Na ne mán álljunk meg egy szóra !
Olvasom, hogy :
„ hiszen az elkészült épületet a tervező halálát követő 70 évig szerzői jog is védi, ami arra hivatott, hogy egy művészi produktumot egyéni íz.....”
Csakhogy a lakóház, a lakás akármilyen szép vagy sem akármilyen kényelmes vagy sen nem művészi alkotás így ez a szerzőijog valami nemérvényes rá.
Igaz némely harmad vagy negyed vonalú építésztervező szeretne művész lenni, de nem az.
Ugyan olyan iparos ember mint a turbina vagy vetőgéptervező ember.
Amúgy is a mai világban már az építészterveket se egy ember csinálja hanem team -mek.... csapatok.....nagyobb projektnél akár 100-an is lehetnek.
Szegény építészek mindig a művész élet perifériáján voltak...bejutni csak keveseknek sikerült.
Felénk.....erősen kispolgári környezetben a 20 -as 30 -as években az épülő cs.házak majd mindegyikire ráírták hogy tervezte (néhol hogy építte is / Boldog Hunbolt műépítész, nem márványtáblára,mert az drága.... csak csiszolt műkőlapra.
Ma már se tábla,se műépítész megnevezés nincs.
Ennyi erővel a műkörmös is vélhetné magár művésznek.
Más. ott van a nyilván híres Sidney-i opera .Megtervezte egy híres építész, elfogadták a tervet, aztán épült vagy 10 - 15 évig és hab a tortán,hogy az átadásra már nem hívták el a tervezőt.....mivel az építmény eredeti költség vagy 12 - ese lett és ami a lényeg már az építés alatt is számtalanszor belenyúltak a tervbe.
Sőt a terveket se védi annyira a törvény mint egyesek vélik.Ha ügyes valaki, másolhatja, csak egyet nem tehet, azt hogy az a valami az eredeti terv szerint készült.Ha ügyes valaki másolhat műtárgyakat, csak az eredeti szerzőnevét nem írhatja rá.