lejárt vízóra


birita (törölt felhasználó) # 2008.06.09. 13:33

Tisztelt Valaki!

Van-e arra vonatkozóan vmiféle rendelet, jogszabály, hogy ha a fővízmérőóra hitelességi ideje (4év)lejárt, számlázhat-e a szolgálató ?

Zoltanuss # 2008.06.09. 15:48

Számlázni számlázhat, csak nem vagy köteles kifizetni !

A mérésügyi törvényt kell megnézned !
Z.

monalisa1 # 2008.06.09. 19:39

Nálunk 6 évenként a csere, legutóbb 10 ezer forint volt a költség, számlát adtak.

monalisa1 # 2008.06.09. 19:41

"Én" egy cs. ház vagy, egy társasházi fővízmérőóra dolgát nem ismerem - bocs.

Zoltanuss # 2008.06.09. 21:05

Kétféle hitelesítési időtartam van : fővízmérőé 4 év és a mellékvízmérőké 6 év.
Ez utóbbiak csak társasházakban vannak - lakásonként.
Anno még 93 -ban egy kisgazda honatya kérésére került ez a második időtartam megállapításra - a panel p. -nak könnyítésre, igaz a hálatlanok már elfelejtették. Már ügyködnek a mostani urak az egységesítésen - természetesen a 4 éves hitelesítési idő lesz a nyerő.

Elvégre mindenért fizetni kell és minél sűrübben annál jobb - egyeseknek.

Emlékezzetek : nálunk általában a közüzemi díjak mindig jóval az infláció felett emelkednek - választott képviselöink ujjongó helyeslése és aktiv közremüködésével. / Ezt már az Állami Számvevőszék is megállapította/.
Elvégre ezeket mindenki fogyasztja - sőt a távfűtésből még kiszállni se lehet.
De hát jól választottunk !!

nandy # 2008.06.09. 21:31

A témaindító kérdéshez:

Nem, nem számlázhat a szolgáltató. Csak akkor teheti meg, ha az általad megrendelt munkát (vízóra cseréje v. újrahitelesítése) elvégezte.

Téged a rendelet arra kötelez, hogy x időnként cseréltesd le v. hitelesíttesd újra a mérőket.

birita (törölt felhasználó) # 2008.06.10. 10:18

Köszönöm a segítséget. Sajnos nem találtam a mérésügyi törvényben pontos vonatkozást arra, hogy lejárt hitelességi idő után nem számlázhat a szolgáltató....

"2) A mérőeszköz hitelesítése - függetlenül attól, hogy a mérőeszközt használták-e vagy sem - érvényét veszti, ha

  1. a hitelesítés érvényességi ideje lejárt,"
kadaj01 # 2008.06.10. 10:53

birita

Nekem (panel) már négy hónapja kellett volna megcsinálni, de mivel nem volt, és most sincs erre 40e forintom, ezért nem csinálták még meg. Ettől függetlenül számláznak.

nandy # 2008.06.10. 21:25

Ha a Ptk.-ból indulunk ki, nem számlázhat olyan szolgáltatásért, amit nem végzett el.

nandy # 2008.06.10. 21:27

Aha, most már értem, mire gondolsz :)

Tehát a vízóra már nem hiteles, de a szolgáltató továbbra is számlázza a havi fogyasztást :)

Pjotr # 2008.06.11. 07:38

nandy te biztos vagy abban amit írsz?
Az gondolom fel sem merült a kérdezőben, hogy ha nem akar fizetni, akkor nem is használ vizet addig amíg nem hitelesítik az órát...

nandy # 2008.06.11. 08:10

Pjotr: félreértettem a kérdezőt. Azt hittem, a mérőóra cseréjét számlázzák...

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.06.11. 08:12

:) a főóra ingyenes

nanemaaa # 2008.06.11. 10:06

Most láttam valami műsorban a napokban, hogy az almérők (mert ugye erről van szó?) újbóli hitelesítése többszöröse egy új óra felezserelésének. Ha jól hallottam, egy új és hitelesített órát már 10-15 ezerért is felraknak, ezért nem ajánlják az utólagos hitelesítést.

nanemaaa # 2008.06.11. 10:07

Ja! Főórát nálam már többször cseréltek, de egy fillérbe sem került, mivel az óra a vízi közmű szolgáltató tulajdona. Az ő kötelessége és költsége a karbantartás és a csere is.

Linna # 2008.07.14. 06:56

Tudna-e valaki nekem abban segíteni, hogy mitől függ a vízórák hitelesítési időtartama?
Ugyanis én tavaly vettem egy telket, amire építkeztem. Most kaptam egy levelet, hogy lecserélik a vízórát. Csakhogy tavaly, mikor átírták a nevemre, akkor (nem én, a Vízmű) megállapították, hogy az óra még nem is volt használva, teljesen nullás állás volt rajta. (S ez az első, 0-s állású, 0 forintos számlán is szerepel.) Ha három évig nem "dolgozott" az az óra, akkor miért kell kicserélni, hiszen ez így csak egy év használat. Vagy nagyon rosszul gondolom?
Köteles vagyok-e elfogadni a cserét, és kell-e fizetnem érte?
Köszönöm a segítséget, ha valaki tud válaszolni, mert ezzel kapcsolatban sehol semmi útmutatást nem találtam.

Egyjogász # 2008.07.14. 07:49

A kötelező hitelesítésű mérőeszközök hitelesítési érvényességének időtartamát jogszabály határozza meg.

Vízmérőknél:

  1. bekötési és törzshálózati 4 év
  2. mellékvízmérő elszámolásra 6 év
  3. mellékvízmérő költségmegosztásra korlátlan.

Ha a vízmérő a vízmű tulajdona, a hitelesítési csere ingyenes (ezt onnan tudom, hogy nálunk is most cserélték le), ha a te tulajdonod, akkor persze neked kell kifizetned.

matthiasi # 2008.07.14. 14:36

Köteles vagyok-e elfogadni a cserét, és kell-e fizetnem érte?

Köteles vagy viszont fizetned nem kell !
Vagy nincs szolgáltatás !!

vidéki # 2008.08.25. 11:27

Társasházban kell-e fizetni mellékvízmérő csere esetén a Vízműnek "mellékvízmérőcsere + plombázás díj címén 7800 Ft-ot .

nanemaaa # 2008.08.25. 11:57

A mellékmérő nem a vízmű tulajdona (csak a főmérő), így természetesen fizetni kell a cseréért.

nagypapi # 2008.09.22. 09:50

Birita szerintem arra kíváncsi, hogy lejárt hitelesítésű fővízmérőórán - alias bekötési vízmérőn -leolvasott fogyasztás alapján lehet-e számlát kiállítani.

Szvsz teljesen jogos a kérdés. A hitelesítés bekötési mérők esetén a szolgáltató feladata és költsége, amit időben el KELL(ene) végezniük.
Véleményem szerint amennyiben erre nem kerül sor, ami valószínűleg a szolgáltató hibája, akkor az előző évi fogyasztás alapján kell számlázni, nem a mérőóra-állás alapján (hiszen akkor mi a fenének van a hitelesítési idő??).

De jó lenne, ha ezt egy jogász megerősítené ill. cáfolná.

monalisa1 # 2008.09.22. 13:35

A négy kontra hat év hitelesítési idő lejárta után az órák már pontatlanok szoktak lenni: valakinek a kárára vagy siet v késik - ezért jó azt rendszeres időnközökben lecserélni és szakműhelyben újra hitelesítettik.

Az előző évi fogyasztás alapján történő számlázást követően, időközben csak megtörténik a csere, és az ujabb éves leolvasásnál plusz-minusz korrigálják a számlát.

Tehát mind a vízmű mind a fogyasztó előbb-utóbb a valós óraállást látja majd.

Monalisa
laikus hozzászóló

BalázsFiam # 2008.09.22. 17:22

Vízműnél dolgozom, írtam egy elég terjedelmes összefoglalót a vízóracserék menetéről néhány kérdésre válaszolva, de valamilyen oknál fogva nem jelent meg, mivel nincs kedvem ismételten leírni arra kérem a tisztelt fórumozókat, hogy ha valami kérdésük lenne a témával kapcsolatban írják le megpróbálok rá válaszolni, de gyakorlatiasan nem jogi szemmel.

Tisztelettel B. Balázs

SolnesM # 2008.09.23. 09:31

T. monalisa1 !

már pontatlanok szoktak lenni: valakinek a kárára vagy siet v késik –

A vízórák mindig késnek - tehát a szolgáltató érdeke a csere.
Ezt fővízmérőnél meg is teszik !
A mellékvízmérőknél más a helyzet - ott a mérő a fogyasztóé. A hiány nem a szolgáltatót terheli, hanem a tágabb közösséget - ezek általában társasházban vannak - tehát a többi lakót súlytja a hiány.
Ilyenkor a lakóközösségnek kell rábírni a renitenst a cserére - vagy átalányt számítani.
Ezt viszont nem ártana az alapító okíratba vagy a SZMSZ - ba bevenni !

SM.

SolnesM # 2008.09.23. 09:35

T. BalázsFiam !

Akkor itt az én első kérdésem :

Jól vagy rosszul tudom és hirdetem : a vízórák az idő haladtával általában késnek ? (elkoszolódik zagy rakodik le )
És így a szolgáltató érdeke ill. kötelessége a csere ?
A Vízművek speciel ezt időben el is végzi !

Üdv. SM.