Üdvözletem!
Édesanyámmal közösen tulajdonosai vagyunk egy háznak. Az én részem 7/8, anyukámé 1/8.
Egyikünk sem lakik a házban, üresen áll. (Eladnánk, de nem veszi meg senki.)
Jelenkezett egy házaspár, hogy kivennék a házat, én ki is adnám nekik szívesen, viszont anyám azt mondta, hogy ő nem akarja kiadni.
Bérbeadhatom-e a házat édesanyám beleegyezése nélkül?
Én szerződnék a bérlőkkel, adót is fizetnék.
Köszönöm válaszukat!
Közös tulajdon bérbeadása
- 1
- 2
Ha édesanyám nélkül kötök bérleti szerződést, akkor milyen következményekre számíthatok?
Gondolok itt bíróság, kártérítés, börtön :D
Ha édesanyád hajlandó pereskedni, akkor bíróság lehetséges, és feltehetőleg többlethasználatí díj megállapítása. (Kártérítés az más). Legrosszabb esetben érvénytelenítheti a bíróság azt a bérleti szerződést.
Börtön nyilván nem.
A legtisztább az lenne, ha megvennéd anyukád 1/8-ad részét, vagy, ha eladni nem hajlandó, de meg tudnád amúgy venni, akkor bíróságon kérheted a közös tulajdon megszüntetését.
Ha egyik se, add ki - már ha tényleg lakatlan, és nincs rá valamilyen különleges és nyomós indoka, méltánylást érdemlő oka édesanyádnak, hogy nem akarja kiadni. Elvégre az üresen állással meg ő akadályoz téged a tulajdonod hasznosításában.
Köszönöm a gyors, és kimerítő válaszát!
Számszerűsítve ez mit jelenthetne?
Havonta mondjuk 100e Ft-ért kiadnám a házat, mennyi lehetne a többlethasználati díj, illetve a kártérítés?
És ha érvényteleníti a bíróság a bérleti szerződést, akkor mire számíthatok? (pénzbelileg)
"bíróságon kérheted a közös tulajdon megszüntetését"
ha jól értem, a bíróság dönthet úgy, hogy el kell nekem adnia a házrészét?
Igen.
Bármikor, bármelyik tulajdonostárs kérheti, és egészen ritka kivételeket leszámítva - a ti esetetek semmiképp sem ilyen - a bíróság meg is szünteti a közös tulajdont.
Megveheti egyik tulajdonos a másik részét, eladhatják közösen, de ha nem tudnak megállapodni, akkor elárverezik az egészet, és a befolyó pénzt elosztják.
Köszönöm a gyors, és kimerítő válaszát!
Számszerűsítve ez mit jelenthetne?
Havonta mondjuk 100e Ft-ért kiadnám a házat, mennyi lehetne a többlethasználati díj, illetve a kártérítés?
És ha érvényteleníti a bíróság a bérleti szerződést, akkor mire számíthatok? (pénzbelileg)
drbjozsef#Jelentem!2024.07.
elnézést, a másolásban hibát csináltam...
Gabi9967,
Ha az a 100ezer forint reális, akkor az 1/8 része.
Ha nem, és a bíróság azt mondja, hogy a piaci bérleti díj mondjuk magasabb, akkor annak az 1/8 része.
Ezen felül hivatkozhat a tulajdonostárs mindenfélére, hogy lelakják a lakást, tönkretették a berendezéseket, satöbbi, satöbbi, és arra kártérítést kér, de ezeket neki kell bizonyítania. Ha kiadod, alaposan dokumentáld mi van bent az épületben, és az milyen állapotú, én írnék egy leltárt, két tanúval aláíratva, benne mindennel ami az ingatlanban van, és körbefényképezném 1000 fényképpel, hogy minden pontosan rajta legyen, hogy vita esetén lehessen látni, hogy bizony az ablakkeret nem színaranyból volt, hanem szétrohadt fából.
Ha érvényteleníti, akkor ki kell költöznie a lakóknak. De a bérleti díj részarányos részén, és a tulajdonostársat esetlegesen ért káron kívül külön büntetést nem kapsz.
Gabi9967
„Édesanyámmal közösen tulajdonosai vagyunk egy háznak....Egyikünk sem lakik a házban, üresen áll. (Eladnánk, de nem veszi meg senki.)
Jelenkezett egy házaspár, hogy kivennék a házat, én ki is adnám nekik szívesen, viszont anyám azt mondta, hogy ő nem akarja kiadni.”
Anyukád jogosan tart a bérbeadástól, mert akkor aztán végképp a kutya se fogja megvenni (tapasztalatból írom).
Minden jelölt azért fog aggódni, hogy nem fogod időben tudni átadni neki az ingatlant, mert a bérlő nem költözik ki.
Üdvözletem!
Kiadnám az örökölt házat- már 10 hónapja lakatlan, és kezd nagyon romlani az állapota.
2 havi kauciót kérnék, és előre a havi lakbért + rezsi.
Jelentkezett egy család, azt mondták, hogy családi összefogásban renoválnák a házat, újra vakol kívül-belül, lefest, tető kijavít, stb.
Viszont nem fizetnének kauciót, és a bérleti díj 95%-át akarnák fizetni.
Milyen hátrányom származna, ha elengedem a kauciót? Egyáltalán részemre ez jó ajánlat lenne-e?
Szerződésben hogyan lehetne kikötni, hogy javítgatják a házat?
Gabi9967,
Ezek nem jogi kérdések. (Majd akkor lesznek azok, amikor vita lesz közöttetek...)
Ha az a kérdés, nem kötelező a kaució, elengedheted. Ha az a kérdés, akármennyi bérleti díjat kérhetsz, és akár munkát is beszámíthatsz.
Hogyan lehetne kikötni? Hát le kell írni, ki miért mit vállal. Ennyi a jogi része.
Nem jogi szempontból : kurva nagy kockázat. Ha bízol bennük, tedd ahogy jónak látod, csak készülj fel, hogy pofára fogsz esni. Jobb esetben csak nem lesz megfelelő a meló, rosszabban ki se tudod rakni őket hónapokig, és kapsz a nyakadba pármillió közüzemi tartozást.
A három havi kauciónak nem csak az a célja, hogy ha gond van, akkor abból lehessen levonni a károkozást, vagy tartozásokat. Hanem az is, hogy kiszűrje azokat, akiknek semmilye sincs, és önmagában ezért óriási kockázatot hordoznak magukban...
„drbjozsef”
Köszönöm a válaszát! Még ha nem is jogi téma... :)
A teljességhez hozzátartozik, hogy mielőtt látták a házat, nem zárkóztak el a 2 havi kaució elől.
A munkálatokat tulajdonképpen "saját maguknak" végeznék el, hogy jó körülmények között lakhassanak.
Szóval nem fizetnének kauciót, és a lakbér 95 %-át fizetnék. Nem számítanának fel munkadíjat az elvégzett javítások után.
Nem biztos, hogy nem járnék jobban, mintha üresen állna, romlana tovább a ház.
Szerződésben 8 napos felmondási időt kötnénk ki, mindkét fél részére-részéről.
Ha felmondanék nekik, akkor érvényesíthetem e a jogomat, hogy kiköltöztethetem őket (akár karhatalom által)?
„Ha felmondanék nekik, akkor érvényesíthetem e a jogomat, hogy kiköltöztethetem őket (akár karhatalom által)?”
Természetesen.
Ha 8 napon belül nem mennek ki, akkor kilakoltatási pert indíthatsz, ez pár hónap, ha ismerik az eljárás menetét, akkor akár pár év is.
Mennyire életszerűtlen már, hogy 8 napos határidőt vállalnak. Annyi idő alatt egy tehertaxit sem kerítenek...
De te tudod.
Gabi9967,
Fordítva szokták ezt csinálni. Muszáj a kaució, de az első x hónapban a lakbért nem kell megfizetniük, mert konkrétan x, y, z felújítási munkákat ilyen és ilyen minőségben csinálnak meg. A kaució azért van, hogy ha pl. tönkretenné a házat, legalább a kár egy része megtérüljön. Enélkül nem adnék ki egy házat senkinek.
Továbbá ragaszkodnék ahhoz, hogy a kiköltözésre is, és a lakbér megfizetésére is tegyen a bérlő közjegyző előtt kötelezettségvállalási nyilatkozatot, mielőtt megkapná a kulcsokat. Ha van ilyen, akkor nem kell a drbjozsef által írt per, hanem közvetlenül végrehajtható. Olvasgasd ezt:
https://index.hu/…nyilatkozat/
Végül pedig, ahhoz is ragaszkodnék, hogy a bérlet szóljon határozott időre. Akkor a határozott idő eltelte után 60 napod van, hogy kérd a bíróságot, hogy végrehajtóval üríttesse ki a lakást, a Vht. 183/A. § alapján. Ez nem per, tehát gyorsabb, de arra nincs garancia, hogy nem veri szét a házat a kedves bérlő, mielőtt a végrehajtó kilakoltatja. Határozatlan időnél nincs ilyen szabály, ott muszáj a per, ha nem mennek ki, ahogy drbjozsef írta.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
Bele kellene magadat ásni jobban a bérbeadás témájába, mielőtt kiadod. És ezt a társaságot, akiket írtál, inkább kerüld el. Riasztó jelek tömege mutatja, hogy egy, a témában nem jártas bérbeadót próbálnak hülyére venni, már az elején. Nyolc nap felmondás? Komolytalan.
„drbjózsef”
Bocsánat, ezt a 8 napos felmondást csak én gondoltam... hasra ütés szerint... :(
Több éves pert bizony nem szeretnék a nyakamba varrni.
„osztap”
Önnek is köszönöm a választ!
Bocsánat, tudom, hogy hiányosak az ismereteim, illetve nem pontosan fogalmaztam a kérdésem feltevésekor...
A közjegyző előtti aláírást már én is olvasgattam, bizony jó ötlet.
A közjegyző előtt kötelezettségvállalási nyilatkozat mellett is lehet per? Ha határozatlan időre van kötve, ott is muszáj a per?
Például ilyen szerződés mintát is találtam: (ez egy 3 hónapra szóló szerződés)
"Szerződő felek megállapodnak abban, hogy jelen határozott időtartamra kötött bérleti szerződést rendes felmondással 30 napra mindkét fél felmondhatja. Felek megegyeznek abban, hogy amennyiben bérlő jelen bérleti szerződést 3 hónapon belül felmondja, a kifizetett 2 havi kaució nem jár vissza.
Bérbeadót megilleti a rendkívüli felmondás joga, amennyiben a Bérlő a bérleményt nem rendeltetés szerűen használja, rongálja, vagy olyan magatartást tanúsít, amely a bérlemény visszaadását a határozott bérleti idő lejártával veszélyezteti, illetve ha a Bérlő írásbeli figyelmeztetés ellenére – a havi bérleti díjat és közüzemi költségeket a tárgyhó utolsó napjáig nem fizeti meg."
„A közjegyző előtt kötelezettségvállalási nyilatkozat mellett is lehet per? Ha határozatlan időre van kötve, ott is muszáj a per?”
Per bármikor lehet, attól függ mi a tárgya és ki indítja.
Közjegyzői ellenjegyzett kiköltözési nyilatkozat mellett NEKED nem KELL pert indítanod a kilakoltatáshoz, egyből mehetsz a végrehajtóhoz (ha önként nem mentek el).
Határozott időre kötött szerződés lejárata után 60 napon belül te nemperes eljárásban kérheted a lakás kiürítését, és annak végrehajtását.
Mindkettő fényévekkel gyorsabb lehet, mint a sima bírósági perek.
Ami mintát írtál az nem rossz, ilyesmi szokott lenni.
Gabi9967,
Egyébként most jelent meg ezen az oldalon a következő cikk. Túl sokat nem tesz hozzá ahhoz, ami már itt van a hozzászólásokban, DE vannak az alján hasznos linkek, adózástól a szerződés tartalmáig.
https://www.jogiforum.hu/…esek-eseten/
„drbjozsef”
„osztap”
Nagyon köszönöm a válaszukat, és a sok hasznos linket!
Ma is tanultam valamit - sok mindent.
Szorít az idő, a héten már elkezdenék a bérlők a felújítást.
Ha a héten megkötnénk a bérleti szerződést, sima magánszemélyként, ügyvéd, közjegyző nélkül (3 hónap határozott időre) és a bérlő kifizetné a 2 havi kauciót, akkor lenne e mód arra, hogy egy későbbi (de mihamarabbi) időpontban a szerződést közjegyzővel is hitelesíttessem?
Vagy utána külön írjon a közjegyző egy "egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot, illetve kiköltözési nyilatkozatot"?
Gabi9967,
A szerződést nem kell közokiratba foglalnod, az szimplán mehet két tanúval. A bérlő helyében a három hónapnál hosszabb határozott időt szeretnék (pl. egy évet), pláne, ha a bérlőnek kell kifizetni a közjegyző előtt tett nyilatkozat díját (40-50 eFt).
A kiköltözési és lakbérfizetési nyilatkozatot jogilag nem probléma később tenni a közjegyző előtt. Csak a bérlő éppen hülye lenne nyilatkozatot tenni, ha már egyszer birtokba lépett. Pont az a lényeg, hogy addig nem adod át az ingatlant (még felújításra sem), amíg a bérlő közjegyző előtt tett nyilatkozata nincs a kezedben.
A közjegyzőnek ez rutinmunka, ha holnap reggel felhívod, jó eséllyel a héten még tudja fogadni a bérlőt.
Nem lehet ennyire sürgős ez a dolog, nyugi. Ha pedig a bérlő hajtja ennyire, az újabb riasztó jel.
osztap
Köszönöm a jó tanácsokat!
Reggel így fogok tenni, remélem sikerül a héten elintézni a papírmunkát.
Van egy szerződés vázlatom, ha megengedik, megmutatnám...
https://drive.google.com/…FGKgfeI/view
A 6. és a 9. pont ellentmond egymásnak.
A 9-es felesleges.
A 11-ben biztos vagy? Átadáskori állapot? Bontsák vissza a cserepeket, meg a festést a falról?
Gabi9967,
A szerződés nem említi a bérlő kötelezettségét, hogy közjegyző előtt kiköltözési és lakbérfizetési nyilatkozatot tegyen, sem pedig a bérbeadó jogát, hogy addig ne adja az ingatlant a bérlő birtokába, amíg ezt a nyilatkozatot kézhez nem kapta.
Akkor pedig minek tenne a bérlő ilyen nyilatkozatot?
Bele kellene írni.
Csak innentől:
2024.07.22. 15:02
„és kezd nagyon romlani az állapota”.Szubjektív és amúgy is 10 hónap semmi ilyen esetben.
„ 2 havi kauciót kérnék, és előre a havi lakbért + rezsi.”
Szokásos konstrukció, de itt azért másahelyzet
„Jelentkezett egy család, azt mondták, hogy családi összefogásban renoválnák a házat, újra vakol kívül-belül, lefest, tető kijavít, stb.
Más tulajdonát úgy általában másnak renoválni rizikós.
” Viszont nem fizetnének kauciót, és a bérleti díj 95%-át akarnák fizetni.
Naja majd ingyen vennének birtokba egy ingatlant...üres ígéretekért.
Egyház renoválása 10 tételtől akár 150 tételig is terjedhet, mondjuk 3 millától akár 30 milláig is.
Az elképzelés rossz, zsákutcás. Az ilyentől tartózkodni kell.
Egy kis kép a lehetséges jövőből:
Megveti a lábát az az egy család,igérni lehet sok mindent,nekik a lényeg hogy majd ingyen vegyenek birtokba egy lakóingatlant.Eleinte akár immitálhatnak is valami építkezést/ renoválást, de a lényeg nekik az ingyen lakás.
- 1
- 2
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02