Szocpol jelzálog törlés?


Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.01. 17:09

Kell a jogosult nyilatkozata.

drbjozsef # 2018.09.01. 16:59

Igen, onnan.
Ha lejárt, bemész egy kormányablakba, vagy írsz egy kérelmet.

bigdady # 2018.09.01. 14:54

Most látom októberi a bejegyzés.
Gondolom onnan 10 év.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.01. 14:54

Csak kérésre.

bigdady # 2018.09.01. 14:50

Ingatlanomra helyesen

bigdady # 2018.09.01. 14:50

Sziasztok
Éppen 10 éve jegyezték be a szocpol zálogjogot az ingatlanokra. Hogyan törlődik? Központilag törlik vagy kérni kell? Hol?.
Köszi

chava # 2018.08.24. 10:55

Most látom, hogy 10 év volt a bejegyzés időtartama, akkor ez lakásépítési kedvezmény volt. Nem a MÁK törli, úgyhogy elvileg a kormányablak továbbítja a járási hivatalnak.
Min. 2 hét a hj kiadása.

chava # 2018.08.24. 10:51

Ha gyámhivatali otthonteremtési csak akkor a MÁK, a "sima" otthonteremtési (FOT) esetén a törlés iránt a kormányhivatal járási hivatalához kell beadni a kérelmet.

drbjozsef # 2018.08.24. 10:16

Hát kérdezzék a kormányablakot, azért üldögélnek ott bent. Ha lejárt 30 nap, pláne, legalább egy indok legyen.

Tecumseh # 2018.08.24. 08:22

Korrigálom a kérdésemet, rosszul fogalmaztam. Természetesen a kormányablaknál lett beadva, személyesen. Az sem világos számomra, hogy a MÁK határoz a törlési engedélyről és kommunikál a kormányablakon keresztül, vagy a MÁK-hoz ez a kérelem már el se jut.
Lényegtelen is, igazából csak az átfutási idő érdekel, de a kormányablaknál nem volt konkrét tájékoztatás, igaz, erre irányuló kérdés sem.

Nem az enyém az érintett ingatlan, csak pont most van folyamatban az adásvétel és ez a jelzálog/tilalom belassítja a folyamatot.

drbjozsef # 2018.08.24. 08:06

(Mondjuk ezt a MÁK is mondhatta volna, és elhajt. Levélben adtátok be?)

Én pont 2015 végén kértem ilyet, emlékeim szerint (személyesen lett beadva a kormányhivatalhoz) pár hét múlva megküldték.

drbjozsef # 2018.08.24. 08:00

Passz. Szerintem 30+30 normál ügyintézési határidő kellene legyen.
Megjegyzem, 2015. április 1. óta a lakástámogatási ügyek átkerültek a Kormányhivatalhoz. Oda kellett volna beadni, nem a MÁK-hoz már. Szerintem.

Tecumseh # 2018.08.24. 07:00

Tiszteletem,

tudja valaki, hogy hány nap alatt kell kiadnia a MÁK-nak a törlési engedélyt a szocpol után bejegyzett jelzálogra és a tilalmakra? A 10 év már letelt, a kérelem is be lett adva egy hónapja. Van valami teljesítési határideje a MÁK-nak? Nem találtam semmi konkrétumot.

Köszi

T.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.21. 19:14

Szerintem nem járulnak hozzá, Másképp könnyedén kijátszható lenne az a rendelkezés, hogy a támogatással megszerzett lakóingatlannak a szülők közös tulajdonában kell állnia.

Dominó123 # 2018.06.21. 18:18

Érdeklődni szeretnék tudja e valaki van e arra lehetőség hogy ha az ingatlan a két szocpol jogosult neven van de még nem telt el a 10ev hogy egyik a másiknak ajándékozza az ingatlant azzal, hogy az elidegenítési és terhelési tilalom továbbra is fennmaradjon a házon.

B. Agnes # 2018.03.19. 14:06

Mi 2000-ben vettük igénybe a szocpolt és áfa visszatérítést, akkor még úgy tudom 5 év volt az elidegenítési tilalom, de azóta 17 év is letelt már. Mit kell tennem, hova kell fordulnom, ha szeretném levetetni a szocpol miatt bejegyzett jelzálogjogot a lakásomról?

drbjozsef # 2017.09.30. 21:46

A szocpol miatti terhelési és elidegenítési tilalom miatt se eladni, de megosztani sem tudják a telket. Már eleve bajban vannak szerintem, mert a szocpol szerződés feltétele, hogy az építési engedélynek megfelelő határidőn (ami minden bizonnyal jócskán letelt már 2005 óta) belül befejezzék az építkezést. Már rég vissza kellett volna fizetni a szocpolt.

Sajnos nem számít, hogy az építő lelépett, még akkor sem, ha pénzt is elvitt, és megkárosította magukat (tehát kevesebbet épített, mint fizettek neki), mert ez másik ügy. Ha ez történt, polgári perben követelhetik tőle, de ez a szocpolt nem érinti.

Úgyhogy nem nagyon van más út, mint a támogatás visszafizetése az államkincstárnak, és akkor kapnak törlési engedélyt, és tehermentesíthetik az ingatlant az eladáshoz, esetleg megosztáshoz (de ez a helyi építési szabályoktól függ, egyáltalán nem biztos, hogy megtehető). Legfeljebb úgy adható el, hogy osztatlan közös tulajdonként a mostani ingatlan bizonyos százalékát adnák el, és használati megosztási szerződést kötnének a vevővel, hogy ki mennyit használ pontosan. De ez sem a legjobb megoldás, közös lónak túros a háta...

Mindenesetre az első lépés nemigen lehet más, mint a szocpol visszafizetése.

Esetleg valamilyen méltányossági kérelem talán van, de szocpol esetén, ha nem épül fel a ház, nem nagyon szoktak ilyet adni. De egy próbát megérhet, azt hiszem a Kormányhivatalnál kellene érdeklődni.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.30. 19:22

Visszafizetik a támogatást, és már törlik is a jelzálogot.

editrol # 2017.09.30. 17:47

Kedves fórumozók.

Segítséget szeretnék kérni. 2005-ben édesanyámék az öcsémre és rám iraték a családi házunkat, majd a családi házzal azonos udvarra szocpol támogatással( másik 3 testvéremre) elkezdtek építtetni egy házat. A vállalkozó félkész állapotban hagyta a házat ami azóta sem készült el. ( a vállalkozó börtönbe került folyamatos tárgyalásra jártak édesanyámék)
Kérdésem az lenne így a régi családi házra van-e valami törvény hogy azt nem adhatjuk el vagy valami ? Nincs megosztva a telek. Így nem törli az állam a jelzálogjogot, hogy a vállalkozó lelépet ? Szeretnénk eladni a szülői házat ezért kérdezem: Vagy esetleg az megoldás lenne ha megosztan nák a portát ( mindkét ház külön utcáról megközelíthető)így a régi ház már eladható lenne?

Köszönöm

TinChris # 2017.09.16. 16:36

Köszönöm mindenkinek a válaszokat! :-)

drbjozsef # 2017.09.15. 19:20

Ismerős tavaly intézte.

Kormányhivatalhoz írt egy kérelmet a törlési engedély kiadására, beleírta az adatokat (időpontok, szerződések-sezerződésszámok!, személyesek, ingatlané) kérték csatolni a jogerős lakhatási másolatát, és az adott szerződéseket (szocpol, ÁFAvissza, utóbb születettre szocpol), DE ezeket személyesen be is kellett mutatni eredetiben (vagy levélben, de akkor hitelesített másolatokat kell beküldeni, az drága, közjegyzős).

Aztán ezeket az engedélyeket szintén egy kérelemmel beadta a földhivatalhoz, majd egy hónap múlva jöttel is a határozatok.

Bank nem kellett.

nonolet # 2017.09.15. 17:15

Nekem (tavaly) az OTP adta ki... mivel ő folyósította.

Mégpedig a Magyar Állam megbízásából anno.

lajcsó # 2017.09.15. 15:42

A törlési engedélyt nem a bank adja ki, hanem az illetékes kormányhivatal. Szocpol támogatás esetében a jelzálogjog jogosultja ugyanis nem a bank, hanem a Magyar Állam.

nonolet # 2017.09.15. 13:02

TinChris

A törlési engedélyt a folyósító bank back-office adja ki.

Szóval: irány bank és kérd tőle a törlési engedélyt
Ha megvan, akkor azzal mehetsz a földhivatalba.

lajcsó # 2017.09.15. 06:47

A jelzálogjog törléséhez a jogosult által kiadott törlési engedély szükséges. Azt kell beadani - a kérelem mellékleteként - az illetékes földhivatalba.
A földhivatal illetékessége magváltozhatott. (Nem túl gyakori.)
Ha nem az illetékes földhivatalba nyújtod be a kérelmedet akkor hivatalból átteszik az ügyedet az illetékes földhivatalhoz.