közüzemi tartozás


cobika # 2022.10.19. 11:39

Tisztelt Fórum,

Kaptam egy levelet a távfűtőtől.
Fizetési felszólítás.
a haszonélvezőnek 1/2 tulajdona van az ingatlanban, Nekem 1/6 és nem lakom ott az ingatlanban, így nem is használom.
A haszonélvező nem fizette a számláit, így engem megkeresett a távhő, mint "ügyfelüket", hogy fizessem be a tartozást.
Kérdésem: , hogy a haszonélvező (szerződő egyben használó) helyett is fizetteheti velem a szolgáltató a tartozást, vagy első sorban a haszonélvező tulajdonrészére tud jelzálogot bejegyeztetni, és csak utána terhelhet engem. Én meddig vagyok védve ebben az ügyben, meddig háríthatom a tartozást?

Majordomus # 2022.10.19. 20:12

Ha a haszonélvező bent lakik az ingatlanban, ráadásul tulajdonos is akkor köteles a közüzemi díjakat fizetni!
.
Adj ki egy fizetési meghagyást a haszonélvező-tulajdonos ellen.
.
Még a tulajdoni hányadára is ráteheted a kezedet.

cobika # 2022.10.31. 16:24

Köszönöm a válaszokat,
Sajnos ez most arról szól, hogy ha egyszer fizetek, akkor mindent kell fizetnem. Mivel a haszonélvező már a távhőtől is begyűjtött jelzálogot és van már egyéb kölcsöntartozásból jelzálog is a tulajdoni részén. (nem is értem miért csak most keresett a távhő)
Ha ezt az egy számlát kifizetem, akkor mindent kérni fognak.
Sajnos a tulajdonból nem tudok kiszállni, csak ha átadom a részemet a haszonélvezőnek, de ki akar kidobni az ablakon 5 millát.
Egyezkedni pedig az érintett tulaj és haszonélvező nem hajlandó.
nem tudom mitévő legyek

osztap # 2022.10.31. 18:54

cobika,

Sajnos a tulajdonból nem tudok kiszállni, csak ha átadom a részemet a haszonélvezőnek, de ki akar kidobni az ablakon 5 millát.

Bármikor kérheted a bíróságtól a közös tulajdon megszüntetését. Vagy megveszi a Te 1/6-odat valamelyik másik tulaj, vagy árverezik az egész lakást.

Majordomus # 2022.10.31. 20:16

És akkor kifizetik az 1/6-od részedet.
.
Az a kérdés,hogy állsz anyagilag?

Ha van pénzed,neki viszont nincs,akkor kivásárolhatod a tulajdonából!

drbjozsef # 2022.10.31. 20:32

cobika,

Sajnos a tulajdonból nem tudok kiszállni,

Hogyhogy?
Minden további nélkül eladhatod a részedet bárkinek. Nem kell a haszonélvező, vagy a tulajdonostárs hozzájárulása, beleegyezése, utóbbinak legfeljebb elővételi joga van.
Az feltehetőleg igaz, hogy lakottan, résztulajdont, haszonélvezettel terhelten csak a piaci ár alatt lehet eladni, de egyáltalán nem lehetetlen, és pénzügyi veszteséggel is megérheti kiszállni, ha nem lesz több fejfájás, ráadásul ki tudja mit hoz még a jövő egy ilyen remek tulajdonostárssal.

Majordomus # 2022.10.31. 20:35

Az árverezés mindkét problémát megoldja.

cobika # 2022.11.01. 11:32

Köszönöm.

Akkor marad a bíróság, gondolom a haszonélvezeti jogot is meg kell majd váltani, csak úgy tudunk kiszállni.
De jobb lenne eladni és úgy elrendezni, mint árverezésre hagyni.

Szomorú örökös # 2022.11.01. 11:43

cobika

gondolom a haszonélvezeti jogot is meg kell majd váltani, csak úgy tudunk kiszállni.

Ez már nem a te dolgod, hanem a vevőé, de nem feltétlenül kell szerintem megváltani.

drbjozsef # 2022.11.01. 15:11

cobika,

Az attól függ.
Olvasd el alaposan a Ptk. "Közös tulajdon megszüntetése" c. részét.

Majordomus # 2022.11.01. 20:16

Nem olyan egyszerű a haszonélvezettől megszabadulni!

Huszar Zoltan # 2023.01.23. 18:53

Üdv mindenkinek!
Segítségre lenne szükségem.

A mai napon a vízmű küldött nekem - illetve a sorháznak ahol lakom - egy felszólítást, miszerint tartozásunk van (3.222.163 Ft), s korlátozzák, vagy felfüggesztik a vízszolgáltatást, amennyiben ezt nem térítjük meg.

Az előzmény a következő:
2014-ben küldtek egy levelet, miszerint tartozása van a sorháznak: 1.189.125 Ft
Azidőtájt bontották el egy másik sorházat a mögöttünk lévő utcában (a főmérő és a mi házunk között), s a nagy teherautók, gépek a súlyuknál fogva eltörhették a vízvezetéket, továbbá a még el nem szállított törmelékek közül bizonyos emberek elkezdték kilopkodni a rézvezetékeket. Ott elfolyhatott rengeteg víz.
A vízmű, és az Esztergomi Ingatlankezelő Kft. válasza erre az volt, hogy "...a főmérőig a szolgáltató, a főmérőtől pedig a fogyasztók felelnek a hálózatért...".

Viszont. Ez a főmérő tőlünk kb 100 méterre helyezkedik el. Onnét folyamatosan zavarni kellett az ottani telepen lakókat, hogy ne dobálják teli kacattal, ne zárják el a vizet poénból, stb.... Azaz ez a főmérő a vízmű által sem volt védve!
A sorház, amit elbontottak, tőlünk kb 50 méterre volt. Azaz még a telekhatárunkon bőven kívül. Akkor? Hogyan is feleljek ÉN a főmérő utáni hálózatért? Fegyveres, vagy egyéb eszközzel én védjem a tőlem 50-100 méteren futó vezetéket? Ez az egyik nagy kérdés a lakók részéről.

A másik dolog, hogy mi folyamatosan fizetjük a vízdíjat. Már jó ideje van vízóránk, így annyit fizetünk, amennyit fogyasztunk ezen óra által mutatott m3 szerint. Már nem emlékszem mikor, de szerintem 2014 előtt(!) lett beszerelve a vízóra, előtte átalánydíjat fizettünk. Azaz: ha már akkor látták a főmérőn, hogy sok víz elfolyt, akkor miért nem adták hozzá az átalánydíjba? Hiszen azt úgy kalkulálták, hogy megnézték a főmérőn levő fogyasztást, s azt szétosztották a lakók között (azok között, akiknek akkor még nem volt órája). Ergo, ami csekket küldött a vízmű, mindig be is fizettük... akkor utólag miért vár el tőlünk milliókat? 8 év után pláne a majd' háromszorosát?

Van egy közös képviselőnk, aki ezzel az üggyel foglalkozott, de ő sajnos nem tudta elintézni a dolgot, a város nem enged.
(Hogy miért kellett közösképviselő? 2014-ben a vízmű nem tárgyalt velünk, mert azt mondta, hogy mivel sorház vagyunk, ezért kell egy közös képviselő, neki elmond mindent. A lakóknak nem.)
S ez az ügy valami ok folytán abbamaradt (a mi - lakók - tudomása szerint). Erre tessék, most megleptek egy ~3 milliós tartozásos levélkével 8 éve után.

Megtisztelő választ előre is köszönöm

Majordomus # 2023.01.23. 20:40

Miért kell 2 x leírni?

A másik topicban leírtam a választ.
.
.
Lottózzatok!

Szomorú örökös # 2023.01.24. 04:25

Majordomus

Miért kell 2 x leírni?

Sokan azt hiszik, hogy ha több topikban megkérdezik, akkor gyorsabban kapnak választ.
Pedig csak a szabályzatot kellene elolvasni előtte:

Kérjük, hogy kérdését - a tartalmának megfelelő téma kiválasztását követően - csak egyszer, egy topicban tegye fel.

Zoltanuss # 2023.01.24. 08:51

Huszar Zoltan !
Nos kaphatsz innen is választ !
Először összefoglalva: egy tehetetlen, nem törődőm közösség tagja vagy.
Ez a közösség az a sorház .... x lakással.
Szépen leírod a történetet, bontás, építkezés, nagy nehéz gépek,illetéktelen guberálók, stb.
Van egy sorház,több lakással min 3 de nagy valószínűséggel annál többel.

Már 8 éve :
2014-ben küldtek egy levelet, miszerint tartozása van a sorháznak: 1.189.125 Ft
Aztán lett egy közösképviselő...8 év alatt csak volt közgyűlés,senkinek nem tűnt fel, hogy az ügy nem rendeződött?

A kérés :

” Segítségre lenne szükségem.
Javaslat : üljön össze a közösség, alakítsatok ütőképes csapatot,pl.kettő fővel,aki rendbe teszi ezt a elfuserált projektet.
Feladata az új fővízmérő áthelyezése a saját szuverén területre.
Mi kell hozzá ?
Kell egy a szolgáltatóigényinek megfelelő vízakna ,kell szakmunka /vízszerelő,lakatos/, kell segédmunka-jóerős férfi mancs és ujabb 2 millió, de inkább 3 millió.
A tartozást pedig ki kell fizetni.

Azért merészelem leírni az összeget mert másfél éve nálam egy ikervízmérősítés történt....meglévő aknába egy újabb mérő és akkor az került majd 600 eft ba.

A kis csapat természetesen a szolgáltatóval, azzal az Eszt. környéki vízművel működjön együtt !

Sok sikert !!!
U.i ha kell, kívánod, akár felrakom a költségvetését a projektemnek

Majordomus # 2023.01.24. 20:28

Elég balf. társaság az tény.
.
Az a kérdés meddig várnak és mire?
.
Egy profi képviselőt bízzatok meg és rendbe teszi a káoszt.
.
A pénzt meg dobjátok össze.