tulajdonjog - haszonélvezeti jog


misso # 2016.03.11. 23:02

Köszönöm válaszod MajorDomus!

Még folyamatban van a hagyatéki eljárás csak kattog az agyam, hogy miért akar lemondani az örökségéről és ez jutott eszembe, hogy valószínűleg ez van a háttérben, hogy így lehetetlenítse el az eladást....

Még egyet hadd kérdezzek: ha én már többször hangoztattam hagyatékin és egyéb bizonyítható módon is, hogy nem szeretném fenntartani a közös tulajdont és ő ennek ellenére - tehát egyértelműen ezen lépésem megakadályozására haszonélvezetet alapít, akkor pl. joggal való visszaélésre nem lehet hivatkozni a közös tulajdon megszüntetése perében? Mert a tárgyi ingatlanban sosem lakott, van a tulajdonában ház, és van más ingatlanon is haszonélvezete, tehát úgymond semmi nem indokolja, hogy még egy haszonélvezete legyen (tudom hogy joga van hozzá, de ilyen esetben amikor egyértelmű, hogy a másiknak akarok vele keresztbe tenni nem lehet valami ilyesmire - visszaélésre vagy hasonlóra hivatkozni sikeresen?

Köszönöm!

MajorDomus # 2016.03.11. 21:15

Misso
Haszonélvezeti jogot csak tulajdonos alapithat.
Aa ajándékozás során a 2 fél között lehet olyan megállapodás hogy az ajándékozó részére haszonélvezet kerül bejegyzésre.
Ebbe neked nincs beleszolasod.
A haszonélvezet ténye önmagában nem befolyásolja a bírósági ítéletet, de a feljegyzett haszonélvezeti jog hatással van az ingatlan sorsára.

A haszonélvezeti jog még g árverezéskor sem törlődik!
A h. Joggal terhelt ingatlant természetesen el lehet adni, de beköltőzni nem lehet csak a haszonélvező engedélyével.
A h.élvezet eladáskor (ha nem mond le rola) jelentős értékcsökkenést jelent.
Természetesen kérheted a közös tulajdon megszüntetését, de a haszonélvezet akkor is megmarad.

A testvéred jól kitolt veled.

misso # 2016.03.10. 18:37

Ha valaki közületek tudja a kettővel lentebb (03.08-i) feltett kérdésemre a választ az legyen szíves és írja meg, nagyon fontos lenne! Köszönöm előre is nektek!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.08. 14:18
  1. Ha az átruházás költségeit magadra vállalod, akkor nem.
  2. Szerintem nem kell ügygondnok. Sőt a gyámhatóság hozzájárulása se. De az lenne a biztos, ha a szerződésben a tulajdonostárs anya a gyerek nagykorúságáig magára vállalná a dolog fenntartásával kapcsolatos költségeket.
  3. Az ügyvédi munkadíj szabad megállapodás tárgya, a földhivatali eljárás díja 6 600,- Ft.
misso # 2016.03.08. 10:13

Üdv,

azt szeretném megkérdezni, hogy öröklés esetén ha a testvérem és én 1/2-1/2-ed részben örökölünk egy ingatlant, a testvérem lemond a nagykorú gyerek javára az ő 1/2-ed részéről, tehát a gyereke lesz tulajdonos, akkor a testvérem saját maga részére alapíthat-e haszonélvezetet a gyereke 1/2-ed tulajdoni hányadára az én hozzájárulásom nélkül? Csak azért kérdem, mert én speciel el szeretném adni majd az ingatlant - semmi értelme közösködnünk, így sem jó a viszony, nem tudnánk semmiben megállapodni - viszont ha jól tudom - legalábbis itt a fórumon azt a választ kaptam múltkoriban -, közös tulajdon megszüntetése iránti per esetén a haszonélvezetével megakadályozhatja a bírósági ítélet meghozatalát. Köszönöm előre is!

Levente49 # 2016.03.03. 07:43

Tisztelt Fórum!

Negyedrész tulajdonjogom van a lányom tulajdonát képező ingatlanban. Tulajdonrészemet szeretném kiskorú unokáim részére odaajándékozni.

Kérem szíves segítségeteket az alábbiakban:

  1. Az ajándékozott kiskorúnak keletkezik-e bármilyen fizetési kötelezettsége
  2. Az ügyvédi eljárás során a szerződés aláírásához elegendő a tulajdonos lányom (egyben a kiskorúak édesanyja, képviselője) aláírása vagy házastársa is szükséges ehhez (elfoglaltság miatt a jelenlétének biztosítása körülményes).
  3. Milyen költségekkel kell számolni az eljárás során (ügyvéd, földhivatal, stb.).

Üdvözlettel
Levente49

User001 # 2016.02.22. 13:12

Kedves MajorDomus!
Köszönöm a választ. User

MajorDomus # 2016.02.20. 19:03

Meg! a 3/4-ed részét, ha lesz olyan, aki így megveszi.
Először fizessétek ki a testvéredet, utána adjátok el az egészet.

scsilla75 # 2016.02.20. 14:08

Édesapám után ketten örököltünk 1/4,1/4, házrészt, a másik fele édesanyám tulajdona, plusz haszonélvezeti joga van a mi részünk felett. Kérdésem az lenne, ha édesanyám és én el szeretnénk adni a házat de a testvérem aki az 1/4 rész tulajdonosa nem, akkor megtehetjük-e az ő aláírása nélkül is?

Köszönettel

EmeseKovács # 2016.02.20. 10:59

Köszönöm a választ! Ez esetben csak egy írásbeli megálapodást kell kötnünk erről, ha jól értettem. Végül is erre voltam kíváncsi :)

MajorDomus # 2016.02.20. 10:12

A földhivatal nem értelemszerűen működik, sokszor nem is értelmesen.

Amíg nem érkezik beadvány addig úgy marad a túl. Lap.

User001 # 2016.02.19. 10:33

Szerintem értelemszerűen kell frissülnie a tulajdoni lapon szereplő adatoknak, hivatkozásoknak.

Az utalás megjelölés nélküli haszonélvezet nem tűnik el tulajdonosváltás esetén sem, ez evidensnek tekinthető.
Viszont olyan esetben, amikor utalással történik a haszonélvezet megjelölése (esetleg tört részre mutat), akkor felül kell(ene) vizsgálni, hogy a haszonélvezetnek van-e még realitása bizonyos tulajdonos váltások után is.

(Az adott esetben az idősebb testvér saját tulajdona felett válna haszonélvezővé, ha nem vennénk figyelembe az utalás tényét.)

MajorDomus # 2016.02.18. 21:45

Miért kellett volna frissülnie?

A tulajdon viszonyok változtak, a haszonélvezet nem. Pont.

Az még árverezéskor sem törlődik. Sajnos.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.18. 08:44

Mi a konkrét problémád? Mi a konkrét kérdés?

User001 # 2016.02.18. 06:37

Tisztelt Fórumozók!

Egy lakás tulajdoni lapján a haszonélvezeti jog utalása egy olyan bejegyzésre mutat, ami már nem aktuális (közben többször gazdát cserélt az ingatlan).
Kellett volna frissülni ennek a haszonélvezeti jog utalásnak az éppen aktuális tulajdonos tulajdoni hányadának pontos bejegyzésére mutatva?
(Az eredeti haszonélvezeti hivatkozás II/4-re mutat, de azóta a tulajdonos már II/9 alatt van.)

Válaszukat előre is köszönöm! User001

(Az adott ingatlan esetében további érdekesség, hogy a haszonélvezet alapítása testvérek között ment végbe, a fiatalabb testvér megvette a lakást az idősebbtől, és az idősebb haszonélvezővé vált. Ezt a szerződést 2 éven belül felbontották, az eredeti állapot visszaállításra került, azaz újra 1/1 tulajdonos lett az idősebb testvér. A haszonélvezeti bejegyzése viszont megmaradt, továbbra is a fiatalabb testvér tulajdonrészére utalva.)

lajcsó # 2016.02.14. 16:50

"Nyilván egy értékes kert megdobja az eladási árat, amit aztán elfelezünk, holott én egy fillért sem fektettem bele."
Miért kellene ebben az esetben elfelezni a vételárat??? Úgy is meg lehet állapodni, hogy - tekintettel a költségek viselésére - a másik fél nagyobb arányban részesüljön a vételárból!!!

EmeseKovács # 2016.02.14. 15:31

Nem viccelek, komolyan nem tudom, hogyan lehetne erről "hivatalos" megállapodást kötni.
Mert pl. mi van, ha egyszer eladjuk az ingatlant? Nyilván egy értékes kert megdobja az eladási árat, amit aztán elfelezünk, holott én egy fillért sem fektettem bele.
Persze én nem járnék vele rosszul:) De azért mégsem érezném tisztességesnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.14. 14:30

Ugye, csak viccelsz? Úgy állapodtok meg a használatról is meg a költségekről is, ahogy akartok. (Meg ahogy tudtok.)

EmeseKovács # 2016.02.14. 14:10

Egy helyrajzi számon van nyilvántartva, de ketten vagyunk tulajdonosok. A beépített tetőtér az enyém, az alsó szint a testvéremé. A házhoz tartozó telken is így osztozunk (50% az övé, 50% az enyém). Azért gondolkodtam azon, hogy a kert felét átadom neki, mert ő szeretne gyümölcsfákat ültetni, kerítést építeni köré stb. míg nekem nincs igényem ilyesmire. Amíg viszont az enyém a fele, addig a költségek felét is nekem kellene állnom.

MajorDomus # 2016.02.13. 11:04

Egyszerűbb, ha az eladó prezentálja neked a haszonélvezet ről történő lemondást, a haszonélvezet ellenértékét fizesse ki - egyidejűleg! - az általad fizetett foglalóból.
Pont.
Egyéb probléma nincs.

végrehajtó1 # 2016.02.13. 07:20

monic2005
Először kérd le vagy ki a tulajdonilapot.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.13. 06:57

én a házat komplett jogokkal meg tudom e venni, úgy
Úgy nem.

monic2005 # 2016.02.13. 05:58

Kedves tagok ! Szeretnék egy házat venni viszont a tulajdon jogban és haszonélvezeti jogokban nem vagyok sürün járatos ezért segítségüket kérném. A házat amit meg szeretnék venni az eladó a tulajdonos 100%ban viszont azt mondta hogy az ingatlannak a haszonélvezője a volt élettársa akivel közös gyermeke van és ő örökölne ha meghal állítása szerint 12 éve nem találkozott vele az ingatlan eddig sem érdekelte,plusz azt mondta hogy ők úgy állapodtak meg hogy ha eladja a házat annak árából kerül majd kifizetésre az ő haszonélvezeti joga . Nem tudom ez be is van jegyezve vagy csak megállapodásuk van egymásközt. A kérdésem az lenne, hogy a haszonélvező nélkül én a házat komplett jogokkal meg tudom e venni, úgy hogy hivatalosan a szerződésbe foglalom hogy a mostani tulajjal az én vásárlásom árából ő kifizeti neki a haszonélvezetet vagy csak az ő jelenléte és bele egyezésével lehet a haszonélvezetet is rendezni? Plusz ha én 100% ban meg veszem a tulajdont akkor neki milyen jogai vannak és nekem, mert nem szeretném hogy kifizetem a tulajdont rá költök ő meg esetleg kirakna az ingatlanból vagy beakarna költözni.Elnézést hogy kacifántos kicsit, de azt írtam amit az eladó elmondott amig választ nem kapok nem lépek tovább nála, mert nem szeretnék pofára esni.Köszönöm a segítséget!

lajcsó # 2016.02.11. 21:58

"Ráépítés jogcímén van egy fél házam, melyhez egy fél telek is tartozik"
A ház meg a telek egy helyrajzi számon van nyilvántartva vagy kettőn?
Ha két helyrajzi számon vannak nyilvántartva (külön a ház külön a telek) akkor megoldható az ügy.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.11. 20:29

Akkor hagyd, hogy hadd használja egyedül. Nem tudod a kert tulajdonjogát az épület nélkül átruházni, ha egyszer egyetlen ingatlan.
Ne haragudj, én igazából nem nagyon értem, hogy mi a problémád. (És nem azért, mert nem vagy jogász. Ládd, a tényállást is hogy levettem.)