Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Haszonélvezeti jog - ajándékozás tulajdonjog

alfateam # e-mail 2019.09.28. 13:34

Ajándékozd nekik! (Illetékmentes)

Andiii # e-mail 2019.09.28. 13:11

Tisztelt Fórum!
Az alábbi kérdésem volna.

Szüleim vásároltak egy lakást maguknak de a nevemre íratták. Ők a haszonélvezők. Mi lenne a módja és költsége hogy én a tulajdonjogomról az ő javukra lemondjak?
Előre is köszönöm a választ

Üdv

drbjozsef #   2019.09.12. 11:42

(cserébe, ha a megajándékozott esetleg 5 éven belül értékesíti, akkor lényegesen több adót fizet általában, mintha adásvétellel szerezte volna)

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

ekeke1 # e-mail 2019.09.12. 10:08

Remek, köszönöm szépen a gyors választ.
Üdv.

drbjozsef #   2019.09.12. 07:09

ekeke1,

Nem.

Ajándékozás esetén nem keletkezik jövedelmed, SZJA-t pedig az után kell(ene) fizetni.

ekeke1 # e-mail 2019.09.12. 06:39

Tiszteleteim,

Egy éve vásároltam egy ingatlant, amit most szeretnék kiskorú gyermekem nevére íratni, holtig tartó haszonélvezeti jog kikötésével. Azt már tudom hogy egy gyámügyest kell felkérnem aláírásra meg hogy mivel egyenesági az ajándékozott, illetékmentes.
Viszont azzal nem vagyok tisztában hogy mivel öt éven belül ajándékozom az ingatlant,ez egyben SZJA fizetéssel is járna?

MajorDomus # e-mail 2019.03.23. 23:40

Persze ha magyarul leirnád az esetet,akkor Kbs ezt csuklóbol megoldaná.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.03.23. 08:35

Jóvanna. Bocs.

A helyes értelmezés az, amit drbjozsef adott. (Többször megjegyeztem már, hogy nagyon jól működik a jogérzéke.) Tehát ha a juttatáskori értékkel számolás valamelyik érdekelt számára súlyosan méltánytalan lenne, akkor a bíróság a hagyaték megnyíltakor sőt akár a köteles részi igény érvényesítésekor aktuális forgalmi értéket is figyelembe veheti.
A kérdés nehézsége abban van, amire wers rámutatott. Hogy ti. mikor súlyosan méltánytalan a juttatáskori érték alkalmazása. A gyakorlatban ilyennek minősül, ha a juttatáskori értéket a szerződésben irreálisan alacsonyan jelölték meg (ezt pedig Lyonne látta meg jól); de az is, ha a juttatás óta jelentős konjukturális áremelkedés vagy -csökkenés következett be. Fontos megjegyezni, hogy ha a hagyatékban is van ingatlan, akkor elkerülhetetlen a hagyaték megnyíltakori értékkel számolás, hiszen egyébként igazságtalan arányeltolódás következne be.

www.kbs-ugyved.hu

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.03.22. 20:54

Az pénzbe kerül...

www.kbs-ugyved.hu

MajorDomus # e-mail 2019.03.22. 20:52

Miért nem fordulsz ügyvédhez?

drbjozsef #   2019.03.22. 16:49

(bár ha jól emlékszem ennek az oldalnak a kitagadással kapcsolatosan olyan álláspontja volt, amivel KBS nem értett egyet, tehát lehet ez is tévedés)

drbjozsef #   2019.03.22. 16:48

Az oroklesijog.hu pl. ezt írja :

A bírói gyakorlat a forgalmi érték (az adományozás és az öröklés megnyílta között időben történő) módosulását rendszerint figyelembe veszi.

(Az öröklés megnyílta az örökhagyó halálának napja)

Eszerint például az ingatlanár emelkedést belekalkulálják, bár akkor nem értem, hogy mi értelme lenne magának a főszabálynak, hogy a juttatáskori értéket kell nézni.

Lyonee #   2019.03.22. 13:54

"A kérdező közben törölte magát ékes hozzászólásaival együtt."
Van még belőle, csak kicsit átvariálta a nemeket. (apa/anya)

wers # e-mail 2019.03.22. 12:28

én erre gondoltam, így feledésbe merült a topik.
Addigra már mindenkinek elege lett belőle.

De újraéledt, talán jön valaki, aki okosabb nálunk.

wers # e-mail 2019.03.22. 12:25

A kérdező közben törölte magát ékes hozzászólásaival együtt.

wers # e-mail 2019.03.22. 12:24

drbjozsef 2019.03.21. 07:42
Nem.
Utálnak 10x elmondani mindent, pláne ha 4 különböző nicken 7 különböző topikban kérdezi azt valaki.

drbjozsef #   2019.03.22. 12:08

„Azóta se reagált ott arra senki,”

Nem, én ezt Lyonee hozzászólására értettem, ő írta, hogy szerinte csak arra vonatkozhat - és erre írtam, hogy nem reagált rá hozzáértő, gyakorló jogász.

wers # e-mail 2019.03.22. 11:54

Nekem az a nonszensz, ha most annak a valaminek akarják megállapítani az értékét, ami nincs. Pl. eladta később, akkor az új tulajhoz küldi a szakértőt, hogy értékelje fel? Az meg azóta lehet lepusztította, de lehet kastély csinált belőle.

wers # e-mail 2019.03.22. 11:52

Azóta se reagált ott arra senki,

Mert kifakadtál a kérdező nyafogásán, aki klónozta magát és vagy négy topikban tette fel a kérdését mittomén hány néven, de a tényállást egyikben sem teljesen írta le, csak foszlányokon agyalt.

drbjozsef #   2019.03.22. 11:41

Én a legrosszabb esetet írtam.

Azóta se reagált ott arra senki, az is egy álláspont, de én nem tudom mi a bírósági gyakorlat, mire alkalmazzák pontosan ezt a kivétel passzust. Mi a "súlyosan méltánytalan"? A körülmények ismerete nélkül nem tudhatjuk, de én el tudom képzelni, hogy a (valóban elég komoly) ingatlanpiaci változás belejátszhat.

A saját véleményem szerint egyébként nem, szerintem nonszensz lenne, de azárt láttunk már oszlopon hollót.

wers # e-mail 2019.03.22. 11:32

Ha a férjed elhunytakor lényegesen nagyobb volt az ingatlan értéke, mint 2012-ben,

Másik topikban másik értelmezés szerint az ajándékozáskori értéket lehet felülvizsgáltatni. Pl. 12 millóra értékelik, holott az akkori piaci értéke 22 lett volna.

Ez logikus is, hisz az ajándékot utána el is adhatta volna az megajándékozott, meg is semmisülhetett volna stb.

drbjozsef #   2019.03.22. 11:07

Agnes,

Esetetekben, mivel az ajándékozás 2012-ben keletkezett, ezért a régi Ptk-t kell alkalmazni. Aszerint a köteles rész mértéke 1/2 rész (és nem 1/3 mint az újnál).

HA nem volt más a hagyatékban, csak 3,2millió készpénz, és a köteles rész alapjába még beleszámít egy 12M (ajándékozáskori) értékű ingatlan, ami az utolsó közös lakóhelyetek is volt a férjeddel, és egy közös gyermek és egy előző házasságból származó gyermek van csak, akkor a következő szerint alakul a dolog :

A készpénzt hárman örököltétek volna egyenlő arányban, fejenként 1,067milliót (feleség is egy "gyerkrészt" kap). Az elhunyt ingatlanrészét felesben örökölte volna a két gyerek, míg te haszonélvezetet kaptál volna csak. Vagyis innen a két gyerek fejenként 3 milliót kapott volna még.

Tehát a törvényes örökrésze a gyerekeknek fejenként 4,067 millió lett volna. Ennek a fele járna neki köteles részként : 2,034millió forint.

Mivel az öröksége a valóságban a Ti lemondásotokkal 3,2millió forint lett, ezért további követelése nem lehet köteles részi igényként.

Egy kicsi probléma lehet ott, hogy Ptk. szerint ha a juttatáskori érték figyelembe vétele méltánytalan, akkor a köteles részt igénylő kérheti a bíróságot egyéb érték megállapítására (régi Ptk 666§(2)).

Ha a férjed elhunytakor lényegesen nagyobb volt az ingatlan értéke, mint 2012-ben, akkor ezt megpróbálhatja, de ez alapján is csak akkor kaphat még pénzt, ha több mint kb. 22 millió volt a teljes ingatlan értéke akkor (11M férjed fele, 5,5M a gyerekre jutó rész, 6,57M a teljes köteles részi alapja, 3,29 a köteles része, tehát még kb. 90.000 Ft járna neki ebben az esetben)

(Megjegyzés : az a 3,2millió teljes egészében az elhunyté volt, az nem tartozott a házastársi közös vagyonotokba? Ha igen, erre meg Te hivatkozhatsz adott esetben, ezzel is csökkentve a köteles részi alapján, igaz, a már általa megkapott összegből vissza nem követelhettek)

drbjozsef #   2019.03.22. 09:12

A teljes ingatlan volt 2012-ben 6 millió?
A 2015-ös öröklésnél a teljes 3,2 millió készpénzt az előző házasságából származó gyerek kapta meg?

drbjozsef #   2019.03.22. 08:19

Persze, de az nem volt kérdés.
Ahogy az sem, hogy ha örökölt mást, akkor azzal nem került-e kielégítésre esetleg a köteles része, de ez legyen a kérdező gondja.

wers # e-mail 2019.03.22. 07:50

Talán az sem mindegy, mikor történt az ajándékozás.