Új építésű ingatlan birtokba vétele


Kovács_Béla_Sándor # 2022.07.24. 10:40

Az lenne még csak a szép munka, ha egy lakásnak a belmagasságát átlagban kellene megadni!

csubuka # 2022.07.24. 13:07

Kovács_Béla_Sándor:

Köszönöm szépen a választ!

Sajnos alapvetően mivel a szerződés a belmagasságra nem tér ki, ezért a jogszabályi minimumot elég hoznia a kivitelezőnek. Még az is jófejség volt tőlük, hogy a műszaki leírásban egyáltalán említve van, az meg, hogy 267cm körüli a belmagasság. Az "prémium" a mai piacon szégyenletesen amúgy. Van olyan újépítésű, ahol nincs említve abszolút a dokumentumokban. Természetesen ott a 250cm körüli értéket céloznak meg sejthetően. Szóval a "265cm átlag" az elég felsőkategória sajnos.

De végeredményben, így hogy a tényleges mért értékek 263cm körül vannak minden szobában, így lényegesen túlteljesítették a minimumot és nem nagyon lehet mit kezdeni, hogy a műszaki leírás "átlag" 267 nem pontosan teljesül nem?

Majordomus # 2022.07.24. 15:22

Mire kellene még +4 cm?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.07.24. 16:07

Én ezt nem érzem jelentős hibának. (Ha hiba egyáltalán.) Igaz, csak 165 centi vagyok. :D

csubuka # 2022.07.24. 20:52

Majordomus:

Semmire igazándból. Ámde építészetileg, emberi komfortérzet szempontjából a 270 cm az ideális belmagasság, átlagos magasságú embereknek. Szóval minél közelebb van ahhoz a belmagasság, annál jobb egy lakás.

A 250cm mint jogszabályi minimum kb már pár embernek idegesítő, alacsonyabbaknak okés (függ persze a szoba kiterjedésétől is, hgoy mennyire lesz "cella-feeling"). Amikor a szüleimnél lett álmennyezet egy kissé zavaró volt nekem, alacsonynak tűnt a 265-ről 252cm-re csökkentés.

csubuka # 2022.07.24. 20:53

Kovács_Béla_Sándor:

Értem, szóval gyakorlatilag nem sokat lehet tenni. Csak annyi, hogy a doksikban több szerepelt és adott pénzért kevesebbet kap a vevő ilyen helyzetben... kicsit idegesítő, gyakorlati jelentősége nem sok persze.

Zöldövezeti11 # 2022.07.25. 04:50

csubuka és másoknak.

Igen van nálunk olyan, hogy előírt belmagasság. Ez úgy 265 cm lenne.
Aztán az annál alacsonyabb belmagasság károsságáról különféle elméletek születtek.
Elrettentő példakén a ' nagy birodalom' fénykorában a házgyári lakások 240 -es belmagasságát szokták felhozni. A beceneve ezeknek a lakásoknak hruscsovka volt. Hogy az milyen borzasztó.
Nos aztán jön az egyik lányom, hogy Svájcban ahol laktak bizony van 240 belmagasságú lakás- modern, bőven. Nem hittem el amig nem voltam ott. Bizony 240 cm és nagyon jól lakható. Ok. 120 nm alatt nem nagyon van. Amúgy betegesen pedánsak az ottani bennszülöttek.
Aki nem hiszi csináljon kirándulást a Zug nevű kantonba és az azonos nevű városba.

Ha kiszúrják, hogy kelet -európai fehér vagy mindent szigorúan betartatnak veletek, ha csokik vagytok, cirógatnak... mindent elnéznek.

drbjozsef # 2022.07.25. 05:56

csubuka,

Bár a lakásokat általában négyzetméterre számolják, legyél formabontó, ha már egyszer benne van a belmagasság a szerződésedben, és számolj légköbméterben. Jelezd az építtetőnek, hogy hány légköbméterrel kevesebbet kaptál a pénzedért, és arányosan kérd vissza a különbözetet.

Bár valószínűleg csak egy mém lesz belőled ezzel...

csubuka # 2022.07.25. 12:02

Zöldövezeti11:

Köszönöm a választ és a részletek megosztását!

Értem én, hogy ki hogy látja a belmagasságot az kissé szubjektív is. Ilyen pár centik nem számítanak igazán, szimplán az nem tetszik, hogy minek ígértek, ha tartani nem tudták.

250 felett amúgy nem annyira zavaró a különbség, gondolom inkább csak megszokás kérdése. De alatta 220-230 körül ténylegesen idegesítő, voltam ilyen pinceszoba szerűségekben már...

csubuka # 2022.07.25. 12:06

drbjozsef:

Jelezve lett, az lett a válasz, hogy "nem tudnak vele mit csinálni". Lehet egy tértis levélre komolyabb szövegezéssel jobban reagálnának, de a garanciális javíttatásokhoz kell még a jóindulatuk... Van egy hegynyi sajnos abból is a "prémium" lakásban.

A lényeg, hogy itt a belmagasságnál nincs megszokott tűrés (mint alapterületnél a 3%), egyedi jogi okoskodás kéne, hogy bárminemű "igazság" derüljön ki. Az nem hiányzik, tekintve, hogy a költség több lehet, mint a haszon.

Majordomus # 2022.07.27. 14:50

Egy gyakorlati szempont van. A távfűtésnél a hőszolgáltató lm3 szerint számlázza a fűtési hőenergiát. Ott jelent néhány % minuszt!

Bár esélyes hogy ebben a lakásban nem távfűtés van.

csubuka # 2022.07.28. 16:04

Majordomus:

Köszönöm a további választ! Ezt jó tudni, bár a fene tudja, hogy pontosan melyik hivatalos iratból nyerik ki ezt az értéket. Lehet abban is a tervezett pár centivel magasabb belmagasság van. Sikerült ahogy sikerült az épület, a kövi szinten lehet tartották az eredeti értéket...

Majordomus # 2022.07.28. 16:29

A használatbavételi enedélyből....

drbjozsef # 2022.07.28. 18:02

A távfűtésnél a hőszolgáltató lm3 szerint számlázza a fűtési hőenergiát.

Helyesen : az alapdíjat számítja légköbméterből, ez mindig állandó, független az elfogyasztott hőmennyiségtől, nulla fogyasztás mellett is meg kell fizetni. A fogyasztott hőmennyiséget természetesen Joule-ban számolja el.

Majordomus # 2022.07.29. 17:47

Igy pontos