Sziasztok!
Próbálok tömören összefoglalni egy bonyolult ügyet.
Két személy élettársi kapcsolatban élt, összeköltöztek, családi házat vettek, kb. felét hitelből, másik felét nagyrészt az egyik élettárs korábbi vagyonából, többek között az eladott lakásából fizették. A házat elkezdték felújítani, szintén nagyrészt az ő pénzéből.
Másik élettárs keveset hozott a közösbe. Őneki korábbi házasságából két kiskorú gyermeke van, az évek során nagyrészt - a kötelezőn felül is - rájuk költötte a pénzét, akiket amúgy a volt házastársa nevel.
Tulajdoni lapon 1/2-1/2 arányban voltak az élettársak bejegyezve, mert fennállt köztük egy szóbeli megállapodás, hogy a különbséget nem tulajdonjogban papírozzák le, hanem a bankhitel fizetése nagyrészt az eddig kevésbé hozzájárulót terheli, így ő majd fokozatosan egyenlít.
Aztán ez a gyerekes élettárs hirtelen elhunyt. Párja itt maradt egy félkész házzal, meg jó nagy bankhitellel.
A gyerekeket nevelő korábbi házastárs ekkor megjelent, mint az örökös gyerekek törvényes képviselője, és a tulajdoni lap alapján 1/2 részt követel a házból, pontosabban annak vagyonértékét.
Pontosan tudja, hogy a házra költött összes pénz nagyon nagy része nem az örökhagyó részéről történt, de nem érdekli.
A túlélő élettárs mindent számlákkal tud bizonyítani, polgári pert indított, amiben hagyatéki hitelezőként kéri az 1/2-től (jelentősen) eltérő hozzájárulás elismerését. Mivel több tízmillió forintról van szó, nem babra megy a játék.
A beadvány szerint hagyatéki hitelezőként lép fel, azaz - ha jól értem - kötelmi jogi igényt akar elismertetni, ami független a bejegyzett tulajdoni aránytól.
Kérdésem: jó ez az irány? Ha igen, mire lehetne hivatkozni? Ha nem jó, mi kellene helyette?
Köszi a válaszokat előre is.