Termőföld szerződés


Majordomus # 2024.03.04. 21:06

Jogszabály amit senki sem ellenőriz.
Akkor meg minek...

Kovács_Béla_Sándor # 2024.03.04. 13:43

Ez egy lex imperfecta. Nemigen van jogkövetkezménye annak, ha a vevő nem átutalással vagy ügyvédi letétbe fizet. Sőt, annak se, ha nem fizet egyáltalán - mindaddig, amíg a felek egyező akarata érvényesül.
A törvény gyakorlatilag csak azt tudja kikényszeríteni, hogy a szerződés szövegébe az átutalás vagy az ügyvédi letét kerüljön.

Mi az igazi kérdésed?

szakvizsga2015 # 2024.03.04. 10:51

Tisztelt Hozzáértők!

2024. január 1-től a vételárat csak utalás vagy ügyvédi letét útján lehet kiegyenlíteni. Sokszor előfordul, hogy a felek már amire az ügyvédhez jutnak, készpénzben kiegyenlítették egymás felé a vételárat. Mikor jut szerephez annak ellenőrzése, hogy tényleg utalással történt-e? Mik az eddigi tapasztalatok?

Majordomus # 2024.02.26. 20:32

Csak a konkurencia árai szabnak korlátokat...

drbjozsef # 2024.02.26. 06:12

Nem tudom, miből tevődik össze ilyenkor egy ügyvédi munkadíj?
Szabadáras. Amiben megállapodtatok a megbízáskor.

Majordomus # 2024.02.25. 21:47

A ráforditott idő munka ellenértéke.
Ha nem megfelelő a szerződés inkább kérjétek vissza mielőtt nagyobb kár lesz belőle.

Actros # 2024.02.25. 12:18

Egyébként, ebben az esetben mi a teendő a már külföldre kipostázott biztonsági papíros szerződéssel? Vissza kéne az ügyvédnek küldeni?

Actros # 2024.02.25. 12:07

Nylván. Sztem max konzultációs díj lenne korrekt nem? Az, hogy 2 hét alatt megszerkesztett egy xar szerződést, azért nem illene fizetni..
Nem tudom, miből tevődik össze ilyenkor egy ügyvédi munkadíj?

drbjozsef # 2024.02.25. 10:21

Ez esetben jogosan fogja kérni az eddig elvégzett munkájáért a díjat.
De ha azt mondod neki, hogy kétszer is elbasztad te szerencsétlen, ezért ha kár ér, még azt is behajtom rajtad, úgyhogy jobb a békesség alapon felejtsük el egymást, az neked olcsóbb lehet...

Actros # 2024.02.24. 21:06

Nem, mivel nem küldte el nekem e-mailben,.pedig kértem.. Nem helyiek vagyunk, így személyesen nem találkoztunk.
Es teljesen inkompetens,.itt meg tudtommal vannak ügyvédek,.kik tudnak válaszolni.
Egyébként közben eldontittem hogy lecserelem, sztem nyerek vele időt is. Sztem azt mondom neki, jobb a békesség alapon, hogy visszalepunk az adasveteltol...

Majordomus # 2024.02.24. 20:16

És amit nem értek. Nem olvasod el (és nem hagyod jóvá? )mielőtt kiküldi külföldre?

Majordomus # 2024.02.24. 20:14

De ha van ügyvéded miért nem tőle kérdezed meg?

Mi biráljuk felül az ügyvéded munkáját? Mikor neki fizetsz?

Actros # 2024.02.24. 12:19

Sziasztok!

Korábban írtam, hogy szenvedek egy balf@sz ügyvéddel-már bocsánat-,de végülis nem cseréltem le, megbeszéltem vele hogy írja bele amit kell (árfelosztás), és javítsa a művelési ágat (ugye azt is elírta..)
Nos, csak sikerült elqrnia, és hibás szerződést küldött ki külföldre (asszem nem írtam hogy külföldi a tulaj, és konzuli azonosítás lenne).. Az adásvételibe nem írta bele az árfelosztást, holott meg lett beszélve (föld értéke x millió, épület értéke y millió..), a letéti szerződésben pedig nem javította a művelési ágat, az adásvételiben javította, ott jól szerepel.
namost, mivel már így is 1 hónap ráment a b@lfaxkodására, nem feltétlen akarnék új ügyvéddel megint elkezdeni, mert akkor megint 1-2 hetet bukunk az amúgyis hosszadalmas eljárásban.
Tehát a kérdéseim: így be lehetne adni a földhivatalba, egyáltalán, a letéti szerződést is be kell adni, vagy csak az adásvételit?
Az árfelosztásnál láttam több kifüggesztett szerződésnél, hogy utólag írták bele tollal... Kérdésem ez járható út lenne, vagy ezt a beleírást is alá kell iratni a tulajjal, tehát ezért megint kiküldeni külföldre a szerződést?
Köszi a válaszokat.

Majordomus # 2024.02.12. 20:35

Vidéki ügyvédünk "bedolgozó ügyvédet kért fel a földeladásunkhoz."

Majordomus # 2024.02.09. 20:54

Nem véletlen hogy sokszor még az ügyvéd sem érti a földtörvényt.

gondolkodo # 2024.02.09. 14:45

Kovács Béla Sándornak: az árra vonatkozó kérdésnél erre gondoltam: "Másrészt a földnek az ügylet szerinti ellenértékét megvizsgálva figyelembe kell venni, hogy a földnek az ügylet szerinti ellenértéke alapos indok nélkül ne haladja meg a földnek – indexálással meghatározott – 20 éves termelési időszakra számított jövedelemtermelő képességét." Ezt a NAK honlapon olvastam.

Majordomus # 2024.02.04. 20:26

Visszavonod a megbízást az ügyvédtől. Jobban jársz.

Quercus # 2024.02.04. 11:21

Nem, nem írta le vilgosan. Azért nem, mert az emberek 95%-a képtelen 3 mondatot értelmesen leírni.....

Actros # 2024.02.04. 06:21

na kis elírás az árnál :) (most nyilván csak beírtam vmit..)

"8.800.000,- Ft-ban, azaz: nyolcmillió-nyolcszázezer forintban állapítják meg. Aminél:

  1. 800000 azaz nyolcszáz-ezer forint a föld értéke
  2. 8000000 azaz nyolcmillió forint a gazdasági épület értéke"
Actros # 2024.02.04. 06:19

Sziasztok!

benne vagyunk egy termőföld-vételben (zártkert+gazdasági épület, tehát "nyaraló"), és sajnos elég balfék ügyvédet sikerült kifognunk.. Konkréten egy szerződést nem képes megcsinálni, elküldött először egy tervezetet, tele hibával, rossz adatokkal 8tippre mentett mintából dolgozott, és nem írt át mindent..), nyilván ezeket jeleztem neki, meg azt is, hogy a vételárat nem kellene szétválasztani (ugye az új szabály szerint külön meg kell határozni a föld és az épület értékét), de lehurrogott, ahelyett hogy elolvasta volna a törvényt.. Aztán rosszul volt megadva a művelési ág is a szerződésen, szóval amatőr hibákat csinál, pedig elvileg nem egy utolsó zugügyvéd, legalábbis a leírása alapján..
Szóval kérdéseim:

  • hogy nézne ki a gyakorlatban ez a kétféle ármeghatározás? Pl:

    "Szerződő felek az 1.) pontban körülírt ingatlan vételárát a kölcsönösen kialkudott és értékarányosnak tekintett

8.800.000,- Ft-ban, azaz: Kilencmillió-nyolcszázezer forintban állapítják meg. Aminél:
a) 800000 azaz nyolcszáz-ezer forint a föld értéke
b) 8000000 azaz nyolcmillió forint a gazdasági épület értéke"
?

  • ha nem így van írva, hanem csak hogy 8800000, akkor a földhivatal visszadobja az előzetes vizsgálatnál?
  • másik kérdésem: hogy tudnám lecserélni ezt az ügyvédet? :) Még nem írtam alá semmit, nem is találkoztunk, online megy a dolog.. Ha mondjuk most azt mondom h visszavonom a megbízást (de mondom, még nincs aláírva, még effektíve semmi nem történt, csak szerkesztett egy adásvételi mintát-xarul..), akkor még nem követelhet semmit? És ha már aláírás után mondanám hogy felejtsük el egymást (pl miután visszadobta a földhivatal, amivel újjabb heteket bukunk az amúgyis hosszadalmas eljárásban..)..?
Majordomus # 2024.01.29. 20:24

Leírta.
Két testvér és egy unokatestvér árul 3 db egybefüggő földdarabot.

Quercus # 2024.01.29. 16:23

gondolkodo

Akkor most hány darab földrészletről van szó, és azokban kik a tulajdonosok, és kik a bérlők?
Ha egymással szomszédosak, lehet egybefoglalt vételáron is eladni.
A bérlőnek az állam kivételével mindenkit megelőző elővásárlási joga van, ha megfelel a törvényi előírásoknak.

Majordomus # 2024.01.28. 21:51

Hát abban nem nehéz...

gondolkodo # 2024.01.28. 21:41

Nagyon köszönöm a gyors választ. A 02-höz - bocsánat, elnéztem a Földforgalmi törvényben valamit.

Majordomus # 2024.01.28. 21:27

Csak egybehangzó akarat kell az eladáshoz....