Átminősítés lakássá.


dzoli74 # 2010.01.21. 10:29

Tisztelt Mindenki!
Abban szeretném a segítségeteket kérni,hogy vettem én egy tetőtéri ingatlant Dunakeszin,egy hatlakásos társasházban.Az épület egy éves.Az adásvételiben padlásként szerepel és a tulajdoni lapon is.Persze ez egy nagyon szépen elkészített lakóingatlan.Víz,gáz bútor stb.Természetesen van neki helyrajzi száma,törése.A társasház alapíto okiratában is a kivitelező saját tulajdonát képezte.
Az lenne a kérdésem,hogy ha ezt az ingatlant szeretném lakássá átminősíteni,mik lennének a teendőim?Kell-e hozzá ügyvéd?Hova forduljak?

A segítséget előre is köszönöm.
Üdv.Zoli.

MajorDomus # 2010.01.21. 19:17

Elsőként az Önkorm.-Müszaki- Osztályához,akik az átminősités feltételeit-megvizsgálják. Ha részűkről rendben,akkor a társasház Alapitó Okiratát kell módosittatnod, hogy ne 11 hanem 12 lakás szerepeljen benne. Javasolnám ügyvédhez fordulni,mert sok jogi intéznivaló (földhivatal stb) van.

nanemaaa # 2010.01.21. 20:03

Már az is szép, hogy megvetted, és fogalmad sem volt, hogy mit. Ha nem volt lakás az építési engedélyben, de mégis elkészült, akkor sanszos, hogy engedély nélküli.

Már csak az lesz a kérdés, hogy egyáltalán lehet-e majd rá kapni fennmaradási engedély?. Akár tetemes bírság árán is. Ha nem tudsz rá engedélyt kapni, akkor nem tudsz alapító okirat módosítást a földhivatalba bejegyeztetni.
Szóval az első kérdés az lenne, hogy miként vetted a "lakást" a szerződés szerint?
A második, hogy mit tartalmaz az építési hatóság nyilvántartása (engedélyek és tervek)?
A harmadik, hogy van-e lehetőség a lakásszám növelésére?
Negyedik, ha nincs, akkor mihez kezdesz a friss "szerzeményeddel"?

MajorDomus # 2010.01.21. 20:14

Van 2 ilyen épületem ahol az épittető megtartotta magának a tetőtéri ,,helyiségeket,, a használatbavételi engedályben ,tároló,, szerepel.
Jelenleg mind az 5 -tároló irodaként funkciónál.

Azzal kellene kezdeni hogy a Műszaki -Osztály hajlandó-e módositani a h.engedélyt,szerintem nem.
Marad az átminősités.-ügyvéd ajánlott.

dzoli74 # 2010.01.22. 09:01

Köszönöm a hozzászólásokat.
Természetesen ügyvéden keresztül vettem /a sajátomon/.
Mivel az árát nem írtam,így nem is tudhatjátok,hogy ez az év üzlete volt számomra.Az ügyvédem meg tudja oldani az átminősítést,csak én a díjjat akartam volna megspórolni.
Üdv.Z.

nanemaaa # 2010.01.22. 13:02

Éppen az ilyen "év üzletéről" szokott kiderülni sokszor, hogy bár valóban az volt, de nem a vevőnek. :)

MajorDomus # 2010.01.22. 21:54

Van benne valami.

Egyébként átminősités nélkül is ellakhat benne mig a postás kihozza az első nyugdiját.

tomscop # 2018.10.14. 14:37

Üdvözletem!

Útmutatást kérnék egy, a tulajdoni lapon nem "lakás" megnevezésű ingatlan (pl. raktár, pincehelyiség) lakássá történő átminősítésével kapcsolatban.

Az alapvető elképzelés az, hogy vásárolnék egy jelenleg pince, raktár stb. céljára használt ingatlant, nyilván a helyi lakásárakhoz viszonyítva áron alul, majd azt átalakítva és felújítva lakásként szeretném hasznosítani. Feltételezem a lakásként való hasznosításnak jogszabályi megkötései vannak, pl. a tulajdoni lapon gondolom át kell minősíttetni lakássá a korábbi pincét, illetve, feltételezem vannak egyéb teendők is.

A témával most kezdtem el foglalkozni, szeretnék egy útmutatást kapni, hogy a vázolt esetben milyen "papírmunka" merülhet fel a folyamat során. Konkrétan az érdekel, hogy mely hatóságoknál kell(het) és milyen engedélyeket kérni, illetve, hogy a lentebbi 2 megközelítésből melyikre vállalkoznék (maga az ingatlan kizárólag az én tulajdonom lenne):

1 - Vannak feltételek amiknek meg kell felelni, és akkor mindenképpen keresztül tudom vinni a folyamatot.

vagy

2 - Vannak feltételek amiknek meg kell felelni, de ez nem garancia arra, hogy keresztül tudom vinni a folyamatot: pl. társasház esetén még ha át is alakítom a pincét ami az én tulajdonom /szépen felújítom, összközművesítem, stb. minden ami kell(het)/, kellhet a lakóközösség (vagy bármely más szereplő - önkormányzat stb. szubjektív beleegyezése is - szóval, van-e bármi, ami nem csak rajtam múlik.

Köszönöm a segítséget!

nonolet # 2018.10.14. 15:43

A "lakás"-sá minősítés feltételeiről JOGSZABÁLY rendelkezik.
Azokat kell betartani.

Ha korábban nem lakás volt, akkor ez nem mindig egyszerű és főleg nem olcsó játék.

- -

LAKNI!! viszont nem csak lakásban lehet...

Hanem akár a sufniban, irodában, raktárban is.
Ezek a szükség lakhatások.

Ahol TÉNYLEGESEN laksz oda pedig be tudsz jelentkezni is.

nonolet # 2018.10.14. 15:48

Társasházban csak akkor kezd ilyesmibe,
ha
határozatban ELŐRE le van papírozva minden hozzájárulás VISSZAVONHATATLANUL és mellesleg állod a költségeit is a szükséges ügymenetnek!!! ami nem szokott kevés lenni..

Nem véletlen az, hogy mások sem fognak bele ilyesmibe !
Lassú, bonyolult, drága és még KOCKÁZATOS kimenetelű is ez a játék.

Pláne, hogy egy társasházban sok az ügyben nem érdekelt ámde írigy és tudatlan-rettegő lakóval kell megküzdeni...

MajorDomus # 2018.10.14. 16:00

Így van
inkább ne kezdj bele!

tomscop # 2018.10.14. 16:06

Köszönöm a gyors reakciókat!

Jól értem, hogy nem elég, hogy tulajdonos vagyok, egy társasház esetén kell a többi tulajdonos hozzájárulása is az atminositeshez? Mert aközött, hogy nehéz, drága és lassú de biztos lehetseges vagy nehéz, drága és lassú és egy másik fél megakadalyozhatja van különbség.

Nonolet: Lakni és bejelentkezni lehet, ez bérbeadást is lehetővé tesz?

nonolet # 2018.10.14. 16:18

Mivel az ilyesmi tipikusan az alapító iratok és szabályzatok módosításával is jár, nyilván kellenek a többiek is hozzá.

Igen, bérbe adható.
De nem "Lakás"ként nyilván.
Hanem csak lakhatás céljára egyéb helyiségként.

Ennek is vannak minimum feltételei pl.

  • padló
  • fűtés
  • megvilágítás
  • szellőzés
nonolet # 2018.10.14. 16:22

Vagy csak bérbe adod nem lakhatásra.

Aztán, hogy a bérlő mégis lakik benne az már az ő dolga.

Te csak eltűröd... ezt a nem szerződésszerű használatot.
(itt azért a bérleti díj mértékével vigyázni kell)

De ez már eléggé a zavaros zóna és alighanem ellen akcióra sarkallja a többiket is.

SolnesM # 2018.10.14. 18:47

Pincéből soha sem lesz lakás.
Persze lakni azért lehet ott is, ha bírja valaki.

tomscop # 2018.10.14. 20:47

Értem, és annak pl van bármi akadálya, hogy a gyakorlatban egy lakhatasra alkalmas ingatlant, ami a tulajdoni lapon nem lakás hanem más besorolás alá esik (pince, rakár, stb) adjak bérbe hivatalosan, közjegyző által? Bérbevevő tudna mindent és elfogadná - a gyakorlatban ha bérlő látja, hogy az ingatlan szépen rendben van, jó állapotú és lakható, akkor amiatt úgy sem lép vissza, hogy a tulajdoni lapon mi szerepel.(ha 1-2 vissza is lép, biztosan lesz olyan bérlő, akit egy papír nem zavar, ha minden más rendben van)

Az érdekel, hogy ha nem sikerül atminositeni, akkor jogom van-e kiadni az ingatlant (ha a bérlő is elfogadja, hogy a tulajdoni lapon pl raktár vagy pince), vagy ezt az ingatlan besorolására tekintettel a közjegyző (jogszabály, stb akármi) nem fogja engedni?

lajcsó # 2018.10.14. 21:01

"ha nem sikerül atminositeni, akkor jogom van-e kiadni az ingatlant (ha a bérlő is elfogadja, hogy a tulajdoni lapon pl raktár vagy pince), vagy ezt az ingatlan besorolására tekintettel a közjegyző (jogszabály, stb akármi) nem fogja engedni?
Kiadható, a közjegyző nem hiszem, hogy bele fog szólni.

tomscop # 2018.10.15. 08:47

Köszönöm a gyors reakciókat, sokat segítettek!

A válaszok alapján eddig azt értem ki, hogy van arra lehetőség, hogy átminősítse az ember a tulajdonát raktárból (pincéből stb...) lakássá, de nem biztos, hogy menni fog, ezek mellett a folyamat igen hosszú és költséges. Mindazonáltal, ha nem is megy, akkor sincs semmi akadálya annak, hogy azt lakhatás céljára bérbe adja a tulajdonos (hivatalosan mindent, közjegyző által), amennyiben bérlő elfogadja ezt a helyzetet és az ingatlan állapotát, és hajlandó azt bérbe venni és ott lakni.

Abban kérnék még segítséget, hogy mely jogszabályokat olvassam, ha ezzel a témával kapcsolatban szeretném a jogi részt megismerni? Bérbeadással kapcsolatban a PTK. és a lakások és helyiségek bérbe... tv. (1993) vonatkozó részét néztem. Az átminősítésnél kezdettől a végéig mely jogszabályokat kell ismernem? Van-e bármely más jogszabály, amire nem gondolok, de fontos (lehet) a folyamat során?

Köszönöm!

nonolet # 2018.10.15. 09:08

tomscop

Miért ne adhatnád ki?!

Csak mint írtam nem "lakás"-ként kell megnevezni, mert nem az.

Bérlő lakhatási célra bérbe veszi a ...helyiséget.

- -*

Más kérdés, hogy a társasház az SZMSZ-ben ezt akár
korlátozhatja is.
Tehát át kell nézni az SZMSZ-t!

Mivel az SZMSZ-ben sok dolog korlátozható-tiltható.

Hiszen az a KÖZÖSSÉG saját szabályrendszere,
amiben kb. bármiről lehat saját előírásokat hozni, szavazással.
HA az nem sért jogszabályt egyébként.

Azaz ami nem törvényileg tilos azt bizony mind szabad! az SZMSZ-be bele venni saját közösségi korlátozásként.

Persze a szokásos "demokratikus és törvényes előterjesztés+megszavazás"-os eljárással.

nonolet # 2018.10.15. 09:10

tomscop

Nos, több törvény és rendelet is érinti... google a te barátod akivel pár hosszú estéd lesz és máris sejted a lényeget.

tomscop # 2018.10.15. 11:48

Rendben, köszönöm!

Még azt tisztáznád, hogy ezt hogyan értetted:

Más kérdés, hogy a társasház az SZMSZ-ben ezt akár
korlátozhatja is.
Tehát át kell nézni az SZMSZ-t!

Mivel az SZMSZ-ben sok dolog korlátozható-tiltható.

Én azt gondoltam, hogy ha van egy ingatlanom, akkor azt szabadon bérbe adhatom, a lakóközösség/társasház/SZMSZ legfeljebb abba és akkor szólhat bele, ha a bérlő nem tartja be a társasház szabályzatát, vagy bármely más jogszabályt (de a társasház nem korlátozhatja azt a jogot, hogy egy tulajdonos bérbe adja a saját tulajdonát: vagyis amíg a bérlő nem sért semmilyen szabályt, senki nem szólhat bele, hogy az ingatlanban nem a tulajdonos, hanem bérlő vagy bárki más lakik). Bármely szabály megsértése esetén a társasház vagy a közös képviselő vagy valaki a tulajdonosnak szól (esetleg vonja felelősségre), majd ezután a tulajdonosnak kell gondoskodnia arról, hogy a bérlő rendesen viseltesse magát (vagy számol el a bérlővel és vonja felelősségre a bérlőt) -> végső esetben a tulajdonos felmondja a bérleti szerződést.

tomscop # 2018.10.15. 11:51

Ui: Esetleg más szabályok vonatkoznak "lakás - ház" besorolású (szóval olyan besorolású ingatlanokra, amik egyértelműen lakhatás céljára szolgálnak), és más "raktár- pince" besorolású (szóval amik egyértelműen nem lakhatás céljára szolgálnak) ingatlanokra?

lajcsó # 2018.10.15. 12:29

"Az átminősítésnél kezdettől a végéig mely jogszabályokat kell ismernem? Van-e bármely más jogszabály, amire nem gondolok, de fontos (lehet) a folyamat során?"
Bizony van!
Az építésügyi jogszabályok határozzák meg a lakás kritériumait. Ez alapján kell az ingatlant (garázs, pince, stb.) átalakítani annak érdekében, hogy lakásnak lehessen nevezni.
Továbbá az ingatlan nyilvántartásról szóló törvény és végrehajtási rendelete. (Ezt a Földhivatali portálon megtalálod.)

drbjozsef # 2018.10.15. 12:29

Ha raktárt raktárnak adsz ki (aztán a bérlő azt csinál benne amit akar), akkor nincs különbség lakás vs. raktár kiadása között jogilag.

tomscop # 2018.10.17. 12:09

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

nonolet: Reagálnál az előző kérdésemre? Érdekelne, hogy azt a részt hogyan értetted.