Elbirtoklás


Majordomus # 2024.03.04. 21:02

Az a biztos. Saját tulajdonról már lehet alkudozni.

elbirtoklas # 2024.03.04. 08:22

Termeszetesen ebben a pillanatban nincsen, ezert is kertem informaciot ezen az oldalon, mielott megkeresek egyett. Meg 1xer koszonom.

elbirtoklas # 2024.03.04. 05:52

Koszonom a segitseget. Ma lekerem a tulajdoni lapot,. Ajandekozas utan, mikor a nevemre kerul a telek, az ugyvedem majd kapcsolatba lep a szomszeddal.

Majordomus # 2024.03.03. 21:33

Először ajándékozás...

Kovács_Béla_Sándor # 2024.03.03. 12:40

Végül: Egy kérdést csak egy topicban tegyél fel.

Ja. :) Milyen türelmes vagy ma.

(Egyetlen kiegészítés: már bekövetkezett elbirtoklást nem lehet megszakítani - de van olyan eset, hogy az új tulajdonossal szemben nem lehet az elbirtoklásra hivatkozni; akkor sem, ha egyébként tényleg bekövetkezett.)

osztap # 2024.03.03. 12:32

1, hogyan tudhatom meg, hogy a szomszed elbirtokolta- e a telket?
Sehogy. Arra a szomszédnak kell először hivatkoznia, aztán, ha anyád mint tulajdonos nem ismeri el, akkor perben bizonyítania.

2. Ha a nagyi betegseg miatt nem tudta muvelni az utolso eveiben a telket,? Az is beleszamit a 15 evbe?
Az számít bele, amikortól a szomszéd ténylegesen birtokolta. De lehet, hogy még az sem. Az elbirtokláshoz ugyanis az nem elég, hogy a szomszéd műveli. Az is kell, hogy okkal feltételezze, hogy a tulajdonos a birtoklással véglegesen felhagyott, birtoklását nem szakíthatja meg. (A külföldre távozás egyébként jó érv lenne a bíróság előtt, a betegség nem).

Van arrol valahol valami, hogy a szomszed elkezte vagy bejlentette az elbirtoklast?
A tulajdoni lap III. részében ott kellene lennie a perindítás tényének. De legalább a tullapon szereplő címére (!) megküldte a bíróság anyádnak keresetlevelet.

Mit érdemes tenni: Anyád ajándékozza Neked a telket. Ennyi. Annak a földhivatali bejegyzése megszakítja az elbirtoklást (újraindul a 15 év), a Ptk. 5:49. § szerint. Ha ez a telek a tullapon nem "kivett", a földforgalmi törvény 13. § (1) és 36. § (1) d) szerint nincs kifüggesztés. Ha pedig "kivett", akkor a földügyi szabályok fel sem merülnek.

A helyedben akkor beszélnék a szomszéddal, MIUTÁN a tulajdoni lapon már Te vagy a tulajdonos. Akkor viszont mondanám neki, hogy megállapodunk egy bérleti díjban, vagy birtokba enged. Ha egyik sem, a bírósággal rakathatod ki.

Végül: Egy kérdést csak egy topicban tegyél fel.

elbirtoklas # 2024.03.03. 12:03

Tisztelt forum.
Kerdesem az lenne.
Negymama 2007tol -2010 ig nem tudta muvelni a telket betegseg miatt. Majd 2010- ben edesanyam orokolte meg a telket. Ami a mai napig a neven van. Mivel a telek az orszag masik reszen van, es edesanyam 2012- tol 2024-ig kulfoldon tartozkodott. Igy nem muvelte a telket. A szomszed tudomasom szerint elkezte muvelni a telket , pontosan nem tudom, hogy mikortol. De valoszinuleg 2010 elott/ korul.. Edesanyamat nem erdekli a dolog, o atajandekozna nekem, hogy en foglalkozzak vele. A kerdesem az lenne:
1, hogyan tudhatom meg, hogy a szomszed elbirtokolta- e a telket?
2. Ha a nagyi betegseg miatt nem tudta muvelni az utolso eveiben a telket,? Az is beleszamit a 15 evbe?
Mert ha nem, akkor edesanyam "csak" 14 eve birtokja a telket, igy ha jol tudom akkor az elbirtoklas meg nem tortent, vagy nem tortenhetett meg.

Van arrol valahol valami, hogy a szomszed elkezte vagy bejlentette az elbirtoklast?

Elore is koszonom a segitseget.

Majordomus # 2023.10.05. 19:23

Na,az a kérdés hogy erről van e papírod vagy bármiyen megállapodás,esetleg tanuk hogy szivességből adtad át az ingatlant.

Milyen rokon az illető és hogyan került a te ingatlanodba?

Higy lehet hogy 27 éve háboritatlanul és ingyen élnek ott?

Valami nem kerek a történetben.

Quercus # 2023.10.05. 16:34

Az első kérdés, hogyan került birtokon belülre. Mert ha az ingatlan üresen állt, a tulajdonos felhagyott a birtoklással, ők beköltöztek, és x éve senki nem háborgatta őket.....az talán alapja lehet az elbirtoklásnak.
De ha a tulajdonos engedte át nekik az ingatlant, akár ingyenesen is, az kizárja az elbirtoklást.

Nagykati89 # 2023.10.05. 07:09

Tehát akkor ha bíróságra kerülne az ügy nem elég annyi, hogy tanúval oda megy és azt mondja, hogy én pedig x éve itt lakom stb.?

Nagykati89 # 2023.10.05. 07:09

Tehát akkor ha bíróságra kerülne az ügy nem elég annyi, hogy tanúval oda megy és azt mondja, hogy én pedig x éve itt lakom stb.?

Quercus # 2023.10.05. 06:38

Nagykati

Ugyan arról van szó, mint a másik topicban. Megpróbálják úgy megszerezni az ingatlant, hogy a tulajdonos ismerje el az elbirtoklást. Mert egyébként bírósági űton kell(ene) érvényt szerezni annak, ami nagyon nem egyszerű történet.

Szomorú örökös # 2023.10.05. 04:32

Nagykati89

Rokon. 1996-ban költöztek be az ingatlanba a férje német állampolgár a hölgy pedig nincstelen volt így kerültek az ingatlanba az ott leélt évekre hivatkozva érvényesítenék az elbirtoklást.

Azért aljadék az ilyen rokon, azt meg kell hagyni! Hagyják beköltözni, mert nem volt hova mennie, aztán lenyúlja az ingatlant.
Anno kb. majdnem én is így jártam egy rokonnal, de szerencsére ott azért ez nem jött össze, nem jutott rá ideje. :-O

Nem szeretnék lemondani az ingatlanról. Van bármi amivel ezt elkerülhetem?

Szerintem csak akkor, ha volt olyan cselekmény, ami megszakította a folyamatos elbirtoklást. De ez csak laikus vélemény.

Nagykati89 # 2023.10.05. 03:14

Tegnap kaptam meg az ügyvéd által írt felszólítást, hogy adjam át a tulajdonjogot az elbirtoklás miatt. Tehetek bármit vagy nyugodjak bele és adjam át?

Nagykati89 # 2023.10.05. 03:03

Rokon. 1996-ban költöztek be az ingatlanba a férje német állampolgár a hölgy pedig nincstelen volt így kerültek az ingatlanba az ott leélt évekre hivatkozva érvényesítenék az elbirtoklást.

Majordomus # 2023.10.04. 19:19

De kik és milyen alapon?

Nagykati89 # 2023.10.04. 17:39

Az elbirtoklásról kérdeznék. Valóban nem lehet ezt “kijátszani”? 2011-ben érvényesült az elbirtoklás. Őszintén, azt sem tudtam létezik ilyen…most érvényesíteni szeretnék ellenem, mint a tulajdonos ellen. Nem szeretnék lemondani az ingatlanról. Van bármi amivel ezt elkerülhetem? Öröklés útján került hozzám van rajta végrehajtási jog a vele együtt örökölt tartozás miatt. Mit tehetek?

Majordomus # 2023.08.10. 19:34

Finomitsuk:
egy ügyvédi levél hogy húzz el az ügyfelem földjéről......?

drbjozsef # 2023.08.10. 14:14

(már eleve mi az, hogy másnak engedem át a használatot, amikor pont az a bajom, hogy más használja. Akinek én átengedem, az hogy használná, ha még én, a tulajdonos sem tudom használni???)

drbjozsef # 2023.08.10. 14:13

Érdekes helyzet lenne, ha az megszakítaná az elbirtoklást, ha én zálogba adom a dolgot, vagy átengedem másnak a használatot - ezek ugye eleve olyan dolgok, amiről a bitorló birtokos alapesetben nem is értesül -, de az, hogy én szólok neki, hogy "hé ez az enyém, visszamennyé", az viszont nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.08.10. 13:46

Korábban az írásbeli felszólítás is ide tartozott, de 2014. március 15-étől, az új szabályozás szerint ez már nem eredményez megszakadást.”"
De igen. Csak azért került ki a felsorolásból, mert redundáns volt.

Quercus # 2023.08.10. 09:22

"Mit tehet egy tulajdonos annak érdekében, hogy megakadályozza az elbirtoklást?

Például ha az elbirtoklási idő alatt bírósághoz fordul és kéri a dolog kiadását, vagy gyakorolja tulajdonosi jogait, például birtokolja, használja, hasznosítja a dolgát. Esetleg másnak átengedi a használatát, vagy biztosítékul adja azt. Ilyen esetekben az elbirtoklás nem lesz „szakadatlan”, azt az ilyen jellegű tulajdonosi cselekmények megszakítják. Ez azt jelenti, hogy az addigi elbirtoklási időt nem lehet figyelembe venni, az újra elkezdődik. Korábban az írásbeli felszólítás is ide tartozott, de 2014. március 15-étől, az új szabályozás szerint ez már nem eredményez megszakadást."

https://birosag.hu/…-elbirtoklas

drbjozsef # 2023.08.10. 08:04

Quercus,

Annak nem is kell, hiszen egy különálló pont a törvényben.
A régiben (124.§., "a" pont) benne volt a felszólítás, és a "b" pontban az, hogy a "dologgal rendelkezik".
Az újban nincs benne a felszólítás (5:49.§(1)), de benne van, hogy "tulajdonosi jogát gyakorolja".

Jól értelek, hogy álláspontod szerint a "tulajdonosi jog gyakorlását" szűken kell értelmezni, és mondjuk csak arra vonatkozik, hogy eladja a tulajdonát? Az pedig nem tartozik bele, hogy a tulajdonomat bitorlónak szóljak, hogy takaroggyá má el a tulajdonomból?

Quercus # 2023.08.10. 07:46

Az írásbeli felszóllítás az új Ptk. szerint már nem tartozik a tulajdonosi joggyakorlás körébe.

Majordomus # 2023.08.08. 20:51

Ezt írtam én is 3 nappal ezelőtt.
Csak ez 2000 ft-ból megvan,mig az átsorolás pár tízezer(szerintem).