kerítés "jog"


Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.06. 07:42

(7) Kerítés létesítésének elrendelése esetén...

Erre gondolsz? Ez szerintem egyértelműen helyi rendeletet jelent. Hatósági határozatról nem lehet szó jogszabályi alap nélkül, és a bíróság is csak arra a alapozhat kötelezést.

nanemaaa # 2013.05.06. 07:31

szafika
No, akkor kellett volna birtokvédelmet kérned! A te kerítésedet a szomszéd akkor sem bonthatja el, ha egyébként a kerítés építési kötelezettség őt terhelte volna.

KBS
Helyi rendeletalkotás alapjában nem rossz gondolat, bár olyan szabályt kialakítani, ami minden kialakult állapothoz igazodik elég nehéz lenne. Az OTÉK-ra történő hivatkozás elég labilis, hiszen ott csak arra az esetre van szabály, ha a hatósának el kell rendelnie kerítés építését. Alap esetben a kerítés építési viták eldöntése a bíróság hatásköre, viszont érdekes módon a ptk-ban semmiféle szabályt nem találtam erre. Valószínűleg a ptk még ott tart, hogy valaha az OÉSZ-ben általános szabály volt, és vita esetén az építési hatóságnak kellett megállapítania, hogy kinek, hol kell kerítenie. Így ma kerítés építési vitára nincs általános érvényű érvényes jogszabály.

szafika # 2013.05.06. 01:19

Nálunk is telekhatárra kellett építeni / 35 éve / és a túloldali kerítés volt a mienk , azt nekünk kellett megcsinálni , hiába lett volna logikusabb a ház folytatásának a kerítése . Aztán az új szomszéd elbontotta a mi 25 éve álló kerítésünket a jobb oldalon és oda rakatott egy 10 évig se tartó roskatag valamit .

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.05. 21:52

Ott van az is. A 9. bekezdés. Ez amúgy is csak egy keretszabályozás, helyben kell róla rendeletet alkotni.

efi99 # 2013.05.05. 19:41

"az útról nézve a jobb oldali telekhatáron"
Ezt a hülyeséget azért már kivehetnék. Miért pont a jobb oldalon? A helyes szabályozás az lenne, hogy azon az oldalon, amely oldalon a telken a beépítés engedélyezett, vagyis a saját ingatlan és melléképületek folytatásában. (A másik oldalt mi a fenének építse feleslegesen telibe egy kerítéssel, pl ha ott még az épületeket nem húzták fel, hogy utána lehessen kiszedni, de legalábbis, hogy értelmetlen legyen? Ráadásul a saját épület felőli oldalon közvetlen ráhatása van a beépítettségével arra, hogy mennyi kerítéssel kell még kiegészítenie, míg a másik oldalon a kerítés hossza a szomszéd elképzeléseitől, vagyis a vakszerencsétől függ).

bimbus # 2013.05.05. 17:51

Nagyon szívesen.

Zöldövezeti11 # 2013.05.05. 17:08

És az alsó magassági határ van valahol szabályozva ?
Pl. ha csak 80 cm magas kerítést szeretnék van előírás erre ?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.05. 16:12

Kösz.

bimbus # 2013.05.05. 14:12

OTÉK

44. § (1) A telek határvonalain - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában - kerítés létesíthető.

(3) A kerítésnek teljes egészében a saját telken kell állnia. Ha a kerítést a telek hátsó határvonalán az arra kötelezettek közösen létesítik, ettől eltérően is megállapodhatnak.

(4) A kerítés kapuja a közterületre (kifelé) nem nyílhat.

(5) A telek homlokvonalán álló kerítésen a közterület használatát veszélyeztető megoldást (pl. szögesdrótot) csak a gyalogjáró szintje felett legalább 2,00 m magasságban és a kerítés belső oldalán szabad alkalmazni.

(6)153 A telek határvonalain létesíthető kerítés kialakítását - a helyi sajátosságokra is figyelemmel - a helyi építési szabályzat meghatározhatja. Ennek hiányában tömör kerítés csak legfeljebb 2,50 m magassággal létesíthető. Amennyiben a telek határvonalán támfal építése is szükséges, a támfalon tömör kerítés csak akkor építhető, ha a támfal és a tömör kerítés együttes magassága a 3,0 m-t nem haladja meg.

(7) Kerítés létesítésének elrendelése esetén a telek tulajdonosa (kezelője, használója) a telek homlokvonalán, továbbá - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában - az útról nézve a jobb oldali telekhatáron és a hátsó telekhatárnak ettől az oldaltól mért fele hosszán köteles megépíteni és fenntartani (3. ábra).

(8) Két út között fekvő telket a jobb oldal meghatározása szempontjából olyannak kell tekinteni, mintha az a két út között - a szomszédos telek mélységének megfelelően, illetőleg a szomszédos telek megosztása hiányában, az oldalhatárok felezőpontjainál - meg volna osztva (3. ábra).

(9) Oldalhatáron álló beépítésű területen kerítés létesítésének elrendelése esetén a tulajdonos (kezelő, használó) az oldalkerítés azon a telekhatáron köteles megépíteni és fenntartani, amelyhez az építési hely csatlakozik. Már kialakult beépítés esetén - a helyi szokásoknak megfelelően - az oldalkerítés megépítésének és fenntartásának kötelezettségét a helyi építési szabályzat ettől eltérően is meghatározhatja.

(10) Saroktelek esetében a telek homlokvonalaival szemben fekvő mindegyik telekhatár oldalhatárnak számít (3. ábra).

(11) Ha a telek oldalhatára a szomszédos teleknek egyúttal hátsó határa, arra a hátsó telekhatár szabályait kell alkalmazni.

(12) Nyúlványos telek esetében a nyúlványos telek és a visszamaradó telek közötti - az utcafrontival egyező irányú - közös telekhatáron álló kerítés megépítésének és fenntartásának a kötelezettsége a visszamaradó telek tulajdonosát (kezelőjét, használóját) terheli (3. ábra).

(13) Üdülőterületen - ha a helyi építési szabályzat másként nem rendelkezik - csak nem tömör kerítés vagy élősövény létesíthető.

(14) A telken belül az egyes külön használatú telekrészeket csak nem tömör kerítéssel vagy élősövénnyel szabad elválasztani.

(15) Elrendelés nélkül létesített kerítést annak tulajdonosa bármikor elbonthatja.

bimbus # 2013.05.05. 13:35

KBS!
A kerítésépítés szabályait az OTÉK (253/1997. (XII. 20.) Kormányrendelet) 44. §. szabályozza. Ennek értelmében az utca felől nézve a jobb oldali kerítést kell általános esetben megépíteni. Amennyiben az épület oldalhatáron áll, úgy az épülethez csatlakozó kerítést kell megépíteni, függetlenül attól, melyik oldalon áll.

tass56 # 2013.05.05. 12:56

mathiasi .
Én csak azt írtam ,hogy ha a kerítés az én tulajdonom akkor az oszlopok én felőlem vannak a drótháló a szomszéd felől. A drótháló szalad a telek határon. Az oszlopok az én telkemen vannak.

matthiasi # 2013.05.05. 07:04

tass56 tass56 !

Ez azért nem olyan biztos. Az egyik szemben szomszédom panaszkodott évekkel ezelőtt, hogy az ő szomszédja a balfélen úgy csinálta a kerítését, hogy nemcsak az oszlopok estek az ő oldalára /panaszos/, hanem még a támasztó lábak is,
Így kerülgethette azokat a fűnyíróvak. felvetettem : flexed van ? el kell vágni !

Tipikus birtokháborítás !!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.04. 16:00

Frappáns jogi érvelés.

tass56 # 2013.05.04. 15:20

Ameről vannak az oszlopok azé a kerítés.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.04. 12:23

Pontosan hol van ez az OTÉK-ben?

bimbus # 2013.05.04. 11:54

Az OTÉK rendelkezik kerités ügyben. A lényege, hogy az építési oldalon kötelezhetnek a kerités építésére és ennek folytatásaként a telek végénél félig. (A keritést csak saját telken építheted.)

Dr.Attika # 2013.05.04. 09:37

Mint a gyerek esetében? A kerítésnél is meg a gyermeknél is van valami "balkézről" vagy "jobbkézről" jött szabály.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.04. 08:44

Aki csinálta, azé.

glez # 2013.05.03. 13:32

Egy gyors kerdesem van, ha mar meglattam ezt a temat:
azt honnan lehet megtudni hogy a telek koruli keritesek kozul melyik kie? Tehat melyik epitese/karbantartasa az en felelossegem, melyik a megfelelo szomszede?
Tulajdoni lapon emlekeim szerint nincs ilyen informacio.

matthiasi # 2013.05.03. 13:22

morta, morta !
Részben igazad van, de csak részben.
Pl. az egyszintes ház az a földszintes, a kettőszintes ház meg az egyemeletes : van egy földszint és van az első emelet, az annyi mint kettő szint.
A kutyát mindig be kell zárni, nemcsak a kerítés bontáskor. Vagy megkötni !!
Írod, hogy rossz a kerítés, tehát a veszély eleve fenn áll mások testi épségének a veszélyeztetésére .
Az értékeiteket el kell zárni. Itt a jó alkalom, hogy minden mellékhelyiségre zárat tegyetek.
Aztán a másik ellentmondás :
balodali a kerítés, akkor az a társaházé, ami abból is világossá válik, hogy
Szóban tájékoztattak, hogy a társasház költsége a kerítés karbantartása, és két hét múlva kicserélik ” a palát viszont ti erősítettétek rá, mivel nem szívesen látjátok a kedves szomszédok ábrázatát.
Kár méltatlankodni, mert még valakinek eszébe jut hogy apala erősen egészségkárosító hatással jár, aztán nektek akkor annyi.
Ki kell bírni azt a kettő vagy 3 hetet !

amelyre önkormányzati engedélyel már vagy 20 éve palát erősítettünk. (legalább a földszinti lakókat ne lássuk” nem merül fel az a kérdés ,hogy most 20 év múltán a lakóközösség újra megengedi ,hogy a kerítésükre egy veszélyes anyagot azt az ómínózus palát erősítsék ?? A privát véleményem persze az, hogy annyira azért nem veszélyes az a pala, de ha ügy lesz belőle akkor azzá válhat !!
Egyébként én is hadban állok a szomszéd asszonnyal, nálam is van pala akerítés közelében szerencsére a mama azt nem tuggya, hogy az veszélyes.

morta # 2013.04.30. 10:46

Kedves Cím!
Némi, segítséget illetve útbaigazítást kérnék.
Egyik tulajdonosa vagyok egy osztatlan közös tulajdonú házrésznek. A másik tulajdonossal remek a kapcsolatunk.
Az enyém az utcafronti házrész másik tulajé a kert végében van, szolgalmi utat biztosítunk részére.
Mellettünk a bal oldalról 16 lakásos 1 szintes függőfolyosós társasház van.
A társasházi és osztatlan kertulajdont kerítés választja el, amelyre önkormányzati engedélyel már vagy 20 éve palát erősítettünk. (legalább a földszinti lakókat ne lássuk, ha már az emeletet muszály a kertben tartózokás alkalmával:))
Az évek "vas" foga tönkretette az ominózus kerítés tartóoszlopait, megdölt stb. szóba került a cseréje.
Szóban tájékoztattak, hogy a társasház költsége a kerítés karbantartása, és két hét múlva kicserélik és zárjam be a területünkön szabadon tartott németjuhász kutyámat 3 napra. Tervük, hogy a kerítést lebonják és két hét alatt újra láthatóvá lesz az alsó szomszédok népes serege. (itt megjegyezve 1,5 szobás társasházi lakásokról van szó, ami önkormányzati tulajdonban is van meg magán tulajdonban is)
Szóban 20-án beszéltünk erről és tegnap levelet kaptam a közös képviselőtől, hogy május 2-án kezdik a munkát.
kérdéseim:
Hol a két hét?
Mi lesz azokkal az értékekkel fűnyiró, bicikli, szerszámok, ami a területünkön nem zárható építményben van és elbontják a kerítést!?
Mit tegyek eb ügyben? Hogy zárjam el? Köteles vagyok? (Nálunk mindenki dolgozik, szabadságot kell kivennem, hogy otthon legyek!) Ráadásul lomtalanítás lesz május 6-i elvitellel! Mivel megszüntetnék a kerítést, szabad átjárás van hozzánk tőlük, este is napközben is, a társasházi kapu gyakran van tárva nyitva!
Mi van ha ellopnak valamit a kerítés lebontása és felhúzása között! Vajon fizet majd a mi biztosítónk?
Kérhetem ideiglenes kerítés felhúzását?
Köteles vagyok elfogadni azt, hogy kijelölnek egy dátumot?
Kérhetek időpont egyeztetést, ami nekünk is jó?

lajcsó # 2013.04.08. 08:06

Mivel a kertés a tulajdonos telkén van, tehát a saját tulajdonát képezi, ezért azzal semmit nem tehetsz az ő engedélye nélkül. Ha van elegendő hely, ültess sövényt!

nanemaaa # 2013.04.08. 07:17

perdy
Elvileg rá nem, de elé tehetsz.

perdy # 2013.04.05. 14:24

Tisztelt forumozók!

Kerítés ügyben szeretnék tanácsot kérni: a szomszédunk sajnos elég fura alak, állandóan leskelődik, nagyon zavar minket. szeretnék a keritésre nádat tenni, h ne lásson át, de azon az oldalon az az ő kerítése. Tehetek rá vagy engedélyt kell tőle kérnem? vagy tehetek e a kerítés elé vmit?
Előre is köszönöm a választ!

Bubicku # 2013.03.27. 17:53

Tisztelt Hölgyem/Uram,

egy kerítés ügyben kérném a segítségét.
Alaphelyzet:
Az én házam jobbra helyezkedik el a szomszédé balra (a házakkal szembeállva), a kanyarban, (a ház oldala a kanyarban van), közöttünk egy szép hosszú kőkerítés. Most új tulajdonosa van a szomszédos ingatlannak.
A korábbi tulajdonos a kerítés tetejére cserepet rakott, a két udvar között volt egy kapu még korábban a közös kúthasználat miatt, ezt befalazta. A kerítés középső szakaszára kb 4-6 m hosszúságban a kerítést megmagasította így egy féltetőt alakított ki (korábban disznóól lehetett, ami a térképen szerepel.Ennek a fala két helyen igencsak megrogyott ui. a korábbi tulaj koszorú nélkül épített. Kértük javítsa ki mert veszélyes, ő azt válaszolta h. eladja az ingatlant. Az új tulajdonos pedig kimérette a területét és közölte h. az enyém a kerítés, jó oké hátrébb lebomlott a kerítés újraépítem. De kérdezem én a felépítmény alatt megrogyott rész kinek a felelőssége, ha megjavítom, mivel kőből épült bármikor összedőlhet, az új tulajdonos nem akarja megcsináltatni. Ha elkezdem javíttatni és lebomlik a féltetője én építtessem újra?

köszönettel és Üdvözlettel: