Termőföld szerződés


drbjozsef # 2024.10.24. 06:02

Csuklósbusz,

Konzulátusi meghatalmazással is lehetséges, de az ügyvédi ellenjegyzés is lehetséges online, egy videohívással.

abarkoczi # 2024.11.17. 07:59

Érdeklődöm, hogy mezőgazdasági ingatlan haszonbérbe adásakor mi minősül(het) természetbeni fizetésnek? Csak termény? Vagy a haszonbérbe adó maga is meghatározhatja, milyen természetbeni ellenszolgáltatást kér a haszonbérlőtől? S ha igen, ez az előhaszonbérleti joggal rendelkezőkre nézve is kötelező érvényű?

eulimen # 2024.11.17. 10:00

@abarkoczi

Csak termény?
Ha a haszonbért nem pénzben, akkor természetben fizetik meg - ez lehet búza, kukorica, tűzifa, stb. Mire gondolsz konkrétan, ami nem termény?

Vagy a haszonbérbe adó maga is meghatározhatja, milyen természetbeni ellenszolgáltatást kér a haszonbérlőtől?
A haszonbérleti szerződés kétoldalú, azaz akkor érvényes, ha annak pontjaiban mindkét fél megállapodott. Ha te természetben kéred, a haszonbérbe vevő meg kizárólag pénzben fizetne, olyan nincs, hogy "enyém a föld, én döntök". Ebben az esetben nincs megállapodás, nincs haszonbérleti szerződés sem.

S ha igen, ez az előhaszonbérleti joggal rendelkezőkre nézve is kötelező érvényű?
Ha megállapodtál a haszonbérlővel (ami még egyszer: nem diktátum, hanem közös megegyezés), a szerződést kifüggeszti a mezőgazdasági igazgatási szerv, és ezen szerződés minden kötelmi részét elfogadva (így a haszonbér megfizetésének módját is elfogadva) léphet be az előhaszonbérleti joggal rendelkező, amennyiben törvény szerint neki előhaszonbérleti joga van.

A pénzben megfizetett haszonbérleti díj mentes az áfa alól, azonban bizonyos adójogi értelmezés szerint a természetben megfizetett haszonbér már áfa hatálya alá tartozik (mivel csere alapon történő termékértékesítésnek minősül), ezért az a haszonbérbe adó jár el helyesen, aki adószámot vált ki, áfa-alannyá jelenti be magát (s ennek megfelelően pénzforgalmi számlát is nyit), és be is fizeti a termény után számított áfa értékét.

drbjozsef # 2024.11.17. 17:06

(azért azt tegyük hozzá, hogy ha netán az előhaszonbélret kikerülésének céljából lenne a fizetség valamilyen egyedi dolog (mondjuk Lajos aranyakban kéred, mert a haszonbérlődnek az pont lenne), akkor azt egy előhaszonbérlő eséllyel támadná meg bíróságon, és lenne semmis ez a kikötés, és léphetne be a szerződésbe az előhaszonbérlő.)

eulimen # 2024.11.17. 19:09

(még az is lehet, hogy ilyen kitétellel el se jutna a kifüggesztésig, mert már a mezőgazdasági igazgatási szervnél fennakadna)

Torpillacska # 2025.01.02. 09:50

Üdvözletem! Államtól vásároltam 10 ha alatti szántóföldet, nyilvános pályáztatás útján. Öt év még nem telt el, de az élet úgy hozta, hogy elképzelhető lesz, hogy meg kellene váljak tőle. A szerződésben szerepelt az Illeték tv. 26. § (1) bekezdés pa)-pc) alpontjai szerinti kötelezettség, az illetékmentesség érdekében. Kérdésem lenne, hogy ha mégis eladom, az illetékfizetésen túl keletkezik-e valamilyen egyéb kötelezettségem vagy jár-e érte szankció, bírság? Pl. újabb 5 évig nem vehetek állami földet? Esetleg a földhivatal visszadobhatja-e a szerződést? Az ingatlan 1/1-es tulajdonom.
Válaszukat előre is köszönöm!

eulimen # 2025.01.09. 10:53

@Torpillacska

Az illetékfizetési kötelezetsségről ezt írja a törvény:
Itv. 26.§ (18a) „Az (1) bekezdés p) pontja szerinti feltételek fennállásáról és vállalásáról a vagyonszerzőnek legkésőbb a fizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig, véglegessé válásáig kell nyilatkoznia az állami adóhatóságnál. Ha az eredetileg vállalt 5 év letelte előtt
a) a vagyonszerző a termőföldet – a (18) bekezdésben meghatározott tulajdonszerzési módok kivételével – elidegeníti,

[...]
az egyébként járó illeték kétszeresét kell megfizetnie, kivéve a vagyonszerző elhalálozásának az esetét. [...]

Az Itv. ezen felül külön pótlékfizetési jogkövetkezményt a 87.§-ban nem rendel a 26.§ (1) p) pontja szerinti kötelezettség be nem tartására.

Ami pedig a szerződésben van egyéb kötelezettség, vagy szankció, azt mi honnan tudhatnánk?

Alapos # 2025.01.09. 17:07

...