Albérlet felmondása


drbjozsef # 2024.02.06. 12:35

Linci,

Ptk.6:339.§ (2) A határozott időre kötött szerződést bármelyik fél rendes felmondással felmondhatja a törvényes felmondási idő betartásával idő előtt gyakorolható felmondási jog esetén a hónap végére, legkésőbb a hónap tizenötödik napjáig.

A lényeg a kiemelt rész.
A bérleti szerződésben megállapodhattok idő előtt gyakorolható felmondási jogban. Ha ilyen nincs a szerződésetekben, akkor a határozott időre kötött szerződés NEM mondható fel annak lejárta előtt.
Nemhogy megtarthatod a kauciót, hanem azt is mondd meg nekik, hogy az április végéig esedékes bérleti díj kaución felüli részét is követelni fogod tőlük, ha szükséges fizetési meghagyással, vagy perben. Sőt, ha olyan kár van a bérleményben, amelyre amúgy is visszatarthatnál a kaucióból, akkor még azt is.
Persze, ha ez az általad ki nem fejtett "mondvacsinált" okok a bérleménnyel, a feltételekkel, vagy bármi más téged is érintő indok miatt mondanák fel a bérleti szerződést, vagyis vita lenne közöttetek, akkor akár ők is perelhetnek, akár nyerhetnek is.

A legjobb a közös megegyezés. Vesd fel nekik a fentieket (HA nincs felmondási joguk), aztán egyezzetek meg valahol félúton, ők is kifizetnek még egy hónapi díjat, ami neked is elég kell legyen új bérlőt találni talán.

Linci # 2024.02.06. 11:52

Üdvözlet.

Egy egyesület részére albérletet adtam ki, 2023. októberétől, a szerződés 2024. április végéig szól. Most különböző, részben mondvacsinált okokra hivatkozva felmondanák az albérletet, kaució visszaadása mellett. Mivel először adtam ki albérletet, nem írtuk bele, hogy a kaució nem jár vissza korábbi felmondás esetén. Viszont az okok valóban (részben) mondvacsináltak, nem tudom szabályos e, hogy a főbérlőnek időt sem hagynak új bérlőt keresni, azonnal meg akarják szüntetni a bérlést. Megtehetik ezt? köszönöm a választ előre is.

Majordomus # 2024.01.16. 21:02

A szerződést mindig a tulaj ír(at)ja.
Természetesen úgy ahogy neki a legkedvezőbb....

drbjozsef # 2024.01.16. 05:27

Azt írtad : "hibásan megírt szerződés".
Neked nem anyanyelved a magyar?

Majordomus # 2024.01.15. 20:48

Nem a szerződés megfogalmazása a hiba,hanem az
hogy aláírta a bérlő.

Nem szabad visszaélni a szerzödő partner bizalmával mert ebből és belőle (is) élünk.

drbjozsef # 2024.01.15. 11:28

Miért lenne hibás?

Zoltanuss # 2024.01.15. 10:49

gabriella1975
Tanulmányozd át azt a szerződést és ha nincs benne arra utaló kitétel,hogy albérletbe nem adhatod...add albérletbe, ha már annyira menni kell.

Az én gyakorlatom, hogy ha a bérlő valamilyen ok miatt menni akar, menjen.. A maradékhónapokat felezzük.
Pl. 1 év határozott bérletnél ha elmegy 8 hónap után a maradék 4 hónapot felezzük. A bérlő is jól jár és én is.

Nagyon méltatlan lenne egy majdnem egész évet kifizetni egy hibásan megírt szerződés miatt.

gabriella1975 # 2024.01.15. 08:53

Majordomus

Az alábbiak alapján a mi esetünkben, sajnos nem így van. Nagyon örültünk, hogy találtunk egy viszonylag megfelelő lakást, ezért aláírtuk a szerződést. Igazából onnantól ez a mi felelősségünk tudom, a következőnél nagyobb hangsújt fektetünk a jogi kérdésekre, addig pedig megpróbáljuk viselni a döntésünk következményét, mivel úgy tűnik nincs más megoldás a számunkra.

Majordomus # 2024.01.14. 21:35

A bérlő üzleti partnerünk és nem "adósrabszolga..."

gabriella1975 # 2024.01.14. 17:29

Köszönöm a válaszokat! Laikusként én is így értelmeztem, de biztos akartam lenni benne... Így marad a türelmes várakozás... Köszönöm!

Majordomus # 2024.01.11. 20:07

"Ha a felmondás jelzése "nem'! történt meg 2023.október 1-ig...."

Elég magyartalan a szerződés,ráadásul nem is szerződés inkább diktátum a bérlő felé.
Jogai gyakorlatilag csak a fizetésre vannak.

Jelzem : már az is pozitivum hogy van szerződés!

A bérlőim rémtörténeteket mesélnek az előző helyeikről...

drbjozsef # 2024.01.11. 15:36

gabriella1975,

Főszabály szerint a határozott idejű bérleti szerződést idő előtt felmondani nem lehet, kivéve, ha erről a felek a szerződésben rendelkeznek, a Ptk. ebben az esetben enged eltérést a főszabálytól.
Ha erről külön direkt nem rendelkeztetek, akkor nem mondható fel idő előtt.
Bár bénán van megfogalmazva, de ez lényegében egy kétéves határozott idejű bérleti szerződés, azzal az eltéréssel, hogy az első év lejártát megelőző két hónap határidőig felmondható az első év végére.
Ha a felmondás jelzése történt meg 2023 október 1-ig, akkor a szerződés érvényes, és nem felmondható 2024. december 1-ig.
Ha a bérlő elköltözik, akkor is fizetnie kell a lakbért a lejáratig.

gabriella1975 # 2024.01.11. 12:36

Tisztelt Fórumozók!
Adott bérleti szerződés a következő szövegezéssel készült:
"6. Jelen bérleti szerződés 2022. december 02. napjától számított egy év időtartamra jön létre, azaz 2023.
december 01. napjáig. Jelen bérleti szerződés automatikusan további egy év határozott időtartamra
meghosszabbodik, hacsak a Felek bármelyike a lejárat előtt legalább 2 hónappal be nem jelenti írásban,
hogy a bérleti jogviszonyt nem kívánja meghosszabbítani.
BÉRLETI DÍJ
7. A bérleti díj a közösen megállapított havi ............................... forint és plusz rezsi
költség. A Bérlő a bérleti díjat havonta a tárgyhó ötödik napjáig a Bérbeadónak készpénzben köteles
megfizetni. Bérlő a jelen szerződés aláírásával egyidejűleg készpénzben megfizeti az egyhavi bérleti díjat,
valamint két hónap óvadékot, összesen ............................... valamint a december
hónapra járó ............. közös költséget. A Bérbeadó.........forint átvételét jelen szerződés aláírásával igazolja. A következő
bérleti díj 2023. január 05-ig esedékes.
8. Bérlő tudomásul veszi, hogy amennyiben jelen bérleti szerződés a határozott idő lejárta előtt a
Bérbeadó rendkívüli felmondására tekintettel vagy ha a Bérlőnek egyébként felróható okból
megszüntetésre kerül, úgy Bérlő köteles a Bérbeadónak a határozott idő végéig járó bérleti díjjal
egyező mértékű összeget meghiúsulási kötbér címén megfizetni, melyre kifejezetten
kötelezettséget vállal. Bérlő semmilyen jelen szerződés alapján fennálló fizetési kötelezettségével
szemben nem jogosult beszámítással élni, nem jogosult beszámítani a Bérbeadóval szembeni követelését
jogcímtől függetlenül."
December előtt nem lett felmondva a szerződés, az jelenleg is él. Ez azt jelenti, hogy a mostani év, tehát 2024. december előtt nem lehetséges felmondani a szerződést, csak ha addig ki nem fizeti a bérlő minden hónapra a bérleti díjat akkor is, ha kiköltözne a lakásból? Vagy ez a kötelezettség megszűnt a konkrét 2023. december 01. dátummal?