Elővásárlási jog kijátszása iparszerűen


Dr. Lukács Tibor # 2018.06.29. 23:02

Kedves drbjozsef!
Én azért nem szaladnék így előre. Itt amire hivatkozni lehet, az a Ptk. szerinti semmisség:
6:92. § [Titkos fenntartás, színlelt szerződés]
(2) A színlelt szerződés semmis; ha az más szerződést leplez, a felek jogait és kötelezettségeit a leplezett szerződés alapján kell megítélni.
Itt egy olyan ajándékozás történt, ami tartalmát tekintve (valószínűlég) adásvétel.
CSAKHOGY! Aki erre hivatkozva pert indít, annak kell ezt bizonyítania. Mit fog mondani az ajándékozó, és a megajándékozott? Hogy ők bizony őszintén ajándékoztak. Milyen bizonyítási eszköze marad a felperesnek?

Anélkül, hogy el akarnám venni a jó szándékú, és lelkes jogász kollégák kenyerét, én itt bizony nem bíztatnám pereskedésre a kérdezőt, akármilyen baja is van az új tulajdonostársaival.

_________________________________________________________

http://ingatlanjogasz.info/
Az itt megosztott információk kizárólag tájékoztató jellegűek és nem teljeskörűek. Nem tekintendők jogi tanácsadásnak, ezért a téves értelmezéséből, illetve esetleges jogszabályi változásokból eredő felelősséget teljes egészében kizárjuk. Egyedi jogi kérdésekre, problémákra csak kizárólag az ügy pontos megismerését, valamint megbízási szerződés megkötését követően tudunk megoldást nyújtani.

drbjozsef # 2018.06.28. 10:12

Ha egy fél házrész tulajdonosa lennél, akkor nem lenne semmiféle elővásárlási jogod.

Úgy érted, egy osztatlan közös tulajdonú ház 1/2 eszmei hányada a tulajdonod, és a természetben az ingatlan egyik felének használója vagy.

Ha szeretnéd megvásárolni a másik 1/2 tulajdoni hányadot, vagyis élnél az elővásárlási jogoddal, ÉS MEG IS TUDOD VÁSÁROLNI az eredeti szerződés szerint, akkor bíróságon pert kell indítanod. Ha nyilvánvaló, hogy az ajándékozási szerződés az elővásárlási jog kijátszására irányul - és esetedben a leírásod alapján ez elég nyilvánvaló -, akkor a bíróság hatálytalanítani fogja mind az ajándékozási, mind a visszterhes szerződést, és azonos feltételekkel beléphetsz a szerződésbe. Ilyenkor az elővételi jog érvényesítéséhez az elfogadó nyilatkozatodat, és a fizetőképesség bizonyítását is csatolni kell a keresethez.

SaireyVMK # 2018.06.27. 15:11

Lócitrom ügy,de ebből neked mi károd keletkezett? Megváltozott a másik tulaj és kész. Tény ,hogy megkerülték a dolgot(kiskapuztak,kis többletköltségért).

Ha annyira meg akarod venni akkor beszéld meg az új tulajjal,hogy átvennéd tőle a részét.Ha nem, hát akkor ugyanott vagy mint eddig.

Szóládi # 2018.06.26. 13:48

A családunk hosszú idő óta egy fél házrészt tulajdonosa és használója.Az épület másik felének tulajdonosával az új bérlője megállapodott, hogy az ingatlanrészét megveszi.
Azért, hogy elővásárlási jogunkkal ne élhessünk 1/12 részt elajándékozott a bérlő részére, majd a bejegyzés után a további 5/12-ed már az elővásárlási jog érvényesítése nélkül eladhatta részére.Mindez az ügyvéd segítségével és a földhivatal közreműködésével és jóváhagyásával történt.