társasházi kérdések


nagy20 # 2025.05.12. 10:58

Adott egy friss társasház, pár éve lett kész. Az építtető nem szeretett volna fizetni közös költséget, több évig nem fizetett. Törvényességi felszólítás jött a közös képviselő részére, hogy sem SZMSZ-e nincs a társasháznak, az alapító okirata el van írva, nem jogszerű a működés. (határozatot hozott a társasház, hogy a "lakók" X Ft/hó közös költséget fizetnek, az építtető pedig semmit. (később fel lett emelve az összeg, de a felét fizette az építtető) A jegyzőnek milyen jogai vannak az ellenőrzéssel kapcsolatban?
A társasháznak lett SZMSZ-e és meg is lett szavazva az azonos közös költség. A jegyző a helyreállítás miatt nem szabott ki büntetést, de a közös költséget 5 évre visszamenőleg kérte rendezni, így az építtetőnek sok az elmaradása. Melyik jogszabály jogosítja fel a jegyzőt, hogy 5évre visszamenőlegesen kerüljön befizetésre az összeg? Esetleges bírósági per alatt a lakosoknak milyen esélyeik vannak az építtetővel szemben? (Az építtető mindent leszavazott ezzel kapcsolatban, mivel többségi tulajdonos)
A továbbiakban hogyan lehet kötelezni az építtetőt a fizetésre? Határozat született már arról, hogy ha 15 napon belül nem teljesíti az összeg 10%át, majd a fennmaradó összeget x hónapban fizeti, akkor jelzálogjog bejegyzését indítja el a közös képviselő. Amennyiben tartozással rendelkezik, szavazhat-e ilyen ügyekben és a gazdasági kérdésekben? Milyen menete van a bírósági per elindításának abban az esetben, ha az építtető olyan határozatokat szavaz meg/le, amelyek a kisebbség jogos érdekeit sértik? Érdemes egy regisztrált közvetítőt felkeresni az ügyben vagy ebben az esetben ajánlott a bírósági ügy? A bíróságra minden tulajdonosnak el kell mennie vagy egy tulajdonos is jelen lehet? A közös képviselő nem lehetett érintett az ügyben, mivel ő nem egy embert képvisel és szöges ellentét van a tulajdonos között. Elég bonyolult szituáció, nem mindennapi. Kérem a fentiekben való szíves segítségüket vagy javaslataikat!

osztap # 2025.05.12. 18:37

5 évre visszamenőleg kérte rendezni, így az építtetőnek sok az elmaradása. Melyik jogszabály jogosítja fel a jegyzőt, hogy 5évre visszamenőlegesen kerüljön befizetésre az összeg?
A jegyző nem kér, hanem egy felhívásban kötelezi a társasházat, a Társasházi törvény 27/A. § szerint. Annak pedig van indokolása, jogszabályi hivatkozásokkal, a 155/2015. Korm. rendelet 13. § alapján. Mit ír pontosan?

A továbbiakban hogyan lehet kötelezni az építtetőt a fizetésre?
Az első szankció a jelzálog bejegyeztetése. Erről a közgyűlés dönt, a hátralékos tulajdonos nem szavaz. Tht. 30-32. §.
Ezzel párhuzamosan a közös képviselő mint a társasház képviselője fizetési meghagyást adathat ki a közjegyzővel ellene.

Milyen menete van a bírósági per elindításának abban az esetben, ha az építtető olyan határozatokat szavaz meg/le, amelyek a kisebbség jogos érdekeit sértik?
Tht. 42. § A bíróságra az megy, aki a pert indítja (egy vagy több tulajdonos), vagy akit a bíróság megidéz. Egyebekben pedig a birosag.hu oldalon fent van a papíralapú keresetlevél-nyomtatvány, aminek a végén van egy nagyon jó, részletes útmutató a kitöltéshez.