyünk javaslatot az összegre, miután észbekaptunk?

gitron # 2008.03.20. 14:54

Majd' elfelejtettem!
Az övezeti előírások változtatásából származó kárért a tulajdonos, használó kártalanításra tarthat igényt, illetve kérhet a helyi önkormányzattól.

gitron # 2008.03.20. 14:53

Először is azt kellene tisztázni, hogy pontosan mi a helyi előírás? Valóban azt mondja ki, hogy a meghatározottnál kisebb telekre nem lehet építeni, vagy netán azt, hogy az a legkisebb kialakítható telek mérete?
Utóbbi esetben a telek továbbra is beépíthető.

fulopke # 2008.03.20. 14:23

Több éve húzódó, most vevőre találó telekeladásunk kapcsán kiderültek dolgok, amik számunkra óriási hátránnyal járnak. A részletek:

A telket 2000 táján vásároltuk úgy, hogy egy nagyon keskeny és hosszú telket kettéválasztottak, és annak a felét vettük meg. A leválasztás utólag hivatalosan is megtörtént, a telek új helyrajzi számot kapott. A fennmaradt telek mérete 12,5x60 m, azaz 746 nm.
A telekre idővel bevezettettük a közműveket, víz, villany, gáz - mindegyiket jelentős költségekkel -, mivel építkezni szerettünk volna.
2004-ben a telek meg is kapta az építési engedélyt, ami 2 évre szólt, és utána meg is lehetett volna hosszabbítani. Időközben azonban másik telket vásároltunk, végül oda is építkeztünk, így nem foglalkoztunk a régi engedély hosszabbítással, csak árulgattuk a feleslegessé vált telket.
Mint az most kiderült, 2007-ben megszületett a település településrendezési terve. Ez pedig kimondja, hogy a 900 nm-nél kisebb és 16 m-nél keskenyebb telkekre nem lehet építkezni. Ezt állítólag kifüggesztették anno a hirdetőtáblára, de egyéb értesítést nem kaptunk a "lefokozásról". (Azt meg ki olvassa...)

Mindez most úgy derült ki, hogy az aktuális telekvásárlónk hitelre kívánta megvenni a telket, a bank pedig kiküldte az értékbecslőt - és ő tájékoztatta őket a fejleményekről. Tehát ha készpénzes vevőnk van, még most sem tudunk a dolgokról, és jóhiszeműen eladtuk volna építési teleknek.
Most tehát ha pár napon belül nem tudjuk bizonyítani, hogy építési telket árulunk, akkor szerződés felbontva, és a nyakunkban marad egy telek, ami semmit sem ér, ellenben elég sokat költöttünk már rá.

A kérdés tehát, hogy mit lehet ilyenkor tenni, lehet-e jogi úton kártérítést érvényesíteni stb.? Érdemes-e bármiféle jogi procedúrába belekezdeni, vagy úgyis a helyieknek van igazuk, és inkább ajándékozzuk el a telket a szomszédnak? :-/

Előre is nagyon köszönöm bárki hozzáértő válaszát!