Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Telekhatár - rendezés

bermuda háromszög #   2021.01.20. 22:25

Malek Nándor

Helyi rendeletben kellene keresgélned.

Nálunk is 1000 a határ, de, DE! van 10% kedvezmény, tehát csak 900.
És a polgih ismerősének lett egy 700 és egy 500-as telke - valahogy.

Malek Nándor # e-mail 2021.01.20. 19:52

Tisztelt Szakértők!
Telek megosztással kapcsolatban lenne kérdésem,
Belterületen levő ÜH/1-es besorolás alatt van a terület
ami 1971 nm.Ezt a területet szeretném megosztani
az önkörmányzati szabályzatbanleírtak alapján nem lehet megosztani mert akkor a két telek külön külön nem lesz
1000 nm.
Közben a környező telkeken a fent említett szabálytol
más telekméretek(920 nm)alakultak ki az elmúlt években.
Arra kérnék tanácsot hogy az én esetemben hogy tudnék
eljárni,vagy mire tudnék hivatkozni.
Segítségüket előre is köszönöm
Tisztelettel Malek Nándor

Juhászné.Orsi # e-mail 2021.01.12. 10:02

Kedves József!
Nagyon köszönöm a gyors válaszát. Térkép másolatot már lekértük, és az Ön által említettek is szerepelnek az adásvételiben. Így már választ is kaptam a kérdésemre. Szép napot mindenkinek!

drbjozsef #   2021.01.12. 07:11

Juhászné.Orsi,

A telek kimérése senkinek sem a feladata.

Akinek érdekében áll, az kiméretheti, ha akarja. Értelemszerűen ez a vevő.

Az nem árt, ha az adásvételiben pontosan körülírjátok az ingtlant, a hivatalos térképmásolatot lekéritek, az eladó az alapján elismeri, hogy azt adja el, stb.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2021.01.12. 07:09

Gondolom simán nyerek ha per van
Akkor semmi gond...

www.kbs-ugyved.hu

Lederer_Gy # e-mail 2021.01.11. 23:03

Tisztelt szakértők!

Van egy zártkerti ingatlanom rajta hétvégi házzal. Mellette a szomszédé ugyanekkora, csak ház nélkül.
Mindkét telek egyforma méretű, 20 méter széles utcafronttal és 100 méter hosszan felfelé.

A földhivatal a térképek digitalizálásánál elrajzolta a két telket, jelenleg úgy néz ki, hogy a szomszédnak van 40 méter utcafrontja 50 méter hosszan felfelé, én meg felette, szintén 40 szélesen és 50 hosszan.

A legszebb most jön. A házam ami lent van az útnál, most az övé térkép szerint, ő pedig meghirdette, hogy eladná.
Fent van a hirdetés a neten házzal együtt.
Vitt a hétvégén érdeklődőt is, mutogatta neki kívülről az épületet.
Úgy csinál, mint ha nem tudná mi az övé, 10 éve vette a saját ÜRES telkét, azóta talán 3x volt kint.
Most csak azt hajtogatja, hogy ő azt adja el ami az övé, és ki fogja méretni a térkép alapján. :))

Másfél éve mikor láttam a problémát, beadtam a földhivatalba helyreigazítási kérelmet.
Nem jött válasz, de most újra bemegyek természetesen.

A kérdésem az lenne, hogy a térképmásolat kvázi teljesen hivatalos, hiába hibás, így aztán mi van, ha eladja?
A vevő jóhiszemű lenne.

Gondolom simán nyerek ha per van, ezer dolog van a kezemben.
Vannak régi hivatalos térkép másolataim.
Akitől vette a saját telkét azt ismerem személyesen és ő is csak röhögött rajta, hiszen tudja mi az igazság.
Szomszédok tanúsítják, hogy mikor megvette kiment és bejárta azt a telket amit ma letagad.
Soha nem volt kulcsa a házhoz, sosem volt a nevén a villanyóra a házban.
Három tulajdonosa is volt a háznak azóta mióta ő a szomszéd, én 2 éve vettem meg.
Minden múltbéli tulajt ismerek, még azt is aki építette.

A jelenlegi térkép biztosan hibás, 1991-ben alakult ki a telkek formája, papíron a digitalizálásnál "változtak meg" úgy, hogy arról egyetlen múltbéli tulaj sem tud.

Ettől függetlenül lehet bármi meglepetés amire nem gondolok?

A ház egy lakatlan lepusztult nyaraló, felőlem fel is újíthatja a vevője, csak utána ha visszakaptam maradjon is úgy :D

Sms-t küldtem neki, hogy legyen nyoma, hogy beszéltünk és mindent leírtam részletesen.

Tehetek még valamit, vagy csak üssem a földhivatalt?
Ha helyreigazítás előtt eladja, akkor komolyan tűrnöm kell egyébként?

Köszönöm előre is!

Juhászné.Orsi # e-mail 2021.01.11. 18:52

Kedves Fórumozók!
Elolvastam a régebbi ügyeket, de nem találtam választ a kérdésemre. Ingatlan vásárlás előtt állunk, pontosabban már az adásvételi aláírása előtt, és az a kérdésem, hogy a telekhatár pontos kimérése az eladó vagy a vevő feladata hivatalosan? Vagy minden megegyezés tárgya?
Szeretnénk tudni, hogy pontosan mit is vásárolunk meg, mert el szeretnénk a későbbiekben keríteni. A közvetlen szomszédoknál nincs kerítés. Köszönöm a válaszokat.

álompolgár # e-mail 2020.04.09. 14:32

Kedves József, köszönöm a pontosítást!

drbjozsef #   2020.04.07. 08:27

álompolgár,

Ne arra a részre ne építs, hanem a helyes telekhatártól számítva a HÉSZ szerinti távolságon belül ne.

álompolgár # e-mail 2020.04.06. 23:39

Köszönöm szépen a válaszokat, egyelőre akkor marad a "várakozás", építeni nem terveztem semmit arra a részre egyébként sem, legrosszabb esetben, ha erre felszólítanak, akkor a telekhatáron megépítem a kerítést.

alfateam # e-mail 2020.04.06. 14:42

Ha a "lapulni" helyett a várakozás fogalmát használnád egész más lenne a "zönge". Az idő fogalmát a jog nemcsak ismeri hanem használja is, mérőszámmal és mértékegységgel látja el.
Ha a kérdező csak"várakozik" akár még javára is válhat, ha esetleg a szomszéd telket átsorolják, könnyen lehet a történetből elbirtoklás.
Az említett példád már csak azért sem jó mert Te nem „"régészeti vagy történeti jelentőségű védett terület”" -ből vásároltál.

nanemaaa # e-mail 2020.04.06. 13:59

Én azért javasoltam az 1. vagy a 3. megoldást, mert ezek azok, amik később is védhető és állandó megoldást biztosítanak. A lapulni, mint Józsi bácsi hagyatéka a fűben megoldásnak azért nem szoktam híve lenni, mert ez egyrészt mégis csak egy jogi fórum, másrészt azért, mert a kérdező, ha hozzászokik a jelenlegi állapothoz, akkor később már tíz körömmel fog hozzá ragaszkodni, akkor is, ha erre többé már nem lesz lehetősége, és itt fog majd zokogni a vállunkon. Ha egy teleknek sok tulajdonosa van, az még nem akadály egy ügyvédnek, legfeljebb több melóval jár. Én annak idején 34 tulajdonostól vettem a saját telkem telekhányadát. Természetesen tovább tartott, de megérte.

drbjozsef #   2020.04.06. 12:42

álompolgár,

Értem. Most már világos.

A 2-es megoldást csak akkor válaszd, ha azt a területet bármikor át tudod adni a jogos tulajdonosoknak. Magyarán hagyd szabadon, és annyi helyet is, hogy kerítést tudj építeni magadnak, sőt, lehetőleg a tervezés és építkezés is úgy történjen, hogy a ténylegese telekhatárhoz képest legyen szabályosan elhelyezve az épület.

KBS ügyvéd úr hozzászólását tekintve a 3. lehetőség kilőve, ha nem akarsz várni vagy vitatkozni, marad az 1-es.

alfateam # e-mail 2020.04.06. 11:59

A telek nagyobb lett, mivel átnyúlik a bozótos részre.

Nem, a telek nem lett nagyobb, hiszen annak határa ott van ahol a telekkönyvben nyilván van tartva, csak a kerítés nincs ennek megfelelően.
Megoldás a 2-es lehet, hiszen ez működött eddig is.

álompolgár # e-mail 2020.04.06. 11:17

Pontosítanám a kérdést.

A telek nagyobb lett, mivel átnyúlik a bozótos részre.
Az zavar, hogy milyen következménye lehet annak, ha a tulajdonosok kifogásolják ezt.

1. megoldás: Ezt megelőzendő, lebontom a teljes hátsó kerítésszakaszt és beljebb hozom a tényleges telekhatárra.
  2. megoldás: Várok, hogy kifogásolják-e ezt a tulajdonosok. Mivel nincs művelés alatt ez a terület, ezért nem valószínű, hogy észrevennék.
  3. megoldás (nem életszerű): Megpróbálom megvenni azt a kb 100 m2 területet. Ez a tulajdonosok nagyobb száma miatt, és a terület besorolása miatt is problémásabb lehet.

A kérdésem az lenne, hogy ha felszólítanak arra, hogy bontsam le a kerítést és építsem meg a telekhatáron, akkor számíthatok-e bírságra, vagy valami hasonló extra kiadásra a kerítés áttelepítésén kívül (amit mindenképp nekem kell fizetnem, ha az 1-es, vagy 2-es megoldást választom is).

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.04.06. 10:46

Pedig de. És ez elég egyértelmű is.

Régészeti jelentőségű, védett területet aligha lehet részben elbirtokolni.

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef #   2020.04.06. 10:41

így gondolom azt feltételezte, hogy az senkinek nem fog hiányozni.

Kinek? Ha a "senki" alatt a tulajdonostársakat érti az a tulajdonos, aki a kerítést építette, akár igazatok is lehet.
De a "senki" lehet a szomszéd is. Hogy neki nem fog hiányozni.

De igazatok van, félreérthető. Most már én is elbizonytalanodtam, de még így sem hinném, hogy azért problémázik a kérdező mert nagyobb a telke...

De lehet.

Egyébként : bontsam le a kerítést" - írja. Ha a kerítés NEM az ő telkén áll, hanem a szomszédén, beljebb, akkor miért kellene lebontania? Simán építhetne magának egy kerítést a telekhatárra.

alfateam # e-mail 2020.04.06. 10:21

Egyébként nanemaaa sem gondolta ezt végig, 40 tulajdonostól megvenni kb. 120 m2-ert(?)

alfateam # e-mail 2020.04.06. 09:33

Nemrég vásárolt építési teleknél kiderült, hogy az előző tulajdonos hátrébb helyezte a kerítést 3-4 méterrel. Egy nem művelt, bozótos részről van szó, így gondolom azt feltételezte, hogy az senkinek nem fog hiányozni. Lekértem a Földhivataltól a tulajdoni lapot, egy kb 40 tulajdonos kezében lévő 50 hektáros területről van szó, ami "régészeti vagy történeti jelentőségű védett terület".

Figyelmetlen vagy mint mindig! :)))

bermuda háromszög #   2020.04.06. 09:32

drbjozsef
Nemrég vásárolt építési teleknél kiderült, hogy az előző tulajdonos hátrébb helyezte a kerítést 3-4 méterrel

drbjozsef #   2020.04.06. 09:26

nanemaaa,

Szerintem félreérted.
A szomszéd helyezte hátrébb, vagyis a kérdező telke KISEBB mint a térkép szerint kellene. A szomszéd nyúlta le az ő területét, nem fordítva.

nanemaaa # e-mail 2020.04.06. 08:43

Ha nincs eget verő nagy szükséged arra a telekrészre, az lenne a tisztességes, ha a törvényes állapotot visszaállítod, és megszokod, hogy mekkora is valójában a telked. Ha beleszerettél, akkor tisztességesebb lenne felkeresni a szomszédokat és megpróbálni megvenni tőlük a területet. Vélhetőleg eladják, ha eddig se volt számukra fontos.
Mindkét megoldás alkalmas arra, hogy egy későbbi esetleges szomszéd háborút megelőzzön.

álompolgár # e-mail 2020.04.05. 17:05

Jó napot!

Nemrég vásárolt építési teleknél kiderült, hogy az előző tulajdonos hátrébb helyezte a kerítést 3-4 méterrel. Egy nem művelt, bozótos részről van szó, így gondolom azt feltételezte, hogy az senkinek nem fog hiányozni. Lekértem a Földhivataltól a tulajdoni lapot, egy kb 40 tulajdonos kezében lévő 50 hektáros területről van szó, ami "régészeti vagy történeti jelentőségű védett terület".

Az lenne a kérdésem, hogy mi a teendő ilyen esetben? Bontsam le a hátsó kerítést és építsem meg a telekhatáron, vagy amíg senki nem szól érte, addig hagyjam? Ilyen esetben ha észreveszik, mire lehet számítani?

Köszönöm a válaszokat előre is.
ÁP

drbjozsef #   2020.02.29. 15:57

Csgeza91,

a földhivatal telekrendezést akar, mert az örökölt kerítésünk hosszában, kb 1 méterrel a szomszédos telken belül húzódik.
Biztos a földhivatal akar telketrendezni? Miért akarna?

Mire számíthatunk,
Együttműködésetek esetén azt, hogy 1 méterrel odébb kerül a kerítés.

illetve az elbirtoklás(15 év) elve érvényesülhet esetünkben?
Igen, feltehetőleg, de az csak perrel.

A szomszéd tulaj pedig párhuzamosan pedig valamiféle kártérítést kér tőlünk.
Mire fel? Hogy használtátok a telkét? De hát 15 év alatt nem tűnt fel neki akkor nemigen jár. Legfeljebb akkortól, amikor felszólít a használati díj fizetésére (de inkább akkor sem).

Köszönettel: Csgéza

AliZ55#e-mail2020.02.04. 11:15

Csgeza91 # e-mail 2020.02.28. 19:27

Tisztelt Fórumozók,
Véleményüket szeretném kikérni:
több, mint 15 éve vettünk egy osztatlan tul. telket. Most derült ki, hogy a földhivatal telekrendezést akar, mert az örökölt kerítésünk hosszában, kb 1 méterrel a szomszédos telken belül húzódik. Mire számíthatunk, illetve az elbirtoklás(15 év) elve érvényesülhet esetünkben? A szomszéd tulaj pedig párhuzamosan pedig valamiféle kártérítést kér tőlünk.
Köszönettel: Csgéza